Spódnica Z Połowy Koła Ile Materiału?
jak uszyć spódnicę z półkola w stylu lat 50tych – TUTORIAL
- English: English translation will be hopefully added one day.
- Polish: Dzisiaj kursik dla początkujących fanek szycia na maszynie czyli tutorial jak uszyć spódnicę z półkola w stylu lat 50tych. Taką spódnicę można dla większego efektu nosić na tiulowej halce z falbanami uszytej wg
Najpierw dokładnie wymierz długość spódnicy, gdyż po skrojeniu niełatwo będzie ją skrócić! Moja spódnica ma długość 60cm co przy moim wzroście daje długość 2cm pod kolanem, ale klasyczna długość z lat 50tych to długość w pół łydki. Potrzebne materiały:
- ok 2m* tkaniny o szerokości 1,4 – 1,5m – sugeruję coś w miarę sztywnego i nierozciągliwego
- kawałek fliseliny na usztywnienie paska
- zamek błyskawiczny 18cm (ja miałam trochę dłuższy ale go przycięłam)
- zatrzaska albo guzik
- nici
- cyrkiel krawiecki i długa linijka
*lub trochę więcej jeśli spódnica ma być w pół łydki CYRKIEL KRAWIECKI Cyrkiel krawiecki można zakupić na Allegro albo w pasmanteriach internetowych. Warto zainwestować w niego jeśli zamierzasz szyć więcej spódnic z koła i półkola. Co jeśli nie masz cyrkla krawieckiego? Możesz pożyczyć cyrkiel stolarski od taty albo dziadka.
- Możesz też zastosować totalnie partyzancką metodę „na żyłkę”,
- Do grubej szpilki z dużym oczkiem przywiązujemy kawałek żyłki albo nierozciągliwej nici do szycia skóry.
- Szpilkę wbijamy głęboko w środek naszego półkola.
- Na drugim końcu zawiązujemy miękki ołówek tak aby jego czubek po naprężeniu nitki dawał nam potrzebny promień.
Rysujemy półkole starając się trzymać ołówek prostopadle do materiału. Najpierw poćwicz rysowanie metoda sznurkową np na papierze. Po nabraniu wprawy półkola wychodzą całkiem równe :). WYLICZENIA 1. wzór na obwód koła – pamiętaj, że my mamy obwód półkola! Trochę wyliczeń matematycznych.
- promień, który wyznaczy linię talii (zaokrąglamy do pół centymetra) czyli „R”
- promień, który wyznaczy krawędź spódnicy
Wartość liczby pi wynosi 3,14. Ja mam 63cm w talii i moje obliczenie promienia talii wygląda następująco:
63cm = 1/2 x 2 x 3.14 x R -> 63cm = 3.14 x R -> R= 63cm : 3.14 -> R = 20cm
Promień talii wyznacza miejsce, w którym ma być przyszyty pasek. Wycinając pamiętaj o dodaniu 1 cm na szew, czyli ja cięłam po promieniu 19cm. Promień krawędzi obliczmy dodając długość spódnicy do promienia talii plus 3cm na podłożenie:
20cm /promień talii/ + 60cm /długość spódnicy/ + 3cm /podłożenie/ = 83cm
KROJENIE Złóż tkaninę na pół. Tzw „prosta nitka” ma być równoległa do tylnego szwu spódnicy. Wyprasuj. Narysuj wszystkie linie:
- linię talii (miejsce szwu) – u mnie promień 20cm
- linię 1cm nad talią (miejsce cięcia) – u mnie promień 19cm
- krawędź spódnicy – u mnie promień 80cm
- krawędź podłożenia (miejsce cięcia) – u mnie promień 83cm
Pamiętaj aby dodać 1,5cm zapasu na szew z tyłu. Wytnij. Skrój pasek o szerokości 7cm i długości o 5cm dłuższej od obwodu twojej talii. Pasek usztywnij wprasowując fliselinę.2. skrojona spódnica – jak widać musiałam przenieść się na łóżko 🙂 3. skrojony pasek usztywniony wewnątrz fliseliną plus pętelki i pasujące guziki oraz zamek SZYCIE Zeszyj tylni szew zostawiając przy talii niezaszyte 19cm na zamek.
- Obrzuć brzegi.
- Rozprasuj.
- Wszyj zamek, wyprasuj całość.
- Odradzam robienie krytego zamka! Kryte zamki trzymają się tylko pojedynczej warstwy materiału za pomocą jednego szwu i jeśli się nie uważa łatwo można ja wyrwać przy zapinaniu/rozpinaniu robiąc dziurę nie do naprawienia.4.
- Zeszyj tylni szew zostawiając przy talii niezaszyte 19cm na zamek i szew paska 5.
wszyj zamek WSZYWANIE PASKA Najpierw przyszyj 1 warstwę paska do talii. Zaprasuj. Zszyj krótkie końce paska (ja od razu montowałam pętelki do guzików). Podwiń drugą krawędź paska do środka i zepnij szpilkami. Poszyj ściegiem prostym przez obie warstwy paska.
- Zrób zapięcie – naszyj zatrzask albo zrób dziurkę i naszyj guzik.6.
- Przyszyj 1 warstwę paska do talii 7.
- Zszyj krótkie brzegi paska 8.
- Podwiń drugą krawędź paska do środka i zepnij szpilkami – prawa strona 9.
- Lewa strona po podwinięciu i spięciu szpilkami 10.
- Ostebnuj cały pasek ściegiem prostym Autorytety szyciowe radzą by teraz zostawić zawieszoną spódnicę na 24 godziny na manekinie albo wieszaku żeby wyciągnęły się doły.
Większość spódnicy z klosza krojona jest ze skosu co sprawia, że nitki wątku i osnowy przesuwają się względem siebie i materiał wyciąga się w dół. Im lżejszy materiał tym bardziej to widać i po uszyciu spódnica miałaby „ogony”. Czasem jeśli materiał jest dość zwięzły, dół spódnicy obciąża się przypinając np.
- Zatem – odwieś spódnicę, a po odwieszeniu – wyrównaj dół i dopiero potem zabierz się za podkładanie brzegu.
- PODWIJANIE KRAWĘDZI SPÓDNICY
- Najpierw dookoła dokładnie zaznacz za pomocą linijki i kredy/mydełka gdzie powinna być krawędź!
- Zaprasuj listwę podłożenia i poprzypinaj szpilkami.
- Podszyj ręcznie ściegiem krytym lub ściegiem prostym na maszynie.
11. dokładnie zaznacz krawędź spódnicy 12. zaprasuj listwę podłożenia i podszyj ręcznie lub na maszynie Wyprasuj listwę i całą spódnicę i GOTOWE! Możesz już zadawać szyku w stylu retro.
- Jako że mamy dziś już 22 grudnia życzę wszystkim Wesołych Świat, fajnych prezentów i ZERO śniegu :).
- A po świętach będę mieć dla Was jeszcze jeden fajny tutorial torebkowy, który już jest w trakcie produkcji ale zabrakło mi trochę czasu na dokończenie go przed świętami.
- Zapisz
: jak uszyć spódnicę z półkola w stylu lat 50tych – TUTORIAL
Contents
Jaki materiał na spódnicę z koła?
Materiał na spódnicę powinien być dobrany pod jej krój. Przy wyborze materiału należy brać pod uwagę jego skład. „Zachowanie się” tkaniny przełoży się na jej aspekt wizualny i funkcjonalność. Powinna łączyć w sobie wytrzymałość, sprężystość, higroskopijność.
- Warto wybierać materiały, które są również antyalergiczne.
- Sprawdź, które z dostępnych na rynku materiałów są najlepsze.
- Tóre się nie gniotą i są odporne na odkształcenia? Znajomość tkanin jest nie tylko przydatna w trakcie zakupów, ale również gdy szyjesz spódnicę na wymiar.
- Ułatwia to poszukiwanie tej właściwej, a także daje rozeznanie, jak „zachowuje się” dana tkanina.
Niewątpliwie wybierając materiał na spódnicę, często ocenia się go przez dotyk. Czy po ściśnięciu go w garści pozostają zagniecenia, czy jest prześwitujący i czy się ślizga. Istotny jest również skład materiału. Więcej: Właściwości materiałów, które warto znać Przed wyborem materiału na spódnicę, warto zasięgnąć podstawowych informacji na temat każdego z materiałów.
1 Bawełna – naturalna tkanina pochodzenia roślinnego, miękka w dotyku, przewiewna, wytrzymała, odporna na temperaturę i czynniki atmosferyczne. Jej wadą jest to, że niesamowicie się gniecie i szybko przeciera. Dlatego warto wybierać bawełnę z dodatkiem tkanin sztucznych, które dodatkowo ją wzmocnią i zabezpieczą. 2 Jedwab – naturalny i bardzo delikatny materiał. Wbrew pozorom jest wytrzymały i odporny. Jest również hipoalergiczny i higroskopijny. Jego wada to podatność na przebarwienia słoneczne. 3 Len – naturalny materiał, który w dotyku sprawia wrażenie „chłodnego”. Bardzo przewiewny i oddychający, dlatego szczególnie nadaje się na upały. Nie jest jednak chętnie wybierany, bo jest trudny do noszenia. Do jego wad można zaliczyć to, że się gniecie, jest sztywny i nie poddaje się wysokiej temperaturze, przez co trudno go dobrze wyprasować. 4 Wiskoza – to tkanina sztuczna, o bardzo przyjemnej dla skóry strukturze i właściwościach. Jest miękka, antyalergiczna i higroskopijna. Łatwo się gniecie, dlatego warto wybierać ją w mieszance z innymi włóknami. 5 Satyna – tańsza wersja jedwabiu, delikatna tkanina z charakterystycznym połyskiem. Występuje w mieszankach z innymi włóknami, co przekłada się na jej grubość i to, jak się układa. Najlepsza jest satyna bawełniana, która układa się w fałdy, tworząc efekt przestrzenny. Jej połysk również może być stopniowany. Świetnie nadaje się jako materiał na spódnice dzienne i wieczorowe. 6 Szyfon – jeden z najpopularniejszych materiałów, wybierany szczególnie latem. Lekki, zwiewny i lejący się, sprawdza się w spódnicach z koła o długości maxi i midi. Szyfon jest przezroczysty, dlatego do uszycia spódnicy niezbędne jest dobranie materiału na wewnętrzną podszewkę. 7 Sztuczne skóry – to syntetyczne materiały wytworzone z włókien plastycznych. Dobrej jakości wiernie imitują skórę naturalną. Występują w różnych fakturach. Najbardziej klasyczne to gładkie czarne w formie spódnicy ołówkowej. 8 Stretch – sztuczne włókna, które występują samodzielnie lub łączą się z innymi materiałami, umożliwiając dopasowanie spódnicy do sylwetki. Elastyczne, rozciągają się i następnie wracają do pierwotnego stanu. Występują w różnej gramaturze, dzięki temu idealnie wpisują się w każdą porę roku. Sprawdzają się jako materiał na spódnicę ołówkową.
Jaki materiał na spódnicę z koła? Jednym z najpopularniejszych modeli spódnic, po które sięgają panie w każdym wieku, są spódnice szyte z koła. Sprawdzają się we wszystkich długościach i pasują na wiele okazji. Dlaczego są tak popularne? Bo pasują do każdej sylwetki.
Zarówno panie szczupłe, okrągłe, wysokie, jak i niskie w spódnicy z koła wyglądają bardzo dobrze. Odpowiednio dobrana długość podkreśla atuty sylwetki i maskuje mankamenty. W przypadku spódnic rozkloszowanych i tych szytych z koła najlepiej sprawdzają się materiały sztywne. Ułożone w kontrafałdy, utrzymują założony fason, tworząc przestrzeń.
Uszyte o długości midi z materiałów w duże wzory, będą nawiązywać do spódnic w stylu pin up, Najmodniejsze są kropki, paski i kwiaty. Jednobarwne, w jasnych kolorach to doskonałe uzupełnienie jeansowej koszuli. Uszyte z czarnego materiału, połączone z gładkim body, mogą stworzyć efekt kreacji wieczorowej, która z powodzeniem zastąpi sukienkę.
- Materiał na spódnicę z koła, która ma opływać sylwetkę, być lekka i zwiewna, powinien być natomiast wybrany z lejących i delikatnych tkanin.
- Jedwabie, szyfony i satyny to materiały, które nie dadzą efektu baletnicy, ale w ruchu będą tworzyły przestrzenne, lekkie warstwy.
- Doskonale sprawdzą się na spódnice na letnie dni.
Zataczająca koło moda na motywy regionalne wywołała niemałe zainteresowanie tkaninami grubymi i mięsistymi. Materiał na spódnice góralskie to najczęściej wysokogatunkowa gruba bawełna, którą zdobią charakterystyczne góralskie róże. Bardzo często spódnice góralskie to połączenie gładkiej, jednobarwnej, delikatnej bawełny, na którą naszyto regionalne koronki.
Z jakiego materiału uszyć spódnicę ołówkową?
Z czego szyć? Rodzaje materiałów Czy wiesz, że wełna potrafi chłodzić? Albo że materiały sztuczne również potrafią być przewiewne? Materiałoznawstwo włókiennicze to bardzo rozległa dziedzina – ale na szczęście nie musisz się na niej znać 🙂 W tym wpisie wymienimy podstawowe rodzaje materiałów, z którymi spotkasz się na początku rozwijając krawiecką pasję.
Kiedy pierwszy raz wchodzimy do pasmanterii albo przeglądamy internetowy sklep z materiałami czujemy czasem lekką dezorientację – którego z tych pięknych materiałów użyć na zasłony, z czego uszyć sukienkę, z czego kardigan, a z czego torbę na zakupy? Warto znać kilka podstawowych różnic między materiałami, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Być może masz już pewne intuicyjne pojęcie w jakich typach materiałów czujesz się najlepiej, a jakie się u Ciebie nie sprawdzają. Zwłaszcza przykre doświadczenia z sieciówkami odzieżowymi uczą nas, że materiał materiałowi nierówny i przez jego zły dobór możemy wręcz gotować się w lekkiej, letniej sukience.
Naturalne czy sztuczne? Podstawowy, najpopularniejszy i najbardziej potoczny podział materiałów dzieli je na wykonane z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych:
Włókna naturalne pochodzą z roślin (jak len czy bawełna ) lub pozyskiwane są ze zwierząt (jak wełna czy jedwab). Choć miewają różne właściwości, to można powiedzieć, że na ogół są przyjazne dla ciała, do tego dobrze wspomagają termoregulację. Tkaniny z nich wykonane mają tendencję do “urabiania się” w pierwszym praniu, dlatego zawsze powinny zostać przed rozpoczęciem szycia, żeby uniknąć przykrej niespodzianki. Wiele z nich dość mocno się gniecie, całkiem nieźle chłoną też wodę. Materiały z nich wykonane świetnie nadają się na ubrania noszone na co dzień. Włókna syntetyczne to takie, które zostały wytworzone przez człowieka. Mogą charakteryzować się różnymi właściwościami w zależności od materiału wykonania – od zwykłego poliestru po tkaniny do zadań specjalnych, takie jak na przykład stroje dla sportowców. Supermocne, syntetyczne włókna (na przykład kevlarowe ) stosuje się w odzieży roboczej. Włókna syntetyczne nadają się też na materiały wodoodporne chroniące przed przemakaniem, niezastąpione przy wyrobie odzieży turystycznej i tropikach namiotów. Nieodpowiednio zastosowane sprawią jednak, że będziemy czuć się w ubraniu bardzo niekomfortowo. Włókna sztuczne – choć brzmi to przerażająco, wcale nie musi oznaczać wyrobu, którego lepiej unikać w codziennym ubiorze. Takie włókna wytwarza się z roślinnej celulozy i należy do nich na przykład stara, poczciwa wiskoza – delikatna dla ciała, komfortowa, mało gniotąca się i przewiewna.
Oczywiście gotowy materiał może składać się z mieszanki włókien różnego rodzaju. W ten sposób możemy cieszyć się zaletami obu typów włókien przy ograniczeniu niektórych wad – na przykład domieszka syntetycznej lycry dodanej do naturalnej bawełny sprawia, że materiał od razu zachowuje się inaczej, jest bardziej elastyczny i mniej się gniecie. Rodzaj splotu Bardzo dużo właściwości danego materiału zależy również od sposobu splotu włókien. Na przykład gruba wełniana włóczka zmotana w luźne warkocze na drutach nada się na zimowy sweter, natomiast ta sama wełna w postaci odpowiednio wykonanej tkaniny da nam tak zwaną cool wool, czyli przewiewny i chłodny w dotyku materiał, z którego można wykonać letnią garsonkę lub elegancką sukienkę.
Tkaniny – to materiały wykonywane z włókien układających się wobec siebie prostopadle, jedno z nich to osnowa, a drugie wątek, Tkaniny nie rozciągają się wzdłuż ani w poprzek materiału, a także najczęściej ładnie trzymają formę (rzadziej są “lejące”), dzięki czemu wyglądają bardziej szlachetnie. Dlatego najczęściej to z nich właśnie szyjemy ubrania eleganckie i wieczorowe. Istnieje kilka odmian splotu tkaninowego, na przykład atłasowy (satyna), płócienny czy skośny, Dzianiny – to w dużym uproszczeniu po prostu materiały rozciągliwe, Nitka w dzianinie przeplata się tworząc oczka (jeśli potrafisz robić na drutach, z pewnością znasz przynajmniej jeden tego typu splot!). Mogą różnić się od siebie sposobami ułożenia oczek oraz grubością użytego włókna. Jeśli użyjemy cienkich włókiem i zapleciemy w drobniutkie oczka wyjdzie nam popularna ” dresówka “. Z takiej dzianiny można wykonać ubrania o nieco bardziej swobodnym wyglądzie. Z różnego rodzaju dzianin uszyjemy między innymi wygodny dres, delikatne ubranka dla dzieci, ale także. seksownie opinające ciało obcisłe bluzki i sukienki.
Oprócz wymienionych właściwości, ważna jest również gramatura materiału, Mówi nam ona, ile włókna zostało zużyte do wyprodukowania materiału. Ten o większej gramaturze będzie cięższy, jego oczka będą bardziej zwarte i będzie bardziej sztywny. Materiał o niższej gramaturze, ale o tym samym splocie i wykonany z tego samego typo włókna może być lżejszy, bardziej prześwitujący i bardziej elastyczny.
Z czego szyć? Przygotowaliśmy dla Was również małą ściągawkę materiałów, których można użyć do wykonania niektórych elementów ubioru 🙂 Każda z tych rzeczy może być oczywiście uszyta również z innego materiału – zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć.
Pierwszy uszytek – najlepiej tkanina i to tkanina jak najmniej skomplikowana: na przykład surówka bawełniana lub tkanina pościelowa. Przy pomocy prostego materiału najłatwiej nauczysz się obsługi swojej maszyny, nabierzesz wprawy, poznasz jej funkcje i zapoznasz się z technikami szycia. Unikaj materiałów rozciągliwych – dzianiny bywają problematyczne w obsłudze, może zdarzać się przepuszczanie ściegów czy marszczenie. Torba shopperka/workoplecak – tkanina o średniej bądź raczej wyższej gramaturze, naturalna lub syntetyczna, nierozciągliwa. Podszewkę workoplecaka można uszyć z nieprzemakalnego materiału – na wypadek gdyby coś się rozlało 🙂 Ubranko dla dziecka – najlepiej sprawdzają są delikatne dzianiny z włókien naturalnych (ewentualnie z niewielką domieszką elastanu). Nie uwierają, dają swobodę ruchów i nie gniotą się podczas zabawy. Spódnica – można uszyć ją ze wszystkiego 🙂 W zależności od użytego materiału będzie się jednak zupełnie inaczej układać. Ołówkową, dopasowaną spódnicę lepiej uszyć z dzianiny lub ewentualnie z tkaniny z domieszką elastanu. Spódnica z kontrafałdami będzie pięknie wyglądać po uszyciu z tkaniny – każda fałda będzie doskonale widoczna rozkloszowując się od biodra na zewnątrz. W przypadku użycia dzianiny bądź bardziej lejącej tkaniny będą one gładko spływać po biodrach i ukażą swoje piękno podczas obrotu. Ozdobne zasłony – najczęściej do ich wykonania używana jest tkanina o wysokiej gramaturze. W przypadku zasłonek zwiewnych, “tańczących na wietrze” sprawdzą się tkaniny syntetyczne o niskiej gramaturze. Spodnie – eleganckie, garniturowe spodnie do pracy uszyjemy z wysokiej jakości tkaniny. Wykonanie z lekkiej, naturalnej tkaniny (zwłaszcza lnianej) dobrze sprawdza się również w przypadku spodni letnich i bardziej swobodnych, jak szarawary oraz krótkie, męskie spodenki. Spodnie nieco bardziej “luzackie” i sportowe, jak na przykład legginsy lepiej uszyć z dzianiny. Dżinsy to osobny temat – rzeka. Te oryginalne wykonywane są w 100% z bawełny – grubej, ciężkiej i mocnej. Do uszycia lepiej dopasowanych i wygodniejszych spodni warto poszukać materiału z domieszką elastanu mniej – więcej do 2% i o gramaturze około 300-400 g/mb. Koszula – elegancka, męska koszula do garnituru wykonywana jest tradycyjnie z tkaniny bawełnianej bądź lnianej o splocie płóciennym (choć bywają oczywiście odstępstwa). Damską, casualową koszulę można uszyć również z wiskozy, jedwabiu czy mieszanki kilku włókien. Materiał z domieszką włókna syntetycznego sprawi, że koszula będzie mniej się gnieść i lepiej układać na ciele, ale uwaga – dla naszego komfortu ilość tej domieszki nie powinna przekroczyć 20%, a latem lepiej w ogóle z takich materiałów zrezygnować.
(WEL) : Z czego szyć? Rodzaje materiałów
Ile potrzeba materiału na krótkie spodenki?
Wykrój, koszty, cena – Na tego typu spodenki wystarczy mi 0,5 metra materiału, szczególnie, gdy szyję z dzianiny. Przy tkaninach, o ile nie zawijam, a chcę wszyć pas wolę mieć 0,6 m.
- materiał: dzianina z elastanem lub tkanina (wtedy musi być suwak)
- zużycie: 0,5 m
- cena szortów: 14 zł (te ze zdjęcia)
- wykrój: Burda 6/2011 model 111A
To szorty inspirowane stylem Brigitte Bardot, mają zaszewki i świetnie się układają. W tkaninie suwak kryty jest w boku, gdy szyję je z dzianiny to daję gumkę.
Czy uszyję jeszcze raz?
Na pewno! Zresztą już to zrobiłam, mam póki co 3 pary takich szortów, kolejne na pewno uszyję. W dzianinowej wersji stan wydaje mi się dość wysoki stąd robię tunelik na gumę i nie doszywam już ściągacza. Warto przymierzyć. Szorty szyje się szybko, więc do dzieła! 🙂 Szorty uszyłam bez kieszeni, więc tak naprawdę zrobione są z dwóch elementów, szyją się same 🙂
Szorty. Świetna zabawa na Balatonem 🙂
Szorty
A tu w tle stary hotel Balaton
Lubię takie zdjęcia 🙂
I nad morzem 🙂
Ile metrów tiulu na spódnicę?
50-55 cm potrzeba: podszewka: 2 m. tiul: 5 m. guma: 1 m (w zależności od potrzeby)
Ile materiału na top?
Wykrój na klasyczną bluzkę damską Wykrój na klasyczną, basicową bluzkę, która pasuje do wszystkiego i w zależności od materiału, z którego ją uszyjemy, może być bardziej elegancka lub codzienna. Prosty i bardzo czytelny wykrój pomoże Ci uszyć dwa rodzaje podstawowej bluzki; z długim lub krótkim rękawem w rozmiarze od 34 do 44.
Wykorzystaj przyjemną w dotyku dzianinę i baw się kolorem. Ten model bluzki możesz uszyć zarówno z krótki, jak i długiem rękawem (obie wersje dostępne są na wykroju). Bluzka Anna pasuje dosłownie do wszystkiego. Będzie doskonała pod marynarkę, kardigan czy bluzę, ale świetnie sprawdzi się także jako samodzielny noszony ubiór.
Wykrój na bluzka Anna jest dopasowana do figury, a jej długość sięga w okolicach pasa. Wykrój na bluzkę Anna jest umieszczony na bardzo dużym arkuszu papieru, z wyraźnie rozrysowanymi rozmiarami (każdy rozmiar jest określony osobnym kolorem) więc odnalezienie właściwego z pewnością nie sprawi Ci trudności.
Z jakich materiałów najlepiej uszyć bluzę? Do uszycia bluzki Anna użyj tkanin elastycznych jak np, dzianiny różnego rodzaju, cieńszej tkaniny dresowej czy dżerseju. Ile materiału potrzeba do uszycia? Zużycie materiału zależy od rodzaju rękawa jaki w bluzce chcemy zastosować, czyli dla wersji z krótkim rękawem przygotuj 100 cm materiału, a dla wersji z długi rękawem przygotuj 150 cm materiału (przy szerokości belki 140 cm).
Rodzaj wykroju: Bluza | Bluzka Poziom trudności: Bardzo łatwy : Wykrój na klasyczną bluzkę damską
Ile materiału na spodnie damskie?
Jak uszyć spodnie dresowe? Dobór materiałów i rozmiarów – Zastanawiając się, jak uszyć spodnie dresowe, posiadając już gotowy wykrój, przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki materiał będzie odpowiedni do tego przedsięwzięcia. Aby spodnie dresowe, które uszyjemy, były wygodne, warto postawić na dzianiny dresowe o różnej grubości.
Przykładowo możemy wykorzystać dresówkę drapaną lub pętelkową. Kolejnym zagadnieniem, jakie powinno nas interesować, jest ilość materiału, potrzebna do uszycia wymarzonych spodni. Jeśli planujemy szycie spodni dresowych w rozmiarze 34-36, powinniśmy przygotować 110 cm materiału (przy szerokości belki 140 cm).
Jeśli natomiast zamierzamy uszyć spodnie, których rozmiar wynosi 38-44, konieczne jest przygotowanie 140 cm materiału (przy szerokości belki 140 cm). Należy także – w obu przypadkach – zadbać o przygotowanie 40 cm ściągacza. Z jakich materiałów uszyć spodnie dresowe?
Do uszycia spodni dresowych zalecamy wykorzystanie dzianin dresowych o różnej grubości np. dresówki drapanej lub pętelkowej.
Ile materiału potrzebujesz do uszycia?
Do uszycia rozmiaru 34-36 przygotuj 110 cm materiału (przy szerokości belki 140 cm). Do uszycia rozmiaru 38-44 przygotuj 140 cm materiału (przy szerokości belki 140 cm). Przygotuj także 40 cm ściągacza.
Tabela rozmiarów
Jak obliczyć ile zakładki w spódnicy?
Przygotowałyśmy już świąteczne tutoriale z różnymi projektami do dekoracji domu, więc teraz czas uszyć coś dla siebie. 🙂 Pomyślałyśmy, że pokażemy Wam jak szybko i stosunkowo prosto uszyć spódnicę z zakładkami, która będzie mogła stanowić część stroju na np.
Wigilijną kolację. 🙂 Zostało mało czasu więc zabieramy się do szycia. 🙂 Do uszycie tej spódnicy proponuje wybrać cięższy materiał, który sprawi, że zakładki będą swobodnie opadać na dół. 🙂 Wymiary spódnicy, nasza szyta jest na rozmiar S (talia 68) i długość 45 cm. Do uszycia tej spódnicy potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL 603 oraz owerlok JANOME 990D,
* Materiały potrzebne do uszycia spódniczki: a) tkaniny: na moją starczyło mi 60 cm bieżących (odpadu w zasadzie nie było :)) b) flizelina potrzebujemy kawałek, aby podkleić pasek oraz okolice zamka c) zamek 20 cm d) haftka do zapięcia paska e) nici do szycia * Przybory, akcesoria itp: a) nożyczki – 690-9 1/2″ SR MUNDIAL b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105 c) szpilki -eti 118 d) pisak samoznikajacy -eti 120 e) stopki: – stopka do wszywania zamków krytych JANOME 200333001 (wersja pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 941800000 (chwytacz wahadłowy) – stopka do ściegu krytego JANOME 825817009 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym). PRZYGOTOWANIE I KROJENIE : Prace jak zwykle zaczynamy od skrojenia elementów, aby móc to zrobić potrzebujemy znać wymiary na jakie szyjemy spódniczkę. Wymiary z których korzystam: – talia 68 cm – biodra 93
Pasek od razu podklejamy flizeliną od lewej strony. SZYCIE: Podklejamy krawędzie tkaniny w miejscy, gdzie planujemy wszyć zamek (wystarczy 2 cm pasek flizeliny o długości zamka). Następnie obrzucamy owerlokiem lub ściegiem owerlokowym krawędzie, gdzie wszyjemy zamek (mój materiał się mocno strzępi więc od razy obrzuciłam wszystkie krawędzie).
Teraz wszywamy zamek kryty. W tym celu korzystamy oczywiście ze specjalnej stopki do wszywania zamka krytego, która odgina nam jego krawędź podczas szycia, dzięki czemu będzie on niewidoczny po wszyciu.
Wszywanie zamka krytego bardzo dokładnie opisałam w wpisie szycia spódnicy z koła, więc jeśli nie wiesz jak to wykonać zajrzyj tutaj, Ja zamek już wszyłam i nawet linie poziome wzoru tkaniny idealnie mi się zgrały. 🙂
Dodatkowo doszywamy prostokąt pod zamek. Ma on długość zamka i szerokość 6 cm. Zszywamy go prawą do prawej na dolnej krawędzi i wywracamy. Dłuższy bok obrzucamy owerlokiem. Tak przygotowany element przypinamy do zamka wszytego w spódnicę i przyszywamy go.
Teraz należy nadmiar tkaniny w talii zebrać. Będziemy ten nadmiar formować w zakładki (kontrafałdy) – zdjęcie poniżej.
Musimy wiedzieć ile materiału potrzebujemy zebrać. W tym celu od obecnego obwodu talii ze spódnicy (u mnie 137 cm) obejmuje obwód talii z ciała (70 cm). Oznacza to, że mam do zgubienia 67 cm. Teraz ustalamy ile kontrafałd chcemy stworzyć u mnie będzie ich 7, więc 137 cm czyli obecny obwód spódnicy dzielę przez 7 co daje mi kontrafałdę co 19,57 cm.
Teraz potrzebujemy jeszcze ilość do zgubienia: 67 cm dziele na ilość kontrafałd czyli 7, co oznacza, że każda zbiera 9,6 cm (w zaokrągleniu 10 cm, czyli po 5 cm w każdą ze stron). Zaznaczyłam ten odcinek dodatkowymi szpilkami (białymi).
Pozostaje złożyć białe szpilki na czerwone i mamy kontrafałdy o odpowiedniej głębokości. Czyli dopasowaliśmy spódnicę w obwodzie talii.
Teraz przyszywamy pasek w tym celu do prawej strony spódnicy dokładamy prawą stroną pasek. Musi on wystawać minimum 1 cm z każdej strony (czyli za zamek oraz zamek z doszytym elementem). Dla niewtajemniczonych krawędzie gdzie mamy doszyty zamek są podwinięte zgodnie z linią zamka (zdjęcie poniżej).
Tak przygotowany pasek przyszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi. Wykańczanie krawędzi paska rozpoczynamy od zaprasowania na 1 cm krawędzi paska (tej dłuższej, a zaprasowujemy ją do lewej). Następnie pasek składamy na pół i zszywamy zgodnie z linią krawędzi-patrz zdjęcie poniżej.
Obcinamy narożnik i wywracamy pasek na prawą stronę. Upinamy go gęsto szpilkami po prawej stronie spódnicy.
I łączymy go szyjąc ok 2 mm od linii jego przyszycia. Przy szyciu paska wykorzystujemy wolne ramie maszyny.
Pasek po wszyciu. Na tym etapie przyszywamy ręcznie zapięcie/ haftkę do paska.
Tutaj pasek również od wewnętrznej strony- zdjęcie poniżej.
Pozostaje nam już tylko podwinięcie krawędzi dołu i dla tych którzy jak ja maja bardzo lekki i sztywny materiał podszycie kontrafałd, aby spódnica były bardziej przy ciele. Zakładamy spódnicę i upinamy fałdy.
Zdejmujemy spódnicę i przyszywamy je szyjąc ściegiem prosty. Na każdej fałdzie oznaczamy poziomą szpilką równą długość (zaznaczyłam 11 cm na każdej). Szycie proponuje rozpocząć paska spódnicy.
Pozostaje nam wykończenie krawędzi dolnej spódnicy. W tym celu zaprasowujemy krawędź (ja zaprasowałam ją na 4 cm czyli 1 cm mniej niż zaplanowałam przy krojeniu). Teraz przy maszynie montujemy stopkę do ściegu krytego, wybieram ścieg kryty (w modelu DXL 603 to ścig nr 13).
Przy wykańczaniu ściegiem krytym ważne jest odpowiednie podłożenie krawędzi pod stopkę (patrz oba zdjęcia poniżej oraz informacje zamieszczone w naszym wpisie z poradami dotyczącymi użycia stopki do ściegu krytego ). Odginamy zaprasowaną krawędź i wsuwamy ją pod stopkę. Proponuje zacząć od próby na łatce, szerokość ściegu zależy od grubości tkaniny i jeśli chcemy, aby linia szycia była niewidoczna to musimy bardzo dokładnie ustawić szerokość ściegu (u mnie szerokość 0.4).
Zbyt mała nie będzie łapać tkaniny, zbyt duża będzie widoczna na prawej stronie. Ważne, aby poluzować naprężenie w stosunku do normalnego!
A tutaj z bliska prawa strona podwiniętego dołu spódnicy, ścieg całkowicie niewidoczny.
Spódnica gotowa. 🙂
Jak skroić spódnice z półkola?
Spódnica z półkola Od dawna już zabieram się za stworzenie posta o szyciu spódnicy z połowy koła. Zacznę oczywiście od całego, ale docelowo połówka, bo jak się czasami u mnie okazuje, wychodzą dziwne rzeczy przy wyborze ilości tkaniny i późniejszym wykroju.
- Tego typu spódnica wydaje mi się być najprostsza na świecie, ponieważ nie potrzebuje żadnych zaszewek, ani dopasowywania, po za samym paskiem.
- Mimo to zdarza mi się czasami pomylić, przez co wychodzi później wielkie kombinowanie pt.
- Jak uratować kieckę”! Zanim kupimy materiał, musisz zmierzyć obwód pasa oraz długość jaką ma mieć Twoja spódniczka.
Pokażę to na przykładzie spódniczki o długości 50cm. Wyżej pokazałam jak obliczyć promień (r), który będzie Ci niezbędny do zrobienia wykroju spódnicy na podstawie koła. Przykładowy obwód pasa 65cm, będzie potrzebować promień wykroju koła o długości 10,5cm.
Tutaj mówimy jednak o połówce koła. Jeśli przy obliczaniu promienia wykroju dla koła wyjdzie Ci dany ‘r’, czyli w tym przypadku 10,5cm, do spódnicy z połowy koła musisz pomnożyć go razy 2. W momencie kiedy tego nie zrobisz, wykroisz połowę swojej spódnicy i będziesz musiała albo dokupić materiał i dokroić drugą połówkę kiecki, albo poszerzyć obwód i doszywać dołem pasy.
Całkowita długość promienia (przykładowego) koła na spódniczkę to 71cm. W tym wypadku cały wykrój zmieści się po szerokości tkaniny, dzięki czemu wystarczy kupić 75cm materiału. Pasek można uszyć z reszty, która zostanie z boku. Żeby ułatwić sobie wykrój, ja składam materiał możliwie jak najbardziej się da (po kole oczywiście).
Można pomagać sobie wielkim cyrklem czy też sznureczkiem przymocowanym do środeczka koła i nie składać tkaniny, ale wydaje mi się, że to trochę za dużo roboty. Tak to wystarczy poskładać i kroić, odmierzając czy gdzieś nożyce nie uciekają. Ja właśnie robię to w ten sposób. Jeśli chcesz, aby Twoja spódnica była dłuższa i nie zmieścisz wykroju po szerokości tkaniny, to musisz po prostu kupić jej więcej i kroić po długości.
Przykład na spódnicy o długości 70cm: Przy tym rozwiązaniu zostanie Ci jeszcze kawał materiału z boku. Ta ‘resztka’ wystarczy Ci zdecydowanie jeszcze na jakąś bluzkę:) Dalej robisz tak samo jak przy spódnicy długości 50cm. Kiedy masz już wykrojoną swoją kiecę, przyszyj pasek, który wcześniej wykroiłaś.
- Najpierw go najlepiej przyfastryguj, ponieważ spódnica z koła lubi się naciągać na skosach i jeśli wszyjesz ją nierówno do paska, może potem nieładnie się układać.
- Linia przerywana na rysunku, to miejsce złożenia paska.
- Połowę paska, tą która będzie od wewnątrz (przed wszyciem jeszcze), usztywnij flizeliną.
Nie jest to konieczne, jednak usztywniony będzie lepiej wyglądać. Jaśniejszy pasek, to część do którą powinnaś usztywnić flizeliną, oczywiście od lewej strony, czyli wewnątrz paska. Pamiętaj o ładnym wykończeniu brzegów. Jeśli nie posiadasz overlocka, zrób to za pomocą zygzaka.
- Dzięki temu brzegi nie będą się strzępić, a całość będzie wyglądać po prostu estetyczniej.
- Teraz możesz wszyć zamek.
- Jak to zrobić? Bardzo dobrze pokazuje to Agnieszka M.
- Na Po wszyciu zamka, zszyj brzegi dokładnie tak jak pokazuje to Agnieszka M.
- Pamiętaj tylko o tym, że przy wszywaniu zamka musisz zacząć szycie przy pasku tam, gdzie była wcześniej na rysunku przerywana linia.
Wtedy bez problemu będziesz mogła w tym miejscu złożyć pasek i go przeszyć dołem, aby tworzył całość. Jeśli zamek jest już na miejscu, przyfastryguj pasek przy dolnym brzegu, po czym przeszyj go na maszynie. Teraz zostało Ci tylko wykończenie dołu. Wykończ brzeg na overlocku, lub zygzakiem i podwiń zakładając minimum potrzebne (ok 0,5cm).