Co Zrobić Aby Tkanina Nie Farbowała?

30.03.2023 0 Comments

Co Zrobić Aby Tkanina Nie Farbowała
JAK POWSTRZYMAĆ FARBOWANIE Z UBRAŃ – Nauczenie się, jak zapobiegać wypłukiwaniu koloru z ubrań podczas prania, przy pierwszym praniu czy dziesiątym, jest bardzo proste.

  1. Zawsze pierz białe rzeczy osobno od kolorowych.
  2. Pierz w jak najniższej temperaturze, najlepiej w 30 °C.
  3. Do prania używaj chusteczek wyłapujących kolor, które pochłoną wypłukany barwnik i uniemożliwią zafarbowanie innych ubrań.
  4. Dodaj szklankę octu do przegródki na płyn do płukania podczas standardowego prania. Pomoże to zapobiec farbowaniu i usunie inne plamy, a na ubraniu nie pozostanie żaden zapach.

Jak zrobić żeby ubrania nie Farbowaly?

Jak prać, żeby nie farbowało? Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz, że wyjął z pralki zafarbowane rzeczy. Pofarbowanych rzeczy w praniu najczęściej nie da się już sprać i może się zdarzyć, że ulubiony ciuch będzie do wyrzucenia. Dowiedz się, co zrobić, aby w przyszłości nie zdarzyło ci się zafarbować ubrania w praniu.

Przyczyna farbowania ubrań w praniu Najczęściej zafarbowanie zdarza się podczas prania rzeczy w różnych kolorach. Często nowe rzeczy farbują wskutek nagromadzenia się w nich barwnika, który w praniu może przejść na inne ubrania i je zabarwić niepożądanym kolorem. Zdarzają się też ciuchy niskiej jakości, źle ufarbowane, których barwnik nie trzyma się, puszcza w praniu i zabarwia inne tkaniny.W przypadku nowych rzeczy to detergenty oraz wystawienie na słońce sprawiają, że tkaniny nieco blakną i przestają farbować.

Dlatego też po kilku praniach nowe rzeczy przestają farbować i można je bez obawy prać z innymi rzeczami. Najprostszym sposobem uniknięcia farbowania ubrań jest powierzenie prania specjalistom, który dobrze wiedzą co robić, aby nie wyjąć z prania zabarwionych tkanin.

  • Pralnie segregują tkaniny i piorą w sposób profesjonalny, co gwarantuje, że Twoje ulubione ubrania nie utracą walorów estetycznych.
  • Segregowanie ubrań Najlepszym sposobem na uniknięcie farbowania ubrań w praniu jest ich segregowanie.
  • Przed każdym praniem warto oddzielić ubrania w różnych kolorach.
  • Unikaj szczególnie prania strojów białych z kolorowymi.

Znasz dobrze twoje ubrania i wiesz, które mogą farbować a które nie. Te, o których wiesz że mogą farbować oraz rzeczy nowe wypierz oddzielnie. Zwracaj szczególną uwagę na kolory czerwone oraz żółte i ecru. Jasne ubrania warto prać osobno, np. żółte i ecru raczej z niebieskimi lub jasnymi, nigdy z czerwonymi.

Czerwone lepiej prać razem lub z czarnymi i ciemnymi. Żeby mieć stuprocentową pewność co do prania Twoich ulubionych rzeczy, pomyśl nad oddaniem ich do pralni. Ocet sposobem na farbowanie tkanin w praniu Świetne efekty w przypadku ochrony przed farbowaniem daje zwykły ocet. Normalny ocet bije na głowę detergenty.

Ocet utrwala kolory i zapobiega farbowaniu. Dlatego też przed praniem ubrań, które mogą farbować i spowodować zniszczenie innych rzeczy, namocz je w wodzie z octem w proporcji 1 szklanka octu na 5 litrów wody.Niestety wadą octu jest intensywny zapach.

  1. Wymoczone w nim rzeczy trzeba wietrzyć, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  2. Dlatego też, jeśli przeszkadza ci zapach octu powierz pranie swoich rzeczy profesjonalnej pralni.
  3. Chusteczki wyłapujące kolor Dobrym sposobem na poradzenie sobie z problemem farbowania są dostępne w sprzedaży, chusteczki wyłapujące kolor.

Chusteczkę po prostu wrzucamy do prania. Można ją użyć kilka razy. Chusteczka wyłapuje barwnik i nie dopuszcza do zabrudzenia tkanin. Jest to doskonały sposób dla osób, które nie mają czasu na segregowanie rzeczy do prania i wrzucają do pralki jak popadnie.

Co zrobić żeby sukienka nie farbowała?

Co zrobić, aby ubrania nie farbowały w praniu? Wkładasz do prania swoją ulubioną bluzkę albo spodnie. Wyciągasz i widzisz że zmieniły kolor. Zastanawiasz się – dlaczego pranie farbuje? Odpowiadamy, że powodów może być naprawdę wiele. Być może źle dobrałaś proszek czy płyn, który sprawił, że tkanina się odbarwiła.

  1. Często farbują po prostu nowe rzeczy, które mają dużą ilość barwnika.
  2. Pod wpływem wody uwalnia się, przez co może farbować inne ciuchy.
  3. Najlepszym sposobem jest przygotowanie roztworu z wody i octu.
  4. Na 5 litrów wystarczy 1 szklanka.
  5. Namocz je na kilkanaście minut, a następnie wypierz tradycyjnym sposobem.

Problem farbowanie zniknie. Nie martw się również o przykry zapach. Po pierwszym praniu się ulotni. Jeśli będzie to konieczne zabieg można powtórzyć. Kolejnym nowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie chusteczek wyłapujących kolor. Kupisz je w niemal każdej drogerii.

  1. Wrzuć je do bębna wraz z ubraniami.
  2. Chusteczki nie są drogie, chronią ubrania przed zafarbowaniem.
  3. Przed każdym praniem pamiętaj również o segregowaniu ubrań.
  4. Bez tego istnieje większe prawdopodobieństwo, że ubrania zafarbuję.
  5. Jeśli ostatnio kupiłaś nową rzecz, warto za pierwszym razem wyprać ją ręcznie w misce, aby przekonać się jak zachowuje się tkanina, z której jest zrobiona.

: Co zrobić, aby ubrania nie farbowały w praniu?

Co zrobić żeby nie farbowały spodnie?

Sposób na farbujące spodnie – ocet – Zastosowanie octu to niezwykle skuteczny, domowy sposób na farbujące spodnie. Co zrobić, aby zadziałał? W dużej misce zmieszaj 4-5 litrów wody oraz szklankę octu spirytusowego lub jabłkowego. Namocz ubrania, które puszczają kolory, w wodzie z octem i pozostaw na około godzinę.

Jak sprawdzić czy dane ubranie farbuje?

Umieść kawałek ubrania pomiędzy dwiema warstwami jakiegoś białego materiału. Zacznij prasować ubranie mocno parującym żelazkiem. Jeżeli tkanina nie zostawi żadnego śladu- możesz ją śmiało prać z innymi ubraniami.

Jak prać nowe rzeczy?

Pierzesz nowe ubrania? Instagramerka pokazała, dlaczego trzeba to robić! Zobacz, jak wygląda woda po wypraniu bielizny prosto ze sklepu W sklepie wszystkie ubrania wyglądają na czyste, wyprasowane i gotowe do założenia. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Zobacz, dlaczego każdą zakupioną nową rzecz trzeba wyprać przed założeniem i sprawdź, czym to grozi, jeśli tego nie zrobisz! webandi/pixabay.com Kupujesz ubranie w sklepie i od razu zakładasz je na siebie? Robisz błąd.

You might be interested:  Gdzie Kupić Odzież Używana Do Sklepu?

Nowe ciuchy, nawet te zapakowane, trzeba najpierw wyprać – przekonuje jedna z Instagramerek, przeprowadzając test czystości zakupionej bielizny. Zosia Zochniak to Instagramerka, która prowadzi profil „Ubrania do Oddania”. Ostatnio na swoim kanale przeprowadziła test czystości nowych majtek, które nabyła w sklepie.

Jednocześnie udowodniła, jak bardzo błędne jest przekonanie, że zakupiona odzież nie wymaga wyprania przed założeniem, Zosia Zochniak przeprowadziła test czystości na nowo zakupionej bieliźnie, która była zapakowana w szczelnie zamkniętą torebkę foliową.

Wrzuciła ją do miski z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i wyprała ręcznie. Po około 3 minutach eksperymentu można było już podziwiać „czystość” wody – stała się ona szara i mętna. Dlatego Instagramerka ostrzega, żeby wyprać każdą rzecz przed założeniem, i dodaje: – Z pierwszego prania „nowej” rzeczy nie zawsze muszą uwalniać się szkodliwe substancje czy barwniki produkowane z rakotwórczych amin aromantycznych, czasem to może być „tylko” brud albo wydzieliny innej osoby (w końcu statycznie każda rzecz – zanim sięgniemy po nią na sklepowym wieszaku – przejdzie przez 1000 par rąk ).

Skoro nie wiemy, jak było w przypadku „nowej” rzeczy, którą właśnie kupiliśmy, to po co ryzykować? Zobaczcie całość na filmiku: Pod postem Instagramerki pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wielu internautów po tym wpisie uświadomiło sobie ryzyko i już nigdy nie założy ubrań wprost ze sklepu, zanim ich nie wypierze.

Komentarz dodała również pracownica jednej z galerii handlowych: – Pierzcie ciuchy – pracowałam w sklepie w galerii. Ciuszki dziecięce ciągle spadają na podłogę, są deptane i przesuwane butami klientów, a te, które wyglądają jak nowe, często miesiącami leżą w kontenerach z Chin. szczury itp. się tam dobrze bawią 😉 ta praca mnie nauczyła, że każdą jedną rzecz piorę po kupnie.

Niezależnie od tego, gdzie kupiłaś ubranie – czy jest to, lumpeks, czy sklep wielobranżowy – każdą sztukę odzieży przed założeniem trzeba wyprać. Lista tego, co się w nich kryje, jest naprawdę długa! Większość producentów ubrań nasącza je chemikaliami, które mogą być groźne dla zdrowia.

Dzięki nim dostarczony towar nie jest pognieciony i wygląda schludnie oraz świeżo. Podobnie jest z produktami ściąganymi z drugiego końca świata. Pokryte są najczęściej żywicą folmadehylową, która chroni je przed wilgocią, pleśnią i insektami. Jest to środek szczególnie niebezpieczny: trujący i silnie alergizujący.

Zosia Zochniak w innym swoim poście na temat prania nowych ubrań przytoczyła trzy ciekawostki, które dają wiele do myślenia: 1. Testy zawartości chemii w ubraniach przeprowadził zespół profesorów i dermatologów z Columbia University Medical Centre in NY pod kierownictwem Dr Lindsey Bordone.

Ubrania popularnych marek, które produkowane były w Chinach, przekraczały limity nawet 900 razy! 2. Chiny zużywają 42 proc. wszystkich chemikaliów stosowanych na świecie przy produkcji odzieży i tkanin! 3. Ten sam zespół zbadał również ubrania bezpośrednio „ze sklepu” i poza chemią znaleźli na nich wydzieliny oddechowe, florę skóry, florę kałową, drożdżaki, grzyby i wirusy.

Jednak to nie wszystko. W ubraniach różnego pochodzenia mogą skrywać się również wszy, które żywią się krwią człowieka. Ich ugryzienie może skutkować zachorowaniem na dur plamisty lub riketsjozę. Nie jest to jedyne zagrożenie. Problemem są również barwniki odzieżowe, które mogą wywołać reakcję alergiczną, a ponadto chorobę pasożytniczą znaną jako świerzb.

Dobrym wyborem są więc ubrania ze znakiem Oeko-Tex na metce, który wskazuje, że produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa pod względem zawartości szkodliwych i przypuszczalnie szkodliwych substancji chemicznych oraz barwników. Jak radzi profesor Donald Belsito, dermatolog z Columbia University Medical Centre w Nowym Jorku, by nowo zakupione ubranie uprać przynajmniej raz przed założeniem.

Zosia Zochniak sugeruje, aby każdą nową zakupioną rzecz przed wypraniem wymoczyć dodatkowo w wodzie z octem w proporcji 1:1. Taka mikstura wstępnie oczyści odzież z zanieczyszczeń i usunie część bakterii. Aby mieć pewność, że nowe i teoretycznie czyste ubrania nie zaszkodzą skórze, warto wyprać je nawet dwa razy.

Jak prać kolorowe ubrania?

Tkaniny kolorowe mogą tracić intensywność barw i blaknąć szybciej niż biała lub ciemna odzież. Wystarczy jednak przestrzegać zasad odpowiedniej pielęgnacji, aby ulubione ubrania zachowały żywe kolory na dłużej. – Czy można razem prać kolorowe i białe rzeczy? Zalecamy sortowanie prania według kolorów – jasne kolory, takie jak fiolety, czerwienie i pomarańcze, można prać razem, podobnie jak jasnoniebieski z zielenią. Białe rzeczy należy prać oddzielnie, a jeśli jakiś element odzieży nie pasuje kolorystycznie do pozostałych, zalecamy wypranie go ręcznie. Pozbądź się plam. Niektóre plamy wymagają dodatkowych zabiegów: obejrzyj odzież i nanieś niewielką ilość detergentu w płynie na zaplamione miejsca, a następnie delikatnie potrząśnij praniem w wodzie. Unikaj programów prania w wysokiej temperaturze, ponieważ mogą one utrwalić plamy lub odbarwienia. Jeśli masz wątpliwości, pierz rzeczy przewrócone na lewą stronę. Przewracając ubrania na lewą stronę, minimalizujesz ścieranie włókien. Pamiętaj też, aby zostawiać odstęp w pralce między praniem a górną częścią bębna co najmniej na szerokość dłoni. Wybieraj delikatne lub umiarkowane programy prania w niskiej temperaturze (maks.30 stopni).

Jak zmienić kolor tkaniny na biały?

3. Białe i jasne ubrania łatwo jest ufarbować na różne kolory, natomiast ciemne odbarwić. – Używamy do tego celu zwykłego wybielacza. Ponieważ jest to dość mocny środek, najlepiej sprawdzi się na rzeczach z denimu. Bardzo ciekawe efekty uzyskacie chlapiąc na nogawki dżinsów.

Czy ocet nie odbarwia ubrania?

Sam w sobie kwas octowy nie ma zdolności wybielania tkanin. Co gorsza może blokować działanie proszków do prania, uniemożliwiając właściwe usuwanie plam kolorowych, tłuszczu i zapachu. Nadmierne stosowanie octu w praniu powoduje zbytnie zakwaszenie tkanin, co prowadzi do ich osłabienia, niszczenia, a nawet rwania.

You might be interested:  Materiał Dresówka Co To Za Tkanina?

Dlaczego ubrania traca kolor?

Dlaczego ubrania tracą intensywny kolor? – Kolor ubrania zależy przede wszystkim od ilości barwnika, który zastosowano, by nadać mu intensywną barwę. Im go więcej, tym kolor jest bardziej żywy i głęboki. Jeśli ciuchy będą prane w zbyt ciepłej wodzie lub w zbyt mocnych detergentach, barwnik będzie stopniowo wypłukiwany.

To z kolei będzie skutkowało utratą intensywności kolorów i spłowieniem ubrań. Na utratę intensywnej barwy wpływa również pranie czarnych ubrań z kolorowymi oraz nieumiejętne wywabianie plam. Wybielacze usuwają często nie tylko zabrudzenie, ale również i sam barwnik. Wybielacz to dobry sposób na to, jak przywrócić biały kolor ubraniom.

Jak sama nazwa wskazuje, można nim wybielać wyłącznie białe rzeczy. Odbarwione ubrania w innych kolorach zdecydowanie lepiej potraktować odplamiaczem. Pozwoli to na zachowanie głębi koloru, a materiał nie zostanie zniszczony. Na intensywność koloru wpływa jednak nie tylko pranie, ale również i suszenie ubrań. Co Zrobić Aby Tkanina Nie Farbowała

Czy można dodac sody do prania?

Oto kilka domowych sposobów na śnieżnobiałe pranie – Białe ubrania z czasem tracą swój naturalny kolor i przybierają nieestetyczny, żółty odcień. Zamiast sięgać po chemiczne wybielacze, które mogą mieć niekorzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko naturalne, warto skorzystać z domowych sposobów.

Oto sprawdzone patenty na białe pranie. Domowe sposoby na śnieżnobiałe pranie Pranie z łatwością wybielić można przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu. Jednym z nich jest ocet. Nie tylko skutecznie usuwa on plamy oraz wybiela odzież, lecz jest również łagodny dla tkanin i w sposób naturalny zmiękcza je.

Jak należy go stosować? W tym celu, do pralki, poza używanym na co dzień proszkiem, wlewamy 0,5 szklanki destylowanego octu białego. Z jego pomocą jesteśmy również w stanie pozbyć się nieestetycznych plam pod pachami czy wokół kołnierzyka. W tym celu, wcieramy odrobinę octu białego w zabrudzone miejsca, zostawiamy na około godzinę, a następnie pierzemy w pralce.

  • Do prania białej odzieży posłużyć możemy się również sodą oczyszczoną.
  • Skutecznie wybieli ona ubrania, usunie z nich plamy i przyczyni się do zmiękczenia tkanin.
  • Sody oczyszczonej do białego prania używać należy w sposób następujący: 0,5 szklanki produktu dodajemy do prania wraz z proszkiem.
  • W przypadku uporczywych zabrudzeń, sięgnąć należy po sodę oczyszczoną z dodatkiem soku z cytryny, aplikując ją bezpośrednio na plamy.

Kolejny naturalny sposób na śnieżnobiałe pranie to woda utleniona.1/2 szklanki produktu o stężeniu 3% należy dodać do używanego na co dzień proszku. Inny sposób to zaaplikowanie wody utlenionej bezpośrednio na plamę. Piorąc białe ubrania, sięgnąć można także po sok z cytryny.

  • To produkt naturalny cierpki, o właściwościach ściągających, który jest w stanie dogłębnie wyczyścić włókna tkanin, wybielając je, usuwając zabrudzenia i pozostawiając odzież świeżą oraz śnieżnobiałą.
  • W jaki sposób należy używać soku z cytryny do prania? Garnek wypełniamy wodą, wrzucamy do niego kilka plasterków cytryny, doprowadzamy do wrzenia i w tak przygotowanej miksturze namaczamy odzież przez około godzinę.

Inny sprawdzony patent to przygotowanie mieszanki mydła, 1 łyżki soli oraz soku z 2 cytryn. Ubrania moczymy w roztworze, płuczemy i suszymy. Ubrania wybielić możemy również przy pomocy aspiryny. Jej wysoka skuteczność związana jest z faktem, iż zawarty w niej kwas acetylosalicylowy skutecznie usuwa plamy z odzieży.

Jak prać białe ubrania z pomocą aspiryny? Kruszymy 6 sztuk produktu i rozpuszczamy uzyskany w ten sposób proszek w misce wody. Namaczamy w niej ubrania przez około 30 minut, a na koniec pierzemy w ulubionym proszku. W przypadku białych ubrań wykonanych z delikatnych tkanin bawełnianych, najlepiej posłużyć się mlekiem.

Wkładany odzież do wypełnionej nim miski, zostawiamy na kilka godzin, a następnie pierzemy w pralce. To jednak nie jedyne sposoby na wybielanie odzieży domowymi sposobami. Do tego celu wykorzystać można także proszek do pieczenia. Mieszamy go z proszkiem, a następnie dodajemy do prania.

Białych ubrań nigdy nie powinno się mieszać z kolorowymi. Zasada ta dotyczy również odzieży w tym kolorze pokrytej barwnymi nadrukami. W jednym praniu nigdy nie powinno łączyć się ze sobą tkanin wymagających prania w niskich temperaturach z tymi, które powinny być prane w wysokich. Chcąc wybielić białe ubrania wykonane z poliestru lub bawełny poliestrowej, do tego celu nie należy stosować chemicznych wybielaczy. Wywołać mogą one bowiem reakcję chemiczną, powodującą zażółcenie materiału. Po wypraniu ciemnych rzeczy, warto dokładnie przepłukać pralkę, by pozbyć się z niej szarej wody. Białe skarpetki najlepiej prać osobno – nagromadzony na nich brud przyczyniać może się bowiem do szarzenia nieco mniej odpornych białych tkanin. By ustrzec się przed gromadzeniem się osadu z detergentów, który mógłby przyczynić się do uszkodzenia białej odzieży, warto rozważyć zastąpienie klasycznego proszku żelem do prania. Białą odzież najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, na słońcu. Promieniowanie UV pomaga w wybielaniu ubrań i utrzymywaniu ich naturalnego, jasnego odcienia. Ubrania w kolorze białym najlepiej prać w miękkiej wodzie. W tym celu, w pralce należy założyć filtr do zmiękczania prania. Alternatywne rozwiązanie to ekologiczny płyn o właściwościach zmiękczających lub specjalne kule piorące.

A jak prawidłowo wybielić firanki? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można we wpisie: https://aniaradzi.pl/porady/czym-i-jak-wybielic-firanki-poradnik-praktyczny/,

Czy soda oczyszczona wybiela tkaniny?

Jak sytuacja przedstawia się z praniem? –

soda oczyszczona być stosowana jako samodzielny środek do prania zastępujący detergent soda oczyszczona może byś wykorzystywana jako dodatek do tradycyjnego proszku do prania wzmacniając działanie środka piorącego soda oczyszczona doskonale sprawdzi się przy praniu jasnych tkanin, a jej wybielające działanie pozwala białym tkaninom odzyskać dawny blask soda oczyszczona skutecznie usuwa żółte plamy podczas prania białych ubrań oraz doskonale radzi sobie z przywracaniem śnieżnej bieli nawet na silnie zabrudzonych i zszarzałych tkaninach.

Czy ocet wypłukuje kolor?

Właściwości octu jabłkowego – Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji dojrzałych jabłek. Wykorzystuje się jabłka bardzo słodkie, zawierające dużo soku i cukru, od którego uzależniony jest proces fermentacji. Zawiera mnóstwo witamin, m. in. A, B1, B2, B6, C, E, i minerałów, np.

  • Żelazo, potas, miedź, wapń, magnez, fosfor i krzem.
  • Działa zbawiennie na nasz organizm zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, np.
  • Aplikowany na włosy.32Niestety ma dosyć charakterystyczny zapach, który może przeszkadzać, dlatego zaleca się dokładne wypłukiwanie włosów po kuracji octowej.
  • Nie zawiera żadnych sztucznych ulepszaczy, więc jest bezpieczny dla skóry.
You might be interested:  Xl Jaki To Rozmiar Męski Spodnie?

Największą zaletą octu jabłkowego jest to, że nadaje on połysk włosom matowym, bez życia i bardzo zniszczonym. Ocet zamyka łuski włosów, przez co ich struktura staje się wygładzona. Włosy mniej się puszą i łatwiej układają. Zamknięcie łusek włosa powoduje także dłuższe zatrzymywanie pigmentu, zatem farba do włosów wolniej się wypłukuje, a kolor pozostaje intensywny. Ocet jabłkowy działa także oczyszczająco, przyda się zatem w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Osoby, które narzekają na tzw. łupież kosmetyczny, także dzięki niemu lepiej poradzą sobie z wypłukiwaniem szamponu z włosów i skóry głowy. Ocet zakwasza skórę i włosy, czyli przywraca im naturalne pH, które zostaje zachwiane przez stosowanie zasadowych szamponów.

Jak sprawdzić czy dane ubranie farbuje?

Umieść kawałek ubrania pomiędzy dwiema warstwami jakiegoś białego materiału. Zacznij prasować ubranie mocno parującym żelazkiem. Jeżeli tkanina nie zostawi żadnego śladu- możesz ją śmiało prać z innymi ubraniami.

Jak prać nowe rzeczy?

Pierzesz nowe ubrania? Instagramerka pokazała, dlaczego trzeba to robić! Zobacz, jak wygląda woda po wypraniu bielizny prosto ze sklepu W sklepie wszystkie ubrania wyglądają na czyste, wyprasowane i gotowe do założenia. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Zobacz, dlaczego każdą zakupioną nową rzecz trzeba wyprać przed założeniem i sprawdź, czym to grozi, jeśli tego nie zrobisz! webandi/pixabay.com Kupujesz ubranie w sklepie i od razu zakładasz je na siebie? Robisz błąd.

  • Nowe ciuchy, nawet te zapakowane, trzeba najpierw wyprać – przekonuje jedna z Instagramerek, przeprowadzając test czystości zakupionej bielizny.
  • Zosia Zochniak to Instagramerka, która prowadzi profil „Ubrania do Oddania”.
  • Ostatnio na swoim kanale przeprowadziła test czystości nowych majtek, które nabyła w sklepie.

Jednocześnie udowodniła, jak bardzo błędne jest przekonanie, że zakupiona odzież nie wymaga wyprania przed założeniem, Zosia Zochniak przeprowadziła test czystości na nowo zakupionej bieliźnie, która była zapakowana w szczelnie zamkniętą torebkę foliową.

  1. Wrzuciła ją do miski z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej i wyprała ręcznie.
  2. Po około 3 minutach eksperymentu można było już podziwiać „czystość” wody – stała się ona szara i mętna.
  3. Dlatego Instagramerka ostrzega, żeby wyprać każdą rzecz przed założeniem, i dodaje: – Z pierwszego prania „nowej” rzeczy nie zawsze muszą uwalniać się szkodliwe substancje czy barwniki produkowane z rakotwórczych amin aromantycznych, czasem to może być „tylko” brud albo wydzieliny innej osoby (w końcu statycznie każda rzecz – zanim sięgniemy po nią na sklepowym wieszaku – przejdzie przez 1000 par rąk ).

Skoro nie wiemy, jak było w przypadku „nowej” rzeczy, którą właśnie kupiliśmy, to po co ryzykować? Zobaczcie całość na filmiku: Pod postem Instagramerki pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wielu internautów po tym wpisie uświadomiło sobie ryzyko i już nigdy nie założy ubrań wprost ze sklepu, zanim ich nie wypierze.

Komentarz dodała również pracownica jednej z galerii handlowych: – Pierzcie ciuchy – pracowałam w sklepie w galerii. Ciuszki dziecięce ciągle spadają na podłogę, są deptane i przesuwane butami klientów, a te, które wyglądają jak nowe, często miesiącami leżą w kontenerach z Chin. szczury itp. się tam dobrze bawią 😉 ta praca mnie nauczyła, że każdą jedną rzecz piorę po kupnie.

Niezależnie od tego, gdzie kupiłaś ubranie – czy jest to, lumpeks, czy sklep wielobranżowy – każdą sztukę odzieży przed założeniem trzeba wyprać. Lista tego, co się w nich kryje, jest naprawdę długa! Większość producentów ubrań nasącza je chemikaliami, które mogą być groźne dla zdrowia.

  1. Dzięki nim dostarczony towar nie jest pognieciony i wygląda schludnie oraz świeżo.
  2. Podobnie jest z produktami ściąganymi z drugiego końca świata.
  3. Pokryte są najczęściej żywicą folmadehylową, która chroni je przed wilgocią, pleśnią i insektami.
  4. Jest to środek szczególnie niebezpieczny: trujący i silnie alergizujący.

Zosia Zochniak w innym swoim poście na temat prania nowych ubrań przytoczyła trzy ciekawostki, które dają wiele do myślenia: 1. Testy zawartości chemii w ubraniach przeprowadził zespół profesorów i dermatologów z Columbia University Medical Centre in NY pod kierownictwem Dr Lindsey Bordone.

  • Ubrania popularnych marek, które produkowane były w Chinach, przekraczały limity nawet 900 razy! 2.
  • Chiny zużywają 42 proc.
  • Wszystkich chemikaliów stosowanych na świecie przy produkcji odzieży i tkanin! 3.
  • Ten sam zespół zbadał również ubrania bezpośrednio „ze sklepu” i poza chemią znaleźli na nich wydzieliny oddechowe, florę skóry, florę kałową, drożdżaki, grzyby i wirusy.

Jednak to nie wszystko. W ubraniach różnego pochodzenia mogą skrywać się również wszy, które żywią się krwią człowieka. Ich ugryzienie może skutkować zachorowaniem na dur plamisty lub riketsjozę. Nie jest to jedyne zagrożenie. Problemem są również barwniki odzieżowe, które mogą wywołać reakcję alergiczną, a ponadto chorobę pasożytniczą znaną jako świerzb.

Dobrym wyborem są więc ubrania ze znakiem Oeko-Tex na metce, który wskazuje, że produkt posiada certyfikat bezpieczeństwa pod względem zawartości szkodliwych i przypuszczalnie szkodliwych substancji chemicznych oraz barwników. Jak radzi profesor Donald Belsito, dermatolog z Columbia University Medical Centre w Nowym Jorku, by nowo zakupione ubranie uprać przynajmniej raz przed założeniem.

Zosia Zochniak sugeruje, aby każdą nową zakupioną rzecz przed wypraniem wymoczyć dodatkowo w wodzie z octem w proporcji 1:1. Taka mikstura wstępnie oczyści odzież z zanieczyszczeń i usunie część bakterii. Aby mieć pewność, że nowe i teoretycznie czyste ubrania nie zaszkodzą skórze, warto wyprać je nawet dwa razy.