Jaka Powinna Byc Koszula Do Porodu?
Powinien być głęboko wycięty, by umożliwić przystawianie noworodka do piersi oraz tzw. kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt ‘skóra do skóry’ matki i dziecka tuż po porodzie. Materiał: Koszula powinna być wykonana z naturalnych włókien, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza i są przyjazne dla skóry.
Contents
Jaki rozmiar koszuli do porodu wybrac?
Koszula do porodu – jaki rozmiar? – Kupując koszulę do porodu, warto zainwestować w rozmiar większą – będzie zdecydowanie luźniejsza i nieopinająca, dzięki czemu nie będzie krępować ruchów. Dodatkowo luźny materiał nie będzie nieprzyjemnie ocierać skóry, a tym samym podrażniać jej.
Jaka piżama do szpitala ciąża?
Piżama ciążowa to jedna z wielu rzeczy, w które wyposażyć się musi przyszła mama. Ten zakup na tle wszystkich innych jest jednak często przez kobiety lekceważony. Wydaje się bowiem, że to, w czym śpi ciężarna, nie ma specjalnego znaczenia. Praktyka pokazuje, że jednak ma – liczy się komfort, bezpieczeństwo i higiena ciężarnej.
- Piżama ciążowa i do karmienia potrafi też znacznie ułatwić karmienie piersią, któremu często towarzyszy wiele trudnych emocji.
- Piżama ciążowa, piżama do porodu, piżama do karmienia piersią – z jednej strony są do siebie bardzo podobne.
- Wszystkie powinny być delikatne, naturalne, lekkie i przewiewne.
- Z drugiej strony, ciąża, poród i karmienie to trzy różne sytuacje, które wymagają określonych rozwiązań i często przekładają się na modele piżam.
Piżama ciążowa – zestaw zasad Piżama ciążowa to kolejny element kobiecej „wyprawki” na czas ciąży oraz późniejszego karmienia. Z pozoru ten akurat zakup w porównaniu z innymi ciążowymi akcesoriami może wydawać się banalny. W końcu co trudnego jest w zakupie bielizny ciążowej? Warto jednak na chwilę skupić swoją uwagę i na tym temacie.1.
Przede wszystkim nigdy nie kupujemy bielizny bez mierzenia, Dotyczy to w tym samym stopniu biustonosza, co i piżamy. Znaczenia nie ma tutaj sama prezencja, co komfort ciężarnej. Zawsze należy przymierzyć piżamę i sprawdzić, czy w żadnym miejscu nas ona nie uciska, nie obciera albo po prostu jest niewygodna.2.
Piżamę ciążową zawsze warto kupić nieco większą, Chodzi tutaj głównie o biust i brzuch. Szczególnie biust dość szybko staje się wrażliwy na wszelkiego rodzaju dotyk, warto więc zapewnić ciału komfort. Warto pamiętać o tym, że ciężarne często śpią w biustonoszu, a po urodzeniu dziecka biust staje się często większy niż w czasie ciąży.3.
Nie kupujemy piżam na zapas, Kobieta nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie zmieniać się jej ciało i w jakim tempie będzie się to działo. Dlatego lepiej kupić dwie koszule, a za jakiś czas dokupić następne. Piżama ciążowa i do karmienia: z wzorami czy bez? Piżama ciążowa i piżama do karmienia generalnie powinna zawierać jak najmniejszą liczbę zdobień.
Zarówno w ciąży, połogu, jak i w całym okresie karmienia najlepiej sprawdzają się gładkie biustonosze, majtki i piżamy. Nie chodzi tutaj oczywiście o stronę wizualną, bo pod tym względem panuje pełna dowolność. Kluczowa natomiast jest strona przylegająca do ciała.
- Wszelkiego rodzaju hafty, koronki, dodatkowe szwy – wszystko to może podrażniać skórę, która i tak jest już bardzo wrażliwe.
- Piżama dla ciężarnej: z jakich materiałów? Piżama dla ciężarnej powinna być jak najdelikatniejsza,
- W tym szczególnym czasie ubrania, a szczególnie bieliznę ciążową, dobieramy tak, aby jak najmniej podrażniała ona naszą skórę.
Materiał, z jakiego wykonana będzie piżama, także ma wpływ na komfort przyszłej mamy. Najlepiej, aby był on jak najbardziej naturalny. Warto więc wybierać ubrania z bawełny, jedwabiu, a nawet bambusa. Absolutnie niewskazane są piżamy z zawartością poliestru,
W nocy przyszła mama ma się czuć komfortowo, a piżama powinna być przede wszystkim przewiewna. Lekarze sugerują, że bawełna to najzdrowszy i najbardziej higieniczny materiał na nocną bieliznę dla ciężarnej. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze, nie uczula, jest przyjemna w dotyku i nie podrażnia skóry.
Sztuczne materiały (oprócz mikrofazy i poliamidu) nie przepuszczają powietrza. Częściej się w nich pocimy, a brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w okolicy naszych miejsc intymnych może sprzyjać namnażaniu się bakterii. Piżama dla ciężarnej a piżama do porodu Piżama ciążowa do porodu to jeden z ważniejszych elementów wyprawki do szpitala.
To ona zapewnia kobiecie poczucie komfortu i okrycia w sytuacji, w której ogląda ją wiele osób. Specjalnego znaczenia nie ma to, czy koszula jest rozpinana, czy na guziki. Jest to bowiem raczej koszula jednorazowego użytku: koszula się brudzi, a plamy z krwi trudno usunąć. Ważna natomiast jest jej długość – nie powinna sięgać dalej niż za kolana,
Warto również zadbać, aby miała ona specjalne wycięcie do karmienia. Po porodzie przystawia się bowiem dziecko do karmienia i ta sytuacja w innej koszuli może okazać się niekomfortowa. Każdy szpital ma przygotowane wymogi, jakie powinna spełniać taka porodowa koszula, zawsze również na stanie szpitala są zapasowe egzemplarze.
- Z reguły położna przed porodem uświadamia przyszłą mamę, jak najlepiej przygotować taką porodową wyprawkę.
- Piżama ciążowa do karmienia Piżama do karmienia powinna przede wszystkim być wygodna.
- Może to być dotychczasowa piżama ciążowa, pod warunkiem, że zapewnia ona szybki dostęp do piersi.
- Ważne jest również to, aby pierś można było potem łatwo schować.
Koszule dostosowane specjalnie do karmienia, mimo że przez niektórych uważane za zbędny wydatek, pozwalają uniknąć trudnego podciągania koszuli, jej podtrzymywania w czasie karmienia, co znacznie ułatwia sam proces. Modeli koszul do karmienia jest naprawdę dużo: z kopertowym dekoltem, z odpinanymi ramiączkami, z rozcięciem pod szyją, z gumką przy dekolcie, dwuwarstwowe z ukrytymi wcięciami.
Kiedy kupic koszulę do karmienia?
Naszym zdaniem koszula do karmienia jest – przynajmniej w ciągu pierwszych dni po porodzie – absolutnie niezbędna. Warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ: karmiąc w zwykłej koszuli, trzeba ją będzie zadzierać wysoko do góry, a to w szpitalu raczej odpada (chyba że jednocześnie okryjesz się kołdrą)
Czy trzeba się golić do porodu?
Owłosienie łonowe – depilować czy nie? – Według standardów nie ma takiego obowiązku i decyzja o depilacji leży po stronie rodzącej. Ogolenie całego wzgórka łonowego ma jednak niewielki wpływ na gojenie się krocza, które – jeśli pojawi się konieczność nacięcia czy prawdopodobieństwo pęknięcia – może przez położną zostać ogolone wraz z całą okolicą.
Jak duża walizka do porodu?
Torba do szpitala – jaka jest praktyczna? – Niezależnie od wymogów, jakie określa szpital, są pewne kwestie, które podniosą komfort pobytu w szpitalu, jak i estetykę bagażu. Przemyślany wybór sprawi, że torba do szpitala przyda się później podczas mniejszych i większych podróży z dzieckiem albo w formie torby do wózka, Co jest istotne?
- Ilość przegródek i kosmetyczek w zestawie. Czasami wydaje się, że torba jest droga, ale gdy policzymy, ile ma „w cenie” okazuje się, że wychodzi niezwykle tanio. A dodatkowe przegródki, etui i kosmetyczki to rzecz niezbędna do organizacji nie tylko w szpitalu, ale i w dalszym życiu z maluchem. Warto na to też zwrócić uwagę, jeśli szpital wymaga, by wszystko zapakować w jeden bagaż. Torba z przegródkami albo dwukomorowa walizka z organizerem w środku będzie wtedy jedynym możliwym sposobem na uporządkowanie rzeczy.
- Zewnętrzna, zapinana przegroda. Potrzebna będzie chociaż jedna. To niezbędne, bo pod ręką musisz mieć dokumenty i zestaw badań.
- Dobra wielkość. Nie można przesadzić z rozmiarem torby. Pakujesz się tylko na kilka dni, więc jeśli musisz mieć jedną dużą torbę, wystarczy taka 60-70 litrowa, a jeśli dwie – kup mniejsze 30-40 litrowe (taką pojemność mają walizki tzw. samolotowe, czyli dopuszczalne jako bagaż podręczny podczas lotów.
- Ciemny kolor i łatwy w czyszczeniu materiał. To rzecz istotna może nie tyle w szpitalu, ale w dalszym korzystaniu z torby. A przecież nie kupujemy jej na jeden raz, dobrze, aby była praktyczna na przyszłość. W życiu z maluchem nie będzie czasu na zastanawianie się, gdzie postawić torbę, aby się nie zabrudziła ani tym bardziej, aby ją ciągle prać. Dobry materiał oprócz tego przedłuży jej trwałość. Zrezygnujmy z pięknych, naturalnych materiałów, które łatwo się niszczą, lepiej postawić na trwały i niezniszczalny poliester.
- Kółka i wygodna rączka – obecnie w szpitalach rodząca zostawiana jest przez męża na izbie przyjęć – z powodu pandemii nie wszystkie szpitale wznowiły porody rodzinne. Dlatego wygodniej jest, jeśli walizka lub torba do szpitala będzie miała kółeczka, które pomogą przyszłej mamie dotrzeć na porodówkę bez konieczności dźwigania bagaży. Kółka przydadzą się również potem, już po porodzie w przesuwanie walizki np. na czas sprzątania sali czy wyjmowania rzeczy.
Ile trzeba wziąć do szpitala wkładek laktacyjnych?
Podkłady poporodowe – co najmniej 3 sztuki. Majtki poporodowe – 3 sztuki. Podkłady higieniczne – cała paczka. Wkładki laktacyjne, ale co najwyżej kilka sztuk – laktacja rozkręci się dopiero w kolejnych dniach.
Kiedy jechać do porodu?
Poród — sygnały alarmowe – Do szpitala należy jechać, gdy:
- występują skurcze — znacznie silniejsze niż przepowiadające, są regularne i pojawiają się przynajmniej co około 10 minut. Jeśli uaktywniają się częściej niż co 5 minut lub ciężarna czuje potrzebę parcia, powinna znaleźć się w szpitalu jak najszybciej,
- odchodzą wody płodowe. Wskazane jest pojechanie do szpitala niezależnie od tego czy jest to odpływ dużej ilości płynu owodniowego czy jedynie sączenie oraz bez względu na odczuwane bądź nieodczuwane skurcze. Na ogół odpłynięcie wód oznacza, że poród wkrótce się zacznie. Jeśli tak się jednak nie stanie, ze względu na ryzyko infekcji wewnątrzmacicznej pękniecie pęcherza płodowego wymaga pobytu w szpitalu.
Niezależnie od przypuszczalnego terminu porodu należy również jechać do szpitala, jeśli:
- pojawia się krwawienie z dróg rodnych,
- występuje stały, nieprzemijający ból brzucha,
- odpływające wody płodowe są zielonkawe albo brązowe,
- ruchy dziecka przestają być wyczuwalne lub przeciwnie — dziecko rusza się bardzo gwałtownie (przy czym warto pamiętać, że w wyniku mniejszej ilości miejsca ruchy malucha mogą się zmienić).
Kiedy spakować się do szpitala na poród?
Ekspert radzi –
- Ważne i ważniejsze, Pakowanie torby to ceremoniał, który jest wstępem do wielkiego wydarzenia, które całkowicie odmieni Twoje życie. Poświęć na to odpowiednio dużo czasu. Najwięcej miejsca w swojej torbie musisz przeznaczyć na rzeczy związane bezpośrednio z porodem. Pakując ubrania dla siebie i dla dziecka pamiętaj, żeby były one dostosowane do pory roku. Nie zapomnij o dokumentach i aktualnych wynikach badań!
- Oferta szpitala, Szpital zapewni Ci część przedmiotów, które będą Ci potrzebne. Szpitale różnią się od siebie pod tym względem – informacji o wyprawce możesz poszukać na stronie internetowej, możesz też odwiedzić konkretną placówkę jeszcze przed porodem.
- Technika pakowania, Ważne jest nie tylko to, co spakujesz do torby, ale też to, jak to zrobisz. Możesz oddzielnie ułożyć rzeczy dla siebie, oddzielnie przedmioty dla dziecka. Pamiętaj, do której kieszeni wkładasz wyniki badań i niezbędne dokumenty. Jeśli przy porodzie będzie Ci ktoś towarzyszył – partner, mama lub przyjaciółka – pokaż im dokładnie zawartość torby i powiedz, gdzie co jest.
- Kiedy spakować torbę? Nie zwlekaj z tym ważnym zadaniem, możesz przygotować torbę już kilka tygodni przed wyznaczoną datą rozwiązania. Po jej zamknięciu odetchniesz z ulgą.
Jak długo trwa pobyt w szpitalu po porodzie?
Zapiski z czatu z położną – pobyt w Szpitalu i wypis – Spółka Centrum Medyczne Żelazna Prezentujemy zapiski z czatów, które odbyły się w ramach wirtualnego dnia otwartego, w dniach 02-06.11.2020 r. Na Pytania odpowiadały położne Agnieszka Machniewicz i Dorota Bednarczyk. Czy w aktualnej sytuacji czy kobieta z dzieckiem przebywa w szpitalu 3 doby, jeśli jest wszystko w porządku czy krócej?
Jeżeli wszystko jest w porządku, to czas pobytu w oddziale wynosi około dwie doby. Istnieje możliwość wyjścia po 36 godzinach.
Czy jeśli ze mną i z dzieckiem po porodzie naturalnym będzie wszystko w porządku to czy będziemy mogli wyjść do domu tego samego dnia? Po jakim najkrótszym czasie, jeśli dziecko oczywiście jest zdrowe możemy zostać wypisani ze szpitala?
Może Pani opuścić szpital na własną prośbę po 12 godzinach, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań. Planowo pacjentki opuszczają szpital po dwóch dobach od porodu.
Chciałabym dowiedzieć się jakie są objawy rozchodzenia się blizny po poprzednim cięciu cesarskim w kolejnej ciąży? Jestem po 2 cięciach, aktualnie 38 tydzień i ciągle mam wrażenie, że w okolicy blizny coś się dzieje. Co powinno skłonić mnie do pojawienia się na Izbie Przyjęć? Czy często zdarzają się rozejścia lub pęknięcia macicy? Jeśli zacznie się akcja porodowa jak szybko muszę znaleźć się w szpitalu?
Lekarz prowadzący ciążę powinien mieć nadzór nad stanem Pani blizny, jeżeli są wątpliwości można wykonać badanie USG i ocenić jej ciągłość grubość. Pęknięcie macicy jest sytuacją niezwykle rzadką w położnictwie. W szpitalu należy pojawić się, jeżeli pojawi się regularna czynność skurczowa macicy (jeżeli nie ma innych wskazań lub dolegliwości).
Po zakwalifikowaniu do porodu na izbie przyjęć – czy pacjentka trafia od razu na salę porodowa czy jest jej najpierw przydzielane miejsce i łóżko na poporodowej, gdzie może zostawić swoje rzeczy? Czy wszystko trafia z nami na salę porodowa? Pytam że względu na to jak najlepiej się spakować: jedna torba na poród, walizka na później, czy jedna torba dla noworodka a druga dla siebie?
Pacjentka po przyjęciu do porodu (wraz ze wszystkimi rzeczami) trafia na salę porodową. Preferujemy spakowanie się w jedną dużą walizkę (z kółkami), a w walizce podzielić rzeczy. Nie ma przydzielania miejsca w sali przed porodem.
Czy w św. Zofii karta szczepień dziecka jest przekazywana rodzicom czy wysyłana do przychodni rodzinnej?
Karta szczepień po zaszczepieniu w szpitalu jest przekazywana rodzicom przy wypisie.
Czy w dniu wypisu ktoś może zostawić rzeczy dla mnie w recepcji (chodzi o cieplejsze rzeczy by dzidzie ubrać) i wtedy ktoś mi je przyniesie?
W dniu wypisu osoba, która Panią odbiera przywozi niezbędne rzeczy. Z pacjentką schodzi położna, która pomaga ubrać dziecko, przełożyć do fotelika samochodowego itp.
Jeśli w trakcie pobytu w szpitalu bo pewnie nie ma odwiedzin coś będę potrzebowała a okaże się ze tego nie mam a to niezbędne, to czy mąż może mi to przywieźć i wtedy gdzie zostawić?
Zwyczajowo paczek nie przekazujemy, ograniczamy kontakt ze światem zewnętrznym. Na terenie szpitala działa dobrze zaopatrzony kiosk, w którym można zakupić nie tylko jedzenie, ale też rzeczy dla mamy i dziecka.
Czy w razie potrzeby użycia leków/preparatów typu czopki/maści na hemoroidy są one dostępne dla wszystkich pacjentek szpitala?
Jeżeli przyjmuje Pani na stałe jakieś leki – to warto je ze sobą zabrać. Z naszej strony staramy się zapewnić Pacjentkom wszystko co potrzebne w trakcie pobytu. Szpital w trakcie pobytu pacjentki zapewnia jej niezbędne leki. Jeżeli będzie taka konieczność, to sprowadzimy dla Pani niezbędny preparat.
Czy trzeba mieć własny laktator w razie potrzeby rozkręcenia laktacji?
Nie zalecamy kupowania laktatora na wszelki wypadek. Mamy laktatory na oddziałach, a końcówki (a nawet cały laktator) można w razie potrzeby zakupić w kiosku szpitalnym.
Czy w związku z pandemią warto mieć ze sobą własny laktator?
Jeżeli posiada Pani własny laktator, to może go Pani spakować. W szpitalu jest dostępny pokój laktacyjny. Korzystanie z laktatorów szpitalnych jest możliwe po zakupieniu indywidualnych końcówek, które dostępne są w sklepik. Nie można z góry założyć, że będzie potrzebny laktator – potrzebny jest tylko przy problemach laktacyjnych.
Jak wygląda poród w wodzie, tj. czy po urodzeniu dziecka kolejna faza porodu odbywa się już poza basenem/wanną?
Decyzję o pozostaniu lub wyjściu z wody podejmuje położna prowadząca. Nie da się jednoznacznie określić, jak będzie przebiegał 3 okres porodu.
Czy w szpitalu jest możliwość skorzystania z pomocy psychologa? W czasie porodu? Po porodzie? Jak to wygląda wtedy, kiedy poród odbywa się w ciągu dnia? Co się dzieje w przypadku, kiedy rodząca kobieta dostaje ataku leku/paniki? Czy jest możliwość przeprowadzenia wtedy CC?
Tak oczywiście, jest taka możliwość. Mamy skuteczne sposoby, metody niefarmakologiczne, które powodują rozluźnienie, relaksację i działają przeciwbólowo i uspokajająco w trakcie porodu. Panika nie jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Do każdej pacjentki staramy się podchodzić indywidualnie. Proszę się nie martwić na zapas.
Mam pytanie odnośnie pierwszych kąpieli noworodka: jak to faktycznie jest z kikutem pępowinowym? Czy należy unikać moczenia go? Kolejna kwestia to w czym najlepiej kąpać noworodka: czysta woda, kropelka płynu do kąpieli/emolientu? I czy używać zawsze do kąpieli oliwki, czy jeśli nic się nie dzieje z ciałkiem maluszka to dać skórze oddychać?
Kikuta pępowiny nie należy moczyć. Jeżeli zostanie zachlapany, to nic się nie stanie, ale właściwa pielęgnacja polega na wysuszaniu kikuta pępowinowego. Jeżeli nic się nie dzieje ze skórą noworodka używamy czystej wody o temperaturze około 37 stopni. Ewentualnie możemy użyć niewielkiej ilości mydła lub płynu bezzapachowego. Zalecam skorzystanie z zajęć szkoły rodzenia odnośnie pielęgnacji noworodka.
Kiedy po porodzie jest posiłek? Czy w przypadku porodu w nocy są wydawane posiłki?
Posiłek po porodzie może Pani otrzymać najwcześniej po 2 godzinach po porodzie. W tym czasie może Pani pić wodę. W nocy nie są serwowane posiłki, dlatego prosimy o przygotowanie kanapek lub innego prowiantu dla siebie oraz partnera.
Czy w przypadku stwierdzenia żółtaczki mama zostaje z dzieckiem w szpitalu do momentu wypisu? Czy jest jakaś zmiana z powodu pandemii?
Mama może pozostać z dzieckiem (na życzenie może również opuścić szpital) do momentu wypisu dziecka.
Witamina K – czy u Państwa w szpitalu można podać ją doustnie noworodkowi?
Jeżeli pacjentka nie wyraża zgody na podanie wit. K domięśniowo, to jest możliwość podania jej doustnie.
Czy w razie problemów z laktacja jest możliwość skorzystać z pomocy doradcy u Państwa w szpitalu?
Tak oczywiście, każda położna jest w stanie pomóc w problemach laktacyjnych, istnieje też możliwość skorzystania z porady doradcy laktacyjnego.
Czy przed porodem powinno zrobić się lewatywę? Czy w szpitalu jest robiona?
Nie ma zaleceń, aby przed porodem i w jego trakcie wykonywać lewatywę. W trakcie trwania porodu może się Pani poruszać i korzystać z toalety.
Czy po porodzie można liczyć na jakąś pomoc/porady położnych w opiece nad dzieckiem?
Tak, w trakcie pobytu w szpitalu położne służą poradą oraz pomocą w opiece nad dzieckiem.
Czy jest możliwość, aby podczas pobytu w szpitalu po porodzie trzymać gdzieś jedzenie (czy jest np. jakaś lodówka, żeby zostawić tam jedzenie)?
Tak, w każdym oddziale położniczym jest aneks kuchenny z lodówką.
Gdzie można zakupić maski z atestem?
Taką maseczkę można zakupić w aptece.
: Zapiski z czatu z położną – pobyt w Szpitalu i wypis – Spółka Centrum Medyczne Żelazna
Jaka koszula do szpitala?
Chyba nikt z nas nie zna osoby, która nie byłaby choć raz w życiu w szpitalu. Co zabrać do szpitala? – to pytanie bywa nie lada wyzwaniem. Jak nagle na przestrzeni szpitalnego łóżka i szafki zmieścić swoje rzeczy, zwłaszcza, gdy obecnie bez tylu przedmiotów nie sposób się obyć.
Piżama lub koszula nocna Szlafrok Dres Ręcznik Jasiek Kocyk Zestaw kosmetyków Klapki
Ale po kolei. Jak już wiemy – niezbędna będzie piżma lub koszula nocna, W większości przypadków bardziej sprawdzi się piżama, z wyjątkiem oddziałów ginekologicznych i położniczych, gdzie praktyczniejsza będzie koszula nocna. Jak powinna być piżama? – najlepiej rozpinana, dobrze, żeby miała kieszenie, Ponieważ w szpitalu najczęściej mamy założony wenflon bardziej odpowiednia będzie piżama z krótkim rękawem, albo rękawem ¾, W szpitalach z reguły jest ciepło, wiec krótki rękaw sprawdzi się nawet w chłodniejszą porę roku.
Ważny jest surowiec z którego bielizna nocna jest uszyta. Dobrze, żeby to była 100% bawełna, Jest to surowiec naturalny, bardzo przyjazny dla skóry, doskonale wchłania pot, nie powoduje uczuleń. Piżamę czy koszulę nocną należy przed szpitalem wyprać, ponieważ taka prosto ze sklepu jest po prostu niehigieniczna.
Koszula nocna powinna mieć długie zapięcie, Sprawdzi się ono przy osłuchiwaniu słuchawką, ale też przy karmieniu piersią. Niezbędna jest piżama lub koszula na zmianę. Po pierwsze, będąc chorym bardziej się pocimy, po drugie – zawsze może nas spotkać jakieś nieprzewidziane zdarzenie w postaci rozlanej zupy, czy plamki krwi. Szlafrok przyda się podczas wieczornej i porannej toalety, a także w czasie konieczności udania się na jakieś badanie do innego pomieszczenia. Nieodzowny będzie też podczas odwiedzin, wyjściu do szpitalnego kiosku czy bufetu. Szlafrok zawiązywany na pasek będzie łatwiejszy przy zakładaniu czy zdejmowaniu, łatwiej też jest się nim w razie potrzeby otulić, zawiązując go po prostu ciaśniej. Dres wydaje się niezastąpionym strojem w ciągu dnia. Na pewno będziemy się w nim czuć bardziej komfortowo niż paradując cały dzień w piżamie czy koszuli nocnej. Ważne, żeby bluza od dresu była rozpinana, żeby dres miał kieszenie i był wykonany z materiału, który łatwo się nie gniecie, np. z weluru czy tzw. dresówki, Ręcznik zabrać najlepiej w jakichś ciemniejszych kolorach oraz co najmniej 2 sztuki: większy i mniejszy, Panie często potrzebują dodatkowy mały ręczniczek, niedzowny do higieny intymnej. Jasiek ułatwi nam wypoczynek, możemy go wykorzystać zarówno w nocy jak i jako podparcie w ciągu dnia. U wielu osób sprawdzają się też tzw. poduszki anatomiczne, Kocyk to też przydatna rzecz, zwłaszcza dla tzw. zmarzluchów. Fajnie jest mieć w szpitalu coś swojskiego, miłego, czym możemy się otulić i do czego przytulić. Warto też zajrzeć na stronę internetową szpitala do którego się wybieramy – często są tam zawarte wytyczne dla pacjenta dotyczące rzeczy i dokumentów, które są niezbędne w szpitalu.