22 lipca 2013 / Materiały / 9 komentarzy

Dobrze spisał się francuski tkacz Babtiste Chambray, kiedy już ponad 700 lat temu wynalazł sposób uzyskania niezwykle lekkiej, cienkiej, półprzezroczystej a jednak wytrzymałej tkaniny.

Co zrobiłybyśmy bowiem bez batystu w takie gorące, palące lato?

 

Ogniście czerwony: bawełniany batyst ukochanej letniej sukienki

Gładki, gładszy, najmilszy. Ogniście czerwony, bawełniany batyst mojej ukochanej letniej sukienki.

 

 

Za co kochamy batyst?
 • Za przejrzystość,
 • za zwiewność,
 • za matową, odrobinę „mleczną” prezencję,
 • za chłodny, kojący dotyk na skórze.

Swoją niecodziennie gładką, spójną powierzchnię, lekką, dystyngowaną sztywność, niczym nie różniące się od siebie prawą i lewą stronę (niezwykle ułatwiające krojenie i szycie) zawdzięcza batyst wyjątkowo wytrzymałemu i stabilnemu splotowi płóciennemu, który jest jednocześnie najczęściej stosowanym splotem tkackim.

 

Na upały?

Na upały. Ze względu na swoją lekkość, przewiewność a także typowe dla bawełny właściwości wychładzające. Wyjątkowo łagodny i przyjemny dla skóry.

 

Gniecie się?

Gniecie. Podobnie jak wszystkie „nieuszlachetniane” chemicznie – a szczególnie cienkie – bawełniane tkaniny. Doświadczenie mi jednak podpowiada, że nie taki diabeł straszny jak go malują:

 1. prasowanie sprawia, że bawełniany batyst staje się jeszcze bardziej miękki i delikatny,
 2. wybór swobodnego, przestrzennego kroju zagwarantuje, że zagniecenia nie będą natarczywie widoczne.

Bawełniany batyst klasy ekstra: Liberty London

Wyjątkowej jakości bawełniany batyst “Tana Lawn” ze znanej fabryki Liberty London. Mocny, wytrzymały, a jednoczeście jedwabisty na skórze, o charakterystycznym abstrakcyjno – floralnym motywie. I prawie wcale się nie gniecie!

 

Czy tylko bawełniany?

Na samym początku, czyli około XIII wieku lniany. Dzisiaj przede wszystkim bawełniany oraz z mieszanek naturalnych i syntetycznych włókien. Rzadziej bawełniano – jedwabny, jedwabny albo lniany.

Interesujący szczegół: batyst jedwabny to nazwa, której popularnie używa się do opisania batystu utkanego z wyjątkowo delikatnej bawełnianej przędzy. Ale… bawełna, nawet ta najmilsza i najbardziej miękka, to jednak nie jedwab. A więc uwaga miłe Panie, przy „batyście jedwabnym” zawsze dwa razy sprawdzamy skład tkaniny!

 

Bawełniany "batyst jedwabny"

Bawełniany “batyst jedwabny”. Na zdjęciu doskonale widoczna jest przejrzystość i delikatność tkaniny – spod spodu przebija wzór drugiej warstwy materiału.

 

 

Co szyć z bawełnianego batystu? 

Cienki, delikatnie sztywny materiał lubi przestrzeń formy i rozrzutność kroju. Wszelkie:

 • marszczenia,
 • drapowania,
 • fałdy i zakładki,
 • falbany,
 • jedno spod drugiego,
 • swobodne, nieskomplikowane fasony i konstrukcje

pracują w tym wypadku razem z tkaniną, podkreślając i wykorzystując jej walory. I przeciwnie: zaszewki, krawieckie cięcia, obcisłe i wymodelowane linie, prędzej czy później gwarantują nam pęknięcia szwów i porozrywaną w miejscach naprężeń tkaninę.

 

Ale wiecie co moje Miłe? Jeśli macie ochotę poeksperymentować po prostu zróbcie tak, jak myślicie. Dobrze jest ufać własnej intuicji i własnemu odbiciu w lustrze. Ostatecznie nie ma przecież jednej jedynej definicji piękna.

A mój ulubiony batystowy model „na żywo” już następnym razem!Komentarze

 1. ja katya
  22 lipca 2013

  Od jakiegoś czasu poluję na batyst z fajnym wzorem w moich kolorach. Pewnie lato się skończy, a ja dopiero wtedy taki znajdę;) Właśnie mi te zakładki w połączeniu z batystem chodzą po głowie! Póki co uszyłam dwie rzeczy z batystu z odzysku. Bluzkę z sukienki i sukienkę ze spodni:P Słonecznie pozdrawiam i pędzę do Twojego poprzedniego wpisu bo mam dwu-, a może nawet trzydniowe zaległości [przez weekend udało mi się nie włączć komputera]!:))

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   22 lipca 2013

   Dzielna Ty na odwyku! Tylko teraz pewnie cały wieczór będziesz nadrabiać zaległości:).

   Ja też mam w głowie batyst z zakładkami: szerokimi i z guziczkami, i w białej spódnicy od Valentino. Naturalnie midi. Noszę go już w sercu od 10 lat, tylko jakoś tak zawsze czasu… chęci… okazji… itd.:).
   A na piękne tkaniny chętnie poluję pod koniec sezonu, też są w końcu przeceniane. Poza tym, nie wiem jak Ty, ale ja najlepsze letnie pomysły i tak mam zimą… znaczy, z pewnym takim opóźnieniem:).
   Twoja sumienność okropecznie mi pochlebia. Dziękuję miła Katyu:)

   Odpowiedz
  • ja katya
   22 lipca 2013

   O tak, im chłodniej się robi, tym więcej mam letnich pomysłów. Że też to nie działa na odwrót! Mam teraz w planach przymiarki jesienno-zimowe, no ale z planami, wiadomo, różnie bywa:)

   Odpowiedz
  • Monika Frese
   22 lipca 2013

   Hmm… brzmi jakoś dziwnie znajomo.
   Dobranoc:)))

   Odpowiedz
 2. Małgorzata TP
  23 lipca 2013

  A czy ten wynalazek dotarł w ogóle do producentów ubrań? Mam wrażenie, że nie… Mają jedynie poliester :(

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   23 lipca 2013

   Też mam takie wrażenie: wszędzie poliester, z poliestrem, poliestropodobne…

   Wiesz co Małgosiu? Oni chyba nie czytają naszych blogów!
   Moim zdaniem to skandal!

   Odpowiedz
  • Małgorzata TP
   24 lipca 2013

   Masz rację! Skandaliczne zachowanie. Będziemy ich bojkotować!

   Odpowiedz
 3. Anonymous
  23 lipca 2013

  a co znaczy mleczna prezencja?? i dlaczego matowy? w sklepach widziałam dużo błyszczących;)OLA

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   23 lipca 2013

   Pisząc “mleczna prezencja” miałam na myśli wygląd i kolor tkaniny: właśnie nie intensywnie błyszczący, tylko jakby zamglony, rozmyty, oszroniony.
   A matowy, bo taka jest właśnie uroda nie-upiększanego batystu. Połysk uzyskuje się w wyniku merceryzacji, rzadko mechanicznej, często przy użyciu roztworu wodorotlenku sodowego, który zmienia strukturę włókna bawełny. Tylko czy to jeszcze bawełna? Nie wiem… i ja lubię ten zmrożony mat.

   Czy to Pani, Pani Olu? Od spodni? Bo jeśli tak, to cieszę się okropnie! Wcale nie zapomniałam o ich długościach i będą. Chyba nawet już w przyszłym tygodniu:).
   Miło mi bardzo, że Pani do mnie zagląda:)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz