Gdzie Kupic Jednorazowa Koszula Do Porodu?
Koszula jednorazowa do porodu czy zwykła – co lepsze? – Koszulę jednorazową do porodu można zarówno dostać w szpitalu, jak i wcześniej kupić podczas kompletowania wyprawki, Jednorazowe koszule kosztują kilkanaście złotych i z pewnością wyglądają o wiele bardziej atrakcyjnie od tych, które są oferowane przez szpitale.
Zwykłe bawełniane koszule to często koszt kilkudziesięciu złotych. Oczywiście nie da się ukryć, że są o wiele ładniejsze, często mają ciekawe wzory i kolory, a do tego ładne fasony. Nie brakuje także takich, które niemal przypominają zwykłe sukienki, są udekorowane np. falbankami. Takie modele mogą oczywiście kusić każdą przyszłą mamę, ale trzeba pamiętać, że podczas porodu koszula może bardzo się zabrudzić i zniszczyć, więc i tak trzeba będzie ją wrzucić.
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w szpitalu dwóch koszul – jednej zwykłej bawełnianej przed porodem, a także jednorazowej, którą założy się już na samą akcję porodową, Potem po urodzeniu dziecka i wyrzuceniu koszuli jednorazowej znów można ubrać się w koszulę zwykłą i bawełnianą.
Contents
Gdzie kupić koszulę do porodu?
Koszulę do porodu można kupić w wielu sklepach dla przyszłych mam, zarówno tych stacjonarnych, jak i online. Ponieważ projektanci i producenci bardzo dbają o kobiety – także ciężarne i karmiące, można wybierać spośród koszul w wielu fasonach, wzorach i kolorach, na różnych poziomach cenowych.
Jaka koszula do porodu jednorazowa?
Powinien być głęboko wycięty, by umożliwić przystawianie noworodka do piersi oraz tzw. kangurowanie, czyli bezpośredni kontakt ‘skóra do skóry’ matki i dziecka tuż po porodzie. Materiał: Koszula powinna być wykonana z naturalnych włókien, które zapewnią prawidłową cyrkulację powietrza i są przyjazne dla skóry.
Czy w szpitalu dają koszulę do porodu?
W czym rodzić i jak wybrać koszulę do porodu? – Koszula do porodu musi być przede wszystkim wygodna, dość luźna i dostatecznie długa (co najmniej do połowy uda, dla komfortu rodzącej). Wybierz koszulę porodową z naturalnego, przewiewnego materiału, z dużym dekoltem, dzięki któremu łatwo będzie ci odsłonić pierś.
- Uwaga, ubranie porodowe może być pobrudzone krwią i przepocone.
- Nie nastawiaj się na pobyt w szpitalu w koszuli, w której rodziłaś.
- Chwilę po narodzinach będziesz miała możliwość przebrania się.
- Oszulę porodową możesz wtedy oddać mężowi do prania (być może po odświeżeniu przyda ci się na co dzień, do spania i do karmienia noworodka).
Szykując wyprawkę do szpitala, koniecznie spakuj drugą koszulę, którą założysz po porodzie. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na zakup typowej koszuli do porodu, pamiętaj, aby:
nie zakładać zbyt krótkich bluzek do porodu, Kobiety często decydują się na poród w t-shirtach męża. Pamiętaj, że w trakcie porodu nie masz na sobie bielizny. Bluzka, w której rodzisz, powinna być na tyle długa, by zakrywać ci pośladki. Z pewnością chodzenie po korytarzu (choćby do toalety) w za krótkiej koszuli nie byłoby komfortowe. liczyć się z koniecznością przebrania w szpitalną koszulę, Niektóre mamy przykładają dużą wagę do tego, w czym będą rodzić. Koszula ma być formą pamiątki z porodu. Pieczołowicie ją wybierają, a gdy trafią do szpitala, okazuje się, że poród musi odbyć się w szpitalnej koszuli. Aby uniknąć takiej sytuacji, zadzwoń wcześniej do szpitala, w którym planujesz rodzić, i dowiedz się, jaka praktyka jest tam stosowana.
Uwaga! Porody odbywające się przez cesarskie cięcie prawie zawsze wiążą się z obowiązkiem założenia szpitalnej odzieży.
Poród bez nacinania – przygotuj się! Gdzie powinnaś rodzić? – test Wyprawka do szpitala (wariant minimum przygotowany przez ginekologa)
Fotolia Jak bardzo będzie bolał cię poród? – test
Adobe Stock Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.
Zobacz w naszym filmie praktyczny „spis treści” szpitalnej torby z rzeczami dla mamy i dziecka. Warto nie zwlekać z jej przygotowaniem. Gdy pojawią się skurcze i trzeba będzie jechać na porodówkę, nie będziesz miała głowy, aby zastanawiać się, co zabrać dla siebie i dziecka. Wyprawka na porodówkę dla mamy Zaproponowana przez nas lista to spis niezbędnych rzeczy na pierwsze dni po porodzie, kiedy mama i dziecko przebywają jeszcze pod opieką lekarzy na oddziale.
Do torby zapakuj: szlafrok, koszulę nocną (do karmienia x2), ręcznik (x2), ubranie na wyjście ze szpitala, klapki lub kapcie, biustonosz do karmienia (x2), skarpetki, podpaski połogowe, wkładki laktacyjne, majtki poporodowe (jednorazowe), kosmetyki, wodę (x3), dokumenty i wyniki badań. Jak prać i prasować ubranka niemowlaka – film Sprawdź, jak długo prasować ubranka małego dziecka i w czym najlepiej je prać. Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023 Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet? Najlepsze licea i technika w Polsce 2023 Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku? Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców w 2023 roku Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście.
Kiedy kupic koszule do porodu?
Koszula do porodu – jej idealne cechy – Wybór odpowiedniej koszuli do porodu i karmienia jest bardzo indywidualną kwestią. Istnieje jednak kilka podstawowych zagadnień, na które powinnaś zwrócić uwagę podczas zakupów. Idealna koszula do porodu i karmienia powinna się cechować:
- odpowiednią długością – materiał nie powinien sięgać dalej niż za kolana. Zbyt długa koszula będzie przeszkadzała podczas akcji porodowej nie tylko tobie, ale też medykom. Nie powinna być też zbyt krótka, byś nie czuła się w niej skrępowana;
- oddychającym materiałem – najlepiej wybierać koszule bawełniane z domieszką elastanu, taka tkanina zapewni twojej skórze komfort i nie będzie obciskała ciała. Sztuczne tkaniny z kolei mogą powodować obtarcia oraz zwiększać potliwość;
- luźnym fasonem – ubranie do porodu powinno być wygodne, nie może uwierać i krępować twoich ruchów. Podczas porodu będziesz zmieniała pozycje i miejsca (łóżko porodowe, drabinki, piłka, worek sako), dlatego twoja koszula musi być tak wygodna jak ubranie do ćwiczeń. Poród to w końcu niezły trening;
- krótkim rękawem – podczas porodu może być potrzeba podłączenia kroplówki, pobrania krwi lub zmierzenia ciśnienia, dlatego lepiej wybrać koszulę z krótkim rękawem;
- luźnym lub rozpinanym dekoltem – zaraz po porodzie położna położy twoje nowonarodzone dziecko na twojej klatce piersiowej w kontakcie skóra do skóry, dlatego dobrze jest, gdy koszula do porodu ma rozpinany dekolt lub jest luźna w tym obszarze. Jeszcze w sali porodowej podejmiesz też pierwsze próby przystawienia noworodka do piersi, więc musisz mieć do nich swobodny dostęp;
- atrakcyjnym dla ciebie wyglądem – twoje samopoczucie podczas porodu ma kluczowe znaczenie, dlatego dobrze jest wybrać koszulę do porodu, która po prostu ci się podoba. Nikt nie powiedział przecież, że kobieta rodząca musi wyglądać w ubraniu porodowym jak w worku po kartoflach. Na rynku znajdziesz bardzo wiele kobiecych fasonów, które są jednocześnie ładne i praktyczne.
Przeczytaj: Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać
Jak dobrać rozmiar koszuli do karmienia?
Jak dobrać rozmiar koszuli do porodu i karmienia? – Wiele ciężarnych zadaje sobie to pytanie, w końcu każdy wie, że ciąża oznacza spore zmiany w rozmiarach ubrań, jakie nosimy. Jak więc najlepiej dobrać koszulę do porodu i karmienia? Jeśli w ciąży musiałaś zacząć kupować ubrania w dużo większym rozmiarze niż dotychczas i obawiasz się, że po porodzie koszula, którą wybierzesz, będzie zwyczajnie za duża, pamiętaj – po urodzeniu dziecka Twoja waga nie wróci do stanu przed ciąży z dnia na dzień.
Jaka koszula do cesarskiego cięcia?
Koszula porodowa nie za długa – Bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na długość koszuli. Najlepsza to taka do połowy uda. Koszula porodowa powinna zasłaniać pośladki i chociaż w połowie uda. To pozwala na wygodne i nieskrępowane poruszanie się w niej, a jednocześnie umożliwia bezproblemowe badanie rodzącej.
Jaka piżama po cesarskim cięciu?
Co przyda się po cesarskim cięciu? – Oprócz typowej wyprawki do szpitala, której listę znajdziemy na stronie placówki, w której planujemy rodzić, należy zwrócić uwagę na bieliznę. Po cięciu trzeba zapewnić ranie dostęp powietrza. W szpitalu możemy używać majtek siateczkowych, jednak należy zwrócić uwagę na to, jak wysoki jest ich stan.
Czy do porodu trzeba mieć rozpinana koszule?
Jaka powinna być koszula do porodu? – W trakcie porodu można mieć na sobie jednorazową szpitalną koszulę lub zakupić własną, specjalnie stworzoną do tego celu. Obecnie istnieje właściwie nieograniczony wybór modeli koszul do porodu. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, jaką koszulę wybrać i dlaczego.
Mimo że koszule dostępne w ofercie wielu sklepów zachwycają wzorami, kolorami czy fasonem, to jednak trzeba mieć na uwadze, że w trakcie porodu koszula może bardzo się zniszczyć i po wszystkim nie da się jej już wyczyścić. Z koszulą jednorazową tego problemu nie ma, bo jak sama jej nazwa wskazuje, jest jednorazowa i po akcji porodowej można, a nawet trzeba ją wyrzucić bez wyrzutów sumienia.
To oczywiście nie wszystko, bo wybierając koszulę do porodu, trzeba mieć także na uwadze kilka innych aspektów. Koszula do porodu powinna:
- mieć odpowiedni krój, który nie będzie krępować ruchów, zmieści duży brzuch. Nie wystarczy jednak wybrać po prostu luźnego, oversize’owego t-shirtu. Koszula do porodu jest zaprojektowana w odpowiedni sposób pod kątem czynności porodowych, dzięki czemu jest wygodna i spełnia swoją funkcję,
- powinna mieć rozpinany tył, żeby szybko można było podać znieczulenie zewnątrzoponowe,
- powinna mieć odpowiednią długość. Nie może być ani za krótka, ani za długa. Ta pierwsza opcja może być krępująca dla przyszłej mamy, natomiast druga przeszkadzać w trakcie akcji porodowej. Koszula powinna sięgać do połowy uda,
- dobrze, żeby miała rozpinany przód, który ułatwi bezpośredni kontakt skóra do skóry z noworodkiem tuż po porodzie, a także ułatwi karmienie dziecka. W tym celu warto poszukać koszuli zarówno do porodu, jak i do karmienia piersią,
- powinna być uszyta z komfortowego i naturalnego materiału, który jest oddychający. Sztuczne materiały mogą być bardzo niekomfortowe – zwiększać potliwość, a przy tym powodować podrażnienia skóry.
W co się ubrać do porodu?
Koszula do rodzenia, kangurowania oraz karmienia piersią – na co szczególnie zwrócić uwagę przy jej wyborze? – Obecnie można zauważyć, że piżamy do porodu dostępne na rynku są w różnych fasonach oraz kolorach, a także wyróżniają się funkcjonalnymi dodatkami, o których nieco wspomnieliśmy już wyżej. Jak zatem wybrać odpowiednią dla siebie koszulę, w której urodzimy swoje dziecko?
Koniecznie trzeba sprawdzić materiał, z jakiego została ona wykonana. Poród to ogromny wysiłek fizyczny dla kobiety. Wobec tego najlepszym rozwiązaniem dla większego komfortu kobiety ciężarnej jest piżama porodowa wykonana z naturalnej tkaniny bawełnianej, która będzie dobrze przepuszczać powietrze i tym samym zapobiegnie nadmiernej potliwości. Dobrze, gdy będzie ona uzupełniona o elastan, tj. specjalne włókno syntetyczne, ponieważ wtedy koszula stanie się bardziej rozciągliwa. Zapewni to wygodę podczas rodzenia przyszłej mamie, ponieważ taka piżama nie będzie mocno opinać jej ciążowego brzuszka. Równie istotnym kryterium jest sam wygląd koszuli do porodu, która powinna charakteryzować się przemyślanym krojem. Tutaj warto zwrócić uwagę na jej długość (optymalnie powinna nie sięgać dalej niż do kolan, a przynajmniej do połowy uda) oraz szerokość, ponieważ powinna być w miarę obszerna, aby nieograniczać zanadto swobody ruchów kobiety. Co więcej, lepiej gdy posiada ona krótkie rękawki, ponieważ w innym przypadku trzeba będzie je dodatkowo podwijać, np. gdy przyszła mama będzie musiała mieć założony wenflon i podaną kroplówkę z oksycotyną na przyśpieszenie akcji porodowej. Ponadto ubranie do porodu niekoniecznie musi mieć rozpinany przód, ale chociaż jej dekolt powinien być na tyle luźny, żeby kobieta mogła po narodzinach dziecka od razu przyłożyć je bezpośrednio do swojej skóry, a także nakarmić piersią. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy i jakie wybrana przez nas koszula porodowa ma udogodnienia. Jednym z nich jest rozpinany przód i to nawet na całej długości, który ułatwia kangurowanie noworodka oraz karmienie piersią. Natomiast dodatkowe rozcięcie z tyłu ubrania jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, w której przyszła mama będzie chciała mieć podane znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o jednej możliwości dla kobiety w ciąży, jakim jest koszula jednorazowa do porodu, Jest ona niewielkim wydatkiem i na pewno ciekawym rozwiązaniem dla przyszłych mam, które nie chcą wydawać zbyt wiele pieniędzy na wielorazową piżamę, jaka mogłaby przecież ulec zabrudzeniu, np.
Jaka koszula do porodu Mamaginekolog?
Trzy koszule nocne – w tym jedna, której nie będzie Wam szkoda gdyż po porodzie może (ale nie musi) nie nadawać się już do noszenia. Bez obaw, nie muszą to być specjalne koszule do karmienia, w zupełności wystarczy gdy są na ramiączka albo mają guziki z przodu.