Ile Wody Na Jeden T Shirt?
Czytaj też: – Roos podzieliła cykl życia odzieży na cztery etapy: produkcję, dystrybucję i sprzedaż, użytkowanie i utylizację, czyli „koniec życia”. W każdym z nich zsumowała skutki szeregu wskaźników środowiskowych, w tym zużycia wody, wykorzystania energii nieodnawialnej, zajęcia gruntów rolnych, śladu węglowego, toksyczności słodkiej wody i eutrofizacji, toksyczności u ludzi (rakotwórczych i innych), zanieczyszczenia powietrza i innych.
- Przeanalizowała każdy aspekt „życia” elementu garderoby, od wpływu na środowisko wytworzenia materiału, z którego powstanie, po ślad jaki wytwarza jednorazowe założenie rzeczy, w oparciu o całkowity koszt jej produkcji i oszacowaną żywotność.
- Im dłużej będziemy z danej części garderoby korzystać, tym bardziej korzystne to będzie dla środowiska – niestety, takie podejście nie budzi entuzjazmu branży odzieżowej, która bombarduje nowymi, nawet kilkadziesiąt razy do roku.
Wprost proporcjonalna do jakości cena nie uwzględnia jednak kosztów środowiskowych. Tymczasem według McKinsey, niemal 60% odzieży trafia do spalarni lub na wysypiska śmieci w ciągu kilku lat od wyprodukowania. Według World Wildlife Fund do produkcji bawełny na jedną koszulkę potrzeba 2700 litrów wody, czyli – przyjmując, że należy pić codziennie 3 litry wody – zapotrzebowanie jednego człowieka na 2,5 roku.
- Uprawa bawełny wymaga szczególnie dużej ilości wody, a jej produkcja na obszarach doświadczających niedoboru wody, jest wyjątkowo szkodliwa, co potwierdza przykład Morza Aralskiego, które z tego powodu niemal całkowicie wyschło.
- Oprócz pochłaniania ogromnych ilości wody, bawełna wymaga używania rakotwórczych pestycydów i insektocydów, więcej, niż jakakolwiek inna uprawa na świecie.
Ich uprawa może więc szkodzić pracownikom terenowym, a także okolicznym ekosystemom. Pozbawione szkodliwych chemikaliów, ekologiczne metody uprawy są stosowane jedynie w przypadku niecałego 1% spośród 22,7 miliona ton bawełny produkowanej na świecie. Według danych Światowego Instytutu Zasobów, uprawa bawełny odpowiada za 24% insektycydów, 11% pestycydów i wykorzystuje około 3% ziem uprawnych na świecie.
Potężne koszty środowiskowe pochodzą również z transportu ubrań, który stanowi mniej więcej 22% całości wpływu przemysłu odzieżowego na klimat. Każda decyzja o zakupie koszulki za 19,99 złotych pociąga więc za sobą poważne konsekwencje dla środowiska, które przetrwają znacznie dłużej, niż sama koszulka. \n
: Produkcja jednej koszulki pochłania wodę na 2,5 roku życia
Contents
Ile wody zużywa się średnio na farbowanie jednej koszulki?
Nie taka przyjazna bawełna – Co ciekawe, powszechnie uważa się, że bawełna, która odpowiada za ok.40–50 proc. produkcji wszystkich tekstyliów w skali globalnej, jest przyjazna ludziom i środowisku, ale to nie do końca jest zgodne z prawdą. Według agendy ONZ ds.
- Wyżywienia i rolnictwa (FAO) to właśnie na uprawy bawełny przypada 25 proc.
- Światowego zużycia środków owadobójczych oraz 8–10 proc.
- Zużycia nawozów sztucznych.
- W krajach rozwijających się przy uprawach bawełny stosuje się ok.50 proc.
- Wszystkich pestycydów, co ma szkodliwy wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i ludzi.
Aby z surowej bawełny można było uszyć odzież, poddaje się ją serii zabiegów, podczas których stosuje się nawet ok.8 tys. różnych środków chemicznych, w tym barwniki z zawartością metali ciężkich, wybielacze na bazie chloru albo formaldehyd, aby zapobiegać gnieceniu się materiału.
Ile potrzeba wody aby wyprodukować 1 kg bawełny?
Do wyprodukowania 1 kg surowej bawełny (ok.2 pary spodni) potrzeba do 29 000 litrów wody. Szacuje się, że uprawa bawełny odpowiada za 1 – 6% ogólnoświatowego zużycia słodkiej wody.
Ile wody na parę jeansów?
Produkcja bawełny pochłania ogromne ilości wody! Nawet 11.000 litrów wody na kilogram dżinsów! Jak to jest możliwe? Sprawdźmy.1. Różnorodne procesy Z pola bawełny w Azji do sklepowej półki w Polsce – dżinsy przechodzą długą drogę i wiele procesów, z których każdy ma wpływ na zasoby naturalne (głównie negatywny).
Obserwacje i obliczenia, jakich dokonują naukowcy nie są łatwe a ślad wodny, jaki pozostawia produkcja pary dżinsów zależy od tego gdzie i w jaki sposób bawełna jest hodowana, gdzie i jak jest przetwarzana i jaką drogę przebywa zanim trafi do konsumenta. Przykładowo: surowa bawełna z Chin, Indii lub Pakistanu może trafiać do Malezji, gdzie następują procesy przetwarzania tkaniny oraz szycia a finalnie produkt zostaje wysłany do Europy.
Oczywiście historia każdej pary dżinsów może być inna, a badacze przyjmują pewne uśrednienia.2. Na polu bawełny W tym etapie bawełna zostaje zasiana, rośnie, wypuszcza kwiaty a następnie jest zbierana składowana w formie szarpi bawełnianych. Jest to etap najbardziej wodochłonny,
- Naiwnością byłoby jednak sądzić, że letni deszczyk regularnie nawadnia rośliny a nadmiarowa czysta woda deszczowa spływa do głębokich warstw ziemi gdzie zasila krystaliczne podziemne strumienie.
- Bawełna hodowana jest często w rejonach, gdzie deszcz pada rzadko.
- W naturalnym stanie rosłyby tam rośliny potrzebujące niewiele wody a woda w glebie mogłaby być wykorzystana do upraw żywności potrzebnej dla ludności lokalnej.
Intensywne uprawy bawełny powodują, że woda z gleby zostaje szybko i intensywnie „wyssana” przez rośliny a hodowcy muszą pola nawadniać wodą sprowadzaną z daleka lub pobieraną z najgłębszych warstw ziemi zaburzając tym samym odwieczną równowagę w przyrodzie i przyczyniając się do erozji terenów uprawnych.
- Jak obliczyli naukowcy, uprawa roślin bawełny, z których zostanie zebrane wystarczająco dużo surowca aby wyprodukować dżinsy pochłonie 8506 litrów wody pochodzącej zarówno z gleby, jak i z deszczu czy sztucznego nawadniania.
- Dla ułatwienia przyjęto 1kg.
- Dżinsów gotowych co odpowiada mniej więcej jednej parze męskich dżinsów z grubszej tkaniny.
Intensywna hodowla to również intensywne użycie nawozów sztucznych. Dane sprzed kilku lat pokazują, że 25% pestycydów używanych na świecie trafia właśnie na pola bawełny ! Zanieczyszczona nimi woda wsiąka spowrotem w ziemię i przez lata filtrować się będzie do kolejnych warstw ziemi zanieczyszczając je lub trafi do podziemnych cieków wodnych i spłynie, wraz z pestycydami, dalej.
- Obliczając ślad wodny tego działania wylicza się ilość litrów potrzebnych do zneutralizowania zanieczyszenia – przy kilogramowych dżinsach to 622 litry wody,3.
- Przetwarzanie Wytworzone przez hodowców szarpie bawełniane trafiają do fabryk w których dokonuje się kolejnych procesów.
- Ażdy z nich pochłania wodę i w każdym wytwarzane są kolejne odpady, które również należy wliczyć do ogólnej sumy wody potrzebnej do wyprodukowania dżinsów.
I tak po kolei: jak produkcja tzw. szarej tkaniny ( 358 l. wody ), produkcja tkaniny z tzw. szarej tkaniny ( 360 litrów ), produkcja materiału niebarwionego z tkaniny ( 136 litrów ). Taka tkanina nie jest jeszcze w naszym ulubionym kolorze blue jeans, dlatego konieczne jest bielenie, barwienie i nadruki – neutralizacja zanieczyszczeń wynikających z tego procesu pochłania 640 litrów wody.
Olejne 220 litrów wody pochłonie neutralizacja zanieczyszczeń koniecznych do uszycia spodni.4. Sklep Na wystawie w sieciówce kuszą nas modne w tym sezonie dżinsy mają kształt i kolor troszkę inny od tych kilku par, które mamy już w domu. Są niedrogie i śliczne, nie mamy głowy ani możliwości by sprawdzić gdzie i z jaką szkodą dla przyrody została wyhodowana bawełna na nie ani tego gdzie i czym były barwione czy kto je szył i w jakich warunkach.
Nie dowiemy się ile kilometrów przejechały aby do nas trafić zanieczyszczając przy okazji powietrze lub oceany. Nie sprawdzimy ile plastiku trafiło do śmieci aby je opakować i bezpiecznie przewieźć. Jeśli w szafie zabraknie miejsca na nie – wyrzucimy któreś ze starych dżinsów.
- A gdyby tak przejrzeć szafę i ubrać się w stare dżinsy ? Może wystarczy te stare przerobić, poszerzyć, zaszyć etc.? Może wymienić się z kimś lub kupić używane? Albo kupić spodnie z innego materiału – np.
- Z lyocellu, którego ślad węglowy i wodny są nieporównywalnie niższe? A gdyby tak po prostu nic nie kupować, zamiast do sklepu pójść na spacer nad rzekę i cieszyć się wodą? Źródło: Chapagain A.K., Hoekstra A.Y., Savenije H.H.G.
and Gautam R. (2006), „The water footprint of cotton consumption: An assessment of the impact of worldwide consumption of cotton products on the water resources in the cotton producing countries”, Ecological Economics, 60(1): 186–203
Ile litrów wody zużywa się do produkcji ubrań?
Woda w przemyśle odzieżowym Czy pomyśleliście kiedyś o zależności między modą a zużyciem wody? Przyznajemy, nie jest to oczywiste połączenie, ale niestety jest to korelacja bardzo niekorzystna dla środowiska, a tym samym nas. Badania pokazują, że bardziej od przemysłu odzieżowego szkodzi planecie tylko przemysł paliwowy! I nie chodzi jedynie o miliony ton corocznie trafiających na wysypisko niechcianych ubrań, ale o ogromne ilości wody, które w procesie produkcji są zużywane i niestety marnowane. Czy wiesz, ile wody „jest wart” T-shirt lub dżinsy, które masz na sobie? Zacznijmy od zwykłego T-shirta. Pomyślicie: bawełniany podkoszulek, nic bardziej ekologicznego! Przecież to naturalna tkanina, a jeśli jest niefarbowany, to jeszcze lepiej dla środowiska. Jeszcze gorzej w tych statystykach plasują się ulubione spodnie wszystkich pokoleń: jeansy. Wyprodukowanie jednej pary zabiera środowisku aż 10850 litrów cennej wody! Dżins to również bawełniana tkania, skąd zatem takie rozbieżności? Otóż musimy pamiętać o kolejnych fazach farbowania, płukania, czasem dekatyzowania, czyli nadawania im chemicznie efektu wytarcia, sfatygowania.
- A to właśnie zawyża zużycie wody.
- Na szczęście świadomość w kwestii zużycia wody w przemyśle odzieżowym stale wzrasta.
- Firmy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wdrażają ekologiczne rozwiązania.
- Producenci odzieży coraz bardziej zwracają uwagę na to, skąd pochodzi tkanina, z której szyją swoje modele.
Woda na polach upraw ekologicznych jest retencjonowana i używana wtórnie. Kolejnym wdrażanym rozwiązaniem są wstępne oczyszczalnie ścieków, których coraz więcej w naszym kraju się pojawia. Pragniemy Wam tylko uświadomić, że woda jest niezwykle ważnym elementem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla wszystkich dziedzin naszego życia. Każdego dnia nasza firma WATERPOINT System stara się poszerzać świadomość społeczeństwa na temat wody i jej znaczenia.
Jak często należy zmieniać ubrania?
Kurtki czy płaszcze wypierzemy raz, maksymalnie dwa razy w trakcie sezonu, natomiast koszulki czy T-shirty lepiej prać znacznie częściej, najlepiej zaraz po użyciu. Piżamę natomiast możemy prać po kilku dniach, ale już np. strój kąpielowy – po każdorazowym założeniu.
Co pochlania najwiecej wody?
Gdzie zużywa się najwięcej wody? – Największe zużycie wody występuje w sektorze rolniczym. Jest to aż 92% światowego rocznego zużycia wody. Na drugim miejscu jest przemysł – 4,4%. Zużycie wody w gospodarstwach domowych stanowi 3,6% całkowitego zużycia na świecie.
Czy da się stworzyć wodę?
Posłuchaj – 2:08 Czym produkowanie wody jest dobrym pomysłem? (Pytania z kosmosu/Trójka) Dodaj do playlisty Jak się okazuje, wykonując codzienne czynności, sami produkujemy wodę na małą skalę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jedną z takich czynności jest gotowanie – Gdy spalamy gaz, oprócz energii cieplnej i dwutlenku węgla dostajemy też trochę wody. Gdy postawimy garnek na gazie, zanim jego ścianki się nagrzeją, na jego bokach pojawia się para wodna – wyjaśnia dr Rożek.
Ile wody do produkcji piwa?
Podstawy technologii produkcji piwa prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, dr inż. Jan Tomasik Woda jest obok słodu, głównym surowcem stosowanym w produkcji piwa przy czym tylko niewielka jej część jest używana bezpośrednio do produkcji piwa. Zużycie wody w browarze waha się w granicach 3.7 do 10.9 hl/hl wyprodukowanego piwa, przy czym większość jej jest zużywana do mycia.
Woda zużywana w procesie technologicznym jest zużywana głównie do zacierania słodu. Woda taka powinna się charakteryzować odpowiednimi parametrami z których najważniejszym jest tzw. alkaliczność resztkowa czyli różnica między właściwościami alkalizującymi anionów (głównie HCO 3 G ), a właściwościami zakwaszającymi kationów (głównie Ca 2+ i Mg 2+ ).
Im wyższa alkaliczność resztkowa tym większy wpływ twardości węglanowej na proces produkcyjny i wyższe pH brzeczki przy zacieraniu. Alkaliczność resztkowa wody do zacierania przy produkcji piw pilzneńskich powinna być niższa niż 5°n (stopni niemieckich).
- Alkaliczność resztkową można obniżyć przez:
- obniżenie twardości węglanowej wody (dekarbonizacja),
- podwyższenie twardości niewęglanowej,
- neutralizację (dodatek kwasów powodujących przejście twardości węglanowej w niewęglanową).
- Ponadto na przebieg procesu produkcji i jakość wody wpływa zawartość niektórych jonów, a w szczególności tych, które w wysokich stężeniach wpływają ujemnie na proces produkcyjny lub na jakość gotowego produktu: Fe 2+ lub Fe 3+, NO 3 G, SiO 3 2-, SO 4 2-, Mn 2+, jak również tlenu i chloru.
- Obecnie stosowane systemy uzdatniania wody pozwalają otrzymać wodę o dokładnie pożądanych cechach dzięki temu istnieje możliwość dokładnej kontroli składu tego ważnego surowca.
- Wymagania stawiane wodzie przez różne gałęzie przemysłu spożywczego przedstawiono poniższej w tabeli
- Tabela Jakość wody wymagana w przemyśle spożywczym
Parametry | Browary, piwo jasne | Browary, piwo ciemne | Napoje gazowane | Przemysł spożywczy |
Mętność mg/dm 3 | 10 | 10 | 2 | 10 |
Barwa mg/dm 3 | – | – | 10 | – |
Twardość mg CaCO 3 /dm 3 | – | – | 250 | – |
Żelazo mg Fe +2 /dm 3 | 0.1 | 0.1 | 0.2-0.3 | 0.2 |
Mangan mg Mn +2 /dm 3 | 0.1 | 0.1 | 0.2 | 0.2 |
Substancje rozpuszczalne mg/dm 3 | 500 | 1000 | 850 | – |
Zasadowość mg CaCO 3 /dm 3 | 75 | 150 | 50-100 | – |
Zapach/smak | brak | brak | brak | brak |
Siarkowodór mg/dm 3 | 0.2 | 0.2 | 0.2 | – |
Inne wymagania | Woda konsumpcyjna, NaCl <275 ppm, pH 6.5-7.0 | Woda konsumpcyjna, NaCl <275 ppm, pH 7.0 lub więcej | Woda konsumpcyjna, na utlenienie związków organicznych zużycie tlenu <10ppm | Woda konsumpcyjna |
ol>
Jon: | Stężenie jonów w wodzie używanej do produkcji piwa (mg/l) | ||
Jasne Ale (Burton) | Jasny Lager (Pilzno) | Cemny Lager (Monachium) | |
Ca 2+ | 286 | 7 | 76 |
Mg 2+ | 62 | 2 | 18 |
HCO 3 G | 280 | 14 | 152 |
SO 4 2G | 638 | 5 | 10 |
NO 3 | 31 | 0 | 0 |
Cl | 36 | 5 | 2 |
ul>
: Podstawy technologii produkcji piwa
Ile litrów wody zużywa się do produkcji chleba?
Woda to życiodajna substancja- bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii, jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Potrzebuje jej i słoń, i bakteria; nie można jej niczym zastąpić.
Bez picia możemy przeżyć jedynie około 4 dni.
Człowiek powinien wypijać dziennie około 3 litrów płynów.
Ciało dzieci w wieku szkolnym przeciętnie w 75% składa się z wody, co oznacza, że na każde 10 kg ciała, 7,5 kg to woda.
Na świecie nie pojawia się nowa woda. Zawsze istniała dokładnie ta sama jej ilość. A zatem pijemy tę samą wodę, którą piły dinozaury.
97% wody na Ziemi to woda słona, tylko 3% to wody słodkie.
3/4 powierzchni Ziemi pokrywa woda.
Połowa wód świata zgromadzona jest w Pacyfiku, który zajmuje powierzchnię większą niż wszystkie lądy świata razem.
Jeżeli ktoś dostarczałby wodę do Twojego domu w 1- litrowych butelkach, to codziennie musiałby ich przynieść około 500.
Śnieg waży od kilkunastu do 50 razy mniej niż taka sama objętość wody, ponieważ jest w nim duża ilość powietrza.
Ciało meduzy chełbi modrej, w 97% składa się z wody.
Łzy w 98% składają się z wody.
1 ha lasu świerkowego w klimacie umiarkowanym zużywa 3000 m3 wody w ciągu roku.
Przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody.
Do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody.
Aby ”wyhodować” szklankę soku pomarańczowego, potrzeba 50 szklanek wody.
10-minutowy prysznic to 30 – 38 litrów wody, dla porównania do kąpieli w wannie trzeba zużyć 115 – 150 litrów wody.
Do kąpieli w wannie trzeba zużyć 115 – 150 litrów wody.
Na spłukanie toalety trzeba 11 litrów wody.
Do ręcznego umycia naczyń potrzeba 38 litrów wody, dla porównania zmywarka zużywa średnio 9- 11 litrów wody na cykl mycia.
Na wytworzenie 1 kg truskawek potrzeba 300-900 kg wody.
Do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba 9500 litrów wody.
Wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok.250 litrów wody.
Do wyprodukowania 1 litra piwa potrzeba 8 litrów wody.
Wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok.300 l wody.
Wyprodukowanie 1 kg nawozów azotowych – 600 l wody.
Rafinacja 1 tony ropy naftowej – 15 000 l wody.
Do wyprodukowania 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu – prawie 3 razy więcej.
Para wodna w dzień osłania Ziemię przed promieniami Słońca, a noc przed utratą ciepła.
Ile potrzeba wody do wyprodukowania jednej zmywarki?
Ile wody zużywa ręczne mycie naczyń? – Jak zestawia się to w kontraście do ręcznego mycia naczyń? Mycie ich w zlewie może zużywać aż do około 100 litrów wody, biorąc pod uwagę czas potrzebny na podgrzanie wody do pożądanej temperatury oraz opłukiwanie.
Również wstępne płukanie naczyń przed załadowaniem ich do zmywarki przyczynia się do znacznego zużycia wody. To, ile wody bierze zmywarka, jest więc niewielką liczbą, jeśli porównamy ją do zużycia przy myciu ręcznym.Może się jednak pojawić dodatkowe pytanie – ile zmywarka pobiera wody w zależności od cyklu? Każda zmywarka posiada kilka cyklów, a zużycie wody będzie różnić się, w zależności od tego, który z nich wybierzesz.
Standardowa zmywarka zazwyczaj wyposażona jest w tryby normalny, głębokie oraz lekkie czyszczenie, zmywanie ekspresowe, na gorąco lub z dezynfekcją. Przy każdym z tych ustawień, warto zastanowić się ile wody zużywa zmywarka podczas pracy na każdym z nich.
Tryb lekkiego i normalnego zmywania zużywa podobną ilość wody – jest to około 9 do 11 litrów. W cyklu głębokiego czyszczenia będą to 32 litry, zmywanie ekspresowe zużyje około 22 litrów. Płukanie 9 litrów, zmywanie na gorąco w okolicach 11 litrów, zaś tryb dezynfekcji zużyje około 6 do 26 litrów wody.
Warto więc zwracać większą uwagę na ustawienia, zwłaszcza, jeśli zależy nam na znacznym ograniczeniu zużycia energii – to, ile wody zużywa zmywarka, często zależy od nas samych.
Ile wody zużywa się do produkcji zmywarki?
Producent deklaruje, że w trybie ekonomicznym urządzenie zużywa na jeden cykl około 12,9 litrów wody, więc aż o 3 litry więcej niż Amica. Jeśli chodzi o pojemność, to jest ona podobna. Zmywarka może pomieścić do 13 kompletów naczyń.
Jaki jest koszt wyprodukowania koszulki?
Koszt wyprodukowania jednego T-shirtu to jedynie około 20-60 groszy za sztukę, jak podaje portal Focus.pl. – Na naszym rodzimym rynku jest wiele marek, które szyły do niedawna w Polsce, ale w poszukiwaniu tańszej produkcji wyemigrowały za granicę, m.in. do Egiptu czy Azji.
Ile ubrań się marnuje?
Polacy wydają na ubrania o wiele mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Mniej też ich kupują. Bardzo chętnie wybierają za to ubrania z ciucholandów. Już niedługo może się okazać, że to zaleta, a nie problem. – Co roku Polacy wydają na ubrania więcej. Według szacunków Euromonitor International wykonanych dla „Rzeczpospolitej” w 2016 r.
Przeznaczyliśmy na odzież około 960 zł na osobę, czyli łącznie blisko 37 mld zł. Z tej kwoty mniej więcej 6 mld zł wydaliśmy w ciucholandach. Z kolei dane Euler Hermes wskazują, że światowy rynek tekstyliów jest wart ok.440 mld dolarów. Statystyczny Brytyjczyk rocznie wydaje na odzież ok.1200 funtów, Amerykanin ok.1600 dolarów.
Trudno odnieść to do polskiej pensji, ale jedno jest pewne: kupujemy mniej. Mniej też wyrzucamy. Statystyczny Holender pozbywa się rocznie ok.12 kg ubrań. Polacy wyrzucają przeciętnie 5 kg. USA mają pod tym względem szokujący wynik: 30 kg, w sumie 8 mld kg ubrań wyrzucanych na śmietnik rocznie.
Z tego tylko 15 proc. wykorzystywanych jest powtórnie dzięki recyklingowi (dane szwedzkiej firmy H & M). W skali światowej wyniki dotyczące odzysku nie są lepsze. Z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton (to dane wyłącznie z Unii Europejskiej i USA) i dzieje się tak, mimo że 95 proc.
tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia. – Popyt na ubrania jest tak rozdmuchany, że przemysł tekstylny stał się już bardziej szkodliwy dla przyrody niż przemysł zajmujący się obróbką ropy naftowej – mówiła mi niedawno Jade Wilting z holenderskiej organizacji Circle Economy.
– Do produkcji kilograma bawełny zużywa się ponad 10 tys. litrów wody, a to tylko jedno ze źródeł problemu. Pozostaje skażenie środowiska ściekami poprodukcyjnymi, zużycie energii, a wszystko to w krajach takich jak Indie czy Chiny, gdzie standardy środowiskowe nader często są ignorowane – dodała. Z danych Tecnon OrbiChem wynika, że od roku 1980 produkcja tekstyliów wzrosła aż trzykrotnie, choć liczba ludzi na świecie ledwo się podwoiła.
Circle Economy wspiera więc przedsiębiorców zajmujących się rynkiem ubrań w poszukiwaniu rentownych sposobów przetwarzania tekstyliów. Organizacja Reshare z nieużywanych ubrań wojskowych szyje koce dla organizacji zajmujących się pomocą humanitarną (w ten sposób redukuje zużycie wody o 87 proc.
W porównaniu do koniecznego przy produkcji koców nowych). Firmie Reblend udało się wdrożyć technologię, która z 7 ton ubrań pozwoliła przygotować 6 ton nowej tkaniny (62 proc. mniej wody, 33 proc. mniej prądu). Jednak wprowadzenie takiego materiału na rynek nie jest łatwe. – Próbowaliśmy sprzedać dżinsy uszyte z materiału pochodzącego z recyklingu.
Z testów, które prowadziliśmy, wynikało, że nikt nie jest w stanie odróżnić spodni uszytych z naszego materiału od tych z bawełny prosto od rolnika – opowiada przedstawiciel firmy Sympany. – W sklepie te dżinsy, oznaczone jako wyprodukowane na bazie materiału z recyklingu, prawie w ogóle nie chciały się sprzedawać.
- Ludzie ewidentnie czują jakiś dyskomfort z tym związany.
- O wiele prościej jest przekonywać Europejczyków, by sprawdzali, czy ubrania, które kupują, wyprodukowano w sposób uczciwy.
- Coraz łatwiej przebijać się z marką Fair Wear (fundacja kontrolująca warunki pracy w szwalniach, szczególnie na Dalekim Wschodzie, i przyznająca certyfikaty), do gazet i głównych wydań wiadomości częściej wyciekają informacje o złych warunkach, w jakich pracują mieszkańcy Bangladeszu, Indii, Myanmie czy innych krajów.
Choć opinia publiczna bardzo często reaguje oburzeniem, swoich nawyków konsumenckich wcale nie zmienia z równym zapałem. Amerykańska marka GAP w ciągu ostatnich 25 lat kilkukrotnie stawała się obiektem dziennikarskich śledztw ujawniających liczne nadużycia i niesprawiedliwości.
Za każdym razem przedstawiciele obiecywali zmiany na lepsze. Od tamtej pory firma nieustannie zwiększa obroty. Gdy w 2013 r. zawaliła się szwalnia Rana Plaza w Bangladeszu, okazało się, że GAP produkował tam swoje ubrania. Na tym tle fakt, że ponad ⅓ Polaków (wg danych GUS-u) systematycznie odwiedza ciucholandy, a więc zakłada ubrania używane lub uznane przez kogoś za odrzuty, nabiera cech cnoty.
pil
Ile potrzeba wody do wyprodukowania jednego jabłka?
1 kg chleba – 1600 litrów.1 kg bananów – 790 litrów.1 średniej wielkości jabłka – 125 litrów.
Jak często prać bluzki?
Jak prawidłowo dbać o bluzy bawełniane? Jak dbać o bluzy, aby przetrwały przez wiele lat? Bluzy bawełniane to ta część garderoby, którą zakładamy praktycznie codzienne. Nic zatem dziwnego, iż wymaga ona większej dbałości o materiał. W przeciwnym razie po kilku miesiącach czy praniach mogłyby ulec zniszczeniom i nie wyglądać tak, jak od razu po ich zakupie.
Nawet najwyższej jakości materiał, o który nie będziemy odpowiednio dbać, nie przetrwa długich lat. A przecież zależy nam na tym, by bluzy służyły nam jak najdłużej. Pierzemy Bluzy bawełniane, jak też inne części garderoby, powinno się prać w momencie, kiedy rzeczywiście jest taka potrzeba. Nie namawiamy do noszenia brudnych ubrań, jednak miejmy na uwadze fakt, że bluzy nie wymagają tak częstego prania jak T-shirty.
Warto pamiętać również o przewracaniu ich na drugą stronę. W ten sposób zapobiegniemy ich mechaceniu się i utracie intensywności koloru. Również temperatura w jakiej pierzemy bluzy jest istotna. Najlepszym rozwiązaniem jest temperatura w granicach 30-40 stopni.
Mamy wówczas pewność, że nie ulegną one zniszczeniu, nie stracą koloru i jednocześnie zostaną solidnie wyprane. W zależności od koloru bluzy pierzemy ją z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko! Cenna rada – jeżeli na bluzie pojawi się plama, najlepiej usunąć ją natychmiast.
W ten sposób zapobiegamy wnikaniu zabrudzeń we włókna. Suszymy Ubrania mogą się kurczyć, ale też rozciągać. Nawet jeśli zwracasz uwagę na jakość kupowanych ubrań, to ich nieodpowiednie suszenie może spowodować, że sie rozciągną. Dobrym rozwiązaniem jest suszenie ich płasko na ręczniku, podobnie jak robimy to w przypadku wełnianych swetrów.
- W praktyce jednak byłoby to uciążliwe, więc w miarę możliwości starajmy się używać tradycyjnej suszarki i ustawiać ją na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie.
- Przechowujemy W szafie młodego człowieka często panuje armagedon lub, delikatniej mówiąc, chaos.
- Oczywiście nie u wszystkich, jednak nie zawsze mamy czas, by dokładnie złożyć ubrania przed włożeniem ich do szafy – dorośli też miewają z tym problem.
Bluzy można zarówno złożyć i ułożyć na półce lub powiesić je na wieszaku. Ubrania dobrze jest jest wieszać każde oddzielnie, dzięki czemu po wyjęciu z szafy nie są pogniecione. Jeżeli chcemy, aby zachowały swój świeży zapach, zastosujmy woreczki zapachowe, a co sezon zróbmy wielkie wietrzenie całej garderoby Jeśli artykuł nie rozwiał Twoich wątpliwości, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.
Ile kosztuje 1 litr wody?
Woda Ile warta jest woda?! Wszyscy wiemy, iż woda jest bezcennym dobrem, że bez niej nie da się żyć oraz, że jest najważniejszym środkiem spożywczym dla człowieka. A czy zastanawiamy się czasem – ile kosztuje 1 litr wody wypływającej z baterii zlewozmywakowej czy też umywalkowej? By odpowiedzieć na to pytanie prawie wszyscy musielibyśmy dłuższą chwilę się zastanowić.
Jak jest w istocie? Nie wszyscy wiemy, iż zużywając 1000 litrów wody za koszt 4 zł 27 gr możemy:
Kupując 1 litr wody butelkowanej w sklepie zapłacimy średnio około 2 zł, natomiast za wodę dostarczoną siecią wodociągową za 1m3, czyli za 1000 litrów, zapłacimy 4 zł 27gr.1 litr wody z sieci wodociągowej kosztuje zatem 0,004 zł i jest ok 500-krotnie tańszy od wody zakupionej w sklepie.
20 razy wziąć prysznic,4000 razy umyć zęby,zaparzyć 5000 filiżanek herbaty lub kawy,
a przede wszystkim wypić 4000 szklanek świeżej, zdrowej i dobrej wody.Na stronach poświęconych wodzie uzyskają Państwo najważniejsze informacje związane z zaopatrzeniem w wodę mieszkańców i przedsiębiorców regionu częstochowskiego. Znajdują się tutaj przede wszystkim informacje dotyczące: ujęć wody, jakości wody, zużycia wody, ochrony wód itp. : Woda
Ile wody na jedną osobę?
Jak informuje serwis Rankomat, każdy Polak zużywa dziennie średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej. Proces konsumpcji towarów i usług sprawia jednak, że dzienny ślad wodny jest znacznie większy. Na jednego mieszkańca wynosi aż 3900 litrów.
Czy można pić wodę po mięsie?
Picie zimnej wody po posiłku — zagrożenia Wielu z nas ma zwyczaj picia zimnej wody natychmiast po zjedzeniu posiłku, a często nawet i w trakcie jedzenia. Dowiedziono jednak, że podobny nawyk może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje dla zdrowia. Być może, wyolbrzymieniem jest nazywanie tego problemu “zagrożeniem dla twojego zdrowia”.
Jaki jest koszt wyprodukowania koszulki?
Koszt wyprodukowania jednego T-shirtu to jedynie około 20-60 groszy za sztukę, jak podaje portal Focus.pl. – Na naszym rodzimym rynku jest wiele marek, które szyły do niedawna w Polsce, ale w poszukiwaniu tańszej produkcji wyemigrowały za granicę, m.in. do Egiptu czy Azji.
Ile litrów wody potrzeba do wyprodukowania 1 kg wołowiny?
1 lipca 2021 | Aktualności | Jak to możliwe? Musimy wziąć pod uwagę także wodę zużytą do produkcji żywności. Produkowana żywność pochłania 2/3 całkowitego zapotrzebowania na wodę. Idealnym przykładem jest produkcja mięsa. Opierając się na badaniach przygotowanych przez pismo The Guardian, produkcja 1 kg wołowiny pochłania 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok 6 000 litrów wody, z kolei produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania ok 4 300 litrów wody.
- Dlaczego aż tyle? Jest kilka przyczyn, dlaczego zapotrzebowanie na wodę jest tak wysokie.
- Aby spojrzeć na problem całościowo, musimy wziąć pod uwagę wodę potrzebną do napojenia zwierząt, np.
- Krowa produkująca 30 litrów mleka dziennie powinna wypić 105 litrów świeżej wody,
- Musimy również wziąć pod uwagę ilość wody potrzebnej na wyprodukowanie pożywienia dla zwierząt – kukurydzy czy soi.
Udowodniono, że niedobór wody, nawet przez część dnia (szczególnie podczas upałów) może znacznie obniżyć produkcję mleka. To co jeść by nie przykładać ręki do marnowani wody? Jeśli Chcesz oszczędzać wodę – jedz warzywa i owoce. Udowodniono, że o wiele mniej wody potrzeba do wyprodukowania żywności na bazie warzyw i owoców niż mięsa.
1 kg chleba – 1600 litrów wody 1 kg bananów – 790 litrów wody 1 kg ziemniaków – 287 litrów wody 1 kg pomidorów – 214 litrów wody
Ważne jest by do swojej piramidy żywieniowej wprowadzić wodę, bo 1 litr napoju to nie 1 litr zużytej wody do produkcji! Przykładowo:
kawa – 132 litry na filiżankę 152 ml, mleko – 255 litrów wody na 250 ml, wino – 125 litrów wody na lampkę wina 109 ml. piwo – 74 litry wody na szklankę piwa (250 ml) herbata – 27 litrów na szklankę herbaty (250 ml) sok pomarańczowy – 12,5 litrów wody na szklankę soku (250 ml)
I jeszcze słodki grzeszek Ogromnych nakładów wody wymaga wyprodukowanie czekolady, która od czasu do czasu umila nam życie. W tabeli zużycia wody na podstawie danych IME opublikowanej w The Guardian, czekolada zajmuje pierwsze miejsce jako największy „konsument” wody! Wyprodukowanie 1kg czekolady wymaga astronomicznych 17 196 litrów wody.
- To naprawdę robi wrażenie szczególnie gdy uświadomimy sobie, że do przeżycia człowiek średnio potrzebuje ok.42.000 litrów wody przez całe życie,
- To tyle ile potrzeba na wyprodukowanie dwóch kilogramów wołowiny i 20 bochenków chleba, lub wyprodukowania 2,5 kg czekolady.
- Nie tylko żywność pochłania ogromne ilości wody Praktycznie każda rzecz, którą się otaczamy wymaga znacznych zasobów wody, by w ogóle powstała.
Przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody, a wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok.250 litrów wody, Każdy T-shirt bawełniany, który kupujemy czasami bez zastanowienia to 2.500 litrów a dżinsy – 8.000 litrów, Ilość zużytej wody robi wrażenie i daje do myślenia.
Ile ubrań się marnuje?
Polacy wydają na ubrania o wiele mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Mniej też ich kupują. Bardzo chętnie wybierają za to ubrania z ciucholandów. Już niedługo może się okazać, że to zaleta, a nie problem. – Co roku Polacy wydają na ubrania więcej. Według szacunków Euromonitor International wykonanych dla „Rzeczpospolitej” w 2016 r.
- Przeznaczyliśmy na odzież około 960 zł na osobę, czyli łącznie blisko 37 mld zł.
- Z tej kwoty mniej więcej 6 mld zł wydaliśmy w ciucholandach.
- Z kolei dane Euler Hermes wskazują, że światowy rynek tekstyliów jest wart ok.440 mld dolarów.
- Statystyczny Brytyjczyk rocznie wydaje na odzież ok.1200 funtów, Amerykanin ok.1600 dolarów.
Trudno odnieść to do polskiej pensji, ale jedno jest pewne: kupujemy mniej. Mniej też wyrzucamy. Statystyczny Holender pozbywa się rocznie ok.12 kg ubrań. Polacy wyrzucają przeciętnie 5 kg. USA mają pod tym względem szokujący wynik: 30 kg, w sumie 8 mld kg ubrań wyrzucanych na śmietnik rocznie.
- Z tego tylko 15 proc.
- Wykorzystywanych jest powtórnie dzięki recyklingowi (dane szwedzkiej firmy H & M).
- W skali światowej wyniki dotyczące odzysku nie są lepsze.
- Z 90 mln ton produkowanych rocznie tekstyliów (czyli ok. 80 mld sztuk ubrań) co roku na wysypiska lub do spalarni odpadów trafia 20 mln ton (to dane wyłącznie z Unii Europejskiej i USA) i dzieje się tak, mimo że 95 proc.
tych wyrzucanych ubrań nadaje się do przetworzenia. – Popyt na ubrania jest tak rozdmuchany, że przemysł tekstylny stał się już bardziej szkodliwy dla przyrody niż przemysł zajmujący się obróbką ropy naftowej – mówiła mi niedawno Jade Wilting z holenderskiej organizacji Circle Economy.
- Do produkcji kilograma bawełny zużywa się ponad 10 tys.
- Litrów wody, a to tylko jedno ze źródeł problemu.
- Pozostaje skażenie środowiska ściekami poprodukcyjnymi, zużycie energii, a wszystko to w krajach takich jak Indie czy Chiny, gdzie standardy środowiskowe nader często są ignorowane – dodała.
- Z danych Tecnon OrbiChem wynika, że od roku 1980 produkcja tekstyliów wzrosła aż trzykrotnie, choć liczba ludzi na świecie ledwo się podwoiła.
Circle Economy wspiera więc przedsiębiorców zajmujących się rynkiem ubrań w poszukiwaniu rentownych sposobów przetwarzania tekstyliów. Organizacja Reshare z nieużywanych ubrań wojskowych szyje koce dla organizacji zajmujących się pomocą humanitarną (w ten sposób redukuje zużycie wody o 87 proc.
W porównaniu do koniecznego przy produkcji koców nowych). Firmie Reblend udało się wdrożyć technologię, która z 7 ton ubrań pozwoliła przygotować 6 ton nowej tkaniny (62 proc. mniej wody, 33 proc. mniej prądu). Jednak wprowadzenie takiego materiału na rynek nie jest łatwe. – Próbowaliśmy sprzedać dżinsy uszyte z materiału pochodzącego z recyklingu.
Z testów, które prowadziliśmy, wynikało, że nikt nie jest w stanie odróżnić spodni uszytych z naszego materiału od tych z bawełny prosto od rolnika – opowiada przedstawiciel firmy Sympany. – W sklepie te dżinsy, oznaczone jako wyprodukowane na bazie materiału z recyklingu, prawie w ogóle nie chciały się sprzedawać.
Ludzie ewidentnie czują jakiś dyskomfort z tym związany. O wiele prościej jest przekonywać Europejczyków, by sprawdzali, czy ubrania, które kupują, wyprodukowano w sposób uczciwy. Coraz łatwiej przebijać się z marką Fair Wear (fundacja kontrolująca warunki pracy w szwalniach, szczególnie na Dalekim Wschodzie, i przyznająca certyfikaty), do gazet i głównych wydań wiadomości częściej wyciekają informacje o złych warunkach, w jakich pracują mieszkańcy Bangladeszu, Indii, Myanmie czy innych krajów.
Choć opinia publiczna bardzo często reaguje oburzeniem, swoich nawyków konsumenckich wcale nie zmienia z równym zapałem. Amerykańska marka GAP w ciągu ostatnich 25 lat kilkukrotnie stawała się obiektem dziennikarskich śledztw ujawniających liczne nadużycia i niesprawiedliwości.
- Za każdym razem przedstawiciele obiecywali zmiany na lepsze.
- Od tamtej pory firma nieustannie zwiększa obroty.
- Gdy w 2013 r.
- Zawaliła się szwalnia Rana Plaza w Bangladeszu, okazało się, że GAP produkował tam swoje ubrania.
- Na tym tle fakt, że ponad ⅓ Polaków (wg danych GUS-u) systematycznie odwiedza ciucholandy, a więc zakłada ubrania używane lub uznane przez kogoś za odrzuty, nabiera cech cnoty.
pil