Jak Odróżnić Spodnie Damskie Od Męskich?
Jak odróżnić męskie spodnie od damskich? Wysoka moda (z ang. high fashion) rządzi się jednak swoimi prawami i to co widzimy na pokazach – niekoniecznie ma odniesienie w codziennych outfitach zwykłych mężczyzn. Facet w sukience i z torebką na ulicach polskich miast to byłby hardcore. Zdecydowanie nie jesteśmy na to gotowi! Jednak czasem – już samo chodzenie po sklepach, bez wyraźnie zaznaczonych stref damskich i męskich sprawia nam pewien kłopot.
- Bo w przypadku niektórych ubrań np.
- Jeansów – czasem trudno jest się połapać – jak odróżnić męskie spodnie od damskich? Podpowiadamy! Jak odróżnić spodnie męskie od damskich? W przypadku jeansów zwraca się uwagę na szerokość nogawek, wysokość stanu, miękkość tkaniny.
- Denley.pl Jeśli chodzi o, to nawet jeśli są to klasyczne rurki – to modele męskie już na oko wydają się swobodniejsze, bardziej luźne,
Główną przyczyną powstania tej różnicy jest to, że do spodni dla kobiet dodaje się z reguły więcej materiału syntetycznego, dzięki czemu są one bardziej dopasowane, przylegające do ciała. są szersze, ale i dłuższe. Z racji budowy fizjologicznej – mają też wyższy stan,
- Tajemnicę tego jak odróżnić męskie spodnie od damskich można poznać zerkając na metki.
- Wiadomo, że gdy widzimy np.
- Rozmiar 34, 36, 38 – to nie może być półka z męskimi ciuchami Męskie spodnie wizytowe zapinają się na prawą stronę.
- Denley.pl Wyznacznikiem jest też oczywiście rozporek ! Jednak uwaga! Projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych wzorów odchodzących od tradycji i kwestia rozporka nie jest już twardą regułą! Nie mniej jednak – wg.
starych zasad, w spodniach męskich powinien on się znaleźć po stronie prawej, O ile z denimami bywa różnie i są to nierzadko tzw. modele unisex, to w spodniach na kant, wizytowych, eleganckich – zasada prawej strony nadal działa. Kolejna kwestia: kieszenie,
Contents
- 1 Jak zapinane są meskie spodnie?
- 2 Jak odroznic levisy damskie od meskich?
- 3 Czym się różni Koszula męska od damskiej?
- 4 Co oznacza Wil na spodniach?
- 5 Jak nosic koszulę w spodniach czy nie?
- 6 Po co jest rozporek?
- 7 Jak sprawdzić czy bluza jest damska czy męska?
- 8 Jak się zapina męska koszulę?
- 9 Jak zapinamy koszulę?
Jak zapinane są meskie spodnie?
Dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo? Zwróciłeś kiedyś uwagę na ten charakterystyczny szczegół? Wiesz dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo? Pomożemy ci rozwikłać tę zagwozdkę! Wszak każdy stylowy mężczyzna powinien znać odpowiedź na to pytanie! Ta stara i fascynująca zasada, nad którą tak naprawdę na co dzień się nie zastanawiamy, bo zapinamy guziki „z automatu” – wywodzi się prawdopodobnie z XIII-wiecznego dworu francuskiego! Istnienie guzika, którego zadaniem jest tymczasowe łączenie fragmentów materiału jest dla nas tak oczywiste, że nie wnikamy w to, że,, – zapinają się na prawą stronę.
- Rótko mówiąc guzik nas to obchodzi! Ale może jednak warto wiedzieć? To właśnie we Francji zapanowała swego czasu moda na ubrania zapinane na guziki i było ich bardzo wiele.
- Mężczyźni radzili sobie sami, ale eleganckie damy dworu korzystały z pomocy służących.
- Większość ludzi jest praworęczna, dlatego dla wygody w damskie ubrania wszywano guzki zapinane na lewą stronę.
To po prostu ułatwiało służkom ubieranie i rozbieranie swoich Pań, których suknie zdobiło nierzadko nawet 40 guzików na plecach. Wyobrażacie sobie tę gimnastykę, gdyby szlachcianki miały zapinać je samodzielnie? Denley.pl Ta zasada nie miałaby racji bytu wśród honorowych gentlemanów,
- Bo skoro ubierali się oni sami – to praworęczni możni mieliby problem.
- Więc po co sobie utrudniać życie? Inna teoria mówi o tym, że bogaci mężczyźni zazwyczaj nosili przy sobie różnego rodzaju broń.
- Trzymając ją w prawej dłoni – łatwiej im było rozpiąć koszulę czy inne ubranie lewą ręką.
- Zatem guziki były dla nich z wygodniejszej do użytkowania strony.
W dzisiejszych czasach reguła nie obowiązuje na sztywno i choć w przeważającej części damskie i męskie guziki pozostały po swoich dawniej ustalonych stronach, to nie zwraca się uwagi na odstępstwa. Ale historia zapinania guzików rozwikłuje nam jeszcze jedną zagadkę Już wiadomo, dlaczego „panowie na prawo, a panie na lewo”,
Jak odroznic levisy damskie od meskich?
Co znaczą numery w nazwie spodni jeansowych Levi’s – Silesia Jeans | Twój Świat Denimu 15 sty 2021 Znakiem rozpoznawczym marki Levi’s jest nadawanie swoim jeansom nazw w formie numerów. Trzycyfrowe liczby, jak kultowa dziś 501, to charakterystyczna cecha spodni tej marki, jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co oznaczają? Każda z cyfr, znajdujących się w nazwie danego modelu spodni, ma swoje znaczenie.
5 – model (męskie), 1 – stan (średni), 2 – nogawka (taper – zwężana).
Podobny schemat możemy zauważyć w przypadku spodni damskich – spróbujmy z modelem 721:
7 – model (damskie), 2 – stan (wysoki), 1 – nogawka (skinny – wąska).
No dobrze, jak w takim razie wybrać fason dla siebie, kierując się tylko nazwą? Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę, dzięki której bez problemu rozszyfrujesz tajemnicze nazwy spodni jeansowych Levi’s, Zacznijmy od tego, że linia 700 to modele damskie, a linia 500 – męskie. Wyjątkiem są damskie jeansy Levi’s 501 przeznaczone dla pań; są one po prostu damskim odpowiednikiem klasycznego męskiego fasonu. Następnie weźmy na tapet stan, czyli talię (druga cyfra w nazwie). Zarówno w przypadku spodni damskich, jak i męskich, możemy kierować się jednym schematem:
0 – stan niski/średni, 1 – stan średni, 2 – stan wysoki.
Przejdźmy do nieco bardziej rozbudowanej kategorii, jaką są kroje nogawek (ostatnia cyfra). Zarówno damskie, jak i mają 5 głównych fasonów nogawek, jednak różnią się one między sobą. Damskie nogawki:
0 – super skinny (bardzo wąskie), 1 – skinny (wąskie), 2 – slim (zwężane), 4 – straight (proste), 5 – bootcut (rozszerzane).
Męskie nogawki:
0 – skinny (wąskie), 1 – slim (zwężane), 2 – taper (zwężane poniżej kolana), 4 – straight (proste), 7 – bootcut (rozszerzane).
Uf! To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Teraz bez problemu uda Ci się znaleźć odpowiedni fason spodni, bazując tylko na ich nazwie : Co znaczą numery w nazwie spodni jeansowych Levi’s – Silesia Jeans | Twój Świat Denimu
Czy kobieta może chodzić w męskich spodniach?
Page 6 – Takie same koszulki, spodnie i garnitury zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Przestajemy podkreślać płeć, a zaczynamy ją ukrywać. Czym jest moda unisex, dlaczego jest taka popularna oraz czy kiedyś przestanie istnieć podział na to, co męskie i damskie? to dobry pomysł, bo wiele rzeczy pasuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom 15% to nowe, ciekawe rozwiązanie 1% zawsze noszę to, co mi się podoba, niezależnie od tego, co jest napisane na metce 17% nie podoba mi się ten pomysł – jestem za podziałem na rzeczy damskie i męskie 65% Moda unisex stawia na podobieństwo i wygodę.
To rzeczy, które możemy nosić niezależnie od płci. Coraz częściej możemy spotkać pary ubrane podobnie: luźna koszula, spodnie bojówki, trampki. Z uniwersalną metryką najczęściej znajdziemy koszulki i bluzy. Projektanci jednak nie poprzestają na tym i pokazują spodnie, tuniki czy nawet sukienki, które mogą nosić i kobiety i.
mężczyźni. Jazzówki, kardigany, garnitury, koszule – to rzeczy z męskiej szafy, które kobiety chętnie włączyły do swojej garderoby, lekko je modyfikując. Zobacz także: Podobnie jest z akcesoriami: zegarkami, czapkami i butami, które często niczym się nie różnią w zależności od kategorii, do której należą. 6 Zacieranie granicy pomiędzy podziałem na modę damską i męską nie jest niczym nowym. Na początku XX wieku kobiety zaczęły eksperymentować z wyglądem, np. ścinać włosy na tzw. “chłopczycę” czy zakładać garnitury, Ubrania Coco Chanel ukrywały kobiece kształty, biust, wcięcie w tali i biodra.
Tutaj świetnie sprawdzały się sukienki o luźnym kroju i obniżonej talii. W latach 90. projektanci mody damskiej zaczęli realizować linie męskie, np. Pierre Cardin. Modele na wybiegu prezentowali tuniki, futra, golfy i szaliki, które wcześniej kojarzyły się tylko z damską szafą. Normą stały się także długie włosy u mężczyzn.
– Od momentu wprowadzenia spodni do kobiecej garderoby, pojęcie podziału na modę damską i męską zaczęło zanikać. Z czasem pojawiły się też całe garnitury, szczególnie umiłowane przez Yves Saint Laurent. Jednak pojęcie “unisex” szczególnie uwidoczniło się wraz z założeniem przez kobietę dżinsów typu boyfriend, które dosłownie możemy wyciągnąć z szafy partnera.
- Natomiast noszenie za dużych koszul naszych mężczyzn stało się trendem wielu dziewczyn.
- Teraz sieciówki celowo wprowadzają obszerne marynarki, o założeniu których w życiu byśmy siebie nie posądziły, a wielkie koncerny modowe na stałe wprowadzają do swojego asortymentu kolekcje unisex – opowiada Aleksandra Cywoniuk, projektantka i właścicielka marki,
Najnowsza kolekcja ubrań dla mężczyzn na rok 2018 przygotowana przez Thoma Browna, amerykańskiego projektanta, budzi wiele kontrowersji. Modele występują w butach na obcasie, a wśród proponowanych strojów znajdują się spódnice i sukienki. Dla kontrastu, w damskich propozycjach widnieją garnitury, krawaty i koszule.
- Projektant umyślnie odwrócił porządki damskiego i męskiego świata, by pokazać, że granice w modzie już nie istnieją.
- W Londynie znajduje się jeden z niewielu butików bez podziału na modę damską i męską, Brows East.
- Jego klientami są fani mody i projektanci skupieni na stylu unisex i tzw.
- Gender fluid.
W tym sklepie rzeczy segregowane są według stylu, a nie płci. Brak podziału na damskie i męskie ubrania ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Głównym argumentem tych drugich jest stwierdzenie, że takie ubrania nikomu nie dodają uroku: kobietom odbierają seksapil, a mężczyznom męskość,
- Pojawiające się kolekcje unisex są fizycznym dowodem zacierania się roli społecznych wynikających z płci.
- O ile nie można negować wolności jednostki, to w ujęciu modowym kolekcje unisex przeważnie nie działają ani na korzyść kobiet, ani mężczyzn.
- Dla wzmocnienia przekazu można inspirować się wzorcami spoza “puli podstawowej”, tak jak robią to twórcy damskich garniturów, nadając im bardziej męskiego kroju.
Ma to wzmocnić pozycję i siłę właścicielki – twierdzi Łukasz Dusza z, Mówiąc o modzie unisex, warto wspomnieć o tzw. gender fluid, co dosłownie oznacza “płeć płynna”. Pojęcie zostało szczególnie rozpowszechnione przez współczesne gwiazdy muzyki i mody, takie jak Olly Alexander, Ruby Rose czy Jaden Smith.
- Ruby Rose to androgyniczna modelka, aktorka i didżejka, której krótka fryzura, tatuaże i ostry rock-and-rollowy styl sprawiły, że wybrano ją na twarz marki kosmetycznej Urban Decay.Przedstawicielem gender fluid jest także syn Willa Smitha, Jaden.
- Młody aktor i raper zasłynął dzięki sesji, w której, w towarzystwie modelek, promował damską kolekcję marki Louis Vuitton.
Marki tworzące kolekcje unisex niejednokrotnie podkreślają swoje zaangażowanie w sprawy osób transparentnych płciowo. Kolekcje są tworzone zarówno z myślą o osobach określanych mianem gender fluid, jak i tych, które nie uznają granic w modzie i chcą czerpać zarówno z damskich, jak i męskich fasonów.
Spośród znanych marek promujących unisex warto wymienić m.in.: Amercian Apparel, Untitled&Co z Toronto, Boy London, Rad Hourani, Polham. W tym roku pojawiła się również kolekcja United Denim w sieci sklepów H&M. Można się spodziewać projektów kolejnych marek, które będą wychodzić ponad podziały. – Przede wszystkim szerszy wybór i wolność.
Kobieca sylwetka w modzie już dawno przestała być utożsamiana z dotychczasowym wzorcem przypominającym klepsydrę. Projektanci chętniej poddają swoje kroje deformacji. Spójrzmy, jak chętnie rynek otwiera się na projekty w tzw. stylu oversize, które stwarzają miejsce na wygodę i tworzą dynamiczną oraz nowoczesną sylwetkę.
- To właśnie w tym kierunku widzę miejsce dla mody unisex.
- Przerysowane formy t-shirtów, płaszczy czy dżinsów przestają definiować płeć osoby je noszącej, stawiając na indywidualizm w wyrażaniu siebie.
- To, co damskie i męskie przestaje mieć znaczenie, przez co zyskujemy dostęp do różnorodnych projektów, które przede wszystkim mają pasować do naszej osobowości, wyrażać nasz niepowtarzalny styl, zamiast kierować się stereotypami,
Moda to od zawsze miejsce, które nie lubi ograniczeń, co coraz częściej dotyczy również płci – podsumowuje Dorota Florek,, 5 : Moda unisex: gdy znika podział na ubrania damskie i męskie
Na którą stronę zapina się kobietą?
26 czerwca 2020, 11:04 Ten tekst przeczytasz w 1 minutę Zwróciliście kiedyś uwagę, że guziki w męskich i damskich koszulach znajdują się po różnych stronach? Zastanawialiście się, dlaczego tak jest? Jeśli nie, poznajcie odpowiedź. Warto. ALAMY LIMITED/ Martin Lee / Agencja BE&W Kobieta Kobieta Kilka miesięcy temu podobne pytanie padło w teleturnieju “Milionerzy”: “Jeśli damskie ubrania zapinają się na guziki, zapinają się: a) na lewą stronę; b) na prawą stronę; c) same; d) tylko z dołu do góry” – zapytano. Uczestnik, sugerując się opinią zgromadzonej w studio publiczności, wskazał odpowiedź “b”.
- I niestety zakończył udział w programie.
- Od razu więc wyjaśniamy.
- W damskich koszulach guziki zapinają się na lewą stronę, w męskich – na prawą.
- Pytanie brzmi jednak, dlaczego? Aby poznać odpowiedź, musimy spojrzeć w przeszłość.
- Jeśli chodzi o kobiecą odzież i guziki przyszyte po lewej stronie – najpopularniejsza teoria głosi, że służące, które niegdyś pomagały zamożnym kobietom się ubrać, miały dzięki temu ułatwione zadanie.
W czasach, kiedy w damskiej modzie królowały gorsety, halki i krynoliny, łatwiej im było poradzić sobie ze skomplikowanym strojem damy i zapiąć guziki stroju, stojąc przed jego właścicielką. Istnieją też inne przypuszczenia. Jedno z nich mówi, że guziki przyszyte po lewej stronie uniemożliwiały rozpinanie się odzieży dam siedzących na siodle bokiem.
Jest też teoria, wg której miało to być ułatwienie dla młodych matek. Przyszycie guzików po lewej stronie miało im ułatwić karmienie piersią, Kobiety mają bowiem tendencję do trzymania niemowląt na lewym ramieniu, z łatwością mogły więc rozpiąć koszulę prawą ręką i nakarmić malucha. A co z mężczyznami? Dlaczego w ich koszulach guziki są po prawej stronie? Najpopularniejsza teoria dotyczy czasów, w których panowie powszechnie nosili przy sobie broń.
Rewolwer czy pistolet ukryte pod koszulą wyciągało się prawą ręką, lewa pozostawała wolna, by szybko rozpiąć guziki. Inna hipoteza odnosi się do szabli i mieczy. Noszono je zawsze po lewej stronie, aby prawą ręką można było szybko po nie sięgnąć. Jeśli kurtka zapinana byłaby na lewą stronę, istniało ryzyko, że broń zawadzi o odzież. Onet Jak dobrać biustonosz do ubrania Zobacz ofertę koszul damskich i męskich: Data utworzenia: 26 czerwca 2020 11:04
Czym się różni Koszula męska od damskiej?
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego guziki w damskich koszulach znajdują się z zupełnie innej strony niż w męskich? Okazuje się, że ma to swoją przyczynę. fot. Shutterstock Koszula to element garderoby, który niemal każdy z nas ma w swojej szafie – bez względu na naszą płeć. Jest jednak pewna znacząca różnica pomiędzy koszulami damskimi i męskimi. Jest to oczywiście strona, po której znajdują się guziki. Damskie koszule są bowiem zapinane na lewą stronę, a męskie na prawą.
Co oznacza Wil na spodniach?
W/L w calach – Inne często spotykane rozmiary spodni to podawane w calach wartości W/L. Litera W (waist) oznacza obwód w pasie, a L (length) to długość nogawki. Spodnie w rozmiarze 36/34 mają zatem obwód 36 cali, a ich długość to 34 cale. Innym przykładem niech będzie rozmiar spodni 32/34 – co oznacza? Skoro pierwszą wartością jest obwód pasa, a drugą długość, to spodnie 32/34 będą miały 32 cale w pasie i nogawkę o długości 34 cali.
Jeśli chcesz obliczyć obwód w centymetrach, pomnóż powyższe liczby przez 2,54. Rozmiar spodni 32/34 po przeliczeniu to ok.81,5 cm w pasie i nogawka o długość 86,5 cm. Jeśli nie znasz swojego rozmiaru w calach, to łatwo możesz go wyliczyć, dzieląc wymiary w centymetrach przez 2,54. Przykładowo osoba mająca obwód w pasie 91 cm i nogawkę o długości 86 cm powinna kupić spodnie w rozmiarze W36/L34.
Niestety nie zawsze wyliczone w powyższy sposób wymiary spodni w centymetrach będą się zgadzać ze stanem faktycznym. Wówczas w tabeli rozmiarów powinny się znaleźć konkretne wartości określające obwód pasa i długość nogawki.
Gdzie szyja spodnie Levis?
17 wrz 2018 Wiecie już, jakie sławne osoby chodzą w jeansach Levi’s oraz jak dbać o swoje spodnie jeansowe, żeby służyły nam jak najdłużej, ale zagadką pozostaje, jak właściwie powstają spodnie jeansowe Levi’s, Ekipa sklepu internetowego Bluestilo.com wybrała się do fabryki Levi’s w Płocku, aby sprawdzić to dla Was. Spodnie jeansowe Levi’s są tworzone z 15 fragmentów materiału. Najpierw maszyny wycinają poszczególne elementy — m.in. nogawki i kieszenie. Później pocięty materiał trafia na halę, gdzie krawcowe obszywają go, a następnie zszywają w jedną całość. Przyszywają tylne kieszenie do nogawek, zszywają nogawki ze sobą, doszywają zamki błyskawiczne To naprawdę trudna praca, ale doświadczone panie robią to w niesamowitym tempie.
Spodnie Levi’s przed trafieniem do sklepów muszą przejść jeszcze długą drogę. Najpierw wkłada się je do ogromnych pralek, gdzie są prane z pumeksami — dzięki temu zyskują kolejne cieniowania, a końcowy wygląd jeansów zależy od ilości pumeksu oraz długości prania.
Następnie spodnie są suszone, prasowane, sortowane i pakowane do wysyłki. W ciągu tygodnia w Płocku produkowanych jest ok.50-100 tys. par spodni jeansowych, Stąd trafiają do centrum dystrybucji, a następnie wysyłane są do sklepów na całym świecie — zarówno do krajów Europejskich, jak i tych bardziej egzotycznych, na przykład do Chin i Japonii.
Klienci z najdalszych zakątków świata cenią najlepszy gatunkowo materiał, ogromną dbałość o szczegóły i wysoką jakość jeansów stworzonych w płockiej fabryce.
Jak nosic koszulę w spodniach czy nie?
Koszula w spodniach czy na wierzchu – zapewne nie raz stanąłeś przed tym dylematem. To dość skomplikowana kwestia, gdyż wszystko zależy od okazji, kroju czy sposobu stylizacji. Zapoznaj się z naszym modowym poradnikiem i sprawdź, kiedy wypada nosić koszulę w spodniach, a kiedy możesz zostawić ją na wierzchu.
Oszula to pierwszy krok do męskiej elegancji. Jak jednak ją nosić, by nie popełnić modowego faux pas? Mężczyźni, którym bliższy jest elegancki styl, opowiadają się za tym, żeby koszulę pozostawić w spodniach. Z kolei dla tych, którzy lepiej czują się w casualowych stylizacjach, koszula na wierzchu nie stanowi większego problemu.
Warto jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach dress code’u. Wybierając się do pracy, na wesele czy na oficjalne spotkanie, należy wkładać koszule męskie do spodni. To nie tylko schludnie wygląda, ale i dobrze o Tobie świadczy. Postaw na eleganckie koszule w białym, niebieskim lub granatowym kolorze, a wpuszczając je do spodni, koniecznie załóż pasek.
- Ale – jak pewnie sam przyznasz – czasem warto wrzucić na luz i wyciągnąć koszulę ze spodni.
- Idealną okazją jest wypad na miasto z przyjaciółmi czy wakacyjny wyjazd,
- Pojawia się tu jednak pewien szkopuł.
- Nie każdą bowiem koszulę można schować do spodni, a nie każdą z nich wyjąć.
- Czym się kierować, by nie popełnić gafy? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź! Jak z pewnością zauważyłeś, męska koszula jest zazwyczaj nieco dłuższa niż klasyczny T-shirt,
Z prostej przyczyny − by nie wysuwała się ze spodni, np. podczas siadania. Dotyczy to przede wszystkim koszul garniturowych, ale także tych ubieranych do chinosów i mokasynów, Jeśli więc koszula sięga Ci niemal do ud – nie zostawiaj jej wyciągniętej, To nie tylko źle wygląda, ale i zaburza proporcje sylwetki,
Wypuszczona na wierzch sprawi, że tułów będzie się wydawał zdecydowanie dłuższy w porównaniu z nogami, a biodra czy brzuch – będą sprawiać wrażenie masywniejszych niż w rzeczywistości. Porada stylistki Jeśli koszula wciąż wysuwa Ci się ze spodni, sięgnij po profesjonalne szelki. Tkwią one wewnątrz nogawek, spinając koszulę ze skarpetkami lub „podwiązką”.
Inne rozwiązane: unikaj spodni typu biodrówki. Jakie koszule można w takim razie nosić na zewnątrz? Przede wszystkim te w wydaniu casualowym, wykonane z jeansu, bawełny typu oxford, flaneli czy lnu. Są one nieco krótsze i bardziej swobodne niż eleganckie koszule męskie.
- A co z koszulami z krótkim rękawem ? Zdecydowanie unikaj ich w eleganckich stylizacjach.
- Świetnie sprawdzą się natomiast na wakacyjnych wyjazdach w połączeniu z materiałowymi szortami lub jeansowymi spodenkami.
- Postaw na koszule w hawajskie kwiaty lub w marynarskie paski i noś je na zewnątrz spodni.
- Zasada jest prosta, wizytowe, gładkie i jednokolorowe koszule, noś zawsze w spodniach,
Takie jest ich przeznaczenie. Krótsze, casualowe modele możesz zaś wyciągnąć. Ale:
zostaw rozpięty guzik przy kołnierzyku, nie zakładaj marynarki, nie wiąż krawata.
To także może Cię zainteresować >>> Jaka powinna być długość krawata? Ikona wpisu: Christian Vierig via Getty Images
Czy wpuszczać t shirt w spodnie?
Elegancka koszula do spodni – nigdy na wierzchu – Elegancką koszulę powinniśmy wpuszczać w spodnie zawsze. Garniturowe modele są dłuższe – zarówno taliowane, jak i zwykłe. Ich wydłużony fason ma zapobiegać wychodzeniu koszuli ze spodni gdy będziemy się schylać czy siadać.
Po co jest rozporek?
Jak montować rozpórkę zawieszenia – efekty, montaż, wrażenia, rozpórka, ceny Sztywność nadwozia, będąca niczym innym jak jego odpornością na działające siły, jest często bagatelizowanym parametrem, który w znaczącym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, precyzję prowadzenia oraz komfort jazdy. Mogłoby się wydawać, że współczesne samochody – konstruowane tak, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa i komfortu – nie powinny mieć problemów z niewystarczającą sztywnością nadwozia. Wpływ na ten parametr ma nie tylko sama konstrukcja danego samochodu czy materiały, z jakich wykonano jego nadwozie, ale również przebieg czy sposób eksploatacji.
- Podczas jazdy na karoserię stale oddziałują duże siły, które nawet w dobrze zaprojektowanych autach mogą przyczynić się do osłabienia sztywności konstrukcji.
- Niestety zdarza się też, że niska sztywność nadwozia jest fabryczną cechą niektórych nowych pojazdów.
- Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nadwoziem zmęczonym po latach eksploatacji, czy po prostu przeciętnie zaprojektowanym i wykonanym, objawy będą podobne – niska precyzja prowadzenia, wrażenie braku solidności podczas jazdy po dziurawej drodze, stuki i skrzypienia we wnętrzu, czy mocno odczuwalna praca elementów karoserii np.
przy wjeździe na krawężnik. Jeśli zauważycie, że którekolwiek z wymienionych wyżej zjawisk odbiera wam radość z eksploatacji auta, rozwiązaniem, które w znaczącym stopniu zniweluje niedogodności wynikające z niskiej sztywności, może okazać się rozpórka zawieszenia powszechnie stosowana w pojazdach o wysokich osiągach oraz, a przydatna także w wielu “cywilnych” samochodach.
- Rozpórka to nic innego jak wytrzymały element pozwalający połączyć ze sobą dwa punkty nadwozia lub zawieszenia w celu zniwelowania sił, jakie na nie oddziałują.
- Istnieje wiele rodzajów rozpórek i usztywnień, których najbardziej zaawansowaną formą jest klatka bezpieczeństwa stosowana w samochodach wyścigowych i rajdowych.
W codziennym, cywilnym użytku w zupełności wystarczająca okazuje się jednak najprostsza forma rozpórki w postaci łącznika kielichów przednich amortyzatorów. Konstrukcja rozpórki nie jest skomplikowana. Wykonana najczęściej ze stali lub aluminium, pozwala połączyć ze sobą dwa górne punkty mocowania przedniego zawieszenia, na które w większości używanych codziennie pojazdów oddziałują największe siły. Mniej pracujące nadwozie to większa precyzja prowadzenia, sprawniejsza praca zawieszenia i mniej niepożądanych dźwięków w postaci skrzypień czy stuków we wnętrzu. Oczywiście skala zauważalnych efektów w dużej mierze zależy od konkretnego pojazdu i jego fabrycznej konstrukcji.
Co zaskakujące, nawet w stosunkowo nowoczesnych autach możemy odczuć zauważalną różnicę, o czym przekonałem się sam, montując rozpórkę przedniego zawieszenia w swoim czteroletnim kompakcie opartym na dość sztywnej płycie podłogowej MQB koncernu, Po tej stosunkowo prostej modyfikacji znacząco spadła ilość niepożądanych dźwięków podczas jazdy po dużych nierównościach oraz zniknęła odczuwalna praca nadwozia przy wjeżdżaniu na krawężnik.
Mam też wrażenie, że auto mniej nurkuje podczas gwałtownego hamowania, lecz największy zysk stanowi wzrost ogólnego poczucia solidności i sprężystości całej konstrukcji. Mówiąc prościej – mam wrażenie, że samochód znów ma 30 tysięcy kilometrów przebiegu, a nie 130 tysięcy.
Tak wygląda typowy kielich przedniego amortyzatora po odkręceniu śrub mocujących jego poduszkę. Wystarczy nałożyć rozpórkę tak, by otwory mocujące do siebie pasowały i wszystko ponownie skręcić kluczem dynamometrycznym z zachowaniem seryjnych momentów siły. Ceny rozpórek przedniego zawieszenia w zależności od producenta, materiału, jakości części oraz oczywiście modelu auta wahają się w granicach od 100 do kilkuset złotych.
Mowa tu o sztywnych, stałych elementach. W ofercie znajdziecie bowiem także rozpórki ze śrubami do regulacji, ale nie jest to rozwiązanie polecane przez profesjonalistów. Każda dodatkowa, ruchoma część wpływa bowiem na obniżenie sztywności rozpórki, a tym samym efektów jej działania. Montaż rozpórki nie jest inwazyjnym czy skomplikowanym procesem. W większości modeli wystarczy otworzyć maskę i odkręcić górne mocowania amortyzatorów, przymierzyć rozpórkę tak, by otwory w jej uchwytach pasowały do mocowań i wszystko ponownie skręcić.
Sprawny mechanik powinien to zrobić w kilkanaście minut. Chętni, dysponujący odpowiednimi narzędziami i wiedzą, mogą pokusić się o samodzielny montaż. W niektórych modelach opartych na płycie MQB rozpórka w całości chowa się pod plastikową osłoną i jest praktycznie niewidoczna po otwarciu maski. Co ważne, sztywną rozpórkę montujemy po ustawieniu auta na płaskim podłożu z wyprostowanymi kołami.
Taki sposób instalacji elementu jest zalecany przez zdecydowaną większość firm tuningowych i producentów rozpórek. W Internecie możecie też natrafić na poradniki nakazujące montaż elementu z przednimi kołami uniesionymi w powietrzu. Ma on sens tylko w przypadku niektórych, regulowanych rozpórek.
- W innym wypadku może zaburzyć rozkład sił działających na poszczególne elementy i negatywnie wpłynąć na geometrię przedniego zawieszenia.
- Czy warto? W niektórych autach różnica będzie bardzo odczuwalna.
- W innych mniej, ale z pewnością nie przyniesie żadnych negatywnych efektów, co w połączeniu z prostotą modyfikacji i zazwyczaj niewielkim kosztem sprawia, że można zaryzykować.
: Jak montować rozpórkę zawieszenia – efekty, montaż, wrażenia, rozpórka, ceny
Jak sprawdzić czy bluza jest damska czy męska?
Jak odróżnić bluzę damską od męskiej? Podpowiadam! Bluzy damskie i męskie to jedne z najpopularniejszych okryć wierzchnich, które znajdują się w szafie praktycznie wszystkich z nas. Nic dziwnego, ponieważ są wyjątkowo wygodne, ciepłe i uniwersalne. Nie ograniczają ruchów i mogą być wykorzystywane podczas najróżniejszych aktywności.
- Dowiedz się, jak odróżnić bluzę damską od męskiej.
- Jak odróżnić bluzę damską od męskiej? Bluza damska z kapturem na pierwszy rzut oka wcale nie różni się od męskiej.
- Łatwo to zauważyć na ulicach, gdzie często widzimy kobiety i mężczyzn w dużych, oversize’owych bluzach, które ciężko określić jako dedykowane konkretnej płci.
Jakie są podstawowe różnice pomiędzy bluzami damskimi a męskimi?
Przeważnie różnią się nieco krojem – bluzy damskie są węższe w ramionach, czasami mają wcięcie w talii oraz są nieco krótsze, podczas gdy bluzy męskie mają więcej materiału w okolicach barków oraz są dłuższe. Standardowa rozmiarówka bluz męskich jest większa niż damskich. Nierzadko damskie XL odpowiada męskiej M, zatem różnice są dosyć duże. Jeśli próbujemy rozróżnić drogie czy tanie bluzy damskie rozpinane od męskich, to rzeczą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest sposób wszycia zamka. Kobiety zapinają go prawą ręką, natomiast mężczyźni lewą. Wybór bluz damskich jest nieco większy niż męskich. Częściej spotykamy wielobarwne nadruki, wzory i kolory.
Damska długa bluza z kapturem Gdzie znaleźć oryginalne bluzy damskie? Oryginalne bluzy damskie są nieco łatwiejsze do znalezienia, niż bluzy męskie. Oczywiście, oznaczenie dotyczące tego, dla kogo dedykowana jest bluza, niewiele znaczy. Każdy może nosić dokładnie takie ubrania, jakie preferuje.
czy ma być rozpinana, czy też wkładana przez głowę – te drugie rodzaje bluz są uwielbiane przez osoby chodzące w nich na co dzień. Do uprawiania aktywności fizycznej lub na górskie wycieczki lepiej sprawdzą się jednak bluzy rozpinane; dobór odpowiedniego kroju do swojej sylwetki – do wyboru pozostają krótkie, letnie bluzy, grubsze oversize’owe modele czy bluzy mocno dopasowane do ciała – sprawdź wszystkie kroje ; wybór adekwatnego rozmiaru – czyli w przypadku zakupów w Internecie sprawdzanie tabeli wymiarów i porównywanie podanych wartości z wymiarami swojego ciała lub pozostałych ubrań; obecność dodatkowych aplikacji i wzorów – wzory lub aplikacje w okolicy np. klatki piersiowej mogą znacznie ją poszerzyć. Dzięki nim można optycznie modyfikować swoje kształty.
Stylizacja z damską bluzą Skład materiału i dobór rodzaju bluzy do jej przeznaczenia Nie bez znaczenia jest także skład materiału oraz dopasowanie konkretnego modelu bluzy do jej planowanych zastosowań. Jeśli szukamy bluz damskich w góry, to wybierajmy modele z tkanin dobrze odprowadzających pot, z dodatkowymi wywietrznikami, które umożliwiają cyrkulację powietrza.
Wśród najbardziej uniwersalnych okryć, które zawsze warto mieć w szafie, dobrze jest wybierać te, które wykonane są w całości z bawełny lub zawierają niewielkie domieszki materiałów sztucznych, wzmacniających bluzę i sprawiających, że będzie bardziej odporna na częste pranie czy przetarcia. Ponieważ w sklepach wybór bluz damskich jest tak ogromny, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
: Jak odróżnić bluzę damską od męskiej? Podpowiadam!
Po czym poznać czy kurtka jest damska czy męska?
Problem kurtka damska czy męska to nie tylko kwestia kolorystyki czy zapięcia na prawo czy lewo. To także różnice w kroju. Np. przy identycznej długości modele damskie mają często krótsze i węższe rękawy, są też często węższe w ramionach albo mają nieco bardziej spadziste ramiona.
Po której stronie jest zamek męski?
Jego używanie w szyciu odzieży sprawiło, że dana rzecz nie była na pierwszy rzut oka rozpoznawalna jako damska lub męska. Tym bardziej, kiedy zamek był zapięty. Jednak trzymano się starej zasady – męskie rozporki zapinamy lewą ręką, damskie prawą.
Jak się zapina męska koszulę?
Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego męskie i damskie koszule zapinają się inaczej Przypominamy, że męskie zapinają się na guziki po prawej stronie, podczas gdy damskie po lewej. Ponieważ większość koszul wygląda tak samo, mogłaś nie zwrócić na to wcześniej uwagi. Okazuje się, że przyczyna tego stanu rzeczy ma podłoże historyczne.
Jak zapinamy koszulę?
Ostatni guzik w koszuli – zapięty czy odpięty? – W kwestii tego, czy zapinać ostatni guzik w koszuli wiele zależy od jej fasonu oraz okazji. Jeśli nosimy elegancką koszulę, a do niej krawat lub muchę, to obowiązkowo zapinamy wszystkie guziki. Dzięki temu kołnierzyk przylega do szyi i całość prezentuje się należycie.
Rozpięcie ostatniego guzika pod krawatem wygląda nienaturalnie i mówiąc szczerze – dosyć niechlujnie. Jeżeli natomiast okazja jest mniej formalna, a do koszuli nie zakładamy muchy ani krawata, to możemy pozwolić sobie na rozpięcie ostatniego guzika. W ten sposób stylizacja będzie luźniejsza, a my poczujemy się swobodniej.
Zobacz, jak prasować koszulę z długim rękawem,
Jak zapinać guziki w koszuli?
Ile guzików należy zapiąć w koszuli Każdy świadomy mody facet wie, że szczegóły mają znaczenie. Od slipów i bokserek po sztukę chowania lub rozpinania koszuli – nasz styl jest najważniejszy. Co więc można powiedzieć o jednym z największych modowych dylematów: ile guzików zapiąć w koszuli? Prawdę mówiąc, stosunek liczby guzików do liczby rozpiętych guzików ma znaczenie; przynajmniej w zależności od okazji.
- Porozmawiajmy o guzikach.
- Ubrania biurowe Jeśli pracujesz w wyższych sferach świata korporacyjnego, powinieneś zapiąć wszystkie guziki koszuli, aż do kołnierzyka.
- Jeśli jest to kołnierzyk typu “forward point”, a skrzydełka mają guziki, również powinny być zapięte.
- Zasady te mogą być nieco rozluźnione, jeśli Twoje środowisko pracy jest również luźniejsze.
Może jesteś marketingowcem w firmie Uber lub barmanem; w takim przypadku możesz pozostawić pierwszy guzik rozpięty – bez widocznego fuzzu na klatce piersiowej (niestosowne). Salony i restauracje Po nocnym wyjściu czas się zrelaksować. Ta luźna atmosfera wymaga kilku bardziej rozpiętych guzików, zaczynając od kołnierzyka, a nie od dołu – poczekaj aż wrócisz do domu, aby uwolnić swój brzuch od jedzenia! A jeśli nastrój jest odpowiedni, być może w grę wchodzi fajna muzyka i koktajle, możesz śmiało rozpiąć trzy guziki, ale tylko wtedy, gdy koszula jest wąska i wpuszczona w pasek.
Jeżeli odważysz się rozpiąć cztery guziki, weź przykład z Colina Farrella, który zawsze nosi koszulę z falbankami. Pamiętaj tylko, że ten styl może być znacznie lepiej zaprezentowany, jeżeli będziesz miała na sobie naszyjnik; w przeciwnym razie, ryzykujesz, że będziesz wyglądała trochę nieładnie. Wieczory na randce Aby zaimponować swojej kobiecie, potrzebujesz dobrych manier przy zapinaniu guzików.
W tym przypadku prawdopodobnie założysz koszulę z kołnierzykiem typu spread, czyli luźniejszą, w której możesz swobodnie pozostawić jeden lub dwa guziki rozpięte od kołnierzyka. Jeśli zrobisz coś więcej, wkroczysz na niepewne terytorium. Grillowanie na podwórku Podczas grillowania z kumplami, standardową zasadą jest rozpięcie od dwóch do trzech guzików przy kołnierzyku.
- Ale masz też więcej swobody w przypadku dolnych guzików przy brzegu.
- Ten luz jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy koszula jest do połowy tucked i w tym przypadku możesz rozpiąć dwa ostatnie guziki.
- Wówczas wyciągasz jedną stronę koszuli, pozwalając jej przeciągnąć się przez pasek, podczas gdy druga strona koszuli jest włożona pod pasek.
Tak, to jest stylowe. Dni na plaży Tutaj i tylko tutaj możesz zostawić wszystkie guziki koszuli rozpięte. Nieważne, czy Twoja klatka piersiowa jest goła, czy grizzly. Po prostu wchłoń całą tę witaminę D i jesteś złoty! Zapoznaj się z tymi zasadami, abyś nigdy nie musiał pytać: “ile guzików zapiąć w koszuli?”.
Jak powinny leżeć idealne jeansy?
3. Jak wybrać rozmiar spodni? Szerokość w biodrach – To, jak dobrać rozmiar jeansów czy spodni materiałowych, zależy także od wielkości Twoich bioder. Coraz więcej marek bierze pod uwagę to, że nie każda kobieta zbudowana jest według tych samych proporcji. Szare casualowe spodnie w jodełkę Zielony dopasowany golf Czy spodnie powinny być dopasowane w pupie, czy też powinny lekko odstawać? Wszystko zależy od fasonu spodni i ich kroju. Np. rurki czy legginsy powinny leżeć jak najbliżej ciała. Z kolei spodnie tylu culotte, joggery czy boyfriendy wprost przeciwnie − powinny mieć luźny fason i najlepiej wyglądać będą wtedy, gdy nie będą opinać pośladków.
Jak nosić jeansy męskie?
Pierwsze spodnie jeansowe szyto z myślą o robotnikach i poszukiwaczach złota. Zrobiły błyskotliwą karierę, bo były praktyczne i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Bardzo długo jednak musiały czekać na swoje przysłowiowe 5 minut w świecie mody. Jako pierwszy lansować zaczął je James Dean w latach 50.
ubiegłego wieku i tak z wielkiego ekranu jeansy męskie przeniosły się na ulice. Spodnie jeansowe męskie z dekady na dekadę zyskiwały coraz większą popularność, aż w końcu stały się ukochanymi spodniami hippisów. Dziś już nawet trudno wyobrazić sobie ofertę jakiejkolwiek sieciówki bez jeansów. Próżno szukać też osoby, która nigdy nie miałaby w swojej szafie choćby jednej pary jeansów.
Jeansy nie są już typowe tylko dla mody codziennej i ulicznej. Coraz częściej wybierane są również do elegantszych zestawów typu smart, odpowiednich nie tylko na tzw. casual Friday. Chociaż jeansy męskie są wszechobecne, to jednak mimo wszystko warto znać kilka zasad ich doboru, żeby tworzyć naprawdę doskonałe stylizacje.
- Tym bardziej, że mnożą się nie tylko warianty kolorystyczne, ale i fasony spodni jeansowych.
- Jak je nosić? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Z czym zestawiać, by wyglądać dobrze? Spodnie jeansowe zdecydowanie najczęściej pojawiają się w zestawach typowo codziennych i tu pozwolić można sobie na najwięcej.
Idealne jeansy męskie na co dzień mogą mieć lekkie przetarcia, cieniowania, mocniej zaznaczone stebnowanie, ale warto w nich zwrócić uwagę na nogawki. Nie powinny być ani za długie, ani zbyt wąskie czy szerokie. Szczupli mężczyźni z reguły najlepiej prezentują się w jeansach typu slim albo nawet skinny.
Warto też pamiętać, że jeansy, chociaż powszechnie uważane za wytrzymałe i trwałe, nie są niezniszczalne. Widoczne ślady przetarcia, znoszenia, sprane kolory sprawiają, że jeansy nie wyglądają dobrze. Casualowe stylizacje psują też wszelkie zabrudzenia i powypychane kolana.
Z kolorów, w casualowej modzie panuje dowolność. Można wybierać jeansy w odcieniach błękitu, niebieskiego po granat albo zupełnie przeciwnie, stawiać na beże, szarości czy czerń. Praktycznie wszystkie chwyty są dozwolone. Ważne jednak, by jeansy idealnie pasowały do reszty stylizacji. Na co dzień można nosić spodnie jeansowe z T-shirtem, longsleeve’em, swetrem albo nieformalną koszulą czy po prostu z bluzą z kapturem lub bez.
Z butów można stawiać na mokasyny albo bardziej sportowe czy streetowe fasony z kolorową cholewką, białą, grubą podeszwą i sznurowaniem. Zdecydowanie trudniej jest wykreować smart casualowy look z jeansami. Stylizację podkręca zazwyczaj marynarka, ale ważne, by nie była zbyt formalna.
- W outfitach z jeansami mile widziane są marynarki sportowe, bez podszewki, z nakładanymi kieszeniami.
- Pożądane są kolorowe guziki, łaty na łokciach, desenie w kratę czy jodełkę.
- Dobrze sprawdzają się też fasony dwurzędowe, które jednak zdecydowanie najlepiej pasują do szczupłych mężczyzn.
- Z materiałów najlepiej stawiać na matowe, grube tkaniny.
Zimą sprawdzają się tweed albo dzianina. Latem dobrym wyborem będzie natomiast marynarka lniana albo bawełniana. Do smart casualowych stylizacji pasują tylko klasyczne jeansy męskie. Najlepsze są też z prostą nogawką, lekko dopasowane, w odcieniach granatu albo ewentualnie niebieskiego.
- Zdecydowanie unikać trzeba cieniowań, przetarć, wyrazistych ozdobników jak naszywki, kontrastowe guziki czy nawet mocno zaznaczonego stebnowania.
- Ważnym elementem smart casualowego outfitu jest również pasek.
- Odpadają tak samo te cieńsze, z niewielką klamrą, jak i grube paski.
- Najlepiej w takich wypadkach stawiać na przysłowiowy złoty środek, stonowane kolory i matowe, średnie klamry.
Pod marynarkę i do jeansów można wybierać T-shirt z printem, wyrazistą koszulę w kratę, prążki albo we wzory lub lekki sweter czy golf. Z butów można wybrać trzewiki, sztyblety, a w cieplejszych miesiącach mokasyny. W okresie przejściowym albo zimą, spodnie jeansowe wyjątkowo dobrze wypadają zestawione ze swetrem i kurtką albo kolorowym bezrękawnikiem.
Świetnie jest też zestawienie jeansów ze skórzaną kurtką, To pomysł nie tylko dla fanów stylu grunge, w którym czarną kurtkę łączy się najczęściej z jeansami i kraciastą koszulą. Nie mniej ciekawym zestawem jest połączenie brązowej kurtki skórzanej z koszulką albo swetrem i granatowymi jeansami.
Na więcej eksperymentów można sobie pozwolić w stylizacjach typowo sportowych i streetowych. Tu warto stawiać już nie tylko na modne jeansy męskie z przetarciami, cieniowaniami czy naszywkami, ale od czasu do czasu zamieniać je na niesamowicie wygodne denimowe joggery. Charakterystyczne spodnie ze ściągaczami, niekiedy w wersji baggy, czyli z lekko obniżonym krokiem, świetnie wyglądają z oversize’owymi bluzami, T-shirtami albo longsleeve’ami z printem.
Doskonale komponują się z kolorowymi, pikowanymi kurtkami albo znów popularnymi bomberkami, Pięknie też eksponują szalenie modne streetowe buty – sneakersy, trampki albo sportowe fasony z kolorową cholewką.
Jak rozpoznac stan spodni?
„Stan’ to nic innego jak odcinek od krocza do paska spodni. Wyróżniamy 3 rodzaje spodni według ich ‘stanu’: Spodnie o normalnym (regularnym) stanie to takie, których górna krawędź znajduje się nad biodrami, a spodnie dobrze zakrywają pupę i nie grożą żadną wpadką, na przykład przy schylaniu się.