Two Ply Koszula Co To Znaczy?
5. Ciekawostki, wydarzenia i przydatne informacje – Skoro bliska ciału koszula to należy zadbać aby uszyta była z najbardziej komfortowej w noszeniu, przewiewnej i miłej w dotyku, przyjaznej dla ciała 100% bawełny. Niewskazane są mieszanki bawełny i włókien poliestrowych ani poliamidowych, czyli syntetycznych.
- odmiana egipska GIZA,
- odmiana amerykańska Sea Island (PIMA).
Większość koszulowych tkanin ma nazewnictwo, które jednocześnie określa strukturę tkaniny czyli sposób tkania. Poniżej ich podstawowe odmiany: Spośród najczęściej spotykanych tkanin wymienić należy:
- na koszule dzienne: popelinę, twill, oxford i royal oxford,
- na koszule wieczorowe: pika i żakard bawełniany lub bawełniano-jedwabny.
Poniżej ich krótkie omówienie.
- Popelina Najczęściej spotykany splot prosty, gdzie wątek i osnowa spotykają się pod kątem prostym. Najwytrzymalszy, najtrwalszy splot. Gatunek popeliny ma ścisły związek z rodzajem użytej przędzy. Im wyższy numer przędzy tym wyższy jej gatunek a przędza cieńsza, dłuższa,bardziej szlachetna, o gęstszym skręcie.Termin popelina pochodzi od słowa „papelino”- tkaniny tkanej w Avignon we Francji w XV wieku.Popeliny koszulowe mają ciężar od 100g/m2 do 135 g/m2. Walory użytkowe popeliny zależą od rodzaju jej wykończenia. Popularne dla tkanin koszulowych jest wykończenie przeciwgniotliwe (tzw. easycare, top care czy easy iron finish a nawet non iron finish). Ocena odporności na gniecenie dokonywana jest poprzez tzw. kąt powrotu włókna. W tkaninach z wykończeniem przeciwgniotliwym kąt ten jest największy. Najnowsza technologia 3XDRY nie tylko ułatwia prasowanie i powoduje, że tkanina zachowuje nieskazitelny wygląd, ale także jest odporna na brud i zmoczenie ale w pełni oddychająca, czyli wilgoć transportowana jest na zewnątrz. Inne technologie umożliwiają także wykończenia np. z aloevera, który jest przyjazny dla skóry szczególnie wrażliwej i skłonnej do alergii. Płaska faktura popeliny umożliwia zastosowanie druku jako podstawowej metody naniesienia wzoru. Dla uzyskania wzorów na popelinie stosuje się też technikę tkania z użyciem przędzy kolorowej. Pozwala to na uzyskanie podstawowych wzorów pasków i różnorodnych krat.Popelina pięknie się barwi a uzyskane kolory są głębokie i wyraziste. Ekskluzywny wariant popeliny uzyskujemy kiedy w wątku i osnowie używane są podwójne – przeciw prostopadle skręcane przędze. Uzyskana w ten sposób tkanina nazywana jest doppio ritorto albo 2-ply albo two fold.
- End on end Ma te same właściwości co popelina z tym, że nitka w wątku biegnąca poziomo (od końca do końca szerokości tkaniny) ma delikatnie inny kolor, co powoduje efekt dwutonu w kolorze i daje lekki połysk.
- OXFORD lub Pinpoint Oxford
Tkanina wykonana z grubszej nieco przędzy, z której szyje się koszule o charakterze bardziej sportowym np. model z kołnierzykiem typu button down. Nitka w osnowie jest barwiona w przędzy i nie jest tej samej grubości co nitka w wątku, która ma zawsze kolor naturalny, najczęściej biały.
- Twill Tkanina o splocie ukośnym, która wyraźnie posiada lewą i prawą stronę. Tkanina posiada różne typy tkania, najczęściej spotykane są delikatne prążki diagonalne, gabardyna (diagonal) i jodełka (herringbone). Twill ma ciekawą, bardziej przestrzenną strukturę. Jest przez to tkaniną bardziej miękką i jednocześnie trwałą. Jeśli do tkania zastosujemy dwa różne kolory w wątku i osnowie powstanie tkanina bicolor, która ma na stronie lewej i prawej delikatnie różne kolory lub wyraźnie żakardowy kolorowy wzór typu paski lub kratka. Twill z uwagi na sposób tkania ma wyższe parametry użytkowe niż popelina, jest bardziej odporny na gniecenie, wodę i bardziej oddychający. kurza stopka(houndstooth) gabardyna (diagonal) jodełka (herringbone) lub chevron jako wzór typu V
- PIKA Pika (czasem nazywana Marcela) jest tkana w specjalny sposób, który charakteryzuje efekt jakby przepikowania – przeszycia albo punktowego, albo w określony wzór. Z tkaniny tej szyje się koszule i kamizelki do najelegantszego stroju wieczorowego white tie (więcej na ten temat można znaleźć w artykule: „Słowniczek dress code”). Niektórzy nawet twierdzą, że została stworzona właśnie do tego celu, ponieważ jest bardziej sztywna i ozdobna. Produkcję piki rozpoczęto w Anglii w XVIII wieku, stało się to możliwe dzięki zastosowaniu krosien mechanicznych i specjalnej techniki podwójnego tkania.
Katarzyna Aleksandra Danowska – ekspert w zakresie opracowania i wdrażania dresscode’u biznesowego,- doświadczona i wielokrotnie nagradzana projektantka, m.in. “Projektant Roku”, “Doskonałość Mody”,- duże doświadczenie rynkowe w realizacji projektów strojów służbowych dla takich klientów, jak m.in.: mBank, PZU, Energa, PGE, PGNiG, Enter Air, Neckermann i wielu innych,- na koncie ma liczne szkolenia z zakresu wizerunku biznesowego- miłośniczka i propagatorka idei slow-fashion,- autorka fanpage’u www.facebook.pl/dresscodepl
Contents
Z jakiego materiału są najlepsze koszulę?
Materiał – Zdecydowanie najlepszym materiałem z którego wykonuje się koszule jest bawełna. Na lato mnie formalne koszule wykonuje się też z lnu. Producenci koszul czasami stosują się skład 20% poliester/ 80% bawełna, dzięki czemu koszula jest tańsza i się mniej gniecie w porównaniu z tą wykonaną w 100% z bawełny, jednak trzeba pamiętać, że sztuczne materiały są zdecydowanie mnie komfortowe i powodują nadmierne pocenie.
- Zdecydowanie odradzałbym koszule z mieszanek sztucznych tkanin, choć całe szczęście coraz rzadziej je znajdziemy w ofercie sklepów z męskimi koszulami.
- Dobrej jakości koszule wykonane są z bawełny egipskiej, sea island lub pinpoint.
- Niestety rzadko na metkach koszul podawane są informacje o gramaturze materiału.
Najlepsze koszule mają powyżej 200g/m 2 do nawet 250-270g/m 2, Najlepiej jeśli bawełna jest typ two ply, czyli podwójnie tkana. Dzięki czemu materiał jest wytrzymalszy i bardziej szlachetny w dotyku. Bawełna two ply się nie mechaci, przez co koszula dłużej nam służy.
- Bardzo eleganckie koszule wykonywane są też z jedwabiu, który jest bardzo delikatny, a zarazem wytrzymały i nadaje koszuli delikatny połysk.
- Najlepsze guziki wykonuje się z masy perłowej, w luksusowych koszulach guziki przyszywa się ręcznie metodą florencką, tzn, że guzik wszyty jest na stopce przez co jest sztywniejszy.
Również ręcznie obrabiane są dziurki na guziki i inne detale. Do smokingu szyje się również koszule na guziki jubilerskie, często w komplecie dodawane są spinki do mankietów wykonane na ten sam sposób. Taka koszula jest niezwykle szykowna i elegancka.
Z jakiego materiału koszula na lato?
Modne i naturalne tkaniny na lato – Lato jest idealnym momentem, aby podejmować świadome decyzje zakupowe w kontekście tkanin. Nasze wybory co ubrać o tej porze roku mogą przynieść nam naprawdę dużą ulgę. Powinniśmy dbać o naszą skórę i zapewnić jej ochronę przed ostrymi promieniami słońca.
- Najlepiej wybierać zatem naturalne tkaniny typu len, bawełna, jedwab.
- Zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza i nie podrażniają skóry.
- Dobrym wyborem będą także sztuczne materiały.
- Jest to grupa materiałów wytwarzana z substancji pochodzenia naturalnego, głównie celulozy drzewnej. Są to np.
- Wiskoza, modal, czy też tencel.
Jednym z silniejszych trendów tego lata jest len. Postawiły na niego nawet duże domy mody, gdzie królował na wybiegach m.in. u Jacquemus, Fendi czy Max Mary. Coraz częściej sięgają po niego również sieciówki, które coraz bardziej doceniają ekologiczne rozwiązania.
Nie musisz się zatem martwić dłużej gniotliwością lnu, gdyż jest ona w trendzie, a jego dobroczynne właściwości przewyższają jego wady. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę latem? Może wydać się to banalne, ale lepiej wybierać jaśniejsze kolory, które nie przyciągają słońca. Idealnie sprawdzą się tu zatem biele, błękity, czy też beże.
Warto zwrócić także uwagę na kroje. Fantastycznie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kroje oversize, które nie przylegają do ciała i zapewniają poczucie komfortu i swobodę ruchów.
Co to jest koszula Oxford?
Koszule typu oxford – co to jest? – Koszula typu oxford to krótko mówiąc koszula, która wykonana jest z bawełny oxford. W standardowej koszuli bawełnianej występuje najprostszy splot płócienny, czyli taki składający się z jednej nitki osnowy i jednej nitki wątku.
Ile par spodni powinien mieć facet?
Spodnie jeansowe w dwóch kolorach: na wiele okazji – Jeansy nigdy nie wychodzą z mody. Dobrze dobrane, wysokiej jakości wzbogacają wszelkie stylizacje. W internecie znajduje się mnóstwo wartościowych porad odnośnie dobrania idealnego kroju do sylwetki. Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie co najmniej dwie pary spodni jeansowych,
- Najlepiej w dwóch kolorach: czarnych i klasycznych.
- Czarne mogą niejednokrotnie zastąpić dół eleganckiego stroju, a te klasyczne, niebieskie wpasują się do wszelkich innych outfitów.
- Stanowią idealną podstawę dla koszul, swetrów, T-shirtów.
- Ale, co również ważne.
- Tego typu spodnie fenomenalnie prezentują się z paskami do spodni,
Paski nosi się nie tylko po to, aby spodnie nie spadały i leżały dobrze. Przede wszystkim są one elementem ozdobnym, które podkreślają dobry gust i styl. Każdy mężczyzna powinien mieć je również w garderobie.
Ile powinno się mieć par spodni?
Jeansy – Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie co najmniej jedną parę dżinsów. Optymalne są modele w ciemnym odcieniu, które pasują niemal do wszystkiego, dzięki czemu pozwolą na skomponowanie różnych outfitów. Stworzą zgrany duet z t-shirtem, swetrem w serek, kardiganem, sportową bluzą, a także koszulą.
Z jakiego materiału uszyć koszulę?
Z czego szyć? Rodzaje materiałów Czy wiesz, że wełna potrafi chłodzić? Albo że materiały sztuczne również potrafią być przewiewne? Materiałoznawstwo włókiennicze to bardzo rozległa dziedzina – ale na szczęście nie musisz się na niej znać 🙂 W tym wpisie wymienimy podstawowe rodzaje materiałów, z którymi spotkasz się na początku rozwijając krawiecką pasję.
Iedy pierwszy raz wchodzimy do pasmanterii albo przeglądamy internetowy sklep z materiałami czujemy czasem lekką dezorientację – którego z tych pięknych materiałów użyć na zasłony, z czego uszyć sukienkę, z czego kardigan, a z czego torbę na zakupy? Warto znać kilka podstawowych różnic między materiałami, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Być może masz już pewne intuicyjne pojęcie w jakich typach materiałów czujesz się najlepiej, a jakie się u Ciebie nie sprawdzają. Zwłaszcza przykre doświadczenia z sieciówkami odzieżowymi uczą nas, że materiał materiałowi nierówny i przez jego zły dobór możemy wręcz gotować się w lekkiej, letniej sukience.
Naturalne czy sztuczne? Podstawowy, najpopularniejszy i najbardziej potoczny podział materiałów dzieli je na wykonane z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych:
Włókna naturalne pochodzą z roślin (jak len czy bawełna ) lub pozyskiwane są ze zwierząt (jak wełna czy jedwab). Choć miewają różne właściwości, to można powiedzieć, że na ogół są przyjazne dla ciała, do tego dobrze wspomagają termoregulację. Tkaniny z nich wykonane mają tendencję do “urabiania się” w pierwszym praniu, dlatego zawsze powinny zostać przed rozpoczęciem szycia, żeby uniknąć przykrej niespodzianki. Wiele z nich dość mocno się gniecie, całkiem nieźle chłoną też wodę. Materiały z nich wykonane świetnie nadają się na ubrania noszone na co dzień. Włókna syntetyczne to takie, które zostały wytworzone przez człowieka. Mogą charakteryzować się różnymi właściwościami w zależności od materiału wykonania – od zwykłego poliestru po tkaniny do zadań specjalnych, takie jak na przykład stroje dla sportowców. Supermocne, syntetyczne włókna (na przykład kevlarowe ) stosuje się w odzieży roboczej. Włókna syntetyczne nadają się też na materiały wodoodporne chroniące przed przemakaniem, niezastąpione przy wyrobie odzieży turystycznej i tropikach namiotów. Nieodpowiednio zastosowane sprawią jednak, że będziemy czuć się w ubraniu bardzo niekomfortowo. Włókna sztuczne – choć brzmi to przerażająco, wcale nie musi oznaczać wyrobu, którego lepiej unikać w codziennym ubiorze. Takie włókna wytwarza się z roślinnej celulozy i należy do nich na przykład stara, poczciwa wiskoza – delikatna dla ciała, komfortowa, mało gniotąca się i przewiewna.
Oczywiście gotowy materiał może składać się z mieszanki włókien różnego rodzaju. W ten sposób możemy cieszyć się zaletami obu typów włókien przy ograniczeniu niektórych wad – na przykład domieszka syntetycznej lycry dodanej do naturalnej bawełny sprawia, że materiał od razu zachowuje się inaczej, jest bardziej elastyczny i mniej się gniecie. Rodzaj splotu Bardzo dużo właściwości danego materiału zależy również od sposobu splotu włókien. Na przykład gruba wełniana włóczka zmotana w luźne warkocze na drutach nada się na zimowy sweter, natomiast ta sama wełna w postaci odpowiednio wykonanej tkaniny da nam tak zwaną cool wool, czyli przewiewny i chłodny w dotyku materiał, z którego można wykonać letnią garsonkę lub elegancką sukienkę.
Tkaniny – to materiały wykonywane z włókien układających się wobec siebie prostopadle, jedno z nich to osnowa, a drugie wątek, Tkaniny nie rozciągają się wzdłuż ani w poprzek materiału, a także najczęściej ładnie trzymają formę (rzadziej są “lejące”), dzięki czemu wyglądają bardziej szlachetnie. Dlatego najczęściej to z nich właśnie szyjemy ubrania eleganckie i wieczorowe. Istnieje kilka odmian splotu tkaninowego, na przykład atłasowy (satyna), płócienny czy skośny, Dzianiny – to w dużym uproszczeniu po prostu materiały rozciągliwe, Nitka w dzianinie przeplata się tworząc oczka (jeśli potrafisz robić na drutach, z pewnością znasz przynajmniej jeden tego typu splot!). Mogą różnić się od siebie sposobami ułożenia oczek oraz grubością użytego włókna. Jeśli użyjemy cienkich włókiem i zapleciemy w drobniutkie oczka wyjdzie nam popularna ” dresówka “. Z takiej dzianiny można wykonać ubrania o nieco bardziej swobodnym wyglądzie. Z różnego rodzaju dzianin uszyjemy między innymi wygodny dres, delikatne ubranka dla dzieci, ale także. seksownie opinające ciało obcisłe bluzki i sukienki.
Oprócz wymienionych właściwości, ważna jest również gramatura materiału, Mówi nam ona, ile włókna zostało zużyte do wyprodukowania materiału. Ten o większej gramaturze będzie cięższy, jego oczka będą bardziej zwarte i będzie bardziej sztywny. Materiał o niższej gramaturze, ale o tym samym splocie i wykonany z tego samego typo włókna może być lżejszy, bardziej prześwitujący i bardziej elastyczny.
Z czego szyć? Przygotowaliśmy dla Was również małą ściągawkę materiałów, których można użyć do wykonania niektórych elementów ubioru 🙂 Każda z tych rzeczy może być oczywiście uszyta również z innego materiału – zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.
Pierwszy uszytek – najlepiej tkanina i to tkanina jak najmniej skomplikowana: na przykład surówka bawełniana lub tkanina pościelowa. Przy pomocy prostego materiału najłatwiej nauczysz się obsługi swojej maszyny, nabierzesz wprawy, poznasz jej funkcje i zapoznasz się z technikami szycia. Unikaj materiałów rozciągliwych – dzianiny bywają problematyczne w obsłudze, może zdarzać się przepuszczanie ściegów czy marszczenie. Torba shopperka/workoplecak – tkanina o średniej bądź raczej wyższej gramaturze, naturalna lub syntetyczna, nierozciągliwa. Podszewkę workoplecaka można uszyć z nieprzemakalnego materiału – na wypadek gdyby coś się rozlało 🙂 Ubranko dla dziecka – najlepiej sprawdzają są delikatne dzianiny z włókien naturalnych (ewentualnie z niewielką domieszką elastanu). Nie uwierają, dają swobodę ruchów i nie gniotą się podczas zabawy. Spódnica – można uszyć ją ze wszystkiego 🙂 W zależności od użytego materiału będzie się jednak zupełnie inaczej układać. Ołówkową, dopasowaną spódnicę lepiej uszyć z dzianiny lub ewentualnie z tkaniny z domieszką elastanu. Spódnica z kontrafałdami będzie pięknie wyglądać po uszyciu z tkaniny – każda fałda będzie doskonale widoczna rozkloszowując się od biodra na zewnątrz. W przypadku użycia dzianiny bądź bardziej lejącej tkaniny będą one gładko spływać po biodrach i ukażą swoje piękno podczas obrotu. Ozdobne zasłony – najczęściej do ich wykonania używana jest tkanina o wysokiej gramaturze. W przypadku zasłonek zwiewnych, “tańczących na wietrze” sprawdzą się tkaniny syntetyczne o niskiej gramaturze. Spodnie – eleganckie, garniturowe spodnie do pracy uszyjemy z wysokiej jakości tkaniny. Wykonanie z lekkiej, naturalnej tkaniny (zwłaszcza lnianej) dobrze sprawdza się również w przypadku spodni letnich i bardziej swobodnych, jak szarawary oraz krótkie, męskie spodenki. Spodnie nieco bardziej “luzackie” i sportowe, jak na przykład legginsy lepiej uszyć z dzianiny. Dżinsy to osobny temat – rzeka. Te oryginalne wykonywane są w 100% z bawełny – grubej, ciężkiej i mocnej. Do uszycia lepiej dopasowanych i wygodniejszych spodni warto poszukać materiału z domieszką elastanu mniej – więcej do 2% i o gramaturze około 300-400 g/mb. Koszula – elegancka, męska koszula do garnituru wykonywana jest tradycyjnie z tkaniny bawełnianej bądź lnianej o splocie płóciennym (choć bywają oczywiście odstępstwa). Damską, casualową koszulę można uszyć również z wiskozy, jedwabiu czy mieszanki kilku włókien. Materiał z domieszką włókna syntetycznego sprawi, że koszula będzie mniej się gnieść i lepiej układać na ciele, ale uwaga – dla naszego komfortu ilość tej domieszki nie powinna przekroczyć 20%, a latem lepiej w ogóle z takich materiałów zrezygnować.
(WEL) : Z czego szyć? Rodzaje materiałów
Gdzie kupic dobrej jakości koszulę?
Czy wydawanie pieniędzy na koszule dobrej jakości ma sens? Mężczyźni, którzy noszą koszulę każdego dnia do pracy, dobrze wiedzą, jak nieefektownie może ona wyglądać po całodziennym maratonie. Pomarszczona, zmięta i nieestetycznie wyglądająca koszula, którą człowiek chciałby natychmiast zdjąć z siebie, gdy tylko wróci do domu, nie jest powodem do dumy.
- Szczególnie trudne są dla koszuli ciepłe letnie dni, kiedy nie można zdjąć marynarki przez cały dzień.
- Oszula wygląda wtedy wyjątkowo nieestetycznie.
- Aby klienci mogli wybrać koszulę, w której nawet po długim dniu będą się czuć dobrze, sklep internetowy z wysokiej jakości koszulami męskimi – sklepkoszul.pl przygotował artykuł o tym, jak rozpoznać koszulę wizytową bardzo dobrej jakości, w którą opłaci się zainwestować pieniądze.
Koszula wysokiej jakości powinna być wykonana tylko z dobrej jakości bawełny Wysoką jakość koszuli uzyskuje się poprzez wykorzystanie najlepszych materiałów do jej produkcji. W przypadku koszul wizytowych na uwagę zasługuje wyłącznie jeden możliwy materiał – bawełna.
- Inne materiały naturalne jak np.
- Len czy jedwab należy traktować marginalne, ponieważ są one nieodpowiednie dla koszul wizytowych.
- Nieodpowiednie są również koszule wykonane z tkanin sztucznych, np.
- Poliestrowe, poliamidowe itp.
- Istnieją ogromne różnice w rodzaju wykorzystywanej bawełny i jej jakości.
- Najlepsza bawełna oznaczana jest jako tzw.
ELS (Extra Long Staple) i charakteryzuje bawełnę o szczególnie długim włóknie. Musi mieć długość przynajmniej 35,7 mm. To długie włókno przekłada się na lepszą trwałość i odporność koszuli. Koszule z bawełny ELS są również przyjemniejsze w dotyku. Bawełnę tego rodzaju uprawia się głównie na południu Stanów Zjednoczonych Ameryki albo np.
W Egipcie, gdzie występują idealne warunki klimatyczne dla jej uprawy. Koszule sprzedawane w sklepie sklepkoszul.pl są wykonane z bawełny najlepszej jakości. Koszule Eterna są wykonane wyłącznie z bawełny ELS. Koszula wysokiej jakości – od obróbki bawełny do tkaniny końcowej Surową bawełnę przetwarza się w tkaninę bawełnią a z niej powstaje właściwy materiał.
Proces powstawania tkaniny bawełnianej, z której szyje się koszule, jest ważny. Konkretny sposób obróbki bawełny ma wpływ na jej właściwości. Koszule Olymp wykorzystują materiał bawełniany tkany w Niemczech, natomiast koszule Eterna powstają z materiału wyrabianego w Szwajcarii.
- Następnie materiał bawełniany dostosowywuje się (farbuje, zmiękcza, nadaje właściwości użytkowe) do ostatecznego wyglądu, z którego szyje się koszule.
- Materiał w koszulach Olymp i Eterna jest dodatkowo opracowany tak, aby się nie gniotły i nie wymagały prasowania.
- Oprócz koszul Lerros, wszystkie marki koszul sprzedawane w sklepkoszul.pl posiadają certyfikat EKO TEX STANDARD 100, który gwarantuje, że cały proces produkcji spełnia najbardziej rygorystyczne kryteria ekologiczne.
Dzięki temu klient marek Eterna, Olymp, Marvelis, Casa Moda czy Venti może być pewien, że nosi koszulę, która zrobiona jest nie tylko z wysokiej jakości materiału, ale jest też bezpieczna dla noszącego, pracowników produkcji oraz środowiska. Tego niestety nie można powiedzieć o wielu innych markach, które produkują materiał w krajach o mniej rygorystycznych wymogach.
- Oszula wysokiej jakości – na co zwracać uwagę Poza wykorzystaniem pierwszorzędnego materiału, koszula powinna być również pierwszorzędnie uszyta.
- To oznacza przede wszystkim wysoką precyzję wykonania mankietów, połączenia rękawa na ramionach i wokół barku, odpowiednie przyszycie tylnej części i dokładne wszycie kołnierzyka.
Mankiety i kołnierzyk stanowią w koszuli wizytowej naturalny magnes dla wzroku, szczególnie wtedy, gdy jest ona noszona do garnituru. Kołnierzyk musi być dobrze wzmocniony, aby się nie wykręcał. Musi być także porządnie wykończony, aby się nie strzępił.
Różnicę pomiędzy zwykłą koszulą a koszulą wykonaną z naprawdę dobrego materiału można poznać już po około 30 praniach. W przypadku gorszej jakości koszuli będą widoczne wyraźne oznaki przetarcia i utraty fasonu. Najpopularniejszym kształtem kołnierzyka jest tzw. kent. W zależności od tego, co w danej chwili dyktuje moda, kent może być szerszy lub węższy, mniej lub bardziej szpiczasty, bardziej zamknięty albo rozwarty.
Nieco mniej powszechny jest bardzo wyraźnie otwarty kołnierzyk Cut-away nazywany czasem “rekinem”. Kołnierzyk ten lepiej będzie wyglądał w zestawieniu z szerszym krawatem. Ostatnim podstawowym kształtem kołnierzyka jest tzw. Button down – kołnierzyk zapinany na guziki.
Swoim charakterem pasuje raczej do mniej formalnych koszul, choć ma również swoich zwolenników formalnych wizytowych koszul, Spośród mankietów najczęstszym jest tzw. mankiet prosty. W koszulach galowych najczęściej występują mankiety podwójne czyli francuskie, zapinane na spinki. Podwójny mankiet jest pewnego rodzaju ozdobą koszuli.
Dodając do niego odpowiednie spinki do mankietów, można wyczarować naprawdę wspaniałe zestawienie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest mankiet umożliwiający zapinanie zarówno na guzik, jak i spinki do mankietów. Koszule Eterna, Olymp, Marvelis, Casa Moda i Venti oferują taki typ mankietu w większości kolekcji.
Podwójny mankiet znajdziesz natomiast u wybranych koszul Olymp i Eterna oraz w koszulach galowych. Kolejnym wyznacznikiem koszuli dobrej jakości jest przyszyta kieszonka lub listwa (wąski pas pod guzikami w środkowej części koszuli) w koszulach w kratkę lub pasy. Z reguły w dobrze uszytej koszuli wzór powinien zawsze idealnie wpasowywać się tak, aby się nie odznaczał.
Wszystkie marki koszul dostępnych w sprzedaży w sklepkoszul.pl są uznawane za wzór jakości i wykonania, któremu pozostałe marki starają się dorównać. Wysoką jakość koszul Eterna i Olymp podkreśla również status najczęściej sprzedawanych niegniotących się koszul w Europie.
Szwy
Szwy nie powinny być zbyt duże (przyjmuje się, że minimalna liczba wynosi około 7 szwów na 1 cm) i nie powinny rzucać się w oczy.
Mankiety
Mankiety powinny być dobrze naszyte na rękaw, tj. przejście powinno być jak najbardziej precyzyjne, proste i dokładnie zaszyte.
Kołnierzyk
Koniec kołnierzyka powinien być porządnie wzmocniony, usztywnienie nie powinno się w kołnierzyku przesuwać. (Bardziej praktyczne są wszyte wzmocnienia niż te wyjmowane.) Kołnierzyk nie powinien się wykrzywiać, ani w żaden sposób strzępić. (To niestety po pewnym czasie nastąpi, zwykle po 20 – 30 praniach.)
Zakładki
Niektóre marki, jak np. koszule Olymp, mają z tyłu, na łopatkach dwie zakładki, które zwiększają swobodę ruchu w koszuli. Zakładki są szczególnie praktyczne w przypadku, gdy koszula jest dość wąska i utrudnia pełny zakres ruchu.
Naszycie kieszonki i plisa
W koszulach w paski lub kratkę ważne jest, aby wzór przy kieszonce i paśmie guzików był precyzyjnie dopasowany. W przeciwnym wypadku wykończenie koszuli będzie sprawiało wrażenie niestarannego.
Przyszycie tylnej części
Dobrze uszytą koszulę poznasz także po sposobie zszycia tylnej części pleców i ramion. Nie tylko brzeg musi być całkiem prosty, ale i pokrycie materiału nie może być zbyt widoczne. Jeśli pod szwem tworzą się fałdy, bez wątpienia jest to oznaka złego wykończenia koszuli.
Sklepkoszul.pl – gwarancja wysokiej jakości koszul wizytowych Jeśli szukasz koszuli naprawdę dobrej jakości, którą będziesz mógł nosić jako koszulę wizytową lub nowoczesną markową koszulę casualową, odwiedź sklep z najwyższej jakości koszulami sklepkoszul.pl. Wszystkie marki koszul dostępnych w sprzedaży w sklepkoszul.pl są uznawane za wzór jakości i wykonania, któremu pozostałe marki starają się dorównać.
Wysoka jakość koszul Eterna oraz Olymp podkreśla również status najczęściej sprzedawanych niegniotących się koszul w Europie. Więcej informacji o koszulach Eterna znajdziesz na stronie producenta http://www.eterna.de/. Więcej informacji o koszulach Olymp znajdziesz na stronie producenta http://www.olymp.com/.
Z jakiego materiału koszula na lato?
Modne i naturalne tkaniny na lato – Lato jest idealnym momentem, aby podejmować świadome decyzje zakupowe w kontekście tkanin. Nasze wybory co ubrać o tej porze roku mogą przynieść nam naprawdę dużą ulgę. Powinniśmy dbać o naszą skórę i zapewnić jej ochronę przed ostrymi promieniami słońca.
- Najlepiej wybierać zatem naturalne tkaniny typu len, bawełna, jedwab.
- Zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza i nie podrażniają skóry.
- Dobrym wyborem będą także sztuczne materiały.
- Jest to grupa materiałów wytwarzana z substancji pochodzenia naturalnego, głównie celulozy drzewnej. Są to np.
- Wiskoza, modal, czy też tencel.
Jednym z silniejszych trendów tego lata jest len. Postawiły na niego nawet duże domy mody, gdzie królował na wybiegach m.in. u Jacquemus, Fendi czy Max Mary. Coraz częściej sięgają po niego również sieciówki, które coraz bardziej doceniają ekologiczne rozwiązania.
- Nie musisz się zatem martwić dłużej gniotliwością lnu, gdyż jest ona w trendzie, a jego dobroczynne właściwości przewyższają jego wady.
- Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę latem? Może wydać się to banalne, ale lepiej wybierać jaśniejsze kolory, które nie przyciągają słońca.
- Idealnie sprawdzą się tu zatem biele, błękity, czy też beże.
Warto zwrócić także uwagę na kroje. Fantastycznie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kroje oversize, które nie przylegają do ciała i zapewniają poczucie komfortu i swobodę ruchów.
Z czego są zrobione koszulę?
Wiedza jest kluczem do eleganckiego wyglądu – w równym stopniu jak zmysł estetyczny. Nie inaczej jest gdy chozi o tkaniny koszulowe. Kluczowe parametry powiedzą nam od razu, czego możemy się spodziewać. Na pytanie „jaka powinna być tkanina na koszulę?” większość mężczyzn odpowie pewnie, że naturalna. Koszula z wełny merino Interesuje nas głównie bawełna, Oczywiście zalety mają też letnie materiały lniane. Ale bawełna o luźnym splocie (jak chociażby batyst czy zefir ) może je zastąpić. W upały zapewnia porównywalny komfortu do koszuli z lnu, za to mniej się gniecie. Konkurencję dla bawełny stanowi także wełna merino o wyjątkowych walorach termoregulacyjnych.
Koszula Pin Collar Zack Roman Wystrzegamy się oczywiście materiałów w całości syntetycznych albo nawet z domieszką poliestru czy poliamidu. O dziwo wciąż są mężczyźni, którzy kupują je nie tylko ze względu na niewygórowaną cenę, ale też dlatego, że taki materiał mniej się gniecie.
To błąd z dwóch powodów. Po pierwsze wątpię, czy jakakolwiek koszula poliestrowa warta jest swojej (nawet najniższej) ceny. Po drugie mniej gniotliwa może być także tkanina bawełniana. Tylko jak taką znaleźć? Są różne rodzaje bawełny, a cienka popelina ma inne cechy niż gruby oksford, O właściwościach decyduje między innymi splot tkaniny,
O nim nie znajdziemy informacji na metce (poza nielicznymi wyjątkami). Trzeba się przyjrzeć powierzchni materiału. Wbrew pozorom to nic trudnego – przygotowałem błyskawiczny kurs.