95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał?

09.03.2023 0 Comments

95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał
Bawełna z elastanem – najwygodniejszy materiał świata – Nasza bawełna z elastanem to materiał składający się w 95% z bawełny i w 5% z rozciągliwego elastanu. Dodatek elastanu sprawia, że dzianina dobrze się układa. Tkanina bawełniana polecany jest zwłaszcza dzieciom – to najlepszy materiał dla wciąż spragnionych zabawy maluchów.

  • Bawełna z elastanem to także najprostszy sposób na odmianę garderoby dziecka.
  • Można z niej wprost wyczarować cuda.
  • Paski, kwiaty, wzory abstrakcyjne, każdy znajdzie coś w dla swojego dziecka.
  • Możemy wybierać w soczystych odcieniach, które kojarzą nam się z latem: musztardowy, czerwony czy błękit sprawią, że maluchy będą jeszcze bardziej wesołe.

Z kolei na bluzy dla dzieci i dorosłych idealnym materiałem wydaje się dresówka z elastanem -pętelka. To nic innego, jak dzianina wykonana z wełny czesanej z wierzchu gładkiej a od spodu z pętelką. Dzięki dodatkowi elastanu dobrze się nosi, zaś sama bawełna zapewnia przewiewność.

Dzięki bogatej rozpiętości kolorystycznej, która oferujemy – jest w czym wybierać. Oferta materiałów typu bawełna elastan jest duża. Przeważają wesołe motywy rodem z komiksu, żyrafy na musztardowym tle, chmurki, śnieżynki czy łódeczki. Od razu nasuwa się myśl o stworzeniu dla naszych najbliższych niespodzianki.

Tkanina typu bawełna z elastanem to propozycja na wykonanie ciekawych i unikalnych ubrań. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Czy elastan to dobry materiał?

Elastan wady i zalety – Elastan był wynalazkiem, który zrewolucjonizował rynek odzieżowy, a w szczególności pończoszniczy. Włókna elastanu rozciągają się nawet do 500 procent swojej pierwotnej długości, po czym powracają do niej bez zmian kształtu. Materiały powstałe z włókien elastanu są przyjemne w dotyku i niezwykle lekkie.

  • Dlatego produkuje się z nich odzież sportową – materiał zapewnia idealne dopasowanie do ciała i pełną swobodę ruchów,
  • Rajstopy z Lycry są niezwykle cienkie, ale jednocześnie dość odporne na uszkodzenia.
  • Elastan bardzo szybko wysycha, dlatego szyje się z niego również stroje kąpielowe.
  • Mamy zatem tkaninę, która nie elektryzuje się, bardzo mocno się rozciąga i do tego jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Nic dziwnego, że elastan zrobił taką karierę w przemyśle włókienniczym. Wadą tkanin syntetycznych, jeszcze do niedawna był brak oddychalności. Obecnie tego rodzaju tkaniny świetnie radzą sobie z przepuszczaniem powietrza i pochłanianiem wilgoci. Nie podrażniają również skóry – badania wykazały, że elastan jest tkaniną, którą mogą nosić również alergicy,

Czy elastan jest Rozciagliwy?

Sprężystość – Ubrania z elastanem są nie tylko rozciągliwe i elastyczne, ale również sprężyste. Oznacza to, że są znacznie bardziej odporne na zagniecenia i łatwiejsze w prasowaniu. Po rozciągnięciu wracają również do swojej pierwotnej formy i nie ulegają zniekształceniom.

Czy lycra i elastan to to samo?

elastan (inne nazwy: lycra, spandex, elastan) → Zegarki i Moda Włókno chemiczne syntetyczne, nazywane lycrą lub spandexem. W USA i Australii przyjęła się nazwa „spandex” natomiast w Europie materiał znany jako „elastan”. Włókna elastanu pod wpływem sił mechanicznych rozciągają się, by następnie powrócić do swojego pierwotnego kształtu.

Odzież z domieszką lycry jest dopasowana i ciasno przylega do ciała. Łatwo i szybko się dostosowuje do ruchów podczas poruszania się. Na ogół elastan łączony jest z innymi tkaninami. To powoduje, że tkanina się nie odkształca i ładnie przylega do sylwetki. Materiał szczególnie popularny w odzieży sportowej.

: elastan (inne nazwy: lycra, spandex, elastan) → Zegarki i Moda

Czy elastan to poliester?

Włókna elastyczne – Nie sposób, w chwili obecnej, znaleźć bieliznę czy też rajstopy, które nie składałyby się z włókien syntetycznych, elastycznych. Włókna elastyczne powstają z różnych włókien syntetycznych, z choć raczej nie z poliestru. Najczęściej są to włókna poliamidowe lub poliuretanowe, przykładowo:

  • Elastan
  • Lycra
  • Strecz
  • Dorlastan

Czy bawełna z elastanem się kurczy?

Bawełna- pielęgnacja tego włókna Komfort, przyjazne dla organizmu właściwości oraz trwałość to cechy pożądane w piżamach do spania. Zależy nam przecież na tym, aby podczas snu nasze ciało w pełni się relaksowało. Czy istnieją materiały, które spełniają powyższe założenia – są trwałe, bezpieczne i wygodne jednocześnie? Oczywiście, że tak.

  • Należy do nich m.in.
  • Wysokiej jakości bawełna, którą wykorzystujemy w naszej kolekcji.
  • Zarówno dzianiny, jak i tkaniny bawełniane charakteryzują się miękkością, dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz absorpcyjnymi.
  • Bawełna to tkanina naturalna, jest niezwykle przewiewna, dzięki temu nasze ciało nie poci się, a skóra oddycha.

Z dodatkiem elastanu to połączenie idealne, które przekłada się na komfort użytkowania. Tkaniny z włókien naturalnych będą bardziej podatne na kurczenie niż ich syntetyczne odpowiedniki. Włókno to może wykurczyć się nawet do 6 %. Tkaniny wytwarzane z naturalnego włókna, takie jak bawełna mają większą skłonność do kurczenia się, ponieważ nie posiadają w składzie włókien poliestrowych, czyli zmieniają oryginalne wymiary z długości czy szerokości. Jak dbać o bawełnę ? Najlepiej prać ją na lewej stronie, co przedłuży trwałość jej koloru. Bawełna biała powinna być prana oddzielnie od ubrań kolorowych, co pozwoli na długo zachować jej śnieżnobiałą biel i zapobiec szarzeniu i żółknięciu. Do prania bawełny należy używać środków piorących dobrej jakości, do pielęgnacji białych – środków przeznaczonych do prania tkanin białych, a do kolorowych – środków przeznaczonych do prania kolorów. Suszenie bawełny – czy można suszyć w suszarce bębnowej? Odzież z bawełny można również suszyć w suszarce bębnowej, ale nie polecamy, gdyż zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do dużego skurczenia tkaniny. Aby zapobiegać mocnym zagnieceniom należy wyjąc ubrania z suszarki tuż po zakończeniu cyklu suszenia, gdy są jeszcze ciepłe.

Wtedy przynajmniej niektóre z nich można delikatnie wygładzić i poskładać, co pozwoli uniknąć prasowania. Pozostałe można natomiast przygotować do prasowania. Prasowanie bawełny – jak robić to dobrze? Prasowanie bawełny jest najłatwiejsze, gdy na deskę do prasowania trafia świeżo wysuszone pranie. Wówczas wystarczy rozgrzać żelazko do temperatury 150-180 °C i wszystkie zagniecenia będą łatwe do usunięcia.

Dobrze jest prasować na lewej stronie, aby zapobiec nieestetycznym wyświeceniom. Pielęgnacja lnu nie jest taka skomplikowana Len lubi wodę, przestrzeń i wygodę. Ale najlepiej prać go w max.40°C, gdyż może wykurczyć się do 10 %. Przez regularne pranie w wyższej temperaturze może szybciej stracić swój naturalny urok.

  1. Nie przesadzaj też z wirowaniem.600 obrotów to granica tego, na co możesz sobie pozwolić z lnem.
  2. Odwdzięczy się zachowaniem nienagannego fasonu na długo.
  3. Na koniec wspomnijmy jeszcze, że przy praniu lnu płyn do prania sprawdzi się lepiej niż proszek.
  4. O wiele łatwiej rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu masz pewność, że chemiczne drobinki nie utkną pomiędzy włóknami i w efekcie nie będą przenikały do Twojej skóry.

Warto pamiętać, że wiele osób jest na takie substancje uczulona. Nie polecamy jednak stosowania płynu do płukania, który oblepia włókna lnu silikonową powłoką. Nie po to kupowałaś piżamkę z naturalnego materiału, żeby zafundować jej taką domieszkę, prawda? Po wypraniu strzepnij lekko ubranie i nadaj mu pożądany kształt. Suszenie ubrań z lnu Len nie jest zwolennikiem kąpieli słonecznych. Do wyschnięcia potrzebuje więc ciepłego i zacisznego miejsca, w którym może delektować się ciszą i delikatnymi powiewami wiatru. Zwykły wieszak wydaje się więc najlepszą opcją. Gorzej niż na upały, reaguje tylko na wszelkiego rodzaju maszyny do suszenia. Prasować czy nie? Oto jest odpowiedź Otóż len się gniecie, Tak, gniecie się i jest to najlepsze świadectwo jego naturalnego pochodzenia. Co zrobić, by mimo to dobrze wyglądał? Jak prasować len, by nie spędzić godziny nad jedną rzeczą? Gdy ubrania lniane są jeszcze lekko wilgotne,zdejmij je z wieszaka i powyciągaj materiał lekko we wszystkich kierunkach.

  • Posklejane w trakcie prania i suszenia włókna, odzyskają wtedy pierwotną strukturę, nabiorą puszystości i dawnej miękkości.
  • Następnie przewróć je na lewą stronę i muśnij żelazkiem (unikniesz wtedy świecenia się materiału).200 °C wystarczy.
  • Gotowe! Jeśli przegapiłaś najlepszy moment i ubranie wyschło zbyt mocno– nie przejmuj się:).

Spryskaj go wodą, zwiń w rulon by ładnie zawilgotniało i daj mu parę minut. Potem lekko przeprasuj. Możesz też użyć pary, będziesz zachwycona. A może nie prasować? Najwięksi fani lnu w ogóle go nie prasują. Nie ma przecież takiej konieczności. 🙂 To jak wyglądają Twoje ubrania, w dużej mierze zależy od Ciebie.

Prawidłowe dbanie o swoją odzież z lnu sprawi, że posłuży ci ona przez wiele sezonów i cały czas będzie wyglądała tak samo dobrze. Satyna – odpowiednia pielęgnacja Włókno poliestrowe, z którego jest wykonana nasza piżamka posiada bardzo miłą w dotyku „konsystencję” lejącej tkaniny. Zawdzięcza to odpowiednia obróbka tego włókna.

W przeciwieństwie do powszechnego poliestru różnicę da się wyczuć podczas noszenia. Tkanina ta zapewnia stabilność kształtu, nie gniecie się. Bardzo dobrze pochłania i odprowadza wilgoć, dzięki czemu ubrania szybko schnął i przede wszystkim włókno to nie uczula.

Metoda tkania tworzy splot diagonalny (luźne włókna), nadając jej miękkości i właściwości izolacyjnych. Jest odporny na działanie promieni słonecznych, nie blaknie. Jest łatwy w pielęgnacji. W przypadku piżamek z satyny proponujemy uważać na balsamy, olejki i inne kosmetyki, gdyż mogą zostawić tłuste plamy.

Jeżeli już się takie pojawią, do usunięcia polecamy specjalne preparaty w aerozolu dostępne na rynku. Pranie satyny krok po kroku? Jeśli zdecydujesz się na użycie odplamiacza, możesz uszkodzić materiał lub spowodować nieestetyczne odbarwienia. Stosuj wyłącznie łagodne detergenty o delikatnym działaniu. Pranie satyny w pralce jest szybkie i wygodne, jeżeli się zdecydujesz na takie rozwiązanie polecamy prać piżamkę w workach przeznaczonych do prania bielizny, w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić tkaninę. Jak prać i prasować wiskozę? Wiskoza to materiał pozyskany z naturalnych surowców odnawialnych. Do produkcji tej tkaniny wykorzystuje się celulozę z drzew, tj. świerk, buk czy sosna. Wiskoza nie lubi wysokich temperatur, dlatego zawsze czytajcie metki. My zalecamy pranie w 30°C, w wyższych temperaturach ma tendencję do kurczenia się, nawet do 10 %. Jak prać wiskozę? Rób to odpowiednio, a posłuży Ci wiele lat! W dobie nowoczesnych środków i urządzeń piorących coraz rzadziej zastanawiamy się nad właściwą pielęgnacją odzieży. Dzięki specjalistycznym preparatom oraz pralkom zaprogramowanym do wielu zadań, czyszczenie ubrań stało się znacznie prostsze.

You might be interested:  Spodnie W Kratę Męskie Jakie Buty?

Niestety w pogoni za czystością czasem zapominamy o zasadach skutecznego i bezpiecznego prania tkanin. Nawet jednorazowe narażenie delikatnego materiału na za wysoką temperaturę bądź zbyt intensywne obroty może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Jeżeli obawiasz się, że tkanina ulegnie skurczeniu lub zacznie oddawać kolor, przed pierwszym praniem namocz ją w lodowatej wodzie.

Zanim włożysz ubranie do pralki, przewróć je na lewą stronę. Wirowanie – wróg naturalnych włókien Wysoka temperatura powoduje kurczenie się jego włókien a także trwałe zagniecenia, których później nie da się usunąć. Wirowanie przyczynia się także do miejscowego odbarwienia tkaniny( wielokrotne tarcie o ściany bębna).

Jak prać bawełnę z elastanem?

Zasady użytkowania i konserwacji ABC PIELĘGNACJI ODZIEŻY CZYLI JAK SPRAWIĆ BY SŁUŻYŁA CI DŁUGO Chyba każda kobieta wie jak to jest trzymać w dłoni paczkę z wyczekiwanym zakupem. Na początku są emocje związane z nową rzeczą i przyjemność założenia jej po raz pierwszy.

Jednak z czasem, produkt może nie wglądać tak dobrze jak za pierwszym razem chyba, że zadbamy o naszą garderobę w odpowiedni sposób. Tkanina może być wykonana w 100% z jednego włókna, ale coraz częściej używa się tkanin mieszanych, czyli takich, gdzie łączy się ze sobą kilka rodzajów włókien. W takim przypadku zasada pielęgnacji jest jedna: dostosuj temperaturę prania, prasowania i suszenia do wymogów najdelikatniejszych włókien tej mieszanki.

Zawsze warto zerknąć na metkę wszytą w ubranie. Tam znajdziecie wskazówki pielęgnacji najbardziej adekwatne do danej rzeczy. Mamy dla Was wskazówki jak powinno się poprawnie dbać o odzież, tak aby służyła Wam dopóki się nie znudzi lub do kolejnego trendu: ACETAT – włókno to powstaje z przetworzonej celulozy.

  • Przyjemny w dotyku, nie gniecie się, nie zbiega i szybko wysycha.
  • Tkaniny z acetatu są lekkie i wytrzymałe, często używane jako materiał podszewkowy.
  • Zmieszanie acetatu z innymi włóknami w materiałach we wzory daje efekt naturalnych zmian w tonacji kolorystycznej.
  • AKRYL – włókno syntetyczne ma właściwości izolacyjne, choć nie tak dobre jak wełna, ponieważ nie są to włókna naturalne.

Akryl jest odporny na mole i szybko schnie. Tkanina akrylowa łatwo się mechaci i nie jest zbyt przewiewna. Zaletą jest fakt, że nie gniecie się i nie odkształca, a dla alergików jest dobrym wyborem, gdyż nie wywołuje podrażnień. ALPAKA – patrz WEŁNA ANGORA – patrz WEŁNA BAWEŁNA – włókno naturalne pochodzenia roślinnego.

Tkanina bawełniana jest miła w dotyku, prawie nie elektryzuje się. Jest mało sprężysta, ale po upraniu daje się uformować do uzyskania pożądanego efektu. Łatwo się gniecie, więc często występuje w mieszance z innymi włóknami jak elastan, poliester, poliamid, wiskoza czy modal. Najczęściej bawełnę pierze się w 40°C i prasuje w temperaturze do 200°C.

W większości tkaniny z bawełny można suszyć w suszarce, rzadko zdarza się wskazanie prania chemicznego. ELASTAN (LYCRA) – włókna poliuretanowe o bardzo dużej sprężystości, dobrze się barwią i nie blakną, ponieważ odporne są na utlenianie się i światło dzienne.

  1. Łatwo się rozciąga i nie odkształca.
  2. Ubrania z tkaniny na bazie elastanu przylegają do ciała i podkreślają kształt figury.
  3. Jako domieszka tkaniny elastan często łączony jest z włóknem bawełnianym.
  4. Tkanina z elastanu, aby nie utracić swoich właściwości, powinna być prana w temperaturze do 30°C.
  5. FLANELA – patrz BAWEŁNA.

JEANS – to włókno bawełniane barwione. Ta tkanina produkowana jest z czystej bawełny lub z domieszką włókien o właściwościach elastycznych. Można ją prać w pralce, jednak w pierwszym praniu produkty jeansowe powinny być prane oddzielnie, aby uniknąć ryzyka zabarwienia pozostałych ubrań.

Odzież z jeansu gniecionego po praniu powinna być skręcona przed rozłożeniem do wyschnięcia. Tym samym łatwiej zachowa efekt zagnieceń na tkaninie. Jeans może kurczyć się w praniu, jednak po ponownym założeniu dostosowuje się do sylwetki. Jeśli ma być prasowany to najlepiej po lewej stronie. JEDWAB NATURALNY – włókno uzyskiwane z kokonu jedwabnika.

Jedwabiem nazywamy też potocznie tkaninę z tego włókna. Jest gładka, śliska i ma szlachetny połysk. Jedwab jest odporny na zagniecenia, chłodny w dotyku a jednocześnie zatrzymuje ciepło. Typowe tkaniny jedwabne to szyfon, satyna, tafta czy żorżeta. Pot, dezodoranty i perfumy mogą powodować odbarwienia na tkaninie.

  1. Z uwagi na delikatność tej tkaniny można ją prać w temperaturze do 30°C.
  2. Tkaniny nie wolno wyciskać i skręcać by odciekła woda, ani nie wolno jej cholorować.
  3. Odzież z jedwabiu najlepiej suszyć rozłożoną, z dala od kaloryfera i słońca.
  4. Tkaniny kolorowe lepiej czyścić chemicznie.
  5. ASZMIR – patrz WEŁNA LEN – włókno naturalne pochodzenia roślinnego.

Tkanina z tych włókien jest lekka, przewiewna i ma niskie właściwości izolacyjne, tym samym idealnie sprawdza się w produkcji odzieży letniej. Jest najmniej rozciągliwym ze wszystkich włókien odzieżowych, łatwo się gniecie. Ze względu na strukturę włókien nie mechaci się i nie elektryzuje się.

  • Jest idealny dla alergików, gdyż istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo reakcji uczuleniowej na skórze po zetknięciu się z tkaniną.
  • Często występuje w mieszance z bawełną, a niekiedy z wiskozą czy poliamidem.
  • Podczas prania jest podatny na kurczenie się, dlatego odzież lnianą najczęściej pierze się w niskiej temperaturze.

Aby len nie stracił matowego wyglądu i nie wyświecił się, powinien być prasowany po lewej stronie. MODAL – włókno z przetworzonej celulozy, poddane dodatkowej obróbce chemicznej jest ulepszoną wersją wiskozy. Jest bardziej wytrzymały, nie elektryzuje się i łatwo się zadrukowuje.

Podobnie jak wiskoza jest mało elastyczny i ulega zagnieceniom. Przyjemna w dotyku tkanina nie mechaci się, jest odporna na kurczenie i spieranie. To kolejna tkanina przyjazna alergikom. Modal można prać chemicznie lub w temperaturze do 60°C, jednak nie wolno chlorować. Może się rozciągać, więc ubrania z modalu lepiej suszyć w pozycji leżącej.

NYLON POLIAMID ( nylon, stilon, polana) – to włókno syntetyczne, odporne na rozerwanie i ścieranie. Jest bardzo rozciągliwe i sprężyste, mało się gniecie. Tkanina może być matowa lub błyszcząca. Można prać w temperaturze do 60°C lub czyścić chemicznie. Prasować bez użycia pary.

  • POLIESTER – włókno chemiczne z polimerów syntetycznych o niskich właściwościach izolacyjnych.
  • Tkanina poliestrowa jest wytrzymała i sprężysta, prawie się nie gniecie i się nie kurczy.
  • Odporna jest na światło (nie powinna blaknąć) a także na większość kwasów i rozpuszczalników.
  • Poliester można prać w temperaturze 60°C i suszyć w suszarce.

Można prać chemicznie i nie należy chlorować. SKÓRA NATURALNA – pochodzenia zwierzęcego, ma właściwości izolacyjne a każdy produkt jest niepowtarzalny. Ubrania ze skóry, nawet te same modele odzieży, mogą delikatnie różnić się odcieniem, niedoskonałościami w skórze, rozjaśnieniami, cieniowaniem, odbarwieniem, co wynika z naturalnych właściwości.

  • Skóra licowa powinna być delikatnie czyszczona zmoczoną szmatką lub gąbką, jednak tak aby nie przemoczyć skóry.
  • Pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od urządzeń grzewczych.
  • Nie należy jej też pozostawiać do wyschnięcia w miejscach mocno nasłonecznionych i wystawiać na działanie intensywnych źródeł światła, gdyż to może powodować odbarwienia na skórze.

Do nubuku czy zamszu powinno się stosować odpowiednie czyściki. TENCEL (LYOCELL) – włókno z przetworzonej celulozy, miękkie, delikatne i wytrzymałe zarazem. Łączy w sobie zalety wiskozy i bawełny. Tencel nie gniecie się tak łatwo i pochłania wilgoć, a tkanina jest przewiewna i miękka, miła w dotyku.

Włókna te często łączone są z bawełnianymi. WEŁNA – naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego, ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Z uwagi na grubość i strukturę włókien daje uczucie „drapania”, dlatego często występuje z domieszką akrylu i wiskozy. Mokra wełna rozciąga się, dlatego odzież wełnianą powinno się suszyć rozłożoną.

Są różne rodzaje, w zależności od jakiego zwierzęcia pochodzi: Alpaka – wełna lam żyjących w południowo-amerykańskich Andach. Włókna są lekko kręcone i mają doskonałe właściwości izolacyjne. Alpaka jest miękka, sprężysta i bardziej rozciągliwa niż wełna owcza.

Idealna dla alergików, gdyż z powodu dużej zawartości lanoliny jest odporna na przyczepianie się cząstek kurzu. Najlepiej prać ją ręcznie w temperaturze do 30°C w delikatnych środkach piorących. Nie można jej moczyć, wyciskać i wykręcać. Powinna być suszona w pozycji leżącej. Angora – wełna królika angorskiego z terenów Turcji, nazwa pochodzi od starej nazwy stolicy Ankary – Angora.

Włókna angory są bardzo miękkie, sprężyste i puszyste. Może ulegać sfilcowaniu więc jest często stosowana w połączeniu z wełną owczą. Angorę wolno prać w temperaturze do 30°C w delikatnych środkach piorących, ale nie wolno prać chemicznie. Nie wolno jej wyciskać i wykręcać.

Suszyć najlepiej w pozycji leżącej. Kaszmir – szczególnie delikatna i droga tkanina z wełny kóz hodowanych w Mongolii i Himalajach. Wełna kaszmirska jest cienka, miękka, lekka a jednocześnie puszysta. Tkaniny z kaszmiru powinno się prać krótko w temp.20°C i wypłukać ze środków piorących w zimnej wodzie.

Nigdy nie wyciskaj i nie wykręcaj jej ręcznie. Zbyt częste pranie szybko i bezpowrotnie niszczy włókna kaszmiru. Nie zaleca się też suszenia kaszmirowej tkaniny w słońcu. Moher (mohair) – wełna kóz angorskich, strzyżonych dwa razy w roku. Najlepszy moher pochodzi od kóz z Teksasu, RPA i Turcji.

  1. Łatwo poddaje się farbowaniu a długie jedwabiście połyskujące włókna odróżniają tę wełnę od innych.
  2. Z tego względu łatwo się mechaci.
  3. Mimo to, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi, zachęca wielu projektantów i odzież z włókien moherowych jest pożądanym produktem.
  4. Z uwagi na pewne podobieństwo moheru do angory dobrze jest pielęgnować go w ten sam sposób.

WISKOZA (ACETAL) – włókna produkowane z celulozy są bardziej rozciągliwe niż bawełna, jednak mało sprężyste i łatwo ulegają zagnieceniu. Wiskoza ładnie przyjmuje barwienie i zadruki. Sugeruje się prać ją w temperaturze 40°C. Nie suszyć w suszarce, gdyż źle znosi wirowanie.

NAMACZANIE PRANIE RĘCZNE PRANIE W 30 STOPNIACH PRANIE W 30 STOPNIACH DELIKATNYCH TKANIN PRANIE W 30 STOPNIACH BARDZO DELIKATNYCH TKANIN NIE PRAĆ

Co daje elastan w materiale?

Elastan (zwany też lycrą lub spandexem) jest stosowany jako dodatek do materiałów (najczęściej bawełnianych), polepszając ich właściwości. Jego włókna są bardzo elastyczne i rozciągliwe, a także odporne na zabrudzenia.

Jakie materiały unikać?

Poliester – Poliester to największy wróg planety, jego produkcja powoduje ogromne zanieczyszczenia plus noszenie go to praktycznie codzienne ubieranie się w plastik. Obecnie wiele marek do produkcji wykorzystuje poliester z recyklingu, jednak i to nie przeciwdziała problemowi.

  1. Rozdwajające się włókna poliestru, podczas prania wydostają się z naszych domów, a następnie lądują w morzach i oceanach.
  2. Wiele ryb i innych morskich stworzeń zjada te mikro włókna, a pośrednio zjadają je ludzie, będący miłośnikami owoców morza.
  3. Eksperci radzą więc, aby kupować jedynie takie ubrania ze recyklingowego poliestru, które nie wymagają częstego prania np.

odzież wierzchnia, outdoorowa.

Czy spodnie z elastanem się rozciągną?

Jak rozciągnąć jeansy? Sprawdzone sposoby | CCC Fashion blog Każda z nas ma w swojej szafie ulubioną parę jeansów, z którą za żadne skarby nie chce się rozstawać. Stanowią bazę codziennych stylizacji, są wygodne i dzielnie nam służą już od dłuższego czasu.

  • Wszystko jest dobrze, aż pewnego dnia okazuje się, że stały się za ciasne.
  • Wyrzucić je? Wykluczone! Rozpocząć dietę? Niby nie ma przeciwskazań, ale może lepiej spróbować przywrócić ukochane spodnie do poprzednich rozmiarów? Choć wydaje się, że tylko nas spotkała taka tragedia, wbrew pozorom skurczenie jeansów zdarza się dość często i, na całe szczęście, istnieją sposoby, by znów na nas pasowały.
You might be interested:  Jak Prać Spodnie Ze Sztucznej Skóry?

Poznaj je wszystkie! Niezależnie od tego, czy problem dotyczy nowej pary jeansów, które w sklepie leżały idealnie, a w domu okazały się za małe, czy pary, którą masz już w swojej szafie, będąc ich właścicielką musisz pamiętać o dwóch ważnych kwestiach.

Ochamy, ale najwyraźniej nie wiemy, jak o nie dbać. Tymczasem pierwszym powodem, dlaczego odzież jeansowa się kurczy, jest pranie jej w wysokich temperaturach. Szacuje się, że pod ich wpływem potrafi zmniejszyć swą objętość nawet o 30%! To mit, że denim jest na tyle solidnym materiałem, że gorąca woda mu nie zaszkodzi.

Rzeczywiście, jest bardzo wytrzymały, ale w kwestii prania, najlepiej zaufać producentom, którzy rekomendują pranie jeansów letniej wodzie i zalecają, by unikać ich prasowania. Jeansy pierzemy więc na lewej stronie, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni, stosując środki piorące, lecz nie zmiękczające tkaninę.

  1. Możemy też wyprać je ręcznie, w misce z letnią wodę i delikatnym płynem do prania,
  2. Tylko stosując się do tych wytycznych, będziemy mogli cieszyć się wciąż tym samym wyglądem i rozmiarem naszych spodni.
  3. Druga kwestia, którą pewnie niezbyt chętnie chcemy przyjąć do wiadomości, jest nie tyle skurczenie się jeansów, co nasze nadprogramowe kilogramy.

Pół biedy, jeśli spodnie mają w swoich składzie stretch, który wybaczy nam drobne wahnięcia wagi. Jeżeli jednak są one większe, a jeansy wykonane są z bawełny, pojawiają się schody. Co robić w takiej sytuacji? Jak rozciągnąć za małe jeansy? Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia metki ze składem materiałowym.

  1. Jeśli jeansy mają w nim wyłącznie bawełnę, jest to dobra wiadomość, ponieważ to tkanina podatna na rozciąganie.
  2. Sama zresztą pewnie zauważyłaś, że po kilku dniach chodzenia stają się luźniejsze – to właśnie zasługa bawełny.
  3. Spodnie mające w składzie elastan także dość łatwo się rozciągają.
  4. Największym wyzwaniem będą modele z dodatkiem poliestru tj.

sztucznego, nieelastycznego włókna. Nie poddawaj się jednak! Dzięki naszym poradom, jak rozciągnąć jeansy, poradzisz sobie z każdym materiałem i to bez wychodzenia z domu! Nawet zbyt obfity obiad może spowodować, że zacznie Ci brakować w pasie jeansów kilku centymetrów, szczególnie jeśli zdecydowałaś się założyć model high waist.

Jak zwiększyć ich obwód? Spryskaj jeansy wodą, a następnie nałóż je na oparcie krzesła lub szerszy bok deski do prasowania, by pas był naciągnięty. Dodatkowo wilgotną tkaninę delikatnie naciągaj dłonią, Jak poszerzyć spodnie w pasie bez większego wysiłku? Możesz skorzystać z regulowanego rozprężacza, specjalnego urządzenia, które zwiększy obwód jeansów, a także parownicy lub żelazka z funkcją pary.

Ogrzany i zwilżony materiał będzie bardziej podatny na naciąganie. Wiesz już jak rozciągnąć jeansy w pasie, przejdźmy zatem do ud. Jak poszerzyć spodnie w tym miejscu? Przygotuj butelkę z atomizerem i napełnij ją letnią wodą. Załóż na siebie jeansy i rozpyl na nie wodę na wysokości ud.

Mocno zwilżony materiał jest gotowy do rozciągania. To okazja do przeprowadzenia krótkiego treningu – zrób kilka serii przysiadów, kucaj i skacz, podnosząc kolana do klatki piersiowej. Taka aktywność w jeansach prawdopodobnie nie będzie szczytem komfortu, ale z pewnością sprawi, że zyskają w udach dodatkowe centymetry,

Po wszystkim zdejmij spodnie i zostaw je do wyschnięcia. Pamiętaj, by absolutnie nie odkładać ich na grzejnik i nie suszyć suszarką! Po takim zabiegu denim może ponownie się skurczyć i cały Twój wysiłek pójdzie na marne. Uwielbiamy modele skinny i slim jeansów, lecz w momencie, gdy ich nogawki robią się zbyt wąskie, nie tylko mamy problem, by w ogóle je założyć, ale i noszenie ich nie ma nic wspólnego z komfortem.

  1. Jak się uporać z tym problemem? Spryskaj letnią wodą dolną część nogawek: od kolan aż do kostek.
  2. Tkanina powinna być wilgotna, nie mokra.
  3. Następnie rozciągaj materiał dłońmi przez kilka minut.
  4. Gdy skończysz, zostaw spodnie do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
  5. W sytuacji, kiedy założyć suche jeansy, a ich nogawki wciąż wydadzą Ci się za wąskie, powtórz cały proceder ze zwilżaniem, jednak tym razem ubierz na siebie wilgotne spodnie i noś tak długo, aż poczujesz, że nogawki zwiększyły swoją szerokość.

Jeśli interesuje Cię, jak rozciągnąć jeansy ze stretchem, bo stały się za wąskie w łydkach, wystarczy, że przejdziesz od razu do tej drugiej metody – chodzenie po domu w wilgotnych spodniach powinno rozwiązać Twój problem. : Jak rozciągnąć jeansy? Sprawdzone sposoby | CCC Fashion blog

Czy bawełna to dobry materiał?

Po czym poznać dobrą jakościowo bawełnę? Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien. Na jej pozytywny odbiór przekłada się to, że tworzy ona naturalny, bardzo wytrzymały i dobry jakościowo materiał. Znajduje użytek przede wszystkim w przemyśle tekstylnym (choć nie tylko!).

Ile procent elastanu?

Funkcjonalność – Domieszka elastanu w jeansach sprawia, że są one bardziej sprężyste i przylegają do ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wiele elastanu znajduje się w spodniach – idealnym rozwiązaniem będzie ok.2%, czasami jednak spotyka się modele, w których jest go aż kilkanaście procent.

Czy bawełna się rozciąga?

Poznaj właściwości bawełny – Bawełna naprawdę bardzo dobrze wchłania wilgoć z otoczenia. Dzięki wysokiej higroskopijności może wchłonąć nawet 25% pary wodnej i to bez efektu mokrego materiału. Co więcej, zatrzymuje ciepło. Oczywiście jest to zależne od rodzaju i grubości bawełny.

  • Grubsza dodaje przyjemnego ciepełka, a cienka chłodzi i daje przewiew dla skóry.
  • Bawełna ma dużą odporność na rozciąganie.
  • Na mokro zwiększa się ona nawet do 30%, więc bez obaw można ją prać i wyżymać.
  • Jest również odporna na wysoką temperaturę w trakcie prasowania i prania.
  • Zatrzymajmy się na chwilę przy praniu.

Fakt, że bawełnie nie przeszkadzają wysokie temperatury czyni ją bardzo higieniczną tkaniną. Świetną wiadomość mamy również dla osób ze skłonnością do alergii i podrażnień skórnych. Bawełna nie uczula, jeśli już są takie przypadki, to raczej jest to wina barwników, a nie samego włókna.

Co jest lepsze bawełna czy poliester?

Różnice – Istotną różnicą pomiędzy bawełną a poliestrem jest fakt, że ten pierwszy materiał wchłania pot i przetrzymuje zapach, przez co nie docierają one do otoczenia. Poliester natomiast nie wchłania potu, co skutkuje zachowaniem suchości koszulki. Ma to też swoją wadę – mniej przyjemny dla nosa zapach.

  1. Oszulki poliestrowe utrzymują kropelki potu pomiędzy włóknami, a stamtąd cząsteczki zapachowe, podobnie jak kropelki potu, bardzo łatwo uciekają w powietrze, przez co zapach dociera do otoczenia.
  2. Wchłanialność potu przez bawełnę na dłuższą metę ma swoje minusy, ponieważ przy dłuższej aktywności fizycznej koszulka jest na tyle mokra (przez to również ciężka), że nie jest w stanie zbierać już potu.

On jednak ciągle parując nie znajduje ujścia, ponieważ nasiąknięta koszulka nie przepuszcza powietrza. Staje się chłodna i przylegając do pleców tworzy zimny okład, podobnie jak para wodna. Może to skutkować rozchorowaniem się. W przypadku poliestrowych koszulek para wodna ma stałą temperaturę i jest stale ogrzewana ciepłem naszego ciała, przez co jest nam ciepło.

Co to jest elastan w spodniach?

Elastan, czyli materiał o wielu nazwach – Elastan, bardzo często zwany też spandexem, to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych. Podobnie, jak inne syntetyczne włókna, powstaje w procesach chemicznych z kauczuku i zalicza się do włókien poliuretanowych, tak, jak często mylona z nim lycra.

  • Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do lycry elastan zawsze występuje w domieszkach, nigdy samodzielnie! Przemysł modowy zrewolucjonizował już w latach 50., chociaż początkowo wykorzystywano go przede wszystkim w przemyśle wojskowym.
  • Dziś trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienność bez takich elementów garderoby, jak legginsy, sukienki a la druga skóra czy rajstopy.

Elastan wszystkim tym rzeczom dodaje elastyczności i zwiększa ich trwałość. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czy bawełna prześwituje?

Rodzaje bawełny – Wśród bawełnianych materiałów wyróżnia się 5 rodzajów: kreton, satynę, woal, gabardynę oraz płótno a’la len. Kreton posiada płócienny splot i jest wykorzystywany do produkcji codziennej odzieży – koszulek, bluzek, sukienek i ubranek dziecięcych, a także pościeli.

  1. Satyna najczęściej kojarzy się z błyszczącą i śliską tkaniną.
  2. W tej wersji doskonale sprawdza się na lato, ponieważ przyjemnie chłodzi, w przeciwieństwie do satyny bawełnianej – miękkiej i przyjemnej w dotyku.
  3. Tym, co łączy oba materiały jest połysk.
  4. Olejny rodzaj bawełny – woal, jest bardzo cienki i lekko prześwitujący.

Wykorzystuje się go do szycia odzieży i tekstylnych dekoracji, np. firanek. Zupełnym przeciwieństwem woalu jest gabardyna – mocno tkana o ukośnym splocie. Szyje się z niej eleganckie żakiety i płaszcze, ale też narzuty i poduszki. Podobne zastosowanie ma płótno a’la len, które jest bardzo grube i sprawdza się w produkcji odzieży wierzchniej, a także spodni i spódnic.

  • Są takie ubrania, na które koniecznie trzeba znaleźć miejsce w damskiej szafie. Należy do niej odzież i bielizna seamless od Gatty. Dlaczego warto ją nosić? Co dokładnie oznacza seamless? Wyjaśniamy! Odzież i bielizna seamless – co to jest? Ubrania damskie wykonane w technologii seamless
  • Nie da się zaprzeczyć, że za tajemnicę świetnego wyglądu w dużym stopniu odpowiada poczucie komfortu i pewność siebie. To z kolei jest możliwe m.in. dzięki dobrze dopasowanej bieliźnie damskiej. Szczególnie w przypadku wymagających stylizacji, które odsłaniają więcej ciała, ważna jest świadomość, ż
  • Zmysłowa, pobudzająca wyobraźnię, kobieca – taka jest bielizna intymna z kolekcji Gatty. Idealna na specjalne okazje, jak zbliżające się Walentynki, ale nie tylko. Nie czekaj na wyjątkowy moment, by wyjąć ją z szafy. Niech seksowna bielizna damska co wieczór podkręca atmosferę w Waszej sypialni!
  • Bez wątpienia rajstopy są ważnym elementem wielu stylizacji. Często są jak kropka nad i – podkreślają charakter stroju, dodają elegancji, bywają niezastąpione w chłodniejsze dni. W przypadku formalnego outfitu stanowią jego nieodłączną część. W bogatej kolekcji Gatty czekają dziesiątki
  • Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. To doskonała okazja do tego, by panowie zasypywali prezentami wybranki swych serc, ale również Ty sama możesz dać sobie podarunek w postaci zmysłowej bielizny z kolekcji Gatta Intimate. Przy okazji oczarujesz ukochanego podczas romantycznego wieczoru tylko
You might be interested:  Co Zrobić Żeby Spodnie Nie Farbowały?

: Ubrania z bawełny – poznaj 10 zalet bawełnianych ubrań

Jak prać bawełnę żeby się nie Skurczyla?

6. Jak suszyć bawełniane ubrania, by zachowały kształt? – Warto pamiętać jakie właściwości ma bawełna. Pranie w wysokiej temperaturze lub suszenie w suszarce może spowodować, że się skurczy. Jest to tkanina naturalna, więc żeby zachowała swój wygląd na dłużej, zwróć uwagę na to, w jakich warunkach się suszy.

  1. Po wyjęciu z pralki strzepnij ubranie kilkukrotnie, żeby materiał się wyrównał.
  2. Następnie idealnie równo rozwieś na suszarce.
  3. Choć suszarka bębnowa to niesamowita wygoda i oszczędność czasu, pamiętaj także, że to niszczyciel tkanin, w szczególności naturalnych.
  4. Bawełna suszona w ten sposób może kurczyć się i mechacić.

Dlatego, jeżeli tylko masz taką możliwość, unikaj suszenia automatycznego. Przeczytaj także: Kilka słów o tkaninach: garnitury Lancerto z wełny merino

Ile elastanu powinny mieć jeansy?

Jaki skład powinny mieć dżinsy? – Zależy, co lubisz. Jeżeli zależy Ci na obcisłym, przylegającym modelu, szukaj mieszanki bawełny z włóknem elastycznym (elastan, Spandex, Lycra). Ważne jest, aby dodatek syntetyczny był w granicy kilku procent. Idealny zestawieniem będzie bawełna 98%, elastan 2%.

Dlaczego? Mały dodatek doda sprężystości materiałowi, spodnie będą wracały do swojej postaci po praniu, siadaniu, kucaniu. Ubranie będzie pracowało z Twoim ciałem. To nie zdarza się, gdy spodnie mają 100% bawełny. Taki wybór daje większą sztywność materiału, brak dopasowania, twardość. Ten fakt ma też swoje plusy, kilkoro z moich klientów nie wyobraża sobie noszenia elastycznych, obcisłych dżinsów.

Zbyt wiele włókna elastycznego w tkaninie będzie fatalnym pomysłem. Jeżeli widzisz go na metce 15% czy 20% – uciekaj. Kupisz spodnie świetnie dopasowane, nawet bardzo obcisłe – wystarczy jednak, że usiądziesz w nich kilka razy, na Twojej pupie pojawi się zwis, w okolicy kolan też.

Czy bawełnę można prać w 90 stopniach?

Bawełna – temperatura prania – Równie ważna, jak rodzaj zastosowanych środków piorących oraz metoda prania jest jego temperatura. W ilu stopniach prać bawełnę? Wiele zależy od składu materiału oraz koloru tkaniny. Białą, w 100 % bawełnianą odzież można prać nawet w 90⁰C, bez obaw o jej skurczenie.

Jeśli jednak materiał zawiera dodatek sztucznych włókien, temperatura prania nie powinna przekraczać 60⁰C. W jakiej temperaturze prać bawełnę kolorową? Aby nie dopuścić do utraty intensywności kolorów, nie przekraczaj 40⁰C, nawet wówczas, gdy masz do czynienia z uporczywymi plamami. Jeśli chcesz je usunąć, możesz wyprać ubrania dwukrotnie.

Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że odzież straci estetyczny wygląd. Jeśli jednak kolory na bawełnianej tkaninie zostały utrwalone w technice fast boiling colour, wyższa temperatura prania nie doprowadzi do ich wyblaknięcia.

Czy Cotton to to samo co bawełna?

Cotton, czyli bawełna Oczywiście ‘cotton’ to po angielsku nic innego jak określenie bawełny.

Czy bawełna może się skurczyć?

Wszystko o bawełnie Bawełna jest materiałem, który często stosujemy do produkcji naszych kołder, poduszek i pościeli ze względu na to, że jest ona w 100% naturalna. Tkaniny bawełniane są najpopularniejsze w przemyśle tekstylnym, dlatego warto poznać ich właściwości oraz historię.

Już za moment dowiecie się, dlaczego bawełna się kurczy, jakie są jej podstawowe zalety oraz zastosowanie. Czy wiedzieliście, że wykorzystywali ją już starożytni Egipcjanie 12 tys. lat p.n.e ? Co to jest bawełna Bawełna jest włóknem, które otacza nasiona rośliny określane taką samą nazwą. Posiada ona wiele zastosowań, stąd jej nieprzemijająca popularność.

Najczęściej korzysta z niej przemysł tekstylny oraz medyczny (opatrunki). Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że materiały wykonane z bawełny zaspokajają ok.70% rocznego popytu na wszystkie tkaniny odzieżowe na świecie. 95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał Roślina występuje w gorącym klimacie na wszystkich kontynentach i jest bardzo wydajna, gdyż traci zaledwie 10% suchej masy. Po usunięciu wosku i białek otrzymujemy czystą celulozę. Włókna bawełniane ze względu na swoją specyficzną budowę są wytrzymałe, trwałe i zdolne do absorbcji.

Czy wiedzieliście o tym, że w dniu dzisiejszym istnieje ponad 30 rodzajów tkanin bawełnianych? Ich nazwy handlowe to m.in. aksamit, atłas, drelich, dżins, kreton, perkal czy sztruks. Kilka słów o historii bawełny Roślina jest od tysiącleci wykorzystywana do produkcji ubrań, szczególnie w klimacie tropikalnym.

Naukowcy podejrzewają, że starożytni Egipcjanie znali i uprawiali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e. Oficjalne ślady włókien bawełnianych sprzed 7 tys.p.n.e. znaleziono w Meksyku. Badacze zgodnie twierdza, że różne gatunki bawełny uprawiano w Indiach i Ameryce Południowej kilka tysięcy lat temu. 95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał Pod koniec XVI w.p.n.e bawełnica była już uprawiana w cieplejszych rejonach obu Ameryk, Eurazji oraz Afryki. W Europie roślina jest znana od średniowiecza, choć aż do XIX wieku nie używano jej wcale do produkcji wyrobów tekstylnych. Anglia jako pierwszy kraj zaczęła wyrabiać odzież z tkanin bawełnianych.

Proces produkcji był niegdyś bardzo żmudny i wykonywany ręcznie. Dopiero pod koniec XVIII wieku powstały maszyny, które ułatwiały przetwarzanie surowca. Z biegiem czasu pojawiały się również urządzenia przędzalnicze i krosna, dzięki którym światowa produkcja zaczęła szybko rosnąć. Od czasu rewolucji przemysłowej z XIX wieku bawełna jest głównym materiałem, z którego produkuje się odzież i domowe tekstylia.

Światowi potentaci bawełny Roślina jest uprawiana na wszystkich kontynentach (z wyjątkiem Antarktydy), a jej głównym producentem są w tym momencie Chiny. Bawełna rośnie najlepiej na obszarach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Dzięki mechanizacji rolnictwa większość zbiorów odbywa się za pomocą maszyn, choć w biedniejszych rejonach wciąż główną pracę wykonuje się ręcznie. 95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał Bawełna w formie rośliny jest jednym z najważniejszych produktów handlu światowego.50% całych zbiorów przeznacza się na eksport – tutaj największą rolę odgrywają USA, Uzbekistan, Meksyk oraz Egipt. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w sezonie 2014/2015 Chiny wyprodukowały aż 6532 ton surowca, a Indie będące tuż za nimi 6423 ton.

  • Zalety bawełny oraz jej rodzaje
  • Bawełna ze względu na swoją uniwersalność jest wykorzystywana w produkcji sieci rybackich, materiałów opatrunkowych, poszycia do pościeli, filtrów do kawy, a nawet papieru.
  • 95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał
  • Oto jej główne zalety:

– wytrzymała na rozciąganie (szczególnie w stanie mokrym) – odporna na ścieranie – dobrze absorbuje barwniki – posiada dużą higroskopijność – dobrze przewodzi ciepło – jest antyalergiczna (nie uczula sama bawełna ale barwniki) – miła w dotyku – odporna na wysoką temperaturę (prasowanie) Warto jednak rozróżniać materiały dobrej i złej jakości.

Nie jest to proste w ilości dostępnych artykułów, jednak można zwrócić uwagę na kilka szczegółów takich jak: – metka – powinien znajdować się na niej skład materiału, dlatego w łatwy sposób sprawdzimy czy dany produkt jest wykonany z 100% bawełny czy materiału z domieszką – cena – bawełna wysokiej jakości nie może być po prostu sprzedawana zbyt tanio – szycie – dobra jakościowo bawełna posiada gładką powierzchnię bez wystających nitek, poszarpanych włókien czy nierównych zszyć Często tkaniny opisane jako 100% bawełny różnią się wygląd, splotem oraz dotykiem.

Dzieje się tak dlatego, ze stosuje się innego rodzaju sploty oraz podaje się tkaniny dodatkowe obróbce. W naszej firmie do produkcji stosuje się poniższe tkaniny bawełniane 100%: – płótno bawełniane – gładkie, lekkie, wykorzystywane do produkcji pościeli, prześcieradeł – flanela – niezwykle miękka i ciepła, delikatna w dotyku, głównie do produkcji pościeli i prześcieradeł – kora – gofrowana, by uzyskać jej charakterystyczną strukturę, głównie produkcja pościeli – satyna – gładka, błyszcząca i dosyć śliska w dotyku, ekskluzywna pościel – tkaniny o splocie satynowym – delikatniejsze w dotyku, charakteryzujące się lekkim połyskiem i mocniejszym splotem, ekskluzywna pościel

  1. Bawełna –
  2. Bawełna w praniu

Naturalna kurczliwość bawełny według polskiej normy PN-P-84004: 2003 wynosi 6%. Każdy produkt oznaczony jako „bawełna 100%” kurczy się w trakcie prania. Niestety często z powodu niewiedzy o właściwościach materiału jesteśmy zdziwieni jego zachowaniem. Koszulka bawełniana może zmniejszyć swój rozmiar nawet po zamoczeniu w zimnej wodzie! 95 Bawełna 5 Elastan Jaki To Materiał Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego kurczenia się materiału powinniśmy zaraz po praniu lub zamoczeniu rozwiesić go i maksymalnie naciągnąć. Uwaga: informacje odnośnie przepisu prania znajdziecie na każdym z naszych produktów. Bawełna – nasz ulubiony materiał Bawełna jest ulubionym materiałem wielu osób ze względu na swoją naturalność.

Co niszczy ubrania?

1. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze – Pranie generalnie niszczy ubrania i skraca ich żywot. Niestety. Materiały ocierają się o siebie w pralce, naciągają się szwy, spierają się kolory, a wysokie temperatury niszczą włókna. I wcale nie dotyczy to wyłącznie ubrań niższej jakości: wełna, jedwab czy kaszmir wymagają jeszcze delikatniejszych zabiegów.

Jeśli na ubraniach nie ma ewidentnych plam, to nie ma powodu, by prać je w temperaturze wyższej niż 30-40 stopni. Jeśli pojawia się jakieś miejscowe zabrudzenie, wystarczy tylko to miejsce zaprać odplamiaczem (polecam Wam Lovela, który nadaje się również do dziecięcych ubranek) i prać jak zwykle, także w 40 stopniach.

Nastawianie całej pralki na wyższą temperaturę tylko dlatego, że jedna rzecz ma plamę, to strata pieniędzy, strata dla środowiska i strata dla Waszych ubrań.

Co daje elastan w materiale?

Elastan (zwany też lycrą lub spandexem) jest stosowany jako dodatek do materiałów (najczęściej bawełnianych), polepszając ich właściwości. Jego włókna są bardzo elastyczne i rozciągliwe, a także odporne na zabrudzenia.

Co to jest elastan w spodniach?

Elastan, czyli materiał o wielu nazwach – Elastan, bardzo często zwany też spandexem, to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów syntetycznych. Podobnie, jak inne syntetyczne włókna, powstaje w procesach chemicznych z kauczuku i zalicza się do włókien poliuretanowych, tak, jak często mylona z nim lycra.

Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do lycry elastan zawsze występuje w domieszkach, nigdy samodzielnie! Przemysł modowy zrewolucjonizował już w latach 50., chociaż początkowo wykorzystywano go przede wszystkim w przemyśle wojskowym. Dziś trudno byłoby nam wyobrazić sobie codzienność bez takich elementów garderoby, jak legginsy, sukienki a la druga skóra czy rajstopy.

Elastan wszystkim tym rzeczom dodaje elastyczności i zwiększa ich trwałość. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czy poliester z elastanem się rozciąga?

Czy poliester się rozciąga? – Jednym z najczęściej zadawanych pytań o poliestry jest ich rozciągliwość. Ludzie obawiają się, że po jednym praniu odzieży z poliestru znacznie się rozciągną, a tkanina poliestrowa na meble szybko straci swoje właściwości i będzie źle leżeć na meblach. Nic bardziej mylnego! Bowiem poliester nie rozciąga się ani nie kurczy.

Ile procent elastanu?

Funkcjonalność – Domieszka elastanu w jeansach sprawia, że są one bardziej sprężyste i przylegają do ciała. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wiele elastanu znajduje się w spodniach – idealnym rozwiązaniem będzie ok.2%, czasami jednak spotyka się modele, w których jest go aż kilkanaście procent.