24 marca 2019 / Prosto z atelier / 28 komentarzy

Z jedwabiem są tylko same kłopoty? Jedwabne materiały nie znoszą wody i nadają się wyłącznie do prania chemicznego? Nie, to nieprawda. Rozprawmy się raz na zawsze z tym popularnym odzieżowym mitem. Dzisiaj: pielęgnacja jedwabiu. Czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o praniu i prasowaniu jedwabnej konfekcji.

 

Jedwab to szlachetna, bardzo cenna tkanina. Charakterystyczny połysk, miękki chwyt i wyjątkowe właściwości sprawiają, że włókno to jest idealnym tworzywem eleganckich ubrań oraz całorocznej bielizny. Dziennej i nocnej.

Jednocześnie jedwab ma reputację bardzo kłopotliwego w pielęgnacji. To prawda, że musi on być inaczej traktowany niż popularna bawełna czy włókna syntetyczne. Jednak jeżeli będziesz przestrzegać typowych dla niego środków ostrożności, szybko przekonasz się, że pranie i prasowanie jedwabnej odzieży jest całkiem proste.

 

Pielęgnacja jedwabiu: czytaj metkifot. Monika Frese; Pielęgnacja jedwabiu

 

Metka odzieżowa przekazuje nam bardzo istotne informacje.

Na zdjęciu, etykieta pielęgnacyjna jednej z moich jedwabnych halek, na której czytamy: pierz w wodzie, nie używaj wybielacza, prasuj w niskiej temperaturze, możesz oddać do pralni chemicznej, nie susz w suszarce.

 

 

 

Pielęgnacja jedwabiu: pranie ręczne krok po kroku

1. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie pielęgnacyjnej.

2. Przygotuj środek przeznaczony do prania jedwabiu. Najlepiej w płynie. Specjalne detergenty do prania jedwabiu są neutralne pod względem pH i nie zawierają żadnych składników, które mogłyby uszkodzić włókna. Nie dodawaj do prania ani płukania płynów zmiękczających. Składniki w nim zawarte uszkadzają materiał i stępiają połysk.

3. Zastanów się, gdzie będziesz prać: w miednicy, umywalce czy wannie. Nalej do niej letniej wody, dodaj niewielką ilość detergentu i rozprowadź go równomiernie.  Nigdy nie wylewaj środka do prania bezpośrednio na tkaninę.

4. Sprawdź temperaturę przygotowanej kąpieli. Woda powinna być stosunkowo chłodna (max. 30°C).

5. Wsadź teraz jedwabną rzecz do wody i krótko ją namocz (najwyżej 3 do 5 min). Następnie przesuwaj delikatnie do przodu i tyłu, lekko ugniatając. Nie pocieraj, nie tarmoś, nie ciągnij. Delikatnie odciśnij i wyjmij z wody.

6. Przygotuj świeżą, zimną kąpiel i wypłucz w niej ubranie. Powtórz, kilkakrotnie zmieniając wodę. Do ostatniego płukania możesz dodać odrobinę octu, który zneutralizuje pozostałości detergentu i jednocześnie odświeży kolor. Nie wylewaj octu bezpośrednio na tkaninę, tylko rozprowadź go najpierw w wodzie.

7. Lekko odciśnij i zawiń w suchy, puszysty ręcznik, żeby odsączyć nadmiar wody.

8. Rozwieś możliwie płasko do wysuszenia (bluzkę lub koszulę możesz powiesić na wieszaku). Jedwab lubi schnąć powoli, z daleka od źródeł ciepła.

Jeżeli masz zamiar je prasować, wysusz ubranie tylko nieznacznie. Jedwabną odzież prasuje się lekko wilgotną, o czym za chwilę porozmawiamy dokładniej.

 

 

 

Pielęgnacja jedwabiu: pranie w pralce

Chętnie korzystam z najnowszych osiągnięć ułatwiających życie. Jeżeli metka pozwala na pranie w pralce, robię z tego użytek. Większość moich jedwabnych ciuszków piorę tą metodą, ale niezmiennie przestrzegam kilku środków ostrożności:

 • Wybieram program do prania delikatnych rzeczy, z temperaturą nieprzekraczającą 30°C.
 • Zawsze sortuję kolory.
 • Cieniutkie jak mgiełka jedwabie, np. szyfonową sukienkę albo tiulową halkę, wkładam do ochronnej siatki.
 • Używam specjalnego detergentu, dozując go oszczędnie.
 • Ustawiam wirowanie na najniższe obroty (max. 500) albo zupełnie z niego rezygnuję, usuwając nadmiar wody w sposób podany przy praniu ręcznym.

W ten sam sposób dekatyzuję (wstępnie obkurczam) jedwabne materiały przed skrojeniem, przy czym ostatni etap prania – odsączanie z wody – zależy od ich rodzaju.

Szczególnie cienkie i lekkie tkaniny o sztywnym chwycie bardzo się gniotą podczas odwirowywania w pralce. Aby temu zapobiec, lepiej wyciśnij z nich nadmiar wody ręcznie, przy pomocy mięsistego ręcznika. Potem rozwieś do wysuszenia, troskliwie wygładzając tkaninę. Wtedy szybko i łatwo dadzą się wyprasować lub prasowanie będzie w ogóle zbędne.

 

Pielęgnacja jedwabiu: pranie w wodzie. Jedwabny szyfon, fantazyjna jedwabna krepa, jedwabny tiulfot. Monika Frese; Pielęgnacja jedwabiu

 

Cienkie jedwabne materiały prawie bez wyjątków nadają się do prania w wodzie. Zarówno ręcznego, jak i w pralce.

Od lewej: jedwabny szyfon, fantazyjna jedwabna krepa, jedwabny tiul.

 

 

 

Zdanie na temat wyższości obu opisanych przed chwilą metod pielęgnacji jest wśród ekspertów podzielone. Pewne jest tylko, że pranie ręczne jest łagodniejsze od prania w pralce. Dlatego, jeżeli masz jakiekolwiek obawy albo dopiero zaczynasz swoją przygodę z jedwabiem, wybierz raczej pierwszy sposób postępowania.

 

 

 

Pielęgnacja jedwabiu: właściwy detergent ma kluczowe znaczenie

 

Dlaczego wybór właściwego środka do prania jest taki ważny?

Fakt, że odpowiedni detergent odgrywa tak istotną rolę w pielęgnacji jedwabiu, ma związek ze strukturą jego włókien. Jedwab jest włóknem białkowym i swoim składem bardzo przypomina ludzką skórę. Czynniki, które nie są dla niej dobre, źle wpływają również na jedwab. Są to na przykład substancje alkaliczne (inaczej zasadowe, czyli te o pH wyższym niż 7), które powodują rozpuszczanie się powierzchni jedwabiu. W rezultacie staje się on najpierw matowy, następnie szorstki i w końcu kruszeje.

Albo weźmy takie enzymy – częsty składnik rozmaitych proszków i środków do pielęgnacji. Ich zadaniem jest usuwanie plam białkowych (np. z krwi, mleka, jajek) i poprawianie ogólnego wyniku prania. Jednak enzymy biochemiczne nie są w stanie wyodrębnić różnych rodzajów białek. Dlatego rozpuszczają nie tylko plamy pochodzenia białkowego, ale także białkową strukturę włókien jedwabiu, wskutek czego, z biegiem czasu jedwab staje się coraz cieńszy i pojawią się na nim przetarcia oraz dziury.

Weź moją radę na poważnie: aby materiał twoich jedwabnych ubrań długo pozostawał miękki, gładki i błyszczący, zawsze stosuj do prania specjalny środek. Profesjonalne detergenty czyszczą przy pomocy łagodnych środków powierzchniowo-czynnych i nie zawierają żadnych składników, które mogłyby uszkodzić włókna.

Owszem, możesz używać preparatów do prania delikatnego i wełny, jednak pod warunkiem, że na opakowaniu jest wyraźnie zaznaczone, że nadają się one również do jedwabiu. Jeżeli szczegółowa informacja nie zawiera o nim ani słowa, środek ten jest nieodpowiedni.

 

A co z domowymi alternatywami?

Wychodząc z założenia, że to, co dobre dla skóry i włosów, będzie równie dobre dla jedwabiu, wydaje się oczywistym, iż produkty pielęgnacyjne do ciała nie będą mu szkodzić. Tym bardziej że szampony i żele myjące – zwłaszcza te dla niemowląt i dzieci – zwykle są neutralne pod względem pH lub nawet lekko kwaśne. Jednak kosmetyki zawierają często szereg innych składników, które mogą uszkodzić jedwab.

Dotyczy to, np. perfum, barwników, jak również substancji nawilżających, pod wpływem których jedwab staje się… hmm, jakby to określić… tłusto-maziowaty. Produkty te mogą być stosowane w sytuacjach awaryjnych, ale nie nadają się do codziennego, regularnego prania jedwabnych materiałów.

 

Środki przeciwko plamom

Prawdziwy problem zdarza się wtedy, gdy na jedwabiu pojawią się uporczywe plamy. Najlepsze detergenty są bardzo łagodne i nie zawierają żadnych składników poprawiających efektywność. W rezultacie jedwab świetnie znosi pranie, ale niektóre zabrudzenia też, bo nie schodzą.

Odplamiacze oraz domowe środki zaradcze, takie jak np. szare mydło, sól, proszek do pieczenia, soda oczyszczona albo mydło galasowe dobrze sobie radzą z uprzykrzonymi plamami. Jednak jedwab ich nie toleruje. Agresywne zabiegi bardzo mu szkodzą, dlatego w podobnym przypadku, pozostaje nam zwykle tylko jedno z dwojga:

 • albo można przyzwyczaić się do plamy, mając nadzieję, że w ciągu kolejnych prań sama zniknie lub przynajmniej zblednie;
 • albo można spróbować mimo wszystko ją usunąć, ryzykując uszkodzenie lub całkowite zniszczenie materiału.

Nieudane efekty eksperymentowania na własną rękę, widać na poniższym zdjęciu:

 

Pielęgnacja jedwabiu: pielęgnacyjne błędyfot. Monika Frese; Pielęgnacja jedwabiu

 

Długo szukałam idealnego materiału na zasłony, a potem długo je szyłam. Dlatego, gdy drzwi od tarasu zostawiły na nich ciemne, oleiste smugi, natychmiast chciałam się z nimi rozprawić.

Na środku do usuwania plam nie było ani słowa o jedwabiu, ja jednak chciałam być mądrzejsza… ech, wystarczyło tylko 10 minut, żeby uszkodzić je bezpowrotnie. (Dziury nie pokazały się od razu. Osłabiony materiał rozerwał się dopiero po kolejnym praniu, dokładnie w tych miejscach, na których użyłam odplamiacza.) Dostałam porządną nauczkę i nigdy już nie zadam podobnego gwałtu moim jedwabnym skarbom.

 

 

 

Pielęgnacja jedwabiu: prasowanie

Prasowanie przywraca jedwabiowi miękkość, gładkość i połysk. Prasujesz po lewej stronie i gdy materiał jest jeszcze lekko wilgotny.

1. Sprawdź żelazko. Zanim zaczniesz prasować jakikolwiek delikatny materiał, upewnij się, że stopa żelazka nie jest brudna albo uszkodzona.

2. Wybierz najniższy stopień grzania i wyłącz parę. Wypróbuj efekt na niewidocznym fragmencie, np. dolnym brzegu tyłu bluzki.

3. Nigdy nie spryskuj jedwabiu podczas prasowania. Jeżeli materiał jest zbyt suchy, lepiej nawilż go wcześniej w zaparowanej, wilgotnej łazience. Para wodna nasączy tkaninę równomiernie, natomiast spryskiwanie pozostawi na niej trudne do usunięcia plamy. Poza tym, po takiej odświeżającej saunie, niewielkie zagniecenia często samoistnie znikają.

4. Prasuj po lewej stronie. Niech wejdzie ci to w nawyk: jedwabną odzież zawsze odwracaj na lewą stronę. Dla dodatkowej ochrony używaj zaparzaczki (jasna, cienka ściereczka do prasowania delikatnych materiałów), która ochroni tkaninę przed ewentualnym przypaleniem albo wyświeceniem.

 

Mam jeszcze dwie uwagi:

Ubrania uszyte z cienkich i sztywnych tkanin (często jedwabne bluzki i koszule) będą się lepiej i łatwiej prasowały, jeżeli zamiast odwirowywania w pralce, usuniesz z nich wodę po ostatnim płukaniu ręcznie.

Nie wszystkie materiały wymagają użycia żelazka. Nie prasuj sprężystych tkanin, które prawie się nie gniotą (np. krepy czy żorżety), tych o plastycznej (wypukłej, plisowanej lub skreszowanej) powierzchni oraz dzianin. Wszystkim im wystarczy regularne odświeżanie, opisane w punkcie 3.

 

 

Powiedzmy sobie szczerze, tylko ci, którzy nic nie robią, nie popełniają błędów. Czytaj metki, nie eksperymentuj na własną rękę, ale nie bój się jedwabiu. Masz moje słowo: jeżeli będziesz stosować się do omówionych zaleceń, nie będziesz miała z nim żadnych problemów.

Pytania? Śmiało :-)

 

 

 

Miła Przyjaciółko, jeżeli podoba Ci się ten wpis, jeżeli rozszerzył on Twoją wiedzę albo pobudził Cię do refleksji i przewartościowania dotychczasowych poglądów, to proszę – udostępnij go dalej.
Pomyśl o swojej mamie, siostrze, przyjaciółce, koleżance z pracy lub uczelni, sąsiadce, znajomej z Facebooka… W ogromie informacji, która nas dzisiaj zalewa, często bardzo trudno jest odróżnić wartościowe od bezwiednie powtarzanych półprawd, dlatego chciałabym, żeby jak najwięcej kobiet miało szansę skorzystać z naszej blogowej burzy mózgów :-)
A jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się na Lady and the dress, zapisz się na newsletter, polub mnie na Facebooku albo zajrzyj na mój Instagram.

 

 Komentarze

 1. Maria
  24 marca 2019

  A który płyn do prania polecacie? Kupiłam ostatnio firmy Domol do jedwabiu i welny ale niestety dopiero w domu doczytałam, ze zawiera enzymy.

  • Monika (Lady and the dress)
   25 marca 2019

   Jakikolwiek, byle bez dodatków. Im krótszy skład, tym lepiej. Obecnie używam Ecover (do jedwabiu i wełny), a pod spodem Joanna poleca jeszcze dwa.

 2. Joanna
  24 marca 2019

  Ja mam ten
  https://www.biolindo.pl/bluaria/plyn-do-prania-tkanin-delikatnych-kaszmir-i-jedwab
  i ten
  https://www.biolindo.pl/sonett/plyn-do-prania-welny-i-jedwabiu-z-oliwa
  Polecam obydwa.

  Moniko, a mogę wrzuć wełnę i jedwab razem do pralki?

  • Monika (Lady and the dress)
   25 marca 2019

   Kupujemy w tym samym sklepie Joanno :-) Bardzo go lubię. Mają precyzyjne, fajnie opracowane opisy – z dokładnym wyszczególnieniem składników i uwagami.

   Oczywiście. Oba rodzaje włókien pierze się w bardzo podobny sposób, a większość jedwabnych detergentów nadaje się również do pielęgnacji wełny, No i jest jeszcze jeden, bardzo praktyczny argument “za” – zwykle nie mamy aż tyle brudnego jedwabiu naraz, żeby wypełnić nim bęben pralki.

   • Joanna
    25 marca 2019

    Dziękuję za odpowiedź, Moniko.
    W Biolindo dopiero raczkuję, ale nigdzie nie znalazłam takich właśnie dokładnych opisów środków piorących i takiego wyboru. Szukałam konkretnie wegańskich do wełny i jedwabiu i tam trafiłam.
    Uprałam wczoraj jedwab i wełnę razem. Potwierdzam, że wszyscy żyją :)

 3. Agnieszka
  24 marca 2019

  Droga Moniko, dziękuję za serię pielęgnacyjną:) Teraz nie wiem czy dobrze robiłam, ale piorę jedwab w orzechach piorących, prasuję żelazkiem ze stacją parową (brak ustawienia temperatury), przyznaję, że czasem suszę na słońcu, bo wychodzę z założenia, że ja też na słońcu w tych ubraniach i tak bywam:)) co do trudnych plam, ostatnio stałam się posiadaczką czyszczącego urządzenia sonicznego, nie mam jeszcze wielkiego doświadczenia w używaniu, ale lepiej sobie poradził z plamą na bawełniano-jedwabnym swetrze niż Vanish (tak, wiem co myślisz, ale to była wtedy myśl “po tysięcznym praniu w łagodnych płynach, albo wyrzuce brudny, albo rozpuszczony”).
  Ah, kupiłam ostatnio bieliznę jedwabną z twojego polecenia, o ile majtki są dość powszechne to kupno jedwabnych bądź wełnianych stanikow to wyczyn. Dziękuję

  • Jola
   24 marca 2019

   Agnieszko, skąd ten jedwabny czy wełniany stanik i majtki? Polecasz? Sama zastanawiam się nad kupnem.

   • Agnieszka
    24 marca 2019

    Jolu, sklep dla alergikow, alsos (jeśli nie przekreciłam nazwy). Monika wspominała o nim kilka postów wcześniej, gdzie kupić bieliznę. Ja akurat staniki lubię typowo miękkie lub jak określa to mój mąż korekcyjne/ortopedyczne:) Niestety nie umiem chodzić tylko w koszulce np pod koszulą. Na razie za mną dopiero pierwsze użycie i dwa prania(ja jestem z tych co nie założą bielizny zanim nie upiora:)) i jest dobrze, ale to raczej na niewielkie biusty, bo to taka krótka bluzeczka z odpowednim dzianiem. Majtasy mam z Milanówka, ale to już delikatniejsza w dotyku sprawa, ale warto przebrnąć przez ich stronę, halke tez mam i jest delikatna i dobra, choc po 1,5 roku troche zaciągnieta to tu, to tam(ja piorę normalnie luzem wełnę, jedwab i wiskoze by pozbierać na jeden cykl), wiem, teraz gospodyni zawału dostaje, ale to tylko świadczy o tym, ze wełna i jedwab nie są tak delikatne jak się o nich mowi:)) majtki mam tez z polecanego przez Monike Hanro, i troche po nich widac zużycie, ale cieplo z nich prawie po pachy;)) Kupiłam kiedyś komplet w H&M, czasem pojawiają się online, ale nie jest to mój ulubiony. Może o krój chodzi, bo jedwab jest raczej ok. Rozpisalam się, ale starałam sięnie pominąć żadnych jedwabno-wełnianych najbliższych skórze przyjaciół:)

  • Monika (Lady and the dress)
   25 marca 2019

   Widzisz Agnieszko? Dokładnie tak jak wspomniałaś, nie taki diabeł straszny, jak go malują :-)
   A eksperymenty – oczywiście – nie zawsze są bezsensowne. Jeżeli stoi się przed wyborem “wyrzucić albo spróbować” (bo, np. tak jak u Ciebie – poplamionego swetra i tak nie będę nosić) lub “nic na tym nie stracę, jeżeli spróbuję” (bo, np. kupiłam coś za grosze w ciucholandzie czy dostałam w spadku), to nie ma się co zastanawiać.

   Szukałam jakiś czas temu jedwabnych staników. Włosi, Anglicy i Francuzi takie robią. Niektóre są naprawdę śliczne, ale ponieważ są bardzo drogie i nie znalazłam żadnego modelu w rozmiarze miseczki powyżej D, trochę się zniechęciłam.
   Ale w końcu, dlaczego nie? Może jakiś wpis o ekskluzywnych markach nam by się przydał… hmm… … zastanowię się.

   PS. Ja też ślicznie dziękuję :-) Za Twój opis. Takich praktycznych relacji użytkowania z pierwszej ręki – nawet tych najdłuższych – nigdy nam za mało.

 4. Beata
  25 marca 2019

  Dziękuję za kolejną porcję wiedzy i rozwianie wątpliwości. :)

 5. Magdalena
  25 marca 2019

  Ja prasuję wszystko żelazkiem Philips PerfectCare Acqua Pro (wełnę, jedwab, len, bawełnę, mieszanki, jeans etc.). Nie używam żadnych ściereczek dla ochrony, bo z tym żelazkiem nie trzeba. Polecam wszystkim! Przy okazji pragnę podziękować autorce za wszystkie wpisy! Ostatnio kupiłam golarkę do swetrów firmy Solac za Twoją i Twoich czytelniczek namową i jestem MEGA zadowolona. Dzięki!

  • Monika (Lady and the dress)
   25 marca 2019

   Dobrze, że nam przypominasz Magdaleno. Trzeba przecież podrasować trochę nasze sweterki na wiosnę: miłe Panie, sezon strzyżenia i golenia uważam za otwarty!

   PS Podziękowania z wdzięcznością przyjęte :-)

 6. Makosza
  30 marca 2019

  Jedwab nie taki słaby, nie wiem jak obecnie ale kiedyś czasza spadochronu była z jedwabiu.
  bardzo dobry wpis.

 7. Marcelina
  31 marca 2019

  hmm, kupiłam sobie ostatnio z drugiej ręki dwie proste, koszulowe sukienki kosmicznie drogiej marki equipment, i trochę się zasmuciłam, że obie są do prania chemicznego. Sprawdziłam z ciekawości vintage koszulę tej samej marki, którą mam w domu (pranie ręczne) sprawdziłam wytyczne odnośnie koszul i sukienek na ich stronie (wszystko pralnia) i tak się zastanawiam co się odmieniło, że zmienili zalecenia odnośnie pielęgnacji. Czyżby zakładają, że jak ktoś wydaje 200 euro za koszulę, to nie będzie widzieć problemu w pralni chemicznej? Planuję wyprać je ręcznie, ale z duszą na ramieniu, bo są prześliczne i się zapłaczę, jak coś się z nimi stanie gorszego, niż ew. wyblaknięcie.

  • Monika (Lady and the dress)
   1 kwietnia 2019

   Przejrzałam sobie kolekcję. Piękne ubrania, ale wszystkie sukienki bez wyjątku przeznaczone są do prania chemicznego: i jedwabne, i wiskozowe, i bawełniane, i nawet poliestrowe. Zresztą koszule i swetry też, bez względu na rodzaj włókien.
   W odzieży szytej na miarę oraz tej z luksusowych domów mody na porządku dziennym jest wskazówka pielęgnacyjna “dry only”, bo faktycznie – klientki, które stać, aby zapłacić za suknię dzienną 500 do 2 tys euro (np. od Victorii Beckham albo Rolanda Moureta), nie piorą jej zwykle same.
   Ale ten sam trend zuważam ostatnio częściej wśród marek sektora premium. Ba, nawet w Massimo Dutti, większość wiosenno-letniej odzieży (lny, wiskozy, jedwabie i ich mieszanki) przeznaczona jest do pralni chemicznej. To by znaczyło, że albo jakość materiałów generalnie się pogorszyła, albo, że handel detaliczny ma dość zwrotów, które spowodowane są błędami pielęgnacyjnymi klientów.
   A może chodzi jeszcze o coś innego? Współczesna kobieta nie chce (i często naprawdę nie ma czasu) zajmować się przypisanymi jej tradycyjnie domowymi obowiązkami i handel wychodzi tym życzeniom naprzeciw.

   Dobrze Cię rozumiem Marcelino, byłoby ogromnie szkoda, gdyby te sukienki się zmarnowały. Ale z drugej strony – będziesz je nosić, jeżeli za każdym razem będziesz musiała oddawać je do czyszczenia? Upierz na próbę najpierw jedną, a potem zobaczysz, co dalej. Trzymam kciuki za powodzenie akcji, więc koniecznie mi napisz, czy wszystko się udało.

  • Ania
   2 kwietnia 2019

   Ciekawie się składa, bo akurat jeśli chodzi o Equipment mam pewne doświadczenie ;) Od kilku lat mam dwie ich koszule, ostatnio na allegro udało mi się upolować kolejną. Wszystkie oczywiście “dry clean only”. Każda kosztowała mniej niż 200 zł, w związku z czym moje wrodzone skąpstwo i lenistwo powoduje, że nie chce mi się za każdym razem biegać do pralni chemicznej. Potwierdzam, że pranie ręczne i późniejsze prasowanie z dużą ilością pary przechodzą bez problemu. Ba, przyznam się, że kilkukrotnie wrzuciłam je do pralki (z wirowaniem) i wyszły z tego bez szwanku.Do pralni chemicznej zanoszę je dopiero, kiedy zabrudzenia są na tyle duże, że pranie ręczne nie daje rady. Zatem polecam akurat tę firmę, pod warunkiem, że uda się trafić dobrą cenę, bo regularna powala.

   • Monika (Lady and the dress)
    2 kwietnia 2019

    Aniu, dziękuję ślicznie za Twoje wskazówki. Mam nadzieję, że Marcelina czytając je, oddycha teraz z ulgą :-)

   • Marcelina
    24 lipca 2019

    Haha, Marcelina wyprała i dopiero po wypraniu postanowiła napisać, że sukience (na razie jednej) nic się nie stało i wygląda jak przed praniem :D Uff.

    Za to jedną z moich sukienek z lnu i jedwabiu (50-50) oddałam do pralni…i już jej ręcznie więcej prać nie będę. Po wypraniu chemicznym wygląda o niebo lepiej, jest idealnie gładka (efekt nie do osiągnięcia żelazkiem), nawet kolor jakby miała głębszy, ładniejszy połysk. Tę sukienkę kupiłam na vinted za 5 euro, jest z 3/4 koła, do ziemi, intensywnie granatowa, wygląda jak dość luksusowa suknia balowa. Jedna z moich ukochanych, lumpowych perełek.

 8. irensa
  31 marca 2019

  Hmm… Byłam niedawno w Intimissimi rozejrzeć się co tam mają z jedwabiu. A tam patrzyłam i podziwiałam jak przemiłe panie z obsługi prasują w powietrzu jedwabne cudeńka bieliźniane samą parą. Po prostu wieszak podłączony do tuby na parę. No takie żelazko to muszę mieć! Powinno rozwiązać wszystkie problemy z prasowaniem nie tylko jedwabiu.

  • Monika (Lady and the dress)
   1 kwietnia 2019

   Brzmi fajnie, już parokrotnie w komentarzch dziewczyny zachwycały się parownicami do ubrań.

   PS Miałam kilka podejść do tego urządzenia. Przeglądając opinie użytkowników, zawsze jednak dochodziłam do wniosku, że to świetna rzecz, która na pewno potrafi ułatwić życie, ale sama jej nie potrzebuję.

  • Marcelina
   24 lipca 2019

   Zapewne trochę zależy od marki sprzętu – ale moja tania parownica przydaje się praktycznie tylko do cienkich jedwabi. Do tego nie rusza mocnych zgniotów (np. od kilku miesięcy w leżenia w pudle poza sezonem), tylko lekkie zagięcia od codziennego noszenia. Jedwabiu mam dużo, więc chodzi u mnie regularnie i sprawia mi z niewyjaśnionych przyczyn dużą frajdę, ale nie jest to magiczne zastępstwo żelazka.

 9. Dunya
  15 kwietnia 2019

  Dziękuję za bardzo przydatny artykuł, rozwiał wiele moich wątpliwości. Mam tylko jedno pytanie: czy skoro można rozwiesić jedwab w wilgotnej łazience to można go też, zamiast prasowania żelazkiem, wygładzić parownicą do odzieży po rozwieszeniu na wieszaku?

  • Monika (Lady and the dress)
   15 kwietnia 2019

   Hmm, dobre pytanie… tak sugerowałby powyższy komentarz Irensy. Opisy parownic, którym się przyglądałam, również zapewniają, że nadają się one do deliktanych tkanin, dlatego sądzę, że instrukcja obsługi poszczególnych urządzeń omawia tę sprawę szczegółowo.
   Dla mnie interesująca byłaby następująca kwestia: wilgotna para (nawet ta po najbardziej gorącej kąpieli) nie parzy, jest więc bezpieczna i nie może zrobić żadnej krzywdy jedwabnym włóknom. Czy tak samo będzie w przypadku gorącej pary z parownicy?

   • Dunya
    17 kwietnia 2019

    Przy samej dyszy urządzenia parzy, ale jak się troszkę odsunie rękę to już nie. W instrukcji mojej parownicy nie napisali, że nie można pradować nią jedwabiu. Z wiskozą parownica radzi sobie doskonale, a wiskoza też nie lubi gorąca. Przetestuję na resztkach materiałów.

    • Monika (Lady and the dress)
     17 kwietnia 2019

     Doskonały pomysł. W ten sposób będziesz miała 100% pewność.
     PS Daj znać proszę, jak Ci poszło z tymi eksperymentami. Jestem bardzo ciekawa efektów.