Jakie Spodnie W Góry Dla Kobiet?
Jakie spodnie trekkingowe w góry? – Zakładamy, że jeśli interesujesz się trekkingiem, na górskie wyprawy nie ubierasz się w zwykłe dresowe spodnie. Choć takie rozwiązanie z pozoru może wydawać się wygodnym, pamiętaj, że zwykła odzież sportowa nie jest dostosowana do aktywności górskiej. Na co zwrócić uwagę, wybierając dobre spodnie w góry?
Jakie spodnie zabrać w góry? Wygodne!
To absolutny priorytet. Spodnie nie powinny krępować twoich ruchów. Okaże się to ważne, gdy pokonując jakąś przeszkodę, będziesz musiał podnieść nogę wyżej. Spodnie górskie powinny być wykonane z materiału zawierającego dodatek włókien elastycznych. Ponadto muszą być właściwie wyprofilowane.
Wytrzymałe spodnie w góry
Spodnie w góry muszą wytrzymać wielogodzinną wędrówkę, a także być odporne na ostre skały, gałęzie i korzenie. W przeciwnym wypadku już po kilku wyprawach zauważysz rozdarcia.
Szybkoschnące spodnie w góry
Górska pogoda bywa zmienna; słoneczna aura lada moment może zmienić się w ulewę. Uwierz, że wędrowanie w przemoczonych spodniach nie jest niczym przyjemnym. Wybierz spodnie trekkingowe z syntetycznego materiału, który szybko odprowadza wilgoć.
Contents
- 1 Jakie spodnie na wyjscie w góry?
- 2 O czym należy pamiętać wybierając się w góry?
- 3 W co się ubrać w góry zimą?
- 4 Jakie spodnie w góry w maju?
- 5 Jakie spodnie przeciwdeszczowe na rower?
- 6 O czym nie zapomnieć w góry?
- 7 Co wziąć ze sobą w góry?
- 8 Jak się ubrać na 2 stopnie?
- 9 Jaki podkoszulek w góry?
- 10 Jakie spodnie zimą w Tatry?
Jakie spodnie na wyjscie w góry?
Jakie wybrać spodnie do chodzenia po górach latem? – Jakie spodnie w góry sprawdzą się latem? Odzież na gorące miesiące powinna być przede wszystkim lekka i oddychająca, Dzięki temu nawet w upalny dzień takie spodnie będą w miarę komfortowe. Lekkie spodnie wyschną też szybko w razie nagłego deszczu.
Spodnie do chodzenia po górach latem są najczęściej wykonane z nylonu, który jest nie tylko lekki, lecz także bardzo wytrzymały. Aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed rozdarciami producenci często wzmacniają spodnie splotem typu ripstop. Spodnie w góry na lato mogą być wyposażone w filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Kiedy bowiem wędrujesz granią w bezchmurny letni dzień, słońce może dość mocno dać ci się we znaki. Warto więc zapewnić skórze dodatkową ochronę. Na lato dobrym wyborem są też spodnie o nieco luźniejszym kroju, który zapewni jeszcze lepszą wentylację. Spodnie na lato muszą być lekkie i szybko wysychać (fot. Marmot) W gorące miesiące na szlakach typu beskidzkiego sprawdzą się dobrze także krótkie spodenki (o ile tylko trasa nie jest zbyt zarośnięta). Na bardziej skaliste szlaki, na przykład w Tatry Wysokie, zabierz natomiast długie spodnie trekkingowe.
Ochronią one lepiej skórę przed ostrą skałą. Dodatkowo w wyższych partiach gór, nawet w upalny dzień, w krótkich spodenkach może już być za zimno. Przydatnym patentem na letnie miesiące są spodnie do chodzenia po górach z odpinanymi nogawkami, To rozwiązanie docenisz zwłaszcza wtedy, kiedy ruszasz na długi trekking i chcesz jak najbardziej ograniczyć wagę zabieranych rzeczy.
Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić, czy spodnie są dobrze dopasowane i czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera.
O czym należy pamiętać wybierając się w góry?
Co zabrać w góry, żeby bezpiecznie pokonywać szlaki, a zarazem czuć się swobodnie? Lista rzeczy, które trzeba spakować, zależy od pory roku i tego, w jak wysokie góry się udajesz. Ważna jest też długość wyprawy i miejsce noclegu. Podpowiadamy, co przyda się w górach latem, a co zimą oraz co warto zabrać, planując nocleg pod namiotem.
Obowiązkowe wyposażenie w górach to kurtka przeciwdeszczowa, buty trekkingowe, plecak turystyczny i rozpinana bluza. Idąc w góry latem, nie zapomnij o nakryciu głowy, kremie z wysokim filtrem i zapasie wody. Zimą zabierz w góry kilka par rękawiczek, termos z ciepłym napojem i krem chroniący przed mrozem oraz słońcem.
Włóż bieliznę termiczną. Na szlaku miej zawsze pod ręką butelkę z wodą, mapę, telefon i przekąski. Pakując się na wyprawę w góry, weź pod uwagę cel podróży i trasy, którymi będziesz wędrować. To podstawa przy kompletowaniu rzeczy do zabrania w góry. Na naszej liście są pozycje obowiązkowe podczas górskich wędrówek oraz takie, które nie są niezbędne, ale ułatwiają chodzenie po szlakach.
Co zabrać ze sobą w góry: lista obowiązkowa Niezależnie od pory roku, zabierz w góry taką odzież, sprzęt oraz jedzenie, które zapewnią ci swobodę ruchu i bezpieczeństwo na szlaku w różnych warunkach pogodowych: – obuwie – czy wybierasz się w Tatry Wysokie, czy na łagodniejsze zbocza Beskidu Żywieckiego, najważniejszą rzeczą są dobre buty trekkingowe; – kurtka – wodoodporna kurtka to podstawa; ochroni przed deszczem, wiatrem i chłodem; – plecak – ten do górskich wędrówek powinien mieć usztywniane plecy, pas barkowy i pas piersiowy; – przekąski – baton energetyczny, bakalie, czekolada i banan to nie kaprys, lecz ratunek w chwili dużego zmęczenia.
Oprócz wody, zawsze miej przy sobie coś, co szybko da ci zastrzyk energii, gdy siły zaczną zawodzić; – bluza rozpinana – ciepła, ale odprowadzająca wilgoć, np. z polaru. Nawet przy dobrej pogodzie może być ci zimno, kiedy się zmęczysz, dlatego bluzę warto zabrać w góry także latem.
Wybieraj odzież z tkanin funkcjonalnych i wełny merino. Bawełna nie najlepiej się sprawdza. Jeśli nie chcesz inwestować w specjalistyczne spodnie trekkingowe (są najlepsze!), bo jedziesz w góry na krótko, nie wkładaj dresów, tylko wygodne dżinsy. Co warto zabrać w góry? Wybierając się na szlak, pamiętaj o zabraniu apteczki.
GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) radzi, żeby znalazły się w niej: – plastry z opatrunkami (dwa, trzy rodzaje); – mały plaster na rolce (jedna sztuka); – bandaże (dwie, trzy sztuki); – bandaż elastyczny (jedna sztuka); – wyjałowione opatrunki ; – mała woda utleniona w plastikowej buteleczce (lub inny środek do odkażania ran); – chusta trójkątna (jedna sztuka); – aluminiowa folia termiczna; – rękawiczki lateksowe (jedna para).
W czasie chodzenia po górach przydadzą ci się także: – kijki trekkingowe – odciążają stawy kolanowe; – raki – przydatne w wysokich górach podczas wędrówek po śliskich i twardych powierzchniach; – raczki – można przyczepić je paskami do każdych butów; zapobiegają ślizganiu się na niezbyt stromych szlakach; – kask wspinaczkowy – ochroni cię przed urazami głowy, spowodowanymi np.
przez spadające kamienie czy uderzenia o skałę; – latarka czołówka – przyda się, kiedy na szlaku zastanie cię mrok. Co wziąć w góry latem? Potrzebne ci będą wszystkie rzeczy z powyższej listy, a dodatkowo krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV i czapka z daszkiem lub chusta wielofunkcyjna.
- Pamiętaj, że nawet latem nie chodzi się po górach w sandałach, chyba że zainwestujesz w dobre sandały trekkingowe i wybierasz się na łatwy szlak.
- Ciepłe, wysokie i miękkie skarpety turystyczne są obowiązkowe.
- Weź jedną parę na zmianę.
- Nie zapomnij o wodzie! Co zabrać w góry zimą? Zimą w górach obowiązuje ta sama lista potrzebnych rzeczy.
Do plecaka spakuj jednak także dodatkową ciepłą czapkę, skarpetki oraz: – termos z ciepłą i słodką herbatą ; napój cię rozgrzeje, a cukier doda energii; – krem z filtrem UV chroniący przed wiatrem i mrozem; – bieliznę termiczną – dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci i osłania przed zimnem; przyda się też na inne sezony; – rękawiczki – turystyczne, które dobrze trzymają ciepło i nie krępują ruchów; zabierz w góry kilka par rękawiczek o różnej grubości; – nakładki (raczki) na buty – mają kolce, które pomagają utrzymać się na śliskiej powierzchni i przydają się nawet na łatwych trasach; – raki – w górach wysokich są obowiązkowe, tam przyda się też czekan; – okulary przeciwsłoneczne (lodowcowe) – chronią nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed mrozem i wiatrem.
- Jakie buty do chodzenia po górach? Buty do wędrówek górskich muszą mieć wysoką cholewkę i antypoślizgową podeszwę, która amortyzuje chodzenie po nierównym terenie.
- Usztywnienie w kostce chroni stawy skokowe podczas marszu.
- Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest obuwie.
- Dobrym rozwiązaniem jest membrana, która odprowadza wilgoć, a jednocześnie chroni przed przemoknięciem w razie deszczu.
Najlepiej, żeby buty trekkingowe były o pół rozmiaru lub nawet o rozmiar większe niż te, które zazwyczaj nosisz, tak żeby stopa miała gdzie się przesunąć podczas schodzenia. Przymierzając buty w góry, rób to w skarpetkach turystycznych. Są grubsze od zwykłych, ale to właśnie w takich powinieneś chodzić po szlakach.
- Co spakować w góry? Kurtka przeciwdeszczowa Jaką kurtkę w góry wybrać? Przede wszystkim taką, która dobrze zniesie deszcz.
- Sprawdź parametry wodoodporności – im wyższy, tym lepiej chroni przed opadami.
- Te ze współczynnikiem 10000 mm i wyższym dadzą radę nawet w największej ulewie.
- Urtka na górskie wycieczki nie powinna być obcisła.
W zależności od pory roku i warunków pogodowych muszą zmieścić się pod nią m.in. koszulka termiczna i bluza. A ważne jest, żeby odzież nie krępowała ruchów podczas wędrówki po szlaku. Ponadto kurtka, którą zabierzesz w góry, powinna mieć rozpinane zamki pod pachami, zamek rozpinany od dołu i od góry, kaptur (najlepszy jest obszerny, z daszkiem) oraz zapinane mankiety lub ściągacze.
- Jaki plecak wziąć w góry? Plecak turystyczny przyda ci się zarówno podczas długich, jak i krótkich wędrówek.
- Wybierając plecak, zwróć uwagę na: – wzmacniane plecy – między plecakiem a twoimi plecami powinno być też trochę luzu, bo to właśnie one pocą się najbardziej; – pas biodrowy – musi znajdować się na biodrach, a nie w pasie; biodra przejmują nawet 70 proc.
ciężaru plecaka; – miękki pas piersiowy – nie będzie uwierać podczas długich wędrówek; – otwieranie od góry i od dołu – dzięki temu nie trzeba przekopywać się przez całą zawartość plecaka, żeby dostać się do czegoś, co jest na dnie. W przypadku większego plecaka wybierz taki, który otwiera się też wzdłuż; – kieszenie – butelka z wodą, czołówka, telefon czy portfel powinny być łatwo dostępne.
Wielkość plecaka zależy m.in. od tego, na jak długo jedziesz i ile czasu będziesz spędzać na szlaku. Na krótki wypad wystarczy ok.10- lub 25-litrowy. Jeśli planujesz nocować w schroniskach i pozostawać na szlaku dłużej, plecak musi być co najmniej 50-litrowy (na weekend), a nawet 90-litrowy, jeśli chcesz spędzić w górach więcej dni.
Co spakować do plecaka? W plecaku, który będziesz nosić na szlaku, muszą znaleźć się obowiązkowo: – apteczka; – powerbank; – papierowa mapa; – czołówka; – telefon; – woda; – przekąska. Co wziąć pod namiot? Jeśli planujesz biwak, potrzebne ci będą dodatkowo namiot, karimata i śpiwór typu mumia.
- Przy wyborze tego ekwipunku kieruj się jego wagą (będziesz musiał nosić je na plecach), wodoszczelnością (namiot powinien mieć parametr wodoodporności min.3000 mm) i zakresem temperatur.
- Śpiwór z puchowym wypełnieniem jest lżejszy od syntetycznego, lepiej też trzyma ciepło.
- Noce w górach są zimne, śpiwór musi być lekki, ale mieć odpowiednią temperaturę komfortu (T comfort) i temperaturę graniczną, ekstremalną (T limit).
Ta ostatnia latem powinna oscylować wokół -11 st. C, a w przypadku wspinaczki wysokogórskiej nawet -18 st. Pod namiotem w górach przydadzą się też: – kuchenka turystyczna – najpopularniejsze są te na kartusze z gazem propan-butan. Są lekkie, łatwe w obsłudze i sprawdzają się na dużych wysokościach; – naczynia – najlepiej lekkie, kompaktowe, wykonane z tytanu lub aluminium; – zapalniczka – wybierz model outdoorowy, który działa w trudnych warunkach pogodowych i jest wodoodporny; – scyzoryk – wielozadaniowy, przyda się do otwierania konserw, strugania drewna itd.; – r ęcznik szybkoschnący z mikrofibry, zajmuje mało miejsca, jest lekki i nie trzyma wilgoci; – tabletki lub filtr do uzdatniania wody,
Nie pij wody prosto z górskiego strumienia, może się to skończyć, i to w najlepszym przypadku, nieprzyjemnym zatruciem i biegunką. Tabletki i filtry kupisz w sklepach outdoorowych i sportowych. Oczyszczają wodę z bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków. Nie zapomnij o zabraniu worków, w które spakujesz śmieci.
Pamiętaj też, że polskie prawo zabrania rozbijania namiotów poza miejscami do tego wyznaczonymi. Z takim ekwipunkiem będziesz cieszyć się wędrówką i widokami, bez obaw o to, że zaskoczy cię pogoda lub zmęczenie uniemożliwi dalsze zdobywanie szczytów. Autor: ks/mro / Źródło: GOPR, Lenkiewicz W., Marasek A., “Zimowa turystyka piesza w górach” Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Jak ubrać się w góry?
Bielizna termoaktywna – Trzeba zacząć od tego, co jest najbliżej skóry. W tym przypadku jest to bielizna termoaktywna, która świetnie spełnia swoje zadanie w trakcie aktywności fizycznej. W górach najlepiej zapomnieć o zwykłym bawełnianym T-shircie, ponieważ nie tylko szybko nabierze wilgoci, ale będzie również bardzo wolno wysychać.
Jak ubrac się w góry na wiosnę?
Bielizna termoaktywna – Najbliżej ciała powinna znaleźć się bielizna termoaktywna, czyli taka, która sprawnie odprowadzi wilgoć. Z tej roli dobrze wywiązuje się odzież z materiałów syntetycznych, jednak największym uznaniem cieszą się wersje uszyte z miłej w dotyku wełny merino,
A co z, najpopularniejszą wśród ubrań “codziennych”, bawełną? Okazuje się, że jej lepiej nie zabierać w góry. Wysoka zdolność do wchłaniania i magazynowania wilgoci sprawia, że ubranie bawełnianego t-shirtu skutkować będzie nieprzyjemnym uczuciem zimnego kompresu na plecach. Podstawą jest termoaktywna koszulka.
Jeśli wiosna nas nie rozpieszcza, a my należymy do tzw. “zmarzluchów”, warto zastanowić się nad wersją z długim rękawem. W takim przypadku wskazane też będzie ubranie lekkich kalesonów lub leginsów.
Jakie spodnie trekkingowe damskie polecacie?
Na górskie trekkingi – Jeśli stawiasz przede wszystkim na trekking i szukasz spodni w Tatry jak i niższe góry, warto spojrzeć na ofertę popularnych marek. Dobrym pomysłem mogą być spodnie Rab Torque wykonane z Matrix Fabrics™ o wysokich parametrach oddychalności. Na trekking dobrym pomysłem mogą spodnie softshellowe Rab (fot.8academy).
W co się ubrać w góry zimą?
Na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży w góry? – Przede wszystkim lekkość, komfort, oddychalność. Warto postawić na materiały, które odprowadzają wilgoć — to sprawdzi się w szczególności na podejściach. Zimą w górach zużywamy więcej energii niż latem, a dodatkowo ekstra warstwy sprawiają, że mocno się grzejemy.
Jakie spodnie w góry w maju?
Jakie spodnie trekkingowe w góry latem, a jakie zimą? – Każdy góromaniak powinien mieć w swojej szafie co najmniej dwie pary spodni trekkingowych – jedną na lato, drugą na zimę. Czym powinny cechować się sezonowe modele spodni?
Jakie spodnie w góry latem?
Spodnie w góry na lato powinny być przede wszystkim lekkie. Do ich produkcji stosuje się najczęściej trwały i przewiewny nylon. Nie oznacza to jednak, że muszą być to spodnie krótkie. Wręcz przeciwnie – aby uniknąć urazów i otarć na zarośniętych szlakach, nawet przy dobrej pogodzie warto zakładać długie spodnie.
- Na bezpieczniejsze szlaki możesz zabrać spodnie z krótkimi lub odpinanymi nogawkami, takimi jak w przypadku damskiego modelu spodni trekkingowych marki Quechua.
- Poza tym, letnie spodnie trekkingowe powinny szybko wysychać (w razie niespodziewanego deszczu lub pocenia się).
- Ciekawostką jest to, że niektórzy producenci odzieży trekkingowej wyposażają spodnie górskie w filtry UV, chroniące skórę przed działaniem promieni słonecznych.
Ochronę przed słońcem zapewnią ci spodnie trekkingowe marki Trepa.
Jakie spodnie w góry zimą?
Mogłoby się wydawać, że spodnie w góry zimą muszą być po prostu ciepłe. Pamiętaj jednak, że pomimo mrozu i zimnego wiatru, na szlaku stale się ruszasz. W zbyt grubych spodniach, niezapewniających skórze wentylacji, lada moment zalejesz się potem.Najlepszym wyborem okażą się spodnie typu softshell, zapewniające skórze oddychalność, a zarazem ochronę przed zimnem.
Spodnie softshell są również elastyczne i komfortowe. Aby było ci jeszcze cieplej, spodnie softshell możesz połączyć z legginsami termoaktywnymi. Sprawdź spodnie softshell popularnej marki Salewa. Ten model zimą zapewni ci komfort termiczny i totalną swobodę ruchów. Jesienią i wczesną wiosną w góry należy zabierać spodnie, które będą odporne na deszcz i pluchę.
Wówczas najlepiej sprawdzą się modele pokryte specjalną hydrofobową powłoką.Na rynku znajdziesz spodnie przeciwdeszczowe górskie z zamkiem błyskawicznym na całej ich długości. Można założyć je na siebie bez ściągania butów, na zwykłe spodnie w razie nagłej ulewy.
Jakie spodnie w góry we wrześniu?
Spodnie softshellowe – czego możemy od nich oczekiwać? – Spodnie softshellowe powstały po to, by chronić przed przewianiem, przy zachowaniu dobrej oddychalności i skutecznym odprowadzaniu wilgoci. Te cechy docenisz przede wszystkim podczas męczących podejść i wędrówek szlakami, na których hula wiatr. Spodnie softshellowe doskonale sprawdzą się wówczas, gdy nie pada. (fot. Salewa) Rzeczona powłoka sprawia, że krople – zamiast wnikać w materiał – wolą po nim spływać, ale gdy siła złego na jednego, nie zapobiegnie ona przemoczeniu. To rozwiązanie, które daje Ci czas na dotarcie do schroniska bądź samochodu. Na dłuższą metę, nie zastąpi jednak dobrej membrany.
Jakie spodnie przeciwdeszczowe na rower?
An error occurred. – Try watching this video on www.youtube.com, or enable JavaScript if it is disabled in your browser. Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad, w którym opowiadam o kurtkach przeciwdeszczowych na rower. Będę także wdzięczny za zasubskrybowanie kanału 🙂 Rogelli Baltimore i Accent Aqua Kolejny podpunkt to spodnie rowerowe, Tutaj również możemy się spotkać z cieniutkimi, niezbyt dobrze oddychającymi spodniami, jak i spodniami z membraną, które choć troszkę cięższe i grubsze, będą odprowadzać pot. Warto by spodnie miały na dole wszytą gumkę, która zapobiegnie ich podwiewaniu i podciąganiu.
- Miłym dodatkiem są również ekspresy na nogawkach, które ułatwiają założenie spodni, gdy mamy już buty na nogach.
- Większość uwag odnośnie spodni jest w zasadzie identyczna, co w przypadku kurtek.
- Upując spodnie, warto przymierzać je na spodnie/spodenki w których na co dzień jeździmy na rowerze.
- Nie zawsze jest czas i ochota, by podczas opadów zmieniać je na przeciwdeszczowe, dlatego dobrze jest by zmieściły się na wierzchnie spodnie jako druga warstwa.
Kurtka i spodnie ochronią przed deszczem zdecydowanie największą powierzchnię naszego ciała. Pozostanie jeszcze głowa, stopy i dłonie, Nie są to może miejsca pierwszej potrzeby, ale jeżeli nie lubisz moknąć lub nastawiasz się na jazdę w niesprzyjających warunkach, pomyśl również o zabezpieczeniu tych części ciała. Shimano SH-MT91 i SIDI Hydro Gore W przypadku stóp masz dwie opcje do wyboru, albo ochraniacze na buty, albo buty z membraną (np. Gore-Tex). Takie membrany bardzo często można znaleźć w butach rowerowo-trekkingowych. Do takich butów często można również zamontować bloki SPD.
Jeśli planujesz poruszanie się po bezdrożach i górach, takie buty na pewno będą dobrym wyborem. Ale udało mi się znaleźć także buty szosowe z membraną. Warto by takie buty miały trochę wyższą cholewkę, utrudni to dostawanie się wody do buta. Każdy kto miał kiedyś trekkingowe buty z dobrą membraną potwierdzi, że woda nie jest im straszna.
W przypadku rowerowych butów – również nie będzie. Chiba Superthermo i SIDI Tunnel Drugi sposób na ochronę stóp przed wodą to ochraniacze na buty, Ich dużym plusem jest dodatkowa ochrona przed wiatrem i chłodem. Ochraniacze mogą być wykonane z różnych materiałów, albo ze zwykłego, nieoddychającego neoprenu, albo np. z membrany, która umożliwia oddychanie stóp.
Chiba Trans Alp i Endura Luminite Więcej o rękawiczkach rowerowych przeczytasz w czwartym odcinku cyklu „W co się ubrać na rower”. Tutaj napiszę jedynie, że na rynku są dostępne rękawiczki, które są znowu albo tylko wodoodporne, albo wodoodporne i oddychające.
Pokrowiec Vaude i Chiba Raincover Pro Ostatni podpunkt to pokrowce na kask, Chronią one głowę nie tylko przed wodą, ale także pyłem, kurzem, owadami. W sumie tutaj wiele do dodania nie mam. Jako ciekawostkę pokazuję pokrowiec Chiba Raincover Pro (na zdjęciu to ten po prawo).
Jest on przedłużany z tyłu i oprócz głowy, dodatkowo chroni również kark. Czy ochraniacze na buty, kask i rękawiczki są potrzebne – to już wszystko zależy od Ciebie. Tak naprawdę, gdy pada ciepły letni deszczyk, moim zdaniem lepiej jechać w krótkiej koszulce i spodenkach, niż ubierać się w kurtkę i spodnie przeciwdeszczowe.
A zostawić je na duże deszcze i ulewy. W każdym razie, dobrze dobrane ubrania, pozwolą nam dojechać „suchą stopą” do celu, czego każdemu i każdej z Was życzę 🙂 Wszystkie planowane wpisy z cyklu „W co się ubrać na rower?”: 1. Potówki i koszulki 2. Spodnie i spodenki 3.
O czym nie zapomnieć w góry?
FAQ – najczęściej zadawane pytania o górskie wycieczki –
- Czy trasę wycieczki górskiej trzeba zaplanować? Przed wyjściem na szlak dobrze jest dokładnie przemyśleć planowaną trasę. Warto dostosować jej długość i intensywność do własnych możliwości. Ma to również znaczenie ze względu na konieczność zabrania odpowiedniego wyposażenia. Inny ekwipunek sprawdzi się podczas letnich wypadów, a inny w czasie jesiennej wędrówki
- Czego nie może zabraknąć w plecaku na wyjście w góry? Pakując plecak nie można zapomnieć o zabraniu jedzenia i picia, które wystarczy na całą trasę wędrówki. Bardzo przydatna okazuje się papierowa mapa i latarka z bateriami na wymianę. W razie awaryjnych sytuacji dobrze zabrać ze sobą podstawową apteczkę oraz dokumenty.
- Czy do wycieczek górskich konieczny jest profesjonalny sprzęt? Na sam początek powinny wystarczą wygodne buty trekkingowe i lekkie ubrania. Nie ma sensu kupowanie drogich sprzętów na pierwsze letnie wypady w góry, bo może okazać się, że takie wycieczki nie przypadną uczestnikom do gustu. Podstawowy ekwipunek w postaci latarki, mapy i przeciwdeszczowej kurtki zupełnie wystarczy.
Podsumowanie
- Planując trasę górskiej wycieczki należy uwzględnić własne umiejętności i możliwości fizyczne.
- Ekwipunek na szlaku powinien być dostosowany do aktualnej pory roku oraz przewidywanego czasu wędrówki.
- Pogoda w górach potrafi zmieniać się błyskawicznie, dlatego też trzeba być przygotowanym na różne okoliczności i na bieżąco sprawdzać prognozy.
- Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa lepiej wyposażyć się w ubezpieczenie turystyczne.
Co wziąć ze sobą w góry?
Jak spakować się w lato: –
Buty: tu nie ma kompromisu. Buty muszą być górskie, porządne i najlepiej za kostkę. W wersji zimowej powinny być w pełni wodoodporne, a w wersji letniej, na prostsze szlaki dobrze polecamy sandały górskie z zakrytymi palcami. Adidaski naprawdę nadają się tylko na leniwy spacer doliną. Jeśli na jednej rzeczy nie warto oszczędzać, to na butach właśnie- dobre pozwolą przemierzyć długie kilometry, a źle dopasowane uprzykrzą każdą wędrówkę. Plecak : Najlepiej górski, z klamrami na klatce piersiowej i w pasie- wtedy ramiączka plecaka tak nie ciążą. Na plecak warto mieć pokrowiec przeciwdeszczowy, który ochroni nasz dobytek w przypadku ulewy. Skarpety: żadne tam stópki, normalne wysokie skarpety. Najlepiej turystyczne, ale na początek dadzą radę również zwykłe wysokie (byle nie te do garnituru :P). Ważne, żeby dobrze kryły stopę i nie powodowały otarć. Pamiętajcie, że to co wygodne na godzinę, po całym dniu przechadzki może już wygodnym nie być Kurtka/płaszcz przeciwdeszczowy: w górach, nawet w słoneczny dzień pogoda może szybko się zmienić. Na słońce: krem przeciwsłoneczny i czapka- oj, słońce potrafi mocno przygrzać w górach. Podstawowa apteczka : bandaże, coś do dezynfekcji, coś przeciwbólowego, folia NRC Jedzenie : tu warto wziąć pod uwagę, czy planujecie postój w schronisku czy może cały prowiant trzeba wziąć ze sobą. Picie: koniecznie dużo wody- pamiętajcie, chodzenie po górach to zdecydowanie jest wysiłek fizyczny- warto pamiętać o piciu również w zimę, gdy brak pragnienia może być złudny Gotówka: tak, tak, bankomaty i płatności zbliżeniowe nie dotarły na pewne wysokości. Pomyślcie również o opłatach na busy. Dokumenty i telefon “ICE”: zapiszcie sobie numery telefonu służb ratowniczych i numer ICE- kogoś bliskiego, do kogo można by zadzwonić w razie wypadku
Góry latem to czysta przyjemność- tyle, że na wschody słońca trzeba wstawać o nieludzkich porach 🙂 Opcjonalnie warto również wziąć:
Scyzoryk/nóż: a nuż trzeba będzie przeciąć bandaż lub coś pokroić Kijki trekingowe: my lubimy chodzić z kijkami, naprawdę jakoś łatwiej się idzie 🙂 Szczególnie jeśli na plecach niesiecie duży plecak. Chusta-komin: na szyję, głowę lub zmarzniętą rękę, taka wielofunkcyjna chusta naprawdę dobrze się spisuje. Spodnie górskie: żeby była jasność- jakieś spodnie i tak trzeba wziąć, dla początkujących pewnie dresiki lub szorty dobrze się sprawdzą. Jeśli jednak chcieć wkręcać się w góry, spodnie górskie z szybko schnącego materiału to jest to! Śpiwór : jeśli planujecie nocleg w schronisku lub pod chmurką. Pamiętajcie, że każde schronisko zawsze wpuści Was na noc, na tak zwany nocleg,na glebie”, ale będzie to dokładnie,na glebie”. Jeśli macie takie plany, warto wziąć również matę lub materac dmuchany.
Pokaźny wybór porządnego sprzętu potrzebnego do wyjścia w góry na każdą okazję znajdziecie np. w sklepie outdoorowym Addnature, specjalizującym się w tematyce górskich wędrówek, campingów i aktywnej turystyki. Nie warto szaleć z zawartością plecaka- wszak cały dobytek będziemy nieść na plecach
Jak się ubrać na 2 stopnie?
Nie rezygnuj ze sportu na świeżym powietrzu – Ważnym elementem wzmacniania organizmu jest też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, i to ta bardzo intensywna, jak bieganie czy jazda rowerem, Jeżeli uprawiasz te sporty wiosną i latem, nie ma powodu, by rezygnować z nich w chłodne pory roku – trzeba tylko zadbać o odpowiedni ubiór,
- Najważniejsza jest termoaktywna, przylegająca do ciała bielizna (koszulka oraz getry), która skutecznie odprowadza pot.
- Na nią nakładamy kolejne warstwy – spodnie, bluzę, grubszą kurtkę lub wiatrówkę).
- Do biegania możemy wykorzystać te same buty, których używamy wiosną.
- Jeśli zaś planujemy jeździć rowerem zimą, warto zainwestować w specjalne buty.
Musimy pamiętać również o zabezpieczeniu głowy, Czapka do biegania powinna być jednak zrobiona ze sztucznego materiału, który odprowadza pot w przeciwieństwie do bawełny. Pod kask rowerowy najlepiej włożyć specjalną kominiarkę. Nie zapomnijmy również o rękawiczkach – do biegania wystarczą cienkie, oddychające, natomiast na dłuższe trasy rowerowe w mroźne dni trzeba zaopatrzyć się w grube sportowe rękawice.
Jaki podkoszulek w góry?
Zapomnij o bawełnianym T-shircie – postaw na koszulki techniczne – Koszulki techniczne dużo lepiej sprawdzają się w akcji niż bawełniane T-shirty. (fot. Berghaus) Czasy, kiedy bawełna stała na czele materiałów do uprawiana sportu, dawno minęły. Obecnie warto sięgać po koszulki z włókien syntetycznych, które dużo lepiej oddychają i odprowadzają wilgoć na zewnątrz.
Dla miłośników włókien naturalnych świetnym wyborem będzie koszulka merino. W odzieży outdoorowej ta tkanina stała się prawdziwym królem materiałów. Nie należy jej przypisywać wyłącznie zimowym aktywnościom. Wełna z merynosa świetnie sprawdza się latem. Jej naturalne właściwości antybakteryjne i oddychające zapewnią Ci wysoki komfort noszenia nawet upalne dni.
Wełna merino na długo pozostaje świeża i nie magazynuje przykrego zapachu.
Czy spodnie trekkingowe nadaja się na narty?
Natomiast jeżeli ktoś nie za dużo jeździ na nartach, a chce wykorzystywać także do chodzenia, to membranowe trekkingowe nie są złym rozwiązaniem. Przy zakupie trekkingowych spodni w celu jazdy w nich na nartach radzę zwrócić uwagę na szerokość nogawek w dolnej części.
Jakie spodnie zimą w Tatry?
Jak ubrać się w góry zimą? Zazwyczaj wystarczą getry termoaktywne lub termiczne i na to wiatroszczelne spodnie softshellowe. Można wybrać modele z membraną, ale istnieje ryzyko, że na podejściu będzie nam za ciepło. Spodnie trekkingowe męskie i damskie muszą być wygodne i nie mogą krępować ruchów.