Jakie Spodnie Na Zimę W Góry?
Spodnie do sportów zimowych – na co warto zwrócić uwagę? – Wybierając w sklepie spodnie trekkingowe damskie, męskie czy dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Wpływają one na funkcjonalność i komfort użytkowania spodni. Oprócz rodzaju materiału oraz parametrów membrany będą to:
Krój spodni – powinien być dopasowany do pory roku, w której będą używane, oraz zapewniać maksimum komfortu podczas poruszania się nawet w najtrudniejszym terenie. Spodnie przede wszystkim nie powinny ograniczać ruchów, powinny być elastyczne i mieć profilowane kolana, a także w spodniach bardziej technicznych wszyty specjalny klin w kroku. Przyjmuje się, że trekkingowe spodnie zimowe powinny trochę bardziej przylegać do ciała niż spodnie letnie. Jednak powinny być też na tyle swobodne, aby można było ubrać pod nie warstwę bielizny termoaktywnej lub cienkie polarowe getry.
Softshellowe spodnie ocielane o kroju bardziej dopasowanym do ciała – Zenon Softshell Pants (Jack Wolfskin)
Kieszenie – tutaj kwestia jest podzielona, jedni lubią mieć dużo kieszeni w spodniach, inni wolą nosić wszystkie drobiazgi w plecaku. Spodnie zimowe powinny jednak mieć tych kieszeni więcej. Dobrze jest mieć pewne rzeczy pod ręką i nie musieć za każdym razem zdejmować plecaka. Zwłaszcza, że w warunkach zimowych zdjęcie plecaka i ponowne go ubranie i pozapinanie nie jest tak proste jak w warunkach letnich. Porządne spodnie będą mieć na pewno dwie kieszenie główne na biodrach i jedną na udzie. Spotykane są też kieszenie typu cargo, ale to raczej w spodniach do codziennego użytku czy też w spodniach dla leśników lub myśliwych. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie kieszenie były pojemne, dostęp do nich łatwy i żeby były zapinane na laminowane suwaki. Fartuchy śnieżne, czyli śniegołapy – absolutny standard porządnych spodni zimowych trekkingowych. Wszyte wysoko w nogawkę wewnątrz fartuchy śnieżne zapobiegną dostawaniu się śniegu i wiatru pod spodnie. Jest to istotne, gdy będziemy brnąć w głębokim śniegu, a nie będziemy stosować osobnych stuptutów. Przydaje się także specjalny haczyk metalowy z przodu nogawki umożliwiający zahaczenie go o sznurówki butów. Zapobiega on podciąganiu się spodni podczas brodzenia w głębokim śniegu.
Fartuch przeciwśnieżny z haczykiem na sznurówki w spodniach Parana Pants (Jack Wolfskin)
Rozpinane nogawki i regulowany obwód – niezwykle istotny element wyposażenia dobrych spodni zimowych. Wysoko rozpinane nogawki, zazwyczaj po zewnętrznej stronie, bardzo ułatwiają zakładanie i zdejmowanie spodni oraz dopasowanie do butów. Do tego regulowany obwód nogawek zapobiega dostawaniu się wiatru i śniegu pod spodnie. Jeśli regulacja pozwala ściśle dopasować nogawki do butów to istnieje szansa, że rakami czy raczkami nie zawadzi się o spodnie i nie poszarpie materiału. Wywietrzniki i panele wentylacyjne – w niektórych bardziej zaawansowanych spodniach, głównie tych membranowych, stosuje się rozpinane wywietrzniki oraz panele wentylacyjne. Mają one za zadanie polepszyć oddychalność spodni podczas intensywnego wysiłku. Dobrze, aby zamki były laminowane a po ich otwarciu zamiast dużej dziury w spodniach była wszyta siateczka.
Panel wentylacyjny w spodniach Gravity Slope Pants, prod. Jack Wolfskin
Zintegrowane paski – coraz częściej producenci spodni trekkingowych wyposażają je w zintegrowane paski, elastyczne zapięcia, gumki i marszczenia z gumkami na plecach czy rzepy do regulowania obwodu w pasie. Ułatwia to dopasowanie spodni i nie trzeba pamiętać o zabraniu dodatkowego paska do spodni. Na wyposażeniu spodni można również spotkać szelki, ale to raczej w spodniach narciarskich lub technicznych spodniach trekkingowych. Pakowność spodni i ich masa – spodnie do turystyki zimowej będą cięższe i większe po spakowaniu od spodni letnich. Spodnie sofshellowe będą ważyły około 400-600 gram, podobnie membranowe, a docieplane spodnie membranowe nawet do około kilograma. Im lżejsze spodnie tym lepiej będą się kompresować do małego rozmiaru. Specjalne wzmocnienia na nogawkach, kolanach i pośladkach – wzmocnienia takie, czy to w postaci naszytej łaty z Cordury, czy w postaci wszytego panelu z mocniejszego materiału będą chroniły newralgiczne miejsca naszych spodni narażone na rozdarcie poprzez kontakt ze skałą, lodem, zmrożonym śniegiem, czy rakami na butach. Filtr przeciwsłoneczny UV – bardziej przydaje się latem, jednak zimą w wyższych partiach gór mocne słońce dodatkowo odbijające się od śniegu też potrafi być szkodliwe. Krótko mówiąc, jeśli filtr UV jest na spodniach to okej, nie zaszkodzi. Zamki bryzgoszczelne, laminowane – wszystkie kieszenie oraz wywietrzniki i panele wentylacyjne powinny być zamykane na takie zamki. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są laminowane zamki na całej długości spodni po bokach nogawek i bioder. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia zakładanie i zdejmowanie spodni na założone już np. spodnie softshellowe. Gdy zaczyna padać takie spodnie wyjmujemy z plecaka, szybko zakładamy bez konieczności zdejmowania butów, i idziemy dalej. Przestaje padać to je równie szybko ściągamy i chowamy. Wygodne i szybkie rozwiązanie.
Spodnie wodoodporne z zamkami na całej długości nogawek – dzięki temu, aby je założyć, nie trzeba zdejmowac butów (model Protection Pants, prod. Jack Wolfskin)
Contents
W jakich spodniach chodzic po górach?
Jakie spodnie w góry latem? – Zanim odpowiem na pytanie: „Długie spodnie turystyczne czy krótkie spodenki w góry?” kilka krótkich uwag o tym, z jakiego materiału powinny być wykonane spodnie do chodzenia po górach latem. Grubsze spodnie softshell lub spodnie z membraną to nie najlepszy pomysł na lato (te drugie sprawdzą się jedynie jako awaryjna para na wypadek deszczu). Lato to czas na oddychające i szybkoschnące tkaniny (fot. Salewa) Producenci często stawiają na lekki, ale wytrzymały nylon, Dodatkowe włókna elastyczne (np. elastan) sprawiają, że spodnie w góry mogą zapewnić większą swobodę ruchu. Dobry pomysł na lato to spodnie turystyczne męskie i damskie wyposażone w filtr UV, który ochroni cię przed szkodliwymi promieniami.
Jakie spodnie w góry w marcu?
Oddychalność – Do głównych wyznaczników komfortu należy oddychalność, o czym najczęściej przekonujemy się podczas wymagających podejść. Oczywiście najlepszą cyrkulację powietrza zapewnią spodnie krótkie (lub takie, w których możemy podwinąć nogawki). W górach jednak lepiej dmuchać na zimne. Podczas wymagających podejść docenimy spodnie uszyte z materiałów, które dobrze oddychają. (fot. Salewa) Znakomite właściwości termoaktywne zapewniają spodnie uszyte z cienkich włókien syntetycznych. Bardzo ważną zaletą takiej odzieży jest sprawne odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, a co za tym idzie zdolność do szybkiego schnięcia (w sposób szczególny docenią to turyści starszej daty, którzy doświadczyli na własnej skórze jak zachowują się przemoczone jeansy).
Jakie spodnie na deszcz w góry?
Spodnie GORE-TEX® – dla kogo? – Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta: dla każdego. Spodnie GORE-TEX powinny znaleźć się w każdym turystycznym plecaku. Nie trzeba chodzić w nich cały dzień. Najlepiej założyć je w razie nagłego pogorszenia pogody.
- Pozwolą skutecznie zabezpieczyć się przed wilgocią, a po ulewie możesz z powrotem spakować je do jednej z przegród w plecaku.
- Tego typu spodnie spełnią swoje zadanie w różnego rodzaju górskiej aktywności.
- Można wykorzystać je podczas wielodniowego trekkingu, kiedy trzeba być przygotowanym na każdą pogodową ewentualność.
Membrana GORE-TEX® to również świetne rozwiązanie na zimową działalność. Znalazła zastosowanie w odzieży zaprojektowanej z myślą o miłośnikach freeride’u. Będzie efektywnie chronić przed wilgocią pochodzącą z ciężkiego śniegu. Spodnie z membraną GORE-TEX sprawdzą się podczas trekkingu jak i działalności na skitourach (fot. Black Diamond).
Jakie legginsy w góry?
Legginsy w góry muszą być praktyczne – Praktyczność to cecha, jaką zdecydowanie powinny posiadać legginsy w góry. Dlatego najrozsądniejszym wyborem są modele elastyczne, opinające ciało, z podwyższonym stanem oraz w ciemnym odcieniu. Wówczas możesz w pełni oddać się relaksowi, jakim dla wielu jest aktywny odpoczynek.
Dostępne u nas legginsy trekkingowe powstały z myślą o takich właśnie osobach. Jeżeli do nich należysz, zachęcamy do przejrzenia zgromadzonych przez nas sugestii getrów. Kiedy już zgromadzisz wszystkie niezbędne elementy odzieży – w tym legginsy w góry – będziesz mogła z dumą rozpocząć przygodę z trekingiem.
Polecamy niezawodne modele, które spełnią oczekiwania każdej miłośniczki gór. Dostępne rozmiary legginsów w góry sprawiają, że każda pani może dobrać właściwy dla siebie wariant, który otuli jej ciało, dając jej pełną swobodę ruchu. Zapraszamy do sprawdzenia dostępnego u nas asortymentu, który wspaniale sprawdzi się podczas chwil spędzonych na zdobywaniu górskiej scenerii.
Jak się ubrać zimą do Zakopanego?
Przed wyjazdem – Wyjazd do Zakopanego wymaga odmiennych przygotowań w zależności od pory roku. Zupełnie inaczej będzie wyglądać nasz bagaż, gdy wybierzemy się na wakacje w Zakopanem, a zupełnie inaczej, gdy spędzimy tam urlop zimowy. Również styl naszego wypoczynku mocno warunkuje dobór rzeczy, które musimy zabrać ze sobą.
- Oczywiście nie jest problemem dokupić rzeczy na miejscu, bo sklepów jest tam w bród, ale trzeba liczyć się z wyższymi cenami, a także dłuższymi poszukiwaniami.
- Będąc w górach lepiej nie tracić czasu na wielogodzinne wędrówki po sklepach.
- Bez względu na porę roku, musimy zadbać, aby w naszym bagażu znalazły się odpowiednie ubrania.
W sezonie zimowym koniecznością są ciepłe kurtki, wygodne, ciepłe i przyczepne buty, a także strój narciarski, jeśli chcemy skosztować białego szaleństwa na jednym z wielu tatrzańskich stoków. Wybierając się zimą do Zakopanego samochodem koniecznie musimy zaopatrzyć się w zimowe opony, a jeśli mamy w planach poruszanie się po bocznych drogach, także łańcuchy na koła. Wybierając się w góry w sezonie wiosennym lub jesiennym, też warto wziąć pod uwagę zmienne warunki pogodowe. Może się okazać, że podczas naszego pobytu będziemy mieli pełny przekrój pogody, od zawiei z obfitymi opadami śniegu, przez mżawkę i mgły, po upalne i ciepłe dni, gdy nawet na szczytach wystarczy nam koszulka z krótkim rękawem.
Pogoda w górach potrafi być niezwykle kapryśna i warto być przygotowanym na wszystkie warunki. Lepiej zabrać ze sobą za dużo, niż później cierpieć z chłodu lub przegrzania. Latem warto mieć ze sobą zaimpregnowane obuwie, a także sprawdzoną nieprzemakalną, najlepiej dobrze się składającą kurtkę. To podstawowe wyposażanie podczas każdego dłuższego spaceru, jeśli w prognozach pogody zapowiadano deszcz.
Bez względu na porę roku w bagażu powinien znaleźć się krem z filtrem, czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Słońce w górach potrafi być bezlitosne i spiec każdego na skwarkę nawet zimą przy silnym mrozie. Jeżeli planujemy podczas pobytu wycieczki górskie, to niezbędnym wyposażeniem jest mapa tatrzańskich szlaków.
W co się ubrać jak jest 0 stopni?
Chroń głowę, dłonie i stopy – W chłodne dni pamiętajmy zwłaszcza o zabezpieczeniu newralgicznych części ciała, przede wszystkim głowy. Czapka powinna stać się nieodłącznym elementem naszej garderoby już przy temperaturze 5 stopni Celsjusza – to właśnie przez głowę najszybciej tracimy ciepło,
- Warto mieć też w zanadrzu rękawiczki, a na stopy założyć grubsze i dłuższe skarpety, które ochronią też część łydki.
- Zmarznięcie dłoni i stóp, poza tym, że znacznie obniża nasze poczucie komfortu, jest też niebezpieczne.
- Gdy temperatura jest bliska zeru, warto zamienić lekkie buty na te ocieplane – w pracy jednak koniecznie zmieniajmy obuwie na lżejsze, aby uniknąć grzybicy,
Pamiętajmy też, by chronić pęcherz (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Krótkie kurtki, bluzki i spódniczki zostawmy na ciepłe dni, postawmy za to na okrycie, które sięga połowy ud. Przy temperaturze około zera stopni, warto włożyć pod spodnie dodatkową warstwę w postaci rajstop.
Jak się ubrać do Zakopanego?
Co zabrać na wycieczkę w góry? – Pensjonat MARZENIE Wędrówki po górach są doskonałym sposobem na relaks i aktywny odpoczynek. Poziom trudności takiej wyprawy możemy dostosować do swoich możliwości, wieku, stanu zdrowia i kondycji – od krótkich spacerów, po dłuższe, bardziej wymagające wycieczki.
- W każdej sytuacji należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ górskie wyprawy powinny być nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne.
- Warto zacząć od zebrania informacji na temat okolicy i wybranego szlaku, sprawdzić lokalizację najbliższych schronisk i innych budynków, śledzić prognozy pogody oraz znaleźć kontakt telefoniczny do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Kolejnym etapem powinno być przygotowanie odpowiedniego ekwipunku. Odzież na górskie wyprawy Podstawą górskiego ekwipunku są buty – nie powinny to być klapki, sandały, tenisówki lub inne obuwie o cienkiej podeszwie. Buty powinny być zakryte, wygodne i zapewniać stabilność oraz przyczepność.
- Warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne, dlatego nawet kiedy w dolnych partiach jest ciepło i świeci słońce, nawet latem należy zaopatrzyć się w sweter lub bluzę, skarpetki, kurtkę przeciwdeszczową, rękawiczki oraz czapkę.
- Przydatne mogą okazać się również okulary przeciwsłoneczne oraz krem ochronny.
Jaki prowiant zabrać w góry? Wędrówka po górach może być bardzo wyczerpująca, dlatego nie należy zapomnieć o zabraniu jedzenia oraz wody. Zapasy sprawdzą się w sytuacji, gdy niespodziewane czynniki przedłużą wycieczkę. Na wyjście w góry warto przygotować kanapki, czekoladę, owoce, także suszone, oraz bakalie – są to przekąski, które uzupełnią straty energii.
- Oniecznie należy zabrać ze sobą wodę lub termos z ciepłą herbatą, aby uniknąć odwodnienia i przemarznięcia.
- Ekwipunek w góry – co jeszcze w plecaku? Przygotowany ekwipunek najwygodniej jest zapakować w plecak, ponieważ w ten sposób mamy wolne ręce i możemy używać chociażby kijów trekkingowych.
- Obok odzieży i zapasów, powinny się w nim znaleźć mapa, latarka, apteczka pierwszej pomocy oraz zapałki.
Przed wyjściem w góry należy naładować telefon komórkowy. : Co zabrać na wycieczkę w góry? – Pensjonat MARZENIE
Ile par spodni w góry?
Co zabrać na wyjazd w góry? – Z każdym kolejnym wyjazdem okazywało się, że niektóre rzeczy były naprawdę zbyteczne. Nie potrzebowaliśmy na przykład kilku koszulek na zapas – jedna na dzień jest dobrą opcją, ale nie schodząc na kwaterę spokojnie da się przejść w jednej dwa lub nawet trzy dni.
W schronisku zawsze dostępna jest bieżąca woda, gdzie można zrobić szybkie pranie, a plusem odzieży termoaktywnej jest to, że naprawdę szybko wysycha. W zupełności wystarczy Ci też jedna ciepła bluza i kurta przeciwdeszczowa oraz dwie pary spodni (przydatną opcją są spodnie z odpinanymi nogawkami). Z doświadczenia wiemy, że warto zminimalizować ilość zabieranych rzeczy.
Są oczywiście takie, które muszą znaleźć się w plecaku, a niektóre mogą zostać w domu i spokojnie bez nich dasz sobie radę. Chociaż należy pamiętać, że każdy ma inną granicę komfortu i tak np. ktoś może chodzić w jednej parze skarpet nawet dwa dni, a ktoś inny po jednym dłuższym trekkingu będzie odczuwać dyskomfort i zmieni na je nowe.
- Jeżeli przez brak kilku par skarpet czy dodatkowej koszulki masz się czuć źle, to po prostu weź je gdzieś upchnij na dnie plecaka.
- Pakując się na wyjazd warto też zminimalizować wymiary niektórych rzeczy np.
- Kosmetyczki – bardzo fajnie sprawdzają się mini wersje płynów pod prysznic, szamponów, szczoteczek do zębów czy past.
W niektórych sklepach można kupić małe buteleczki, które przeznaczone są typowo na wyjazdy, nie tylko górskie. Po skompletowaniu mini kosmetyki warto dorzucić do niej ręcznik, najlepiej szybkoschnący, który dzięki swoim właściwościom można całkiem nieźle skompresować.
Jakie spodnie w Tatry?
Jakie wybrać spodnie do chodzenia po górach latem? – Jakie spodnie w góry sprawdzą się latem? Odzież na gorące miesiące powinna być przede wszystkim lekka i oddychająca, Dzięki temu nawet w upalny dzień takie spodnie będą w miarę komfortowe. Lekkie spodnie wyschną też szybko w razie nagłego deszczu.
- Spodnie do chodzenia po górach latem są najczęściej wykonane z nylonu, który jest nie tylko lekki, lecz także bardzo wytrzymały.
- Aby zapewnić jeszcze lepszą ochronę przed rozdarciami producenci często wzmacniają spodnie splotem typu ripstop.
- Spodnie w góry na lato mogą być wyposażone w filtr UV, chroniący przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Kiedy bowiem wędrujesz granią w bezchmurny letni dzień, słońce może dość mocno dać ci się we znaki. Warto więc zapewnić skórze dodatkową ochronę. Na lato dobrym wyborem są też spodnie o nieco luźniejszym kroju, który zapewni jeszcze lepszą wentylację. Spodnie na lato muszą być lekkie i szybko wysychać (fot. Marmot) W gorące miesiące na szlakach typu beskidzkiego sprawdzą się dobrze także krótkie spodenki (o ile tylko trasa nie jest zbyt zarośnięta). Na bardziej skaliste szlaki, na przykład w Tatry Wysokie, zabierz natomiast długie spodnie trekkingowe.
Ochronią one lepiej skórę przed ostrą skałą. Dodatkowo w wyższych partiach gór, nawet w upalny dzień, w krótkich spodenkach może już być za zimno. Przydatnym patentem na letnie miesiące są spodnie do chodzenia po górach z odpinanymi nogawkami, To rozwiązanie docenisz zwłaszcza wtedy, kiedy ruszasz na długi trekking i chcesz jak najbardziej ograniczyć wagę zabieranych rzeczy.
Pamiętaj jednak, by zawsze sprawdzić, czy spodnie są dobrze dopasowane i czy dodatkowy zamek nigdzie cię nie uwiera.
Jakie spodnie w Tatry zima?
Spodnie do sportów zimowych – na co warto zwrócić uwagę? – Wybierając w sklepie spodnie trekkingowe damskie, męskie czy dla dzieci warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów. Wpływają one na funkcjonalność i komfort użytkowania spodni. Oprócz rodzaju materiału oraz parametrów membrany będą to:
Krój spodni – powinien być dopasowany do pory roku, w której będą używane, oraz zapewniać maksimum komfortu podczas poruszania się nawet w najtrudniejszym terenie. Spodnie przede wszystkim nie powinny ograniczać ruchów, powinny być elastyczne i mieć profilowane kolana, a także w spodniach bardziej technicznych wszyty specjalny klin w kroku. Przyjmuje się, że trekkingowe spodnie zimowe powinny trochę bardziej przylegać do ciała niż spodnie letnie. Jednak powinny być też na tyle swobodne, aby można było ubrać pod nie warstwę bielizny termoaktywnej lub cienkie polarowe getry.
Softshellowe spodnie ocielane o kroju bardziej dopasowanym do ciała – Zenon Softshell Pants (Jack Wolfskin)
Kieszenie – tutaj kwestia jest podzielona, jedni lubią mieć dużo kieszeni w spodniach, inni wolą nosić wszystkie drobiazgi w plecaku. Spodnie zimowe powinny jednak mieć tych kieszeni więcej. Dobrze jest mieć pewne rzeczy pod ręką i nie musieć za każdym razem zdejmować plecaka. Zwłaszcza, że w warunkach zimowych zdjęcie plecaka i ponowne go ubranie i pozapinanie nie jest tak proste jak w warunkach letnich. Porządne spodnie będą mieć na pewno dwie kieszenie główne na biodrach i jedną na udzie. Spotykane są też kieszenie typu cargo, ale to raczej w spodniach do codziennego użytku czy też w spodniach dla leśników lub myśliwych. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie kieszenie były pojemne, dostęp do nich łatwy i żeby były zapinane na laminowane suwaki. Fartuchy śnieżne, czyli śniegołapy – absolutny standard porządnych spodni zimowych trekkingowych. Wszyte wysoko w nogawkę wewnątrz fartuchy śnieżne zapobiegną dostawaniu się śniegu i wiatru pod spodnie. Jest to istotne, gdy będziemy brnąć w głębokim śniegu, a nie będziemy stosować osobnych stuptutów. Przydaje się także specjalny haczyk metalowy z przodu nogawki umożliwiający zahaczenie go o sznurówki butów. Zapobiega on podciąganiu się spodni podczas brodzenia w głębokim śniegu.
Fartuch przeciwśnieżny z haczykiem na sznurówki w spodniach Parana Pants (Jack Wolfskin)
Rozpinane nogawki i regulowany obwód – niezwykle istotny element wyposażenia dobrych spodni zimowych. Wysoko rozpinane nogawki, zazwyczaj po zewnętrznej stronie, bardzo ułatwiają zakładanie i zdejmowanie spodni oraz dopasowanie do butów. Do tego regulowany obwód nogawek zapobiega dostawaniu się wiatru i śniegu pod spodnie. Jeśli regulacja pozwala ściśle dopasować nogawki do butów to istnieje szansa, że rakami czy raczkami nie zawadzi się o spodnie i nie poszarpie materiału. Wywietrzniki i panele wentylacyjne – w niektórych bardziej zaawansowanych spodniach, głównie tych membranowych, stosuje się rozpinane wywietrzniki oraz panele wentylacyjne. Mają one za zadanie polepszyć oddychalność spodni podczas intensywnego wysiłku. Dobrze, aby zamki były laminowane a po ich otwarciu zamiast dużej dziury w spodniach była wszyta siateczka.
Panel wentylacyjny w spodniach Gravity Slope Pants, prod. Jack Wolfskin
Zintegrowane paski – coraz częściej producenci spodni trekkingowych wyposażają je w zintegrowane paski, elastyczne zapięcia, gumki i marszczenia z gumkami na plecach czy rzepy do regulowania obwodu w pasie. Ułatwia to dopasowanie spodni i nie trzeba pamiętać o zabraniu dodatkowego paska do spodni. Na wyposażeniu spodni można również spotkać szelki, ale to raczej w spodniach narciarskich lub technicznych spodniach trekkingowych. Pakowność spodni i ich masa – spodnie do turystyki zimowej będą cięższe i większe po spakowaniu od spodni letnich. Spodnie sofshellowe będą ważyły około 400-600 gram, podobnie membranowe, a docieplane spodnie membranowe nawet do około kilograma. Im lżejsze spodnie tym lepiej będą się kompresować do małego rozmiaru. Specjalne wzmocnienia na nogawkach, kolanach i pośladkach – wzmocnienia takie, czy to w postaci naszytej łaty z Cordury, czy w postaci wszytego panelu z mocniejszego materiału będą chroniły newralgiczne miejsca naszych spodni narażone na rozdarcie poprzez kontakt ze skałą, lodem, zmrożonym śniegiem, czy rakami na butach. Filtr przeciwsłoneczny UV – bardziej przydaje się latem, jednak zimą w wyższych partiach gór mocne słońce dodatkowo odbijające się od śniegu też potrafi być szkodliwe. Krótko mówiąc, jeśli filtr UV jest na spodniach to okej, nie zaszkodzi. Zamki bryzgoszczelne, laminowane – wszystkie kieszenie oraz wywietrzniki i panele wentylacyjne powinny być zamykane na takie zamki. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są laminowane zamki na całej długości spodni po bokach nogawek i bioder. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia zakładanie i zdejmowanie spodni na założone już np. spodnie softshellowe. Gdy zaczyna padać takie spodnie wyjmujemy z plecaka, szybko zakładamy bez konieczności zdejmowania butów, i idziemy dalej. Przestaje padać to je równie szybko ściągamy i chowamy. Wygodne i szybkie rozwiązanie.
Spodnie wodoodporne z zamkami na całej długości nogawek – dzięki temu, aby je założyć, nie trzeba zdejmowac butów (model Protection Pants, prod. Jack Wolfskin)
Jakie spodnie Gore Tex?
Spodnie przeciwdeszczowe na łatwe trasy – Podczas kilkudniowych wypraw górskich, spodnie przeciwdeszczowe są praktycznie obowiązkowym elementem wyposażenia. Pogoda w górach zmienia się szybko, wielogodzinne ulewy nie mogą nam przeszkodzić w pokonaniu zaplanowanej trasy.
- Jeżeli podczas takiej wyprawy nie mamy w planach wspinaczki najważniejszą cechą spodni z goretexu będzie ich waga i ilość miejsca zajmowanego w plecaku.
- Najlepiej sprawdzą się spodnie z Gore-Tex Paclite lub Active Shell.
- Oba materiały są lekkie.
- Active Shell jest delikatniejszy i łatwiej go uszkodzić, ale za to ma dużo wyższą oddychalność od Paclite.
Jeżeli preferujesz szybkie przejścia i speed hiking, czyli aktywnosći, które generują dużo ciepła i wilgoci, wybierz Active Shell. Dla piechura lepszy będzie Paclite o nieco mocniejszym i twardszym materiale wierzchnim. Dwa najciekawsze moim zdaniem modele w tej kategorii do spodnie TNF Shinpuru i Marmot Minimalist. Spodnie Marmot Minimalist od wielu lat są jednym z największych hitów w Skalniku. Spodnie są wykonane z Goretexu Paclite. Charakteryzują się w miarę dopasowanym, krojem materiał jest matowy. Ich ogromną zaletą jest to, że nadmiar wilgoci, którego materiał nie był wstanie przepuścić na zewnątrz nie wsiąka w podszewkę, tylko się na niej zbiera. Spodnie The North Face Shinpuru to propozycja dla minimalistów. Materiał Gore-Tex Active Shell, z którego są wykonane, będzie lepiej odprowadzał wilgoć na zewnątrz, zapłacimy za to jednak delikatniejszą strukturą i wyższą ceną. Spodnie Shinpuru kosztują 1199 zł.
Jakie spodnie softshell?
Jakie spodnie softshellowe wybrać? – blog Skalnik Redakcja skalnik.pl / 21 lutego 2022 Powinny zapewniać swobodę ruchów i być odporne na ostre skały oraz gałęzie. Muszą stanowić nieprzejednaną barierę dla silnych podmuchów wiatru, a jednocześnie sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz.
Jak się ubrać na wycieczkę w góry jesienią?
Czego dowiesz się z tego wpisu? –
Jak się ubrać na wycieczkę w góry jesienią? Do zabrać ze sobą na jesienny wypad w góry?
Na jesienną wyprawę po górach ubieramy się na cebulkę: zakładamy bieliznę termoaktywną, ciepłą warstwę (np. polar) i przeciwdeszczową kurtkę. Bardzo ważne są wygodne buty o grubej, amortyzującej podeszwie, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Do plecaka powinniśmy zapakować ciepły termos, apteczkę, latarkę, naładowany telefon i pożywne przekąski.
Jakie spodnie trekkingowe męskie?
Jak dobrać spodnie do aktywności? – Jeżeli zamierza sz wykorzystywać spodnie do aktywności charakteryzujących się zwiększoną intensywnością, p ostaw na maksymalną oddychalność. Na szybkich podejściach czy skiturowych wycieczkach docenisz zdolność spodni do skutecznego odprowadzania nadmiaru ciepła i wilgoci. Spodnie softshellowe warto dobrać do preferowanej aktywności (fot. Joanna Kapinos). Najbardziej uniwersalne są spodnie z lekkich materiałów softshellowych, Jeśli zależy Ci na całorocznym użytkowaniu, wybierz te, które sprawdzą się w cieplejszej części roku, ale również zimą z bielizną termoaktywną,
Jakie spodnie w góry w listopadzie?
Przede wszystkim powinniśmy wybrać elastyczne, nienasiąkające i wiatroszczelne spodnie, dzięki którym będziemy mogli wygodnie pokonywać nawet skaliste wzniesienia, nie będziemy czuli podmuchów wiatru i przetrwamy mżawkę czy lekki deszcz. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się spodnie softshellowe.
Jakie buty do Zakopanego zimą?
Wystarczyć powinny Ci buty hikingowe, czyli uszyte z cieńszej skóry, często ze sporymi materiałowymi wstawkami poprawiającymi przewiewność. Lekkie i dobrze oddychające.
Jakie ubrania w góry?
Odpowiedni strój w góry powinien składać się z trzech warstw odzieży : warstwy bazowej – termoregulacyjnej, np. bielizna termoaktywna, warstwy pośredniej – izolującej, np. bluza polarowa, softshell, warstwy zewnętrznej – wodo- i wiatroodpornej, np. kurtka trekkingowa.
Co zrobić żeby nie Marznac zimą?
Narody skandynawskie już od dawna wiedzą, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie odmrożenia na dalekiej północy są naturalne materiały, w szczególności wełna. Zimą nie wychodzą oni z domu bez termicznej bielizny z wełny merynosa. W ich domach można też znaleźć wełniane koce i futra (nawet z renifera).
Może powinniśmy tej zimy wyciągnąć pewną mądrość od Skandynawów i zainwestować w wełnę? Z pewnością będzie tańsza niż tona węgla. – Skandynawski zimowy klimat zdecydowanie nie sprzyja komfortowemu życiu w krajach północy, jednak tamtejsi mieszkańcy już dawno znaleźli na to sposób. Jeśli pojedziecie do jakiegokolwiek miasta w Skandynawii, z pewnością przeżyjecie mały szok.
Bo po czym poznać turystów na północy? Po kilku(nastu) warstwach ciepłych, najlepiej sportowych ubrań. W ekstremalnych przypadkach można się zastanawiać czy nie przyjechali oni z bliskiego wschodu, bo zimą turyści przejmują zwyczaje zasłaniania twarzy (wszelkiego rodzaju czapkami i szalami) w ten sposób, że widać im tylko oczy.
- Tymczasem Skandynawowie w dokładnie tej samej temperaturze będą mieli ubrane szerokie jeansy, trampki, i rozpiętą, krótką kurtkę puchową.
- Jak jest zimno to ewentualnie jeszcze czapkę.
- I można by się popukać w czoło i zastanowić czy oni mają własny mikroklimat czy są już tak zahartowani, że nie czują zimna? I tak i nie.
Owszem, są zahartowani, służy temu chociażby zostawienie śpiących maluchów w wózkach na zewnątrz (nikogo to nie dziwi). Jednak to nie wszystko. Nie wychodzą oni z domu zimą bez termicznej bielizny. Pod tymi szerokimi jeansami mają legginsy z wełny merynosa, a pod modną bluzką, koszulkę termiczną również z wełny.
Jadąc do Skandynawii w każdym turystycznym miejscu znajdziemy więcej wełnianych wyrobów niż magnesów i innych tego typu pamiątek. Co więcej – sklepy z pamiątkami są jednocześnie sklepami z ubraniami z wełny. Ludzie północy z pewnością wiedzą co robią, być może warto wyciągnąć od nich pewną naukę i zainwestować w wełnę? Z pewnością jest to świetny pomysł dla zmarzluchów oraz wszystkich tych, którzy nie lubią mieć zbyt wiele warstw ubrań na sobie.
Wełna jest “oddychająca” więc będzie nam w niej ciepło, ale nie będziemy się pocić. O ile ktoś nie ma uczulenia na ten materiał, wełniany sweter czy termiczna bielizna może być dobrą alternatywą dodatkowej koszulki zimą lub dokręcania kaloryfera. Wszyscy wiedzą, że skandynawskie ceny nijak się mają do polskich, ale wełniane dodatki nadal będą tańsze od tony węgla.
- Oszulka termiczna z wełny merynosa to w popularnym sportowym markecie wydatek ok 160 zł, legginsy z wełny to około 200 zł.
- W sklepach internetowych wełniane rajstopy można dostać za około 80 zł, są nawet dostępne majtki z wełny w podobnej cienie.
- Wełniany koc do miłego oglądania telewizji w zimowe wieczory to wydatek około 200-300 zł.
Jedno jest pewne – takie produkt są bardzo trwałe i świetne na wszelkie zimowe wycieczki – od lepienia bałwana po wypady narciarskie. Być może tej zimy hartować w zimnie będziemy się nie do końca z własnej inicjatywy, ale zawsze możemy powiedzieć, że wolimy skandynawski styl życia.
Jak się ubierać w marcu?
I tak w warstwach można zastosować na przykład koszulkę, bluzkę z długim rękawem i koszulę na wierzch. Lepiej też wybrać lżejszy płaszcz czy delikatną kurtkę i mieć kilka warstw pod nią, niż krótką bluzkę pod ogromną puchówką. Niezłym rozwiązaniem może też być łączenie ciepłych ubrań z lekkimi.
Jak stylowo ubrać się zimą?
W skrócie – Najlepszym sposobem każdego zmarzlucha na przetrwanie zimy jest ubieranie się na cebulkę i wybieranie materiałów, które dobrze izolują od chłodu – przoduje w tym wełna. Ogromne znaczenie ma także odpowiednie okrycie wierzchnie i buty. Za najcieplejsze uchodzą: kurtka puchowa oraz śniegowce lub trapery.
Co jest trudniejsze wchodzenie czy schodzenie?
Fot. archiwum – O bieganiu po schodach mówi też Ewa Witek-Piotrowska (Ortoreh): Z biegania po schodach należy zrezygnować, gdy mamy kontuzję, gdy wchodzenie sprawia ból, gdy mięśnie są nieprzygotowane. Trzeba pamiętać, że schody to bardzo trudna jednostka treningowa, która wtórnie może doprowadzić do kontuzji, wynikającej chociażby z kompensacji, tzn.
boli nas np. kolano podczas wchodzenia, organizm przenosi siłę tak, żeby zmniejszyć obciążenie na kolano i zaczyna boleć nas przeciążeniowo biodro lub kręgosłup. Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie kolana podczas wchodzenia i schodzenia – kolano musi być w swojej osi, tzn. biodro, kolano i staw skokowy w jednej linii.
Największym błędem jest koślawienie kolan, tzn. uciekanie ich do wewnątrz. Może to doprowadzić do przeciążenia stawu rzepkowo-udowego i w dalszej perspektywie także chrząstki. Od wchodzenia znacznie trudniejsze jest schodzenie i to jest stosowane tylko u osób już wyleczonych i z dobrą kontrolą mięśniową, tzn.
- Mocne centrum, mięsień pośladkowy i czworogłowe.
- W celach rehabilitacyjnych można stosować schodzenie tyłem, wtedy przeciążenia w stawie kolanowym nie są tak duże.
- Schody są świetnym narzędziem przygotowującym do biegania po górach, jednak powinny być wtedy stosowane jako treningi siłowe, ale nie z dużą szybkością.
Wchodzenie i szybkość mogą powodować szybkie zakwaszenia mięśni i tak naprawdę działamy wtedy w strefie beztlenowej, a najczęściej jednak nie o to nam chodzi przy treningach przygotowujących do biegów górskich, szczególnie ultra. Traktując to jako taki trening warto też zbiegać po schodach – przygotowujemy wtedy mięśnie do pracy ekscentrycznej przy zbiegach,
Jak poruszania się po szlakach górskich?
Jak bezpiecznie poruszać się w górach by nie narazić swojego zdrowia i życia? Oto kilka podstawowych rad. – Poruszając się w górach: 1) Korzystaj tylko i wyłącznie z oznakowanych tras turystycznych, rowerowych lub narciarskich.2) Cały czas orientuj się w terenie – stronach świata, kierunkach w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku.
Pamiętaj, jakimi formacjami terenowymi prowadzi się szlak – grzbiet, polana, hala, partie leśne itp.3) Śledź aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję o tym czy zawrócić, skrócić trasę czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki 4) Śledź stan pogody na trasie.
W przypadku pogorszenia się pogody udaj się do najbliższego miejsca schronienia, Drogi odwrotu wybieraj jedynie znakowanymi szlakami turystycznymi, inaczej mogą stać się pułapką.5) W okresie zalegania śniegu w górach wystrzegaj się stromych stoków i nie wchodź do niebezpiecznych żlebów, którymi mogą zejść lawiny śnieżne.
ustal kierunek, z którego przyszedłeś ustal, w którym miejscu i w jakim czasie mijałeś ostatni znak turystyczny na szlaku ustal, na jakiej formacji górskiej się znajdujesz ustal kierunek, w którym winien prowadzić szlak i potwierdź przypuszczenia za pomocą dobrze zorientowanej przy pomocy kompasu mapy W celu odnalezienia szlaku winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widziany był znak na szlaku i wtedy podjąć ewentualną decyzję o powrocie.
Podczas burzy:
unikaj grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień i wierzchołków gór, samotnych lub drzew zejdź w niższe partie gór (najlepiej w teren osłonięty np. strefa lasu), w ostateczności nie wystawaj znacznie w terenie (przykucnij, usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek” lub połóż się na ziemi)
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Jak dobrze chodzić po górach?
Chcąc bezpiecznie poruszać się po górach i uniknąć kontuzji oraz długotrwałego uszkodzenia stawów i mięśni, musimy nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia. W związku z tym, że w terenie górzystym pokonujemy zwykle znaczne wzniesienia, mamy do wyboru dwa rodzaje chodzenia: pod górę i z górki, odcinków płaskich jest niewiele.
W Tatrach do dyspozycji mamy mnóstwo znakowanych i odpowiednio przygotowanych szlaków, Te prowadzące w wyższe partie gór, na szczyty i przełęcze mogą stanowić duże wyzwanie. Właśnie w takich miejsca niezwykle ważne jest odpowiednie stawianie swoich kroków. Pamiętajmy, że zupełnie inaczej będzie na suchym szlaku a inaczej po opadach deszczu lub śniegu.
Planując wycieczki nie zapominamy o tak ważnej rzeczy, jak odpowiednie obuwie w góry. Idąc pod górę, staramy się stawiać małe kroki, gdzie kolano mniej ugina się podczas chodzenia, a także mniej jest obciążone. W przypadku większych kroków, których czasami musimy stawiać, należy upewnić się, że dolna część nogi, z której wybijamy się, ma wystarczającą siłę odbicia.
W łagodniejszym terenie dobrze jest stąpać na całej nodze, aby nie obciążać tak mocno mięśni łydek. Podczas powolnego marszu pod górę ciało lekko się kołysze, a środek ciężkości przenosi się na stojącą nogę. Dlatego zaleca się lekkie pochylenie do przodu, które pomaga płynniej chodzić. Podczas podejścia po bardziej stromym terenie należy stąpać całą stopą tak daleko, jak to możliwe (jeśli dostępne są stopnie poziome).
W przeciwnym razie używamy tylko przodu stopy, a pięta pozostaje wolna. Innym sposobem jest przejście na ukos w bok, gdzie ponownie próbujemy stawiać całą nogę. Zaletą jest, że stopa nie musi tak mocno zginać się w kostce. W dół Wbrew pozorą schodzenie w górach nie jest łatwiejsze od wychodzenia. Podobnie jak w przypadku chodzenia pod górę, podczas zejścia zaleca się małe kroki i schodzenie bez pospiechu. Przy niedużych krokach obciążenie jest mniejsze i nie ma potrzeby tak dużego zgięcia kolan (stawy nie są tak obciążone).
Podczas schodzenia ze stoku najkorzystniej jest obciążać przednią część stopy. Dzięki odpowiedniemu napięciu mięśni następuje lepsze odbicie i krótszy kontakt z podłożem, co powoduje, że kolana są mniej obciążone. Jednocześnie podczas chodzenia na palcach korzystniej jest przykładać siłę do podłoża (lepiej zachowana jest równowaga).
Możliwe jest również zastosowanie innego rodzaju chodzenia, w zależności od charakteru nierówności, obciążenie pięty (jeśli powierzchnia jest płaska — schody) lub środek stopy (stopnie, wypukłości). Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana techniki chodzenia podczas zejścia w zależności od ukształtowania terenu.
- Bardzo korzystne jest schodzenie w dół tak zwanym zygzakiem „serpentyną” lub trawersem o ile teren pozwala.
- Zejście trwa dłużej, ale schodzenie jest wygodniejsze, bo nie musimy używać takiej siły hamowania.
- Jeżeli chodzi o Tatry, to tutaj schodzenie będzie zależne od szlaku, jakim będziemy wędrować.
- S zczególnie uważnie schodzimy w kruchym terenie tak, aby nie poślizgnąć się na rumoszu skalnym.
Kije trekingowe podczas chodzenia Dziś nie jest niczym niezwykłym na górskich szlakach spotykać turystów korzystających z kijków. Kije pomagają zaoszczędzić siły i utrzymać równowagę, zwłaszcza przy ciężkich plecakach lub podczas zejścia. Również znacznie odciążają stawy, zwłaszcza te w kolanach.
- Niewątpliwie kije będą pomocne przy schodzeniu po oblodzonej górskiej ścieżce lub po mokrej i błotnistej leśnej ścieżce.
- Podczas schodzenia z góry należy używać dłuższych kijów i jeżeli mamy kije składane należy je wydłużyć do ok.2/3 wysokości i więcej.
- Właściwie powinniśmy oprzeć się na kijach, mocno trzymając je w dłoni.
Podczas chodzenia pod górę zaleca się stosowanie krótszych kijów, co zapewnia większą ich wydajność. Ramiona powinny być wyciągnięte do przodu i na boki. Aby ćwiczyć prawidłowe chodzenie, można używać tylko jednego kija. Na górskie wycieczki należy zaopatrzyć się w kije specjalnie do tego przeznaczone z odpowiednią mocną końcówką (grotem).
- Ije takie powinny być odpowiednio lekkie i w razie potrzeby powinno móc się je złożyć do niewielkich rozmiarów.
- Chodzenie zimą po górach Chodzenie po górach zimą obejmuje szeroki zakres trudności i technik.
- Czasami jedyne dodatki, których możesz potrzebować, to dodatkowe ciepłe ubranie i termos, natomiast bardziej ambitne spacery zimą mogą wymagać czekana i raków oraz wiedzy, jak z nich korzystać.
Wejście w góry a zwłaszcza wyższe ich partie, w których leży śnieg i lód, wymaga specjalnego sprzętu, umiejętności, wiedzy i świadomości wykraczającej poza te używane podczas letniego chodzenia po wzgórzach, a konsekwencje popełnienia błędów mogą być znacznie poważniejsze. Kluczowymi sprzętem zimowymi są czekan i raki, Są one szczególnie potrzebne na stromym terenie, gdy śnieg mocno zamarzł. Pod warunkiem, że wiesz, jak z nich korzystać prawidłowo, raki zapewniają lepszą przyczepność, a czekan zapewnia równowagę i może służyć jako hamulec awaryjny w razie upadku.
Pamiętajmy, że zima w górach to coś więcej niż tylko kilka dodatkowych elementów wyposażenia. Zaśnieżone góry kryją w sobie szereg dodatkowych niebezpieczeństw — by wymienić tylko kilka: lawiny, nawisy śnieżne, lód. Warunki zimowe wymagają znacznie większego zakresu wiedzy i świadomości, aby sobie z nimi poradzić niż latem.
To, co nosisz na nogach, ma ogromne znaczenie, lekkie letnie buty trekkingowe nie będą się nadawać w zimie! Buty ze znacznie mocniejszą podeszwą, przeznaczone do trudniejszych warunków, są koniecznością. Możliwe, że w pewnym momencie będziesz musiał założyć raki lub raczki, więc wybierz parę kompatybilnych butów np.
- Takich. Idąc pod górę, stawiaj krótkie kroki i „kopnij” w stronę zaspy śniegu.
- Staraj się nie używać wykopanych stopni innych osób z poprzednich dni, mogą być one bardzo oblodzone.
- Przy kopnym i świeżo spadłym śniegu raki mogą przeszkadzać, w tym przypadku pomocne będą rakiety śnieżne.
- Jeśli przemierzasz zbocze, upewnij się, że czekan jest ustawiony na wzniesieniu, aby zapewnić wsparcie.
Pamiętaj, że przebieg szlaku zimowego może być zupełnie inny niż w okresie letnim. Nie zapomnij o odpowiednio wcześniejszym założeniu raków. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdy znajdziesz się w trudnym terenie, w którym założenie raków może stanowić niebezpieczeństwo lub być praktycznie niemożliwe. Raki powinny być używane tylko na twardym, ubitym śniegu lub lodzie, zęby są zaprojektowane tak, aby wcinały się w powierzchnię i zapewniały dobrą przyczepność. Używanie ich na luźnym lub świeżym śniegu zwiększa prawdopodobieństwo poślizgnięcia się i zranienia.
Przed wycieczką dowiedz się, jak zakładać i zdejmować raki, zanim będziesz musiał ich użyć! Rakiety śnieżne są używane w sytuacjach, gdy śnieg nie jest mocno ubity. Pomagają równomiernie rozłożyć ciężar na większej powierzchni, aby nie zapadać się w śnieg, ułatwiając przemierzanie terenu. Rakiety śnieżne powinny być używane tylko na stosunkowo płaskich powierzchniach, ponieważ zapewniają niewielką przyczepność.
Podobnie jak w przypadku raków, dowiedz się, jak prawidłowo je nosić, zanim będziesz ich potrzebować.