11 lipca 2014 / Szafa marzeń / 14 komentarzy

Osobisty styl? Zawsze myślałam o sobie, że jestem klasyczną elegantką z ciągotami do swawoli. Ciągoty zostały, jednak przeprowadzka do innego kraju, bycie żoną, matką, a w końcu radykalna zmiana środowiska zmieniły całkowicie nie tylko mój sposób ubierania się, ale przede wszystkim to, co sama o sobie myślę.

 

Stylowe motywy

Osobisty styl jest zawsze wyrazem indywidualnego rozwoju, tego jak aktualnie wygląda nasze życie, czy jesteśmy spełnione, szczęśliwe same ze sobą, czy czegoś nam brakuje…

No właśnie. Czy żyjąc w kulturze, której ideałem urody jest nierealnie szczupłe i digitalnie udoskonalone kobiece ciało wywołujące w nas ciągłe poczucie bycia niedostatecznie piękną, nie marzymy w głębi serca o ubraniu, które chroniąc i otulając, w perfekcyjny sposób wyrazi naszą niepowtarzalną naturę, naszą charyzmę, naszą wyjątkowość?

Czy w gruncie rzeczy wszystkie nie życzymy sobie własnego, jak na miarę skrojonego stylu?

 

osobisty stylDo ilustracji wykorzystałam sukienki ze stylebop.com

 

Czerpiąc wiedzę z różnorodnych źródeł oraz opierając się na własnych, bardzo praktycznych obserwacjach z pracowni, opracowałam krótki test, który pomoże nam odpowiedzieć na następujące pytanie: co jest bazą mojej osobowości?

Szlachetna klasyka, subtelny romantyzm, wyrafinowana elegancja, artystyczna kreacja, ekstrawagancki dramat a może witalny relaks? Każdy ze stylowych tematów jest inny, każdy odzwierciedla całkiem inną stronę osobowości. W którym z nich czujesz się silna, atrakcyjna i spełniona? W której z ról czujesz się jak we własnej skórze?

Masz ochotę na stylowy eksperyment?

 

Stylowy test

To będzie proste i przyjemne ćwiczenie:

 1. Zapomnij proszę o wszystkim, co wisi w Twojej szafie.
 2. Zapomnij o aktualnej modzie, trendach i o tym, jak zawsze chciałaś wyglądać.
 3. Zapomnij o swoich osobistych upodobaniach, życzeniach i wyobrażeniach;

a potem przeczytaj pytania i wypisz sobie na kartce wszystkie określenia i atrybuty, które najlepiej Cię definiują. Jakie najlepiej do Ciebie pasują? Co powiedzieliby o Tobie najbliżsi?

 

Jak opisałabyś swój charakter?

a) zorganizowana, konsekwentna, rozsądna, niezawodna, godna zaufania, dojrzała, konserwatywna, wiarygodna, odpowiedzialna

b) łagodna, taktowna, opiekuńcza, czuła, delikatna, kobieca, subtelna, wrażliwa, przyjazna, troskliwa, życzliwa, wyrozumiała,

c) opanowana, kulturalna, wymagająca, indywidualistka, dystyngowana, krytyczna, powściągliwa, wyrafinowana, lubiąca porządek

d) refleksyjna, obdarzona wyobraźnią, poważna, twórcza, zmysłowa, uduchowiona, emocjonalna, niekonwencjonalna, kapryśna

e) impulsywna, charyzmatyczna, prowokująca, pewna siebie, energiczna, atrakcyjna, kontrowersyjna, nieobliczalna, bezpośrednia, śmiała

f) naturalna, nieskomplikowana, serdeczna, praktyczna, autentyczna, przystępna, bezpretensjonalna, aktywna, pogodna, prostolinijna

 

Co najbardziej lubisz robić?

a) organizować, załatwiać

b) dbać o coś (kogoś), pomagać

c) analizować, robić wrażenie

d) rozmyślać, być kreatywną

e) zachwycać zebranych, być w centrum uwagi

f) działać, być w ruchu

 

Jak kojarzy Ci się miły wieczór albo udany  urlop?

a) tradycyjnie, konwencjonalnie

b) rodzinnie, przytulnie

c) ekskluzywnie, z prestiżem

d) inspirująco, intelektualnie

e) spektakularnie, trendy

f) na świeżym powietrzu, aktywnie

 

 

Stylowa osobowość

W których podpunktach masz najwięcej zakreśleń?

Nie przejmuj się, jeśli okaże się, że zaznaczone cechy rozsiane są dość przypadkowo. Style, które dla nas wybrałam są archetypami w najczystszej postaci i bardzo rzadko występują w naturze w niezmąconej, esencjonalnej formie. Najczęściej jesteśmy stylowymi mieszankami: trochę tego, trochę tamtego i może odrobina jeszcze innego.

Ważne jest tylko, żeby zapomnieć o stereotypach i pamiętać, że żaden z opisywanych styli nie jest lepszy albo gorszy od innych. Tak, każda z nas jest skomplikowaną, niejednoznaczną całością, ale czy rozpoznajesz już motyw przewodni? Dominującą stronę własnej osobowości?

 

a – Typ Klasyczny

Podporządkowanie obyczajom i przyjętym normom przeplatają się tu z upodobaniem do jakości i tradycji. Typ klasyczny docenia ponadczasową wartość, dlatego chętnie inwestuje w klarowne formy, tkaniny najwyższego gatunku, prawdziwą biżuterię i nieliczne, ale ekskluzywne dodatki.

 

b – Typ Romantyczny

Pastele, falbany, koronki i kwiaty. Motyle, cekiny, malownicze i liryczne nastroje. W połączeniu z bezpretensjonalną elegancją kroju, typ romantyczny reprezentuje nowoczesne, idealistyczne i marzycielskie dziewczęce tęsknoty w najczystszej postaci.

 

c – Typ Elegancki

Wyszukany smak, dyscyplina oraz redukcja do najistotniejszego. Typ elegancki ceni prestiż i wysoki status, które manifestują się w czystej, minimalistycznej linii, luksusowych, połyskujących tkaninach, nienagannie perfekcyjnej prezencji.

 

d – Typ Kreatywny

Niekonwencjonalna, egzotyczna prezencja oraz miękka, “płynąca” sylwetka. Typ kreatywny doskonale zna stylistyczne i modowe reguły, jednak w imię oryginalności i nieskrępowanego wyrażania własnej osobowości świadomie z nich rezygnuje, kierując się wyłącznie swoją intuicją.

 

e – Typ Dramatyczny

Przesada, prowokacja albo nieustanne eksperymenty. Typ dramatyczny definiuje się w ekstrawaganckiej formie albo wyjątkowo seksownej linii: teatralnie widowiskowe kroje oraz zaskakujące gadżety, spektakularne dekolty oraz bezpruderyjne rozcięcia. Wszystko co mówi “patrz na mnie”.

 

f – Typ Zrelaksowany

Swoboda zamiast snobizmu, wygoda zamiast wyrafinowania, uniwersalna wielofunkcyjność zamiast błyskotliwych efektów. Typ zrelaksowany lubi praktyczne, nieskomplikowane ubrania o sportowym kroju oraz naturalne, rozciągliwe, nie ograniczające swobody ruchów tkaniny.

 

W następnych odcinkach jeden po drugim, omówimy poszczególne style. Charakterystyczne przykłady, tkaniny, wzory, faktury i kolory – mieszając je i łączą ze sobą, otrzymamy wystarczająco dużo kombinacji, żeby na ich bazie opracować swój osobisty stylowy profil.

Ale po kolei. Zaczniemy od… nie, naprawdę jeszcze nie wiem. Pozwól się zaskoczyć :-)

 

 Komentarze

 1. 555
  12 lipca 2014

  już się nie mogę doczekać!!!

  Odpowiedz
 2. Ewas
  13 lipca 2014

  ja też nie mogę się doczekać. 12 punktów w jednym typie i tylko po 3 w 2 innych, to chyba coś znaczy. pozdrawiam, ewa

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   13 lipca 2014

   Tak samo się czułam, kiedy się okazało, że jestem taką typową… hm… no właśnie :-)

   Odpowiedz
 3. irensa
  16 lipca 2014

  Uff, boję się, że mnie jak XIX-stowiecznego “króla bawełny” Izraela Poznańskiego stać na wszystkie style /no może niezupełnie wszystkie/! Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy.

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   16 lipca 2014

   Anegdota świetna (ach Łódź, miasto moich wspomnień). Ale jak tak, to będzie barokowy przepych! Albo pełna dramatu kreacja :-)
   P.S. Jeszcze chwileczkę, jeszcze momencik…

   Odpowiedz
 4. Maria
  17 lipca 2014

  Nie mam zadnych watpliwosci w okresleniu siebie, czekam na ciag dalszy, pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   17 lipca 2014

   Szczęściara. U mnie wahania i szamotania są ciągle jeszcze na porządku dziennym :-)

   Odpowiedz
 5. Małgorzata
  22 lipca 2014

  Typ elegancki z elementem dramatu :)
  Tak wyszło …. Ciekawe…

  Odpowiedz
 6. Marta
  15 grudnia 2015

  Dziękuję, ktoś mi wreszcie pomógł odnaleźć się w tej klasyfikacji, na bazie podziału Davida Kibbe, prawda? :-) Sercem jestem za klasyczną elegancją, ale przy dwójce maluszków i zimnie za oknem, cóż – styl zrelaksowany pomaga przetrwać, aspirując ku elegancji. Acz sportowej :-)

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   15 grudnia 2015

   U mnie było tak samo. Próbowałam się opierać, ale elegancki płaszcz i wysokie obcasy nie funkcjonują idealnie podczas obowiązkowych codziennych spacerów z wózkiem. Podczas kopania tuneli i stawiania bab z piasku, też zresztą nie :-)

   Bardzo się cieszę, chociaż… równie bardzo się wstydzę, bo to nazwisko pojawia się nie pierwszy raz w komentarzach. Ale już sobie notuję (do rozgryzienia podczas świątecznego urlopu): kim-jest-David-Kibbe?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz