Oglądam sobie właśnie zdjęcia z rodzinnej uroczystości i naprawdę podoba mi się to co widzę: zadbane fryzurki, eleganckie sukienki, gustowne żakieciki. Nie, naprawdę nie mogę się skarżyć, tylko… no co wy się dziewczyny tak z tymi butami wygłupiacie?! 

Jak nie koturna z 12 centymetrowym obcasem, to buty z szerokim paskiem przy kostce albo ozdobne sandały zabudowane na całym podbiciu! Do koturn na obcasie nawet specjalnie nie mogę się przyczepić, bo choć zwykle przytłaczają sylwetkę i mało która z nas potrafi się na nich z gracją poruszać, to jednego nie można im odmówić: naprawdę wydłuuużają nogę.

Jeśli chodzi o pozostałe przykłady dziwię się, chociaż w zasadzie doskonale rozumiem. Bucik z paseczkiem wokół kostki albo w stylu gladiatora wygląda modnie, śmiało i seksownie. Tyle że co z tego, skoro okropnie skraca nogę?

 

Wycięcie buta

Właściwe wycięcie w bucie jest spełnieniem naszych marzeń o długich i smukłych nogach.

Im niżej wypada krawędź wycięcia, tym większa część stopy jest widoczna i tym dłuższa wydaje się noga. I odwrotnie, im bardziej zakryty przód buta, tym bardziej musimy uważać: paski wokół kostki, ozdoby i sznurowadła zasłaniają wierzch stopy lub dzielą ją na części, mają więc wpływ na wygląd i proporcje całej nogi.

 

Jak wycięcie buta wpływa na długość nóg

Buty gino rossi

 

Jak wycięcie buta wpływa na długość nóg?

Sam wysoki obcas nie załatwi nam jeszcze sprawy. Płaskie czy wysokie, najważniejsze w wydłużającej iluzji jest to, aby stopa stanowiła razem z nogą niepodzieloną jedność. Niewysoki, ale mocno wycięty pantofelek skuteczniej wyszczupli i wydłuży nogę, niż najwyższy nawet, ale oplątany pajęczyną pasków but na obcasie.

 

Jeśli jesteś wysoka, a do tego Twoje nogi sięgają nieba, nie musisz przejmować się żadnymi regułami. Natomiast jeżeli zależy Ci na wydłużającym efekcie, przemyśl sobie proszę, następujące sugestie:

 1. Buty przysłaniające stopę najlepiej wyglądają z bardzo krótkimi albo z bardzo długimi spódnicami, sukienkami i spodniami. W obu przypadkach działa ta sama strategia: noga w całej okazałości albo podłużny blok jednolitej powierzchni, spokojnie zniosą kilka centymetrów mniej.
 2. Spodnie  3/4 albo 7/8, podobnie zresztą jak spódnice za kolano, najładniej wyglądają z mocno wyciętym z przodu bucikiem. Skracająca sylwetkę długość potrzebuje zwykle optycznego zrównoważenia.
 3. But w kolorze skóry jest zawsze dobrym wyborem i w jego przypadku można pozwolić sobie na więcej swobody: ponieważ delikatne paski i dekoracje “stapiają” się z nogą, zazwyczaj dobrze wyglądają z sukienkami o każdej długości.

 

Optyczne złudzenia

Optyczne złudzenia, sugestywne pozory i wymowne iluzje. Zobaczmy  jak wygląda różnica w długości nóg w zależności od rodzaju buta:

 

Jak rodzaj buta wpływa na długość nóg

Spodnie comma, Sisley – zalando.com

 

W naszym przykładzie nie tylko wycięcie buta, ale również jego kolor odgrywa ważną rolę. Klasyczna szpilka w kolorze spodni daje wrażenie jednej, dłuuugiej całości, podczas kiedy kontrastowy w kolorze sandał bezceremonialnie “ucina” nogę w miejscu, w którym kończy się nogawka.

Pomijając fakt, że marynistyczna kompozycja wygląda świeżo i wdzięcznie na długonogiej modelce (chociaż spodnie biodrówki niekoniecznie są najlepszą opcją dla przysadziściej wyposażonych pań), czy krótszej nodze nie przydałyby się te ucięte 12 – 15 cm stopy (!) dla zrównoważenia proporcji?

 Komentarze

 1. irensa
  20 czerwca 2014

  No to już teraz wiem dlaczego moje piękne czarne szpilki o ponad 10 cm obcasie i 3cm szerokości pasku wokół kostki dobrze wyglądały tylko do długich czarnych spodni. Natomiast założone do spódnicy o długości między kolanem a łydką psuły proporcje całości i po chwili lądowały w szafie

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   21 czerwca 2014

   Ale za to czy może być bardziej zmysłowo? Siedzi sobie lady i kiwa nóżką, a taki paseczek wyziera sobie spod nogawki spodni, jak gdyby nigdy nic! W spódnicy taka oczywistość byłaby aż nazbyt oczywista.

   Odpowiedz
 2. Iva
  20 czerwca 2014

  Uwielbiam wysoki, wąski koturn! Noga wygląda dłuuugo, smuuukle i ja razem z nią też. I to niezależnie od tego w co przyoblekę resztę ciała! Postaram się zapamiętać te porady. Po kilku przymiarkach efekt się potwierdził. Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy…

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   21 czerwca 2014

   Z przyjemnością :-)
   P.S. To przymiarki też były? Cieszę się ogromnie!

   Odpowiedz
 3. Ewas
  21 czerwca 2014

  super podział. spędziłam wczoraj wieczór na przymierzaniu i teraz rozumiem mój problem z letnimi butami. mam krótkie nogi i same sandały z ozdobami z przodu. pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Monika Frese
   21 czerwca 2014

   Dekoracyjnie ozdobione sandałki pięknie wyglądają z powłóczystymi spódnicami i sukienkami – jeśli nie widać kroku, wyobraźnia podpowiada nogi bez końca :-)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz