Jak Nazywają Się Spodnie Do Jazdy Konnej?
Bryczesy – przylegające ściśle do ciała spodnie jeździeckie. Cavaletti – drążki ułożone na podwyższeniu, stosowane do treningu konia i jeźdźca. Mogą być pokonywane w stępie, kłusie lub w galopie.
Contents
Jak nazywa się strój do jazdy konnej?
Bryczesy lub inne dobrze przylegające spodnie do jazdy konnej. Bryczesy lub bregginsy są najwygodniejsze i mają wzmocnienia (krótki lub pełny lej), które zapewniają lepszą stabilność w siodle oraz chronią przed otarciami.
Jak się nazywają buty do jazdy konnej?
WSZYSTKO O BUTACH JEŹDZIECKICH WSZYSTKO O BUTACH JEŹDZIECKICH Buty jeździeckie (sztyblety, trzewiki, oficerki) to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego jeźdźca. Odpowiednio dobrane buty jeździeckie zapewnią stabilne trzymanie nogi w strzemieniu, ułożenie pięty oraz łydki.
Ułatwiają jeźdźcom precyzyjne wydawanie poleceń w trakcie jazdy. Ponadto wysokie buty jeździeckie (oficerki) chronią nasze łydki przed otarciami w trakcie kontaktu z siodłem. Zwykłe buty sportowe czy trampki są zbyt miękkie i delikatne aby trenować jeźdźciectwo.Obuwie jeździeckie charakteryzuje: obcas ok 2 cm, wąski czubek, twarda podeszwa oraz brak grubego bieżnika na podeszwie.
Wszystkie te elementy mają zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy oraz umożliwiać łatwe wysunięcie się stopy ze strzemienia podczas upadku.Nie istnieją uniwersalne buty jeździeckie na każdą porę roku. Dla osób regularnie jeżdżących na koniu przez cały rok niezbędne minimum to dwie pary butów (sztyblety odpowiednie na letnią porę i termobuty na zimę).
Osoby rzadko uczęszczające na jazdy konne w okresie zimowym czy też ćwiczące w krytej ujeżdżalni mogą zaopatrzyć się w ciepłą skarpetę. Występuje kilka podstawowych rodzajów butów jeździeckich: Oficerki jeździeckie – czyli długie buty jeździeckie. Historycznie jeźdźcy używali jedynie takich butów podczas jazdy na koniu, konkursów jeździeckich (obecnie dopuszczone jest używanie butów wraz z czapsami oficerkowymi, które idealnie imitują oficerki i są tańsze).
Dobre oficerki uszyte są z wysokiej jakości skóry bydlęcej przez profesjonalną firmę zajmującą się produkcją butów jeździeckich. Posiadają trwały suwak znanej marki oraz dodatkowo szytą podeszwę. Aby odpowiednio dobrze dobrać rozmiar oficerek najlepiej aby zostały uszyte na miarę – wypełniamy szczegółowy formularz podając szczegóły dotyczące wymiarów oraz charakterystyki naszych stóp oraz łydek.
- Jeśli decydujemy się na wersję “standardową” bez szycia na miarę, gdzie wymiary oficerek są już z góry wiadome ważne aby była maksymalnie dopasowana do rozmiarów naszych nóg (rozmiar stopy, wysokość cholewy, obwód w łydce).
- Oficerki “standardowe” są tańsze od oficerek szytych na miarę.
- Posiadają dość dużą gumową wstawkę w cholewie ułatwiającą dopasowanie rozmiaru.
Oficerki jeździeckie to bardzo eleganckie uzupełnienie stroju jeźdźca na każdych zawodach. Sztyblety jeździeckie – to najbardziej spopularyzowany rodzaj obuwia wśród jeźdźców. Możemy spotkać sztyblety:
klasyczne (gumowe wstawki po bokach), trzewiki jeździeckie (sznurowane buty wraz z dodatkowym zamkiem z tyłu buta), sztyblety z zamkiem (wyglądem przypominają klasyczne sztyblety, mają jednak wszyty z boku lub przodu zamek ułatwiający wkładanie i zdejmowanie buta). Krótkie sztyblety idealnie służą jeźdźcom podczas oporządzania konia lub poruszania się po stajni. Do jazdy na koniu do sztybletów jeździeckich dodatkowo należy założyć czapsy/sztylpy (skórzane lub syntetyczne ochraniacze na łydki). Dobre sztyblety wykonane są z wysokiej jakości skóry, posiadają trwałą antypoślizgową podeszwę oraz stabilny obcas.
Termobuty jeździeckie – buty przeznaczone do jazdy konnej w porze zimowej. Obecnie w sprzedaży jest wiele modeli butów nadających się do jazdy na koniu zimą. Większość poprawnie wykonanych butów posiada zadowalającą trwałość oraz jakość. Szukając dobrych termobutów należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów:
– niewielki bieżnik, który może utrudniać wyślizgnięcie butów ze strzemion – odpowiednią szerokość zapewniającą łatwe wsuwanie i wyjmowanie butów ze strzemion – wzmocnioną cholewę po wewnętrznej stronie zapobiegającą szybkiemu uszkodzeniu się termobutów – dobry markowy suwak, który gwarantuje nam trwałość użytkowania – dobrą izolację cieplną
– opcjonalnie możliwość wyprania wewnętrznej wkładki (niektóre modele oferują takie rozwiązanie) Gumowe buty jeździeckie – zarówno oficerki jak i sztyblety również mogą być wykonane z gumy. Tworzywo sztuczne jakim jest guma ma swoje wady (nie oddycha, noga się szybko poci) i zalety (nie przemaka, jest łatwa w czyszczeniu – wystarczy umyć pod bieżącą wodą).
- Wśród jeźdźców można znaleźć zarówno zwolenników jak i przeciwników gumowych butów do jazdy konnej.
- Na pewno warto rozważyć zakup butów z gumy na wiosnę oraz jesień na tereny gdzie woda utrzymuje się długo i nie ma odpowiedniego drenażu.
- Chodzenie w gumowych butach w upalne dni letnie na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem i szybko może doprowadzić do dolegliwości skórnych stóp.
: WSZYSTKO O BUTACH JEŹDZIECKICH
Po co są bryczesy?
Bryczesy – encyklopedia stylu Ozonee.pl Bryczesy to spodnie, które służą do jazdy konnej. Są one tak skonstruowane, by nie krępować ruchów podczas jazdy – po stronie wewnętrznej nie posiadają szwów. Ich zadaniem jest ochrona przed wszelakimi otarciami oraz zapewnienie przyczepności, dzięki czemu jeździec nie będzie ślizgał się po siodle.
Czy czapsy są potrzebne?
Czapsy jeździeckie Inaczej sztylpy – to ochraniacze na łydki, najczęściej skórzane. Są jednym z najważniejszych elementów ubioru jeźdźca. Czapsy do jazdy konnej, sprawiają że noga lepiej przylega do siodła i jest bardziej stabilna, chronią również przed otarciami od siodła i puślisk. Zamszowe lub skórzane czapsy zwiększają przyczepność do siodła.
Z czego sklada się stroj Jezdziecki?
Co składa się na strój jeździecki – Strój jeździecki składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: kask jeździecki, bryczesy, rękawiczki i kamizelka ochronna. Toczek jeździecki to absolutna podstawa i najważniejszy element stroju jeźdźca. Uchroni on głowę przed urazami w razie upadku z konia lub spotkania z gałęziami w terenie.
Toczek musi być idealnie dopasowany do głowy, najlepiej aby bez zapinania pasków pozostawał niech ruchomo na głowie. Rękawiczki mają uchronić dłonie przed obtarciami. Na początku można korzystać z rękawiczek ogrodniczych, najlepiej z gumowymi wypustkami antypoślizgowymi. Ważne są również spodnie. Cechą bryczesów, czyli spodni jeździeckich jest brak szwów po wewnętrznej stronie nogawki.
Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Mogą one posiadać lej kolanowy lub pełny, czyli wzmocnienie z materiału, skóry, zamszu lub silikonu.
Jak się ubrać na pierwszą jazdę konną?
W co się ubrać na pierwszą jazdę konną? – Na początku nie musisz inwestować w sprzęt do jazdy konnej. Trzeba się jednak odpowiednio się ubrać. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Na koniu zawsze jeździmy w kasku z aktualnym atestem. Wszystkie szkółki jeździeckie powinny być wyposażone i mieć możliwość udostępniania bezpiecznych kasków jeździeckich. Obuwie zawsze musi okrywać całą naszą stopę (wszelkie klapki, sandały baleriny grożą siną stopą :-)). Na pierwsze jazdy najlepiej sprawdzą się buty sportowe. Ważne żeby miały w miarę twardą podeszwę, dzięki czemu stopa będzie lepiej opierała się o strzemię.
Z czasem warto wyposażyć się w sztyblety, czyli specjalne buty do jazdy konnej (chronią całą stopę, posiadają twardą podeszwę, usztywniają kostkę). Na lekcję jazdy konnej zawsze ubieramy długie, niekrępujące ruchów spodnie. Po jakimś czasie warto kupić profesjonalne spodnie do jazdy konnej, czyli bryczesy.
Zobacz jakie mamy bryczesy
Ile może kosztować koń?
Ile kosztują konie? – Najtańsze są te o przeznaczeniu rekreacyjnym i hodowlanym, Za młodego, niewyszkolonego konia przyjdzie Ci zapłacić ok.5 tysięcy złotych. Oczywiście można nabyć tańszego wierzchowca, jednak warto wiedzieć, że konie hodowlane nie zawsze posiadają rodowód.
- Atrakcyjna cena to ryzyko.
- Zwierzęta bez rodowodu, pochodzące z niezaufanych hodowli, mogą być obarczone pewnego rodzaju wadami – zarówno środowiskowymi, jak i genetycznymi.
- Co więcej, takie konie mają też z reguły mniejsze predyspozycje fizyczne, więc nie nadają się do wyścigów.
- Większym wydatkiem są wyszkolone konie rekreacyjne, pochodzące z renomowanej hodowli.
Średnia cena wierzchowca szlachetnej półkrwi wynosi 8 tysięcy złotych, Osobniki z predyspozycjami sportowymi kosztują nawet 15 tysięcy złotych. W Polsce znaleźć można także droższe konie rekreacyjne.
Jak schudnąć z bryczesów?
Jak wyszczuplić uda? – Efekt wymodelowanych ud, a także sprężystej i pozbawionej cellulitu skóry zapewnią regularnie wykonywane ćwiczenia na bryczesy w połączeniu z odpowiednim sposobem odżywiania się. Na trening powinniśmy poświęcić około 2–3 dni w tygodniu, pamiętając o przerwach (nie trenujemy dzień po dniu).
W kwestii diety warto wprowadzić zasady charakterystyczne dla trendu żywieniowego – eat clean, który zakłada m.in. zrezygnowanie z produktów przetworzonych i ograniczenie ilości spożywanego cukru. Warto wypijać około 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Ćwiczenia na bryczesy efekty Najlepsze efekty treningu na bryczesy uzyskamy, na zmianę wykonując trening cardio.
Jakie ćwiczenia warto wykonywać? Przede wszystkim wskazana jest jazda na rowerze stacjonarnym oraz półgodzinne bieganie, Ćwiczenia cardio przyspieszają pracę serca i pobudzają przemianę materii, dzięki czemu proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej przebiega w szybszym tempie. Przykłady ćwiczeń na bryczesy
Jakie bryczesy dla początkujących?
Jakie bryczesy kupić? – Wszystkie bryczesy łączy brak szwów po wewnętrznej stronie nogawki i tak zwany lej, czyli wzmocnienie ze specjalnie wszytych kawałków dodatkowego materiału. Lej zabezpiecza przed otarciami i zwiększa przyczepność jeźdźca w siodle.
Wzmocnienie może być wykonane z tego samego materiału co całe bryczesy lub z imitacji zamszu, ze skóry bądź z silikonu. Na pewno spotkasz się z bryczesami, które mają krótki lej (w okolicy kolana i łydki), a także z bryczesami z pełnym lejem. Co to znaczy bryczesy z pełnym lejem? Są to takie bryczesy, w których wzmocniona jest cała powierzchnia spodni stykająca się z siodłem.
Bryczesy z pełnym lejem cieszą się większą popularnością, ponieważ zapewniają lepszą przyczepność. Robią to jednak kosztem swobody ruchów. Dlatego skoczkowie, którzy częściej jeżdżą kłusem anglezowanym i galopem w półsiadzie i dla których swoboda ruchów jest ważniejsza, chętniej wybierają bryczesy z krótkim, kolanowym lejem.
- Możesz też zetknąć się z bryczesami o dziwnej nazwie jodhpury.
- Jodhpury to bryczesy z rozszerzoną nogawką i pełnym lejem, używane podczas jazdy w stylu west.
- Jesteś początkującym jeźdźcem i nie wiesz, jakie bryczesy wybrać? Na początek wystarczą ci bryczesy z krótkim, materiałowym lejem – to rozwiązanie wygodne i przystępne cenowo.
Bryczesy z krótkim lejem, dzięki temu, że pozwalają na większą swobodę ruchów, ułatwiają naukę pracy ciałem podczas jazdy konnej.
Jak pozbyć się bułek na udach?
Bryczesy (tłuszcz na udach) – leczenie – W przypadku bryczesów dobrym sposobem na to, jak spalić tłuszcz z ud, będzie niskokaloryczna dieta i ćwiczenia, w tym przysiady z szeroko rozstawionymi nogami, unoszenie nóg bokiem w leżeniu, wypychanie ich w podporze czy unoszenie do boku.
Co potrzebuje koń do jazdy?
Bez względu na dyscyplinę, by móc jeździć konno, koń musi być czysty. Kopystka, zgrzebło, miękka szczotka. Dzięki tym rzeczom, koń nie będzie miał zaklejek, przez które może dojść do obtarć i odparzeń. Dodatkowo można ściągnąć z konia kurz mokrymi chusteczkami.
Co jest potrzebne do jazdy na koniu?
Spodnie i buty do jazdy konnej. Kask jeździecki i kamizelka. Akcesoria jeździeckie, które nie są konieczne – ale warto znać: Wyposażenie jeździeckie na miarę umiejętności.
Za co trzyma się konia podczas jazdy?
Wyposażenie jeźdźca i konia Jeździectwo w ostatnim czasie stale zyskuje na popularności. Końskiego grzbietu dosiadają osoby w różnym wieku oraz o bardzo zróżnicowanym poziomie doświadczenia. Niektórzy z nich traktują to jedynie jako formę rekreacji, a pozostali podchodzą do tego tematu w bardziej profesjonalny sposób.
- Bez względu na to czym jest dla nas jeździectwo potrzebujemy do tego odpowiedniego sprzętu jeździeckiego.
- Od niego w głównej mierze będzie zależeć komfort jazdy oraz nasze bezpieczeństwo.
- Nie odpowiednio dobrane oraz niedopasowane akcesoria jeździeckie mogą nawet doprowadzić do kontuzji u naszego wierzchowca.
Dlatego też przed wybraniem się na zakupy powinniśmy precyzyjnie określić czego będziemy potrzebować i jaki konkretnie sprzęt nabędziemy. Do najważniejszych elementów wyposażenia jeźdźca należą:
Bryczesy – są to specjalne spodnie bezszwowe, które zapewniają odpowiednie trzymanie w siodle, a przez to łatwiej jest uzyskać nam prawidłowy dosiad. Sztyblety lub oficerki – są to specjalne buty do jazdy konnej. Oficerki są butami wysokimi za kostkę natomiast sztyblety sięgają do kostki. Sztyblety są bardziej przydatne w ciepłe dni. Istnieje możliwość założenia sztylp do naszych sztybletów dzięki czemu część nogi powyżej kostki będzie również chroniona tak jak ma to miejsce w przypadku oficerek. Kurtka jeździecka – profesjonalna kurtka jeździecka przyda się z pewnością w chłodniejsze dni. Powinna być zrobiona z przewiewnego a zarazem wodoodpornego materiału. Zwróćmy przy jej zakupie również uwagę na ilość kieszeni, które na pewno będą przydatne podczas dłuższych wyjazdów w teren. Kask lub kasko-toczek – jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego ponieważ od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy by przy jego zakupie wybrać model z atestem. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że kasko-toczek wyglądem przypomina toczek. Jednakże zarówno kask jak i kasko-toczek w jednakowym stopniu będą chronić naszą głowę.
Nasz koń obowiązkowo powinien być wyposażony w:
Siodło – jest głównym elementem wyposażenia naszego konia. Na rynku mamy dostępną dużą liczbę modeli, które podzielić można ze względu na przeznaczenie. Innego siodła będziemy używać do skoków niż do jazdy rekreacyjnej. Od jakości siodła i prawidłowego dopasowania do budowy anatomicznej naszego konia zależy prawidłowy dosiad oraz komfort jazdy. Dlatego też pamiętajmy o tym, że każde nowo kupione siodło powinno zostać dopasowane przez saddle fittera. Czaprak – jest to podkładka pod siodło, która ma za zadanie chronić grzbiet konia przed otarciami. Powinien być on wykonany z miękkiego i chłonnego materiału, który będzie można łatwo wysuszyć po jeździe. Puśliska – są to skórzane paski, na których wiszą strzemiona. Strzemiona – są to metalowe pałąki przymocowane do siodła, w które jeździec wkłada stopy podczas jazdy. Umożliwiają one również zajęcie prawidłowej pozycji w siodle. Popręg – służy do zapięcia siodła pod brzuchem konia. Ogłowie – jest to uzda wykonana przeważnie z rzemienia, która nakładana jest na głowę konia. Elementem ogłowia jest również wędzidło oraz wodza. Dzięki ogłowiu poprzez wodze możemy oddziaływać na pysk naszego konia.
Na rynku dostępne jest jeszcze wiele innych rodzajów akcesoriów jeździeckich zarówno dla konia jak i jeźdźca. Jednakże na początku wystarczyć nam powinny wyżej wymienione elementy wyposażenia. Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na jakości nabywanego sprzętu, gdyż przeważnie jest to zakup na lata.
Dokąd powinny sięgać czapsy?
Czapsy a sztylpy – czym się od siebie różnią? – Czapsy i sztylpy jeździeckie to rodzaje ochraniaczy na nogi jeźdźca. Obecnie używa się tych nazw wymiennie, mimo to warto wiedzieć, że oryginalnie sztylpami nazywano ochraniacze sięgające pod kolano, bardzo dopasowane do nogi, a czapsami – ochraniacze, które sięgają do pachwiny, zakrywając całą nogę.
Sztylpy są twardsze niż czapsy i zapewniają większą stabilność. Mają jednolitą budową, podczas gdy w czapsach od wewnętrznej strony naszywane są dodatkowe łaty. Czapsy są też bardziej miękkie i elastyczne. Tak sztylpy, jak i czapsy mocuje się do butów z krótką cholewką – sztybletów – w taki sposób, że stanowią z nimi całość.
Po co się to robi? Po co są czapsy lub sztylpy? Ich zadaniem jest chronić nogi jeźdźca przed otarciami. Poprawiają też komfort jazdy i sprawiają, że noga lepiej przylega do boków konia i jest bardziej stabilna. Dzisiaj krótkie ochraniacze jeździeckie, sięgające pod kolano, nazywa się zamiennie czapsami i sztylpami, tak też będziemy robić w dalszej części artykułu.
Co to czapsy Oficerkowe?
W sklepach jeździeckich często spotykane są czapsy dwóch rodzajów: oficerkowe – profesjonalne; to właśnie do nich potrzebne są krótkie buty do jazdy konnej, czyli sztyblety, treningowe – rekreacyjne; w czasie jazdy w nich można nosić zwykłe obuwie sportowe.
Jak wygląda strój jeździecki?
Odzież dla jeźdźca – Na strój konkursowy jeźdźca składa się: Koszula lub koszulka (biała) – z długim (musi mieć białe mankiety) lub krótkim rękawem, z białym kołnierzykiem lub stójką, – bezwzględnie zakrywająca szyję. Dodatkowo mężczyźni posiadają biały krawat.
Oficerki – buty jeździeckie z wysoką cholewką, czyste i dobrze wypastowane. Rękawiczki Bryczesy konkursowe – w kolorze białym lub kremowym Frak/Rajtrok – marynarka jeździecka wykonana z elastycznego, dopasowującego się materiału. Rajtroki posiadają 3-5 guzików, tak aby zapięty frak jeździecki większość tułowia, podwójne rozcięcie z tyłu zapewnia swobodę ruchu.
Polski Związek Jeździecki dopuszcza 7 kolorów rajtroków: czarny, czerwony, granatowy, niebieski, zielony, szary, brązowy. Kask do jazdy konnej – najlepiej z trzypunktowym mocowaniem. (w przypadku Pań z długimi włosami konieczne jest ich spięcie, tak aby nie wystawały spod kasku).
Jak ubrany jest jeździec?
Co składa się na strój jeździecki – Strój jeździecki składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich: kask jeździecki, bryczesy, rękawiczki i kamizelka ochronna. Toczek jeździecki to absolutna podstawa i najważniejszy element stroju jeźdźca. Uchroni on głowę przed urazami w razie upadku z konia lub spotkania z gałęziami w terenie.
Toczek musi być idealnie dopasowany do głowy, najlepiej aby bez zapinania pasków pozostawał niech ruchomo na głowie. Rękawiczki mają uchronić dłonie przed obtarciami. Na początku można korzystać z rękawiczek ogrodniczych, najlepiej z gumowymi wypustkami antypoślizgowymi. Ważne są również spodnie. Cechą bryczesów, czyli spodni jeździeckich jest brak szwów po wewnętrznej stronie nogawki.
Mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów. Mogą one posiadać lej kolanowy lub pełny, czyli wzmocnienie z materiału, skóry, zamszu lub silikonu.
Jak ubrać się na konia?
Jak się ubrać na pierwszą jazdę konną? – Korzystając z oferty stadniny, nie trzeba od razu wykupywać kilkunastu godzin jazdy. Nie każdemu taka aktywność może przypaść do gustu. Tym samym, nie ma potrzeby zakupu od razu kompletnego ubioru dla jeźdźca. Ważne, aby na pierwszą jazdę założyć wygodne dresy lub leginsy, które będą chronić nogi.
Iedy temperatury są wysokie, powinno zrezygnować się z jazdy w spodenkach, gdyż to właśnie długie spodnie, leginsy ochronią ciało przed np. otarciami. Powinny być one również wąskie na całej długości, aby np. nie końcówki nie zaplątały się w strzemię. Dodatkowo warto włożyć wygodne buty, za kostkę i ze sztywną podeszwą.
Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu głowy, czyli obowiązkowym założeniu toczka. Jego wypożyczenie i dopasowanie do głowy nie będzie problemem w profesjonalnie prowadzonej stadninie. Odzież, obuwie, toczek przygotowany z myślą o jeźdźcach kupuje się w momencie, kiedy podjęte zostaną decyzję o kontynuacji nauki jazdy konnej.